www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Impro Gibson Vs Fender


chris_27
 Share

Recommended Posts

Mornin impro ... sper sã mã trezesc și eu așa într-o dimineațã.

 

:)

 

Beton.

De curiozitate, cât de înalt e action-ul pe strat-ul ãla?

Link to comment
Share on other sites

Mersi Karpi pt coment.

Sanatate

 

Am ajuns acasa , ia sa vedem !Acu-i acu.( hehe)

 

Scuze dar am uitat sa scriu in postul anterior ca ma refer atat la piesa postata aici pe rgc.ro cat si cele postate pe youtube. ( cum eram in acelasi ecran mi-se parea ca sunt numai in regc.ro doar "page" -ul il schimbam pe bara de sub adresa de internet in IE8),

 

Nu ma prea interesaeza cu ce fel de chitara canti dar mainile sunt foarte bune ! De unde le-ai facut rost ? LOL

 

Frazarea foarte buna cursiva , la "morning impro" totul este mai la liber dar la fe de bine cantat cu fantezie si bun gust in pozitii largi cu executie precisa .

 

Asta denota bunul gust si talentul inbinat cu dexteritatea improvizativa .totul sustinut de tehnica interpretativa foarte buna.

 

Trebuie sa scriu tinerilor care intreaba de "action", tip de chitare etc...ca pe langa acele maini cumparate ( prin pile probabil ) se ascund si cateva ore de exercitiu.

 

Sunt convins 100 la 1000 ca poti canta la fel si pe un reghin sau cine stie ce chitara de calitate mediocra .

 

Chitaristul conteaza si nu chitara, chitara singura nu are absolut nici o valoare .cateva bucati de scandura cu niste sarma /magneti/mecanisme .

 

Un artist va face sa sune orice chitara.Muzica creata este scopul indiferent de instrument.

 

Bineinteles chitare de calitate cu sunet placut si adecvat genului cantat ajuta si inspira un muzician.

 

Sa le canti cu drag multi ani si tot mai frumos ca si pana acum.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Multam de postari oameni buni.

Am sa incerc sa raspund la cele doua intrebari.

 

@geneza

referitor la datele tehnice despre o ghitara nu cred ca sunt cel mai in masura sa raspund.Daca intrebi de inaltimea corzilor pot raspunde ca le-am ridicat usor decat erau si am pus un set de corzi 0,10 asta din cauza ca freca coarda si putin in taste si prin chestia asta am rezolvat usor problema

 

@Constantzin

E un Strat standard USA din cate am cautat pe net fabricat in Corona prin 91-92.

 

@Vladimir Tepes

(Mersi fain Vladimir)

 

@Karpi

Multam de cuvintele frumoase,chiar sunt bucuros sa le primesc de la unul din ghitaristii de pe forum care spune multe din ghitara intr-un mod deosebit.Total deacord ca inaintea instrumentului sta instrumentistul si de multe ori nu conteaza ce scule folosesti daca reusesti sa transmiti ce trebe.Si pe mine m-ar fi incantat o statie suta la suta pe lampa si un delay si mai stiu eu ce dar nu cred ca as fi cantat mai bine (cu toate ca mi-as dorii :) ....sunam mai diferit.

 

Referitor la felul meu de a canta ca tot ai scris asa frumos,as vreau sa mentionez ca mi-ar placea sa cred ca ma situez intre stilul modern care are ca influnta Fusion si stilul old care e mai Bluesy dirty, de asta si folosesc Fender sau Gibson.Nu spun ca nu as canta pe Ibanez sau alte ghitari.

 

Intre stilurile astea mai exista divergente de interpretare si de gust pt. sunet. Sunt cativa ghitaristi aici pe forum care canta foarte modern si bine si sunt ghitaristi care canta mai old style tot asa de bine,ghitaristi care chiar merita toata atentia pt a mai invata ceva chiar daca sunt mai tineri sau mai batrani.Mi se pare interesant daca luam cate ceva din ambele parti

Toate sunt bune daca avem de castigat din posturile astea

Sanatate.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Salutare.Am mai inregistrat un video scurt cu Gibsonul.Mi-a placut sunetul clean folosind si un reverb de la Boss.

