www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Sa Incerc Sa Fac Si Eu O Chitara


Guest sega2009
 Share

Recommended Posts

http://www.guitarelectronics.com/category/wiringresources/

 

http://www.bcrich.com/learn_schematics.asp

 

Sa construiesti o chitara nu e mare lucru, lasand la o parte neck + fretboard. Dar daca nu intelegi cum si de ce functioneaza o chitara, irosesti timp si bani fara nici un rezultat. Nu esti singurul de pe forum care si-a improvizat doze, nu esti nici macar singurul care si-a construit o chitara de la zero [desi ceilalti aveau grif cumparat], dar tu ai habar cum functioneaza o doza ? Ce e in poza #3 nu e o doza, e o gramada de sarma infasurata pe niste suruburi.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest sega2009
http://www.guitarelectronics.com/category/wiringresources/

 

http://www.bcrich.com/learn_schematics.asp

 

Sa construiesti o chitara nu e mare lucru, lasand la o parte neck + fretboard. Dar daca nu intelegi cum si de ce functioneaza o chitara, irosesti timp si bani fara nici un rezultat. Nu esti singurul de pe forum care si-a improvizat doze, nu esti nici macar singurul care si-a construit o chitara de la zero [desi ceilalti aveau grif cumparat], dar tu ai habar cum functioneaza o doza ? Ce e in poza #3 nu e o doza, e o gramada de sarma infasurata pe niste suruburi.

 

Helooo

Omule

E prima mea chitara electrica

SI nu uita ca am 13 ani daca nu apare la profil si am facut tot ce zice si asta http://europa.spaceports.com/~fishbake/fpickup/pickup.htm

Link to comment
Share on other sites

Guest sega2009
a gasit ceva prin spatele casei :)

 

nop a luat tata mai demult ca avea nevoie de lemn si a luat artar are vrei 7 cm inaltime si cam atat am masurat si a mai fost pus la uscat vreo 2 ani sau ceva pe acolo

Link to comment
Share on other sites

Helooo

Omule

E prima mea chitara electrica

SI nu uita ca am 13 ani daca nu apare la profil si am facut tot ce zice si asta http://europa.spaceports.com/~fishbake/fpickup/pickup.htm

 

copilu...crezi ca ai facut cum zice acolo...dar fa diferenta intre pozele alea ...si pozele tale. nu poti sa infasori litza de capu tau..fiecare detaliu conteaza.la sfarsitu ''proiectului'' sti ce-o sa faci? o sa dai de pamant cu ea ca nu merge..si daca merge(prin absurd) o sa sune mai prost decat un reghin stricat si fara doze :)

Link to comment
Share on other sites

Nu te descuraja!

 

Citeste materialele de pe net.

 

Dozele sunt greu de facut dar gasesti un set la 100 Ron de doze acceptabile - doze standard strato sau squier.

Poate si mai ieftin.

 

Griful trebuie sa-l cumperi, inclusiv cheile de acordaj.

 

Restul poate fi facut.

 

Dupa ce faci corpul ai rabdare pana gasesti un grif potrivit si dupa aceea sapi buzunarul de imbinare.

 

Intre timp mai citeste - poate mai citeste si tata.

Nu de descuraja - chiar daca mai gresesti.

 

Brian May si-a construit si proiectat chitara de la zero impreuna cu tatal sau.

Canta pe acest tip de chitara si in ziua de azi.

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest sega2009

In weekend o sa ma apuc sa cioplesc pt ca asa tata vine obosit de la munca si nu prea are chef de munca multa da in weekend ne apucam dimineata si terminam seara :)

Link to comment
Share on other sites

In weekend o sa ma apuc sa cioplesc pt ca asa tata vine obosit de la munca si nu prea are chef de munca multa da in weekend ne apucam dimineata si terminam seara :)

 

ce vrei sa cioplesti? :) deja ma fascineaza topicu asta .eu is tare curios ce-o sa iasa de-aici

Edited by Mosh Craciun
Link to comment
Share on other sites

Guest sega2009
ce vrei sa cioplesti? :) deja ma fascineaza topicu asta .eu is tare curios ce-o sa iasa de-aici

 

o sa cioplesc lemnul ,ai vazut cum vreau sa arate :)

Link to comment
Share on other sites

Guest sega2009
cu ce cioplesti? dalta si ciocanu?

 

stii masinile alea care se tin in mana si lama se duce de sus in jos si cu ea mergi inainte cu aia tai sa fac forma si dupa nush

Link to comment
Share on other sites

Guest catalin66

nu se merita sa te apuci sa o faci tu. eu mi-am facut o chitara electrica, aveam 13 ani, cum ajungeam acasa dupa orele la scoala munceam la ea, mi-a luat un an. nu cunosteam nimic despre chitari la vremea aceea. prima data am facut-o cu doze piezoelectrice de pickup. apoi am trecut la doze electromagnetice. acum gasesti in magazin la 400roni chitara foarte buna pentru inceput.

Link to comment
Share on other sites

ai dreptate da atunci o doza costa vreo 3-4 miliaone ca daca ar fi fost mai ieftine as fi cumparat,la vreo 4-5 sute sunt bune

 

:):):):D vrei Dimarzio eventual,nu? sau EMG active la 3-4 mil lei vechi...

 

 

Incepe sa faci un calcul la tot ce vrei sa cumperi, pentru a face aceasta chitara sa vezi la ce suma ajungi :D

Eu am cumparat (pentru modificat un corp de chitara) o dalta+dinaia abraziva pentru finisaj(imi scapa denumirea)+vopsea+ce a mai trebuit pe acolo si am ajuns la 100lei NUMAI SA TAI IN LEMN!

