www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Squier Tele Affinity


Recommended Posts

Salut!As dori sa aflut cateva pareri in legatura cu modelul Squier Tele Affinity http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=40 .

Se potriveste cu stilurile rock progresiv si hard rock? Deasemenea as dori sa stiu daca poti obtine un sunet asemanator cu cel al lui Slash .

 

 

Multumesc :)

 

Salut.Pe Tele poti canta de la Blues la Hard Rock, chiar si metale, dar nu poti scoate un sound ca al lui Slash, in primul rand pt ca el foloseste doze humbucker, iar Tele-ul foloseste doze single coil, iar in al doilea rand Tele-ul este o chitara facuta din lemn de anin (Adler cum vei gasi la specificatii), iar chitariile folosite de Slash, cele Les Paul, au corpul facut din 2 tipuri de lemn, spatele fiind din mahon, iar fata din artar.Daca vrei ceva care sa sune a Slash cumpara-ti un Les Paul, un Vintage recomandat de mine, mult mai bun decat Epiphone.

Link to comment
Share on other sites

Sti cumva un site unde pot fi vazute si comandate chitarile Vintage?

 

www.muzikia.ro

 

Aveau multe modele, dar am facut alt site si nu mai sunt, dar de la ei poti lua.Magazinul se afla in Timisoara, dar banuiesc ca poti sa faci si comanda.

 

http://www.jhs.co.uk/intro.htm poti vedea modelele Vintage.

Link to comment
Share on other sites

afinity telecaster e somewhat o scandura cu corzi , grifful e greu corpul usor , ce am probabt eu era destul de dezechilibrata tonal . iar cat despre soundul lui slash , no way , doar daca nu te mananca pe undeva sa faci un Triple telle ca a lu' John 5 , daca vrei in price rangeu lu afinity si cu soundul ala sfatul meu e ori un Dean evo (suna dragutel la bani astia dar again calitatea nui cine stie ce ) sau un afinity fat strat ca sa ai si un HB

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Tonul lui Slash vine mai ales din amplificatoar (si mana), degeaba o sa ai les paul ca fara un amp bunicel nu o sa sune in veci cum trebuie, d-apoi sa mai ai si ton asemanator lui Slash. Punctul 1, din experienta mea fereste-te de Vintage - cheite grosolan de proaste, imbinarea slaba, dozele (wilkinson) jenant de sterse. Singurul lucru care imi place e finishul, asta daca nu esti enervant de atent la detalii. Mai bine un Epiphone Les Paul.

Iar in ceea ce priveste Affinity tele-ul, e o chitara mai mult decat ok pt banii dati, desi recomand un standard ( poate cine stie cum, gasesti un fender mexican - atunci da ).

Edited by EPSYLON_CURSE
Link to comment
Share on other sites

Eu ce am probat de la Vintage mi s-au parut bine asamblate, dozele wilkinson nu mi s-au parut chiar proaste, cam aproape de cele de pe Epiphone, cheitele intr-adevar sunt ceva mai slabe, dar cel mai important este ca lemnul e de calitate mai buna decat la Epiphone si ca sunt tastate foarte bine. Per total eu zic ca sunt ceva mai reusite decat Epiphone-ul chinezesc, dar mai slabe decat cele coreene.