Am taiat din melodie lasand numai solourile.Sper sa va placa.

name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="660" height="405"></embed></object>&">
name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="660" height="405"></embed></object>&" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350" />
Link to comment
Share on other sites

Guest Alexandru Dude

HAHAHAHAHAHA !!!!!

...Dar dece nu spuneti si voi la ce tempo :)

Edited by Alexandru Dude
Link to comment
Share on other sites

Guest Alexandru Dude

haha.mp3

 

Am pus haha ca nume doar ca...chair aveam cef de un mic jam....dar nu aveam cu cine :). Ma'm distrat si eu cu ce am un pic :).

Nu am auzit nici un sunet vintage de la chitari, suna cum trebie, si e bun.

Apoi. Prima guitara pare sa fie gibson pa "Bridge pup", si la 2:30 suna ca un fender cu un eq...mai infundat, pa "neck pup" si cu un potentiometru stricat :).

Sa schimbat doza pa improvurile?? mie imi pare ca da.

Edited by Alexandru Dude
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Am mai taiat dintr-o filmare niste solouri facute cu un nou amp.

Dupa ce vechiul meu Marshall s 80 a trecut prin multe am achizitionat un Peavey classic chorus cu care am inceput sa cant in ultimul timp.E o statie care suna surprinzator de bine(parerea mea) pt o statie solid state.Am folosit distorsul si reverbul din statie.

Sunetul filmarii nu e cel mai bun dar ghitara se aude.E...am tras tot cu Gibson. :rulez:

My link

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cat se aude amplificatorul dar cu siguranta chitara este deosebita ....ca si mainile care o canta. :respect:

 

Aici nu cred ca mai are cineva dubii :)

Trebuie sa mai spun ca la fata locului statia respectiva suna foarte bine; mai ales pe clean si crunch; iar corusul incorporat m'a lasat cu gura cascata; de fapt cred ca e cel mai natural/organic corus pe care l'am auzit pana acum.

Link to comment
Share on other sites

Multzam baieti!

Sunt curios de ampul lui John Petrecce care tra sa sune misto.E vorba de un head de la Messa.Tra sa mi-l arati John!!! :yay:

 

Hei Cris! Uite; sambata si duminica santem la sala. Daca ai vreme ia zarzara cu tine si vino sa dam cu el pana pica tencuiala; am si doape de urechi daca e nevoie :lol:

Cheers! :rulez:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare la toata lumea!!!

Am mai improvizat ceva cu Telecaster:)

Am trs guitara direct in placa de sunet si la montajul video a ramas putin decalat sunetul.

Enjoy my video!The Thrill is gone

Tot eu sunt:)Postasem din doua montaje pe cel care avea o mica greseala(un outside nedorit:).Am corectat outsideul ca ma zgaria putin:))

Deci asta e videoul care am vrut sa-l postez...

A..Colegul DMC m-a inspirat sa fac videol dupa ce l-am auzit cantant bluesul acela slow!Multam Man!

@Slasher Multam!

My link

Edited by chris_27
Link to comment
Share on other sites

Guest dmc

Tot eu sunt:)Postasem din doua montaje pe cel care avea o mica greseala(un outside nedorit:).Am corectat outsideul ca ma zgaria putin:))

Deci asta e videoul care am vrut sa-l postez...

A..Colegul DMC m-a inspirat sa fac videol dupa ce l-am auzit cantant bluesul acela slow!Multam Man!

@Slasher Multam!

My link

 

Cheers man! :rolleyes:

 

E absolut reciproca treaba asta cu inspiratia, chiar ieri m-am uitat la clipul tau de cateva ori si dupa aia am inceput si eu sa cant oleaca pe Thrill is Gone.

 

Super ai improvizat, imi place tonul gras de telecaster. Trebuie sa studiez si eu pasajele alea rapide de la tine, ca nu prea tin pasul :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.