Potentiometrele te ajung intre 10-40lei/bucata(depinde ce bagi)

Un set de chei de chitara cel mai jalnic se ridica la cel putin 50lei

cabluri ecranate pentru circuit hai sa zic 1m = 5-7lei

o tija pentru facut taste =150lei (cu aproximatie)

butoane pentru potentiometre=3-10lei

Comutator de doze intre 3-10lei

Punte fixa pentru chitara....pe asta o faci? daca o cumperi nu scapi sub 30lei

Vad ca faci dozele...litza+suruburi+magneti+o carcasa de plastic...10lei???(e posibil)

Sa nu mai zic de aparatura/ustensilele necesare acestei constructii.

...si multe altele...

Multa bafta,sper ca nu te-am descurajat :D

 

P.S.Timpul pierdut la aceasta chitara l-ai putea folosii sa inveti sa canti,cred ca asta e mult mai important ;)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

vai ma doare capu de ce citesc aici :)

 

cel mai bine(si asa as vrea sa fac si eu in viitor) iei lemnu de corp de la warmoth sau stewmac, te duci la un dulgher sau ceva si ii arati cum vrei sa iasa. dupa aia bucata de lemn o vopsesti(unde, nu stiu :) ). iei si grif(cu freturile puse deja ca pur si simplu innebunesti daca vrei sa le pui tu, mi se pare cea mai grea parte a construirii unei chitari "de la zero") + electronice si hardware, cheite, punte, doze etc si ori le asamblezi tu(desi trebuie foaaarte multa munca) ori le duci la un lutier si ti le imbina pe toate... ar fi ca un model facut la comanda cu diferenta ca tu te-ai stresat cu partile si lutierul doar le-a imbinat, si iesi mai ieftin un pic(desi unii lutieri iau chestiile astea la pret mai mic)

 

mult mai simplu asa, decat daca vrei sa ai satisfactia aia ca ai chitara ta proprie pe care ai facut-o tu, tu ai udat pomu', tu ai taiat lemnul etc. si nu prea inteleg de ce ai simti asta daca sunt 90% sanse sa arate si sune ca un cur

 

 

evident, nu va opresc sa incercati si va :) pentru initiativa!

Link to comment
Share on other sites

Guest catalin66

vin cu poza

am cumparat: cheite (sunt de chitara cu 12 corzi reghin) si capacele pentru doze (tot de reghin) de la mosulica din romana, parca pro muzica ii zicea la magazin, restul sunt facute de mine.

 

unelte folosite: masina de gaurit, freza, strung, fierastrau electric, vreo doua pile, vopsea, lac, smirghel de mai multe rugozitati si multa rabdare.

post-10833-1246470935_thumb.jpg

Edited by catalin66
Link to comment
Share on other sites

vin cu poza

am cumparat: cheite (sunt de chitara cu 12 corzi reghin) si capacele pentru doze (tot de reghin) de la mosulica din romana, parca pro muzica ii zicea la magazin, restul sunt facute de mine.

 

unelte folosite: masina de gaurit, freza, strung, fierastrau electric, vreo doua pile, vopsea, lac, smirghel de mai multe rugozitati si multa rabdare.

trebuia sa faci un ibanez :)

Link to comment
Share on other sites

vin cu poza

am cumparat: cheite (sunt de chitara cu 12 corzi reghin) si capacele pentru doze (tot de reghin) de la mosulica din romana, parca pro muzica ii zicea la magazin, restul sunt facute de mine.

 

unelte folosite: masina de gaurit, freza, strung, fierastrau electric, vreo doua pile, vopsea, lac, smirghel de mai multe rugozitati si multa rabdare.

asta e rezultatul dorit sau cum ... nu inteleg

Link to comment
Share on other sites

Guest sega2009

Catalin pa poti ajuta la partea elctronica ?

 

Catalin pa poti ajuta la partea elctronica ?

a si mam apucat de o noua doza :)

 

uite

post-11145-1246522205_thumb.jpg

post-11145-1246522226_thumb.jpg

post-11145-1246522247_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest sega2009
Lita/sarma pe care vrei s-o folosesti e prea groasa pentru doza.

asa arata in poza deoarece este facuta de aproape x3

Link to comment
Share on other sites

Guest catalin66
Catalin pa poti ajuta la partea elctronica ?

 

 

a si mam apucat de o noua doza :)

 

uite

 

din cate vad folosesti sarma de 0.10 de la bobina unui contactor. eu pentru doze am folosit 0.006 dar nu mai stiu cate spire am infasurat.

 

asta e rezultatul dorit sau cum ... nu inteleg

 

aceea este chitara finala la care cant si acum.

 

pai da...probabil s-a incadrat in 200 lei...dar nu cred ca a iesit o chitara.

 

...adica arata ca o chitara...dar... oare (cum) suna?

 

daca cheltuiam 200 lei la vremea aceea sigur imi luam o chitara din magazin. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest catalin66
Catalin pa poti ajuta la partea elctronica ?

 

 

a si mam apucat de o noua doza :)

 

uite

 

asa am facut legatura dozelor.

post-10833-1246552147_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest sega2009

deci am facut o doza noua,in curand am sa pun si poze,mai am sa o izolez

am testat rezistenta omica care avea 114 omi adica continuitate continua

Link to comment
Share on other sites

Guest sega2009

cata daca ai id de mess dami-l si mie ca vreau tare mult sa-mi explici partea electronica

am inteles ca am nevoie de un output(jack out) si de 2 potentimoetre(logaritmic-volum si liniar ton) ms anticipat

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.