Link to comment
Share on other sites

Vintage-ul ii mult mai bun decat Epiphone.Ii mult mai bun si decat cele coreene.Am un double neck fabricat in Corea in 1997, si Vintage-ul meu nici nu se compara.Pe double six am reusit sa ii scot o actiune destul de joasa, cam vreo 2mm, eu pe Vintage am 1,7mm, fara fret buzz.La Vintage toate tastele sunt batute bine, nu este nici una iesita, pe cand la Epiphone, mai mult la double six, tastele sunt iesite chiar in margine, ce sa mai zicem de mijloc, dar tind sa cred ca chitara asta a fost data la retastat, la unul ca Grosmann si de aia se intampla asta.La primul schimb de corzi le voi bate eu si le voi aranja.Despre doze.Nu prea pot comenta nimic despre doze ca eu le-am schimbat pe al meu, dar nu ca nu sunau bine, doar ca asa am vrut.Cea din neck am schimbat-o prima si nu mai imi aduc deloc aminte cum suna, dar cea din bridge suna foarte bine, cu un output mare.Cele pe care leam pus eu acum au output mediu, fiind SD Alnico Pro 2.Cheitele.Nici de alea n-am prea avut parte deoarece si pe alea le-am schimbat, dar chitara mea a venit cu chei metalice Wilkinson si nu cred ca erau proaste.Singura problema care am avut-o la Vintage este ca tail piece-ul imi taia coarda mi cea subtire.De fiecare data cand pun alta noua o matisez putin cu ata ca sa nu se mai rupa, dar mi-am comandat RPS-uri de la Ernie Ball si nu cred ca se va mai intampla ca acelea.In concluzie, sfatul meu este sa mergi pe Vintage, deoarece sunt mult mai bune si mult mai ieftine si nu vei auzi asta doar de la mine, mai sunt o multime de oameni pe forum care iti pot impartasii experienta lor cu chitarile Vintage.Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord cu afirmatia ta dar cand esti copil ai intai un Ferrari de jucarie. Cand cresti iti iei Logan. Eu sunt inca la inceput . In timp probabil ca o sa imi iau un amp pe lampi.

 

La ce-ti trebuie amplif ? Canti undeva ?Poti canta mult si bine pana inveti direct in PC printr-un distors tip Voxamplug care suna exceptional .Nu ai nevoie sa te auzi in difuzor , mai ales pana inveti .

Personal cant la "rece" acasa pe chit electrica sau cu distors si ascult in casca atat ptr exersat cat si ptr inregistrat .

Ptr exersat cu bass si inca o chitara am mai multe iesiri de casca la monitor asa ca prin mixer se poate exersa si cu o trupa intreaga ) cu tobe electronice sau loop-uri.Ideal este sa aiba tobarul tobe electronice ptr exersat asa se poate exersa in liniste chiar si la bloc .

 

Nu cred ca " Vintage " ar fi mai bune decat EPIPHONE .

 

Daca vrei o chitara mai versatila sa-ti ei un powerstrat ( de praferinta un Ibanez bunicel , atentie la cele ieftine cu gatul innadit in lungime ) la care sa-o splitezi dozele ,in asa fel vei avea sound si de aprox Strat si de aprox Gibson ( mai ales cu Distors /overdrive)

 

In Timisoara la Muzikia sia la MCMusic gasesti cate chitare vrei .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Ba da eu cred.Pot baga mana in foc pe afirmatia asta.

 

Eu am o chitara Vintage asa ca stiu despre ce vorbesc , nu merita mai mult de 50 Euro hai sa zicem 60 Euro.

Finisaj ca porcu ! ( trebuie s-o lacuiesc cand a chef si timp ) , bara de otel din gat nu se poate regla ( nu intra cheia ) haha .Vibratorul original Wilkinson "taia" corzile ,la fel se taiau corzile si la ghidajele de pe headstock pe acestea le-am slefuit , da la vibrator nu aveam cum ( am incercat ).

Vibratorului i-am schimbat piesele de bridge cu piese Fender .Chitare slabute daca le cumperi la valoarea lor este OK ptr repetitii si ptr trambalat /tocit in cluburi.Dozele Wilkinson de toata jena , mie-mi convine caci am un ton asemanator cu Telecaster dar ele nu suna cum ar trebui sa sune niste humbucker-e .Cu distors este Ok ptr facut zgomot ton prea bun nu ai cum sa scoti .

 

Dar daca pretul este convenabil si sunetul convine celui care cumpara este OK .

Dar nu se compara cu multe alte firme nici calitate/finisaj,/sunet.

Eusunt multumit de a mea caci nu astept mai mult decat poate .

O chestie buna au cheile Wilkinson de pe chitara , au doua gauri una deasupra la 90 grade asa ca pui coarda prin cele doua gauri si nu mai scapa , este foarte ok.

