www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mexican Vs American


Zack Fair
 Share

Recommended Posts

de pe guitargeek.com:

 

"In an interview I read the head of Fender said something similar about the quality of the Mexican guitars. Not all the parts are made in America, but their site says "Fender® Mexico guitars and amplifiers are made using many U.S. components, again maintaining the highest standards..." Here is a list of differences I found on the Fender Europe site:

 

Standard Series (Mexico)

Body: 5 to 7-piece alder with maple or birch veneer. Sunburst models have maple veneer Note: due to periodic material availability issues, alder cores are sometimes used

 

American Series (U.S)

Body: Current specs: 3-piece alder for solid colours and 3-tone sunburst. White blonde and natural are 2 or 3-piece ash (Non-Veneered)

 

Standard Series

Body Routing: 1-humbucking, 2-single coil

American Series

Body Routing: Current specs: 3-cavity universal rout(hum/sing/hum). Older models have the "swimming pool" rout

 

Standard Series

Body Finish: Polyester (finished in Mexico)

American Series

Body Finish: Polyurethane (finished in USA)

 

Standard Series

Neck: 1-piece maple milled in the Corona plant

American Series

Neck: 1-piece maple milled in the Corona plant

 

Standard Series

Truss Rod: Standard headstock adjust (single rod).Relies on string tension for concave adjustment

American Series

Truss Rod: Bi-Flex headstock adjust. Allows for true concave and convex adjustment

 

Standard Series

Neck Finish: Polyurethane

American Series

Neck Finish: Polyurethane

 

Standard Series

Frets: 21 standard frets (small)

American Series

Frets: 22 highly detailed Medium Jumbo frets

 

Standard Series

Machine Heads: Imported cast/sealed

American Series

Machine Heads: Fender/Schaller cast/sealed

 

Standard Series

Logo: Silver transition logo

American Series

Logo: Vintage spaghetti logo

 

Standard Series

String Tree: 1-standard butterfly

American Series

String Tree: 1-hardened steel "Easy Glider." Reduces friction thus improving tuning stability.

 

Standard Series

Neck Attachment: Standard 4-bolt

American Series

Neck Attachment: 4-bolt "Micro-Tilt." Allows instant string "action" adjustments

 

Standard Series

Pickups: MIM standard single coils with slug pole-pieces and ceramic magnet on bottom of coil. Mid pickup is reverse wound/reverse polarity Pickups:

American Series

Pickups: MIA single coils with alnico magnets. Middle pickup is reverse wound/reverse polarity

 

Standard Series

Electronics: CTS Pots, Grigsby switch

American Series

Electronics: CTS Pots, Grigsby switch

 

Standard Series

Wiring: Original (no tone control for bridge pickup)

American Series

Wiring: "No Load" tone control on Bridge & Mid pickup. Standard 250k tone control (neck pickup)

 

Standard Series

Bridge: Imported standard Synchronized tremolo. 6-mounting screws; stamped saddles

American Series

Bridge: MIA 2-Point Synchronized tremolo –mounting screws; hardened stainless steel saddles.

 

Standard Series

Strap Buttons: Vintage style

American Series

Strap Buttons: Schaller straplock ready (straplocks & embroidered strap included)

 

Standard Series

Case: Optional SKB molded case (guitar can be ordered with case)

American Series

Case: SKB standard molded case

 

Standard Series

Assembly/Tune/Test: Mexico

American Series

Assembly/Tune/Test: U.S.A."

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

@Zack Fair

 

In primul rand, fii mai clar. Diferenta din ce punct de vedere ?

Apoi, David Gilmour are o colectie masiva de chitari. N-are un singur Stratocaster, si e bine documentat faptul ca de-a lungul timpului a folosit diverse chitari (si nu toate erau Strat-uri)

 

@Falling_into_infinity

 

Acolo e vorba de diferentele intre seria Standard si seria American Standard ... numai ca Fender mai are si alte modele.