Inca un lucru bun ar fi rezolvarea cuplajului bratului/manetei vibratorului .Nu-i cu filet ci cu bucsa de teflon si nu are nici un ic de joc !Acest lucru i-mi convine cel mai mult la aceasta chitara .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Am cantat doar pe un Tenson Strat, si cred ca ce zic e caracteristic cam pentru tot ce fac ei: chitari chinezesti facute la gramada, e posibil sa prinzi una faina, dar eu nu as avea incredere in ele, eu zic sa te feresti. Si in general, in price-range-ul pana la 10 mil calitatea nu e constanta, si de multe ori char proasta.

 

O alternativa la un Epi Les Paul, ar fi Dean Evo Noir, care are features foarte faine pt pretul ei (corp mahon cu maple top, gat mahon, set-neckcu taietura in diagonala sa ajungi si mai usor la upper frets, si in plus cheite Grover): http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=617

Dozele sunt destul de curate si suna frumos si pe clean si pe distors (eu am pus un SH5 in bridge sa semene mai mult la output cu celalalte chitari de-ale mele).

 

Acum asta fiind facuta tot in China (dar spre deosebire de Tenson are caracteristici mult mai bune), e posibil sa varieze calitatea de la o chitara la alta, dar a mea e super fain finisata, fara fret-uri ascutite, fara fretbuzz (acordat D# cu Elixir de 10-46).

 

Nu ma aventurez sa zic ca e mai bun decat un Epi Les Paul sau un Vintage, am experienta putina cu astea, dar e o chitara super, si daca ai ocazia incearca una din asta.

 

A, si o amica de-a mea are un Aria din asta: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=969 si e foarte multumita de ea (poate ai vazut-o in Deva cu trupa de fete :)).

Link to comment
Share on other sites

epiphone sunt niste excremente de chitari... au headstockul lipit in sectiune. daca ai ceva flatulatzii mai violente ti se rupe grifu din locul unde e lipit headstockul si ramai cu grifu in 2 bucati. cat despre ton, probabil suna bine, dar mie nu imi place stilul. as da un gibson USA pe o shaorma, si un epiphone pe un dublu cheese (asta daca nu ash putea sa-l vand pe bani frumoshi :) ) deci nu te lua dupa ce zice unu si altu despre ton, pt ca aia depinde de gustul tau. de vintage am auzi mai multe lucruri bune decat rele... deci cred ca vintage ar fi o chitara potrivita la banii de care dispui. am avut un harley benton de care am fost f multumit, cu exceptia dozelor de stoc. poti incerca si asta... un harley benton f ieftin si iei o doza f buna... gibson daca aia e pe gustul tau, ca a lui slash..., si vei fi mai apropiat de tonul lui slash la buget minim. mai aproape de atat nu cred ca vei ajunge cu nici o chitara incadrata in bugetul asta si nemodificata (cu doze stoc). macar la harley benton ai o chitara ieftina, finisata mai prost, dar cu o doza f buna... iar la restul, ai o chitara lafel de prost finisata, cu doze sub mediocre, la aceiasi bani. fa un calcul. un harley benton poti lua cu 100 de euro, si o doza f ok tot cam pe acolo. cauta-ti doza lui slash...

Edited by LumpY
Link to comment
Share on other sites

epiphone sunt niste excremente de chitari... au headstockul lipit in sectiune. daca ai ceva flatulatzii mai violente ti se rupe grifu din locul unde e lipit headstockul si ramai cu grifu in 2 bucati. cat despre ton, probabil suna bine, dar mie nu imi place stilul.

 

+1.La double neckul meu Epiphone se vede clar cum griful este facut din doua bucati.Iti garantez ca la Vintage nu gasesti asa ceva.Am cantat si eu pe destul de multe chitari, chiar am cautat intr-o vreme o chitara care sa imi egaleze Vintageul si nu am gasit decat pana acum doua zile cand a adus cineva un Gibson Flying V.

Link to comment
Share on other sites

Lol,am trait sa o aud si pe asta! sa iti iei Harley Benton si sa ti iei doza calumea=))

Chitara aia e o infectie ordinara si la modu in care e asamblata,si tot.Mai bine iti iei un Dean Evo sau un Squier(sunt chiar bune ) si iti schimbi doza:)))Nu Harley:))

 

 

Si apropo de Tenson sau Delson - Nici alea nu s chitari.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.