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Care e diferenta dintre un strat american si unul mexican.

app stiti ce strat foloseste David Gilmour :) ?

 

Salut !

Eu am incercat si cantat si pe Fender Strat. American si Fender Strat. Mexico.

Diferente prea mari nu sunt in ce priveste chitara propriu zisa (corpul + neck-ul ) ,. Se spune ca cele americane ar fi mai calitative dar eu ma indoiesc fiindca daca e artar nu poate sa fie decat artar iar daca e rosewood nu poate sa fie decat rosewood daca intelegi ce vreau sa zic .

La doze , cheite , bridge intradevar americanele sunt mai calitative dar asta nu te incalzeste foarte mult fiindca poate tu vrei sa-ti pui anumite doze preferate ca sa scoti sunetul unui anumit artist si atunci oricum va trebui sa dai dozele standard afara . Referitor la cheite si bridge astea se pot schimba relativ foarte usor pe un Fender asa ca poti face un Fender Mexico sa fie chiar mai bun decat un Fender American .

Una peste alta diferente sunt dar se pot acoperi foarte usor daca ai ceva bani sa-ti comanzi componentele necesare .

Ceea ce pot sa-ti spun despre Fender este ca au un sunet extraordinar insa din pacate pe coarda sol atat cele americane cat si cele mexicane au putin fret buzz , motiv pentru care trebuie sa o duci la un lutier priceput sa-ti pileasca putin fret-urile si sa ti-o seteze profi ( nu te apuca singur sa faci asta fiindca sunt scule speciale care nu le ai si pana la urma mai rau o sa strici si vei fi nevoit sa inlocuiesti toate freturile tot la o persoana avizata ). Din pacate nu sunt prea multi din astia in Romania .

Una peste alta sunt chitari Fender Mexico foarte reusite sau pot fi si mai putin reusite dar aceeasi chestie e valabila si la Fenderul USA , daca e facut acolo nu e neaparat sa fie super reusit cum de altfel poate fi si foarte reusit .

 

Sper ca ti-am fost oarecum de ajutor . :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
Se spune ca cele americane ar fi mai calitative dar eu ma indoiesc fiindca daca e artar nu poate sa fie decat artar iar daca e rosewood nu poate sa fie decat rosewood daca intelegi ce vreau sa zic .

[...]

Ceea ce pot sa-ti spun despre Fender este ca au un sunet extraordinar insa din pacate pe coarda sol atat cele americane cat si cele mexicane au putin fret buzz , motiv pentru care trebuie sa o duci la un lutier priceput sa-ti pileasca putin fret-urile si sa ti-o seteze profi ( nu te apuca singur sa faci asta fiindca sunt scule speciale care nu le ai si pana la urma mai rau o sa strici si vei fi nevoit sa inlocuiesti toate freturile tot la o persoana avizata )..

 

Nu e chiar asa. Nu toate bucatile din lemn suna la fel. Unele rezoneaza mai bine, altele mai prost (ma refer aici la aceeasi specie de lemn). Si, din cate stiu eu, fabrica Fender din California are acces la lemn de calitate mai buna decat cea din Mexic.

 

Dupa aia, de unde ai scos-o pe asta ca toate chitarile noi facute de Fender au nevoie sa li se pileasca tastele? Nu e deloc normal sa fie asa, si daca ar fi asa - ar insemna ca Fender are probleme serioase la controlul calitatii.

 

In ultimul rand, orice chitara are nevoie de un setup - si asta e ceva ce poti sa faci singur acasa, nu e nimic magic.

Edited by Legion
Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Nu e chiar asa. Nu toate bucatile din lemn suna la fel. Unele rezoneaza mai bine, altele mai prost (ma refer aici la aceeasi specie de lemn). Si, din cate stiu eu, fabrica Fender din California are acces la lemn de calitate mai buna decat cea din Mexic.

 

Dupa aia, de unde ai scos-o pe asta ca toate chitarile noi facute de Fender au nevoie sa li se pileasca tastele? Nu e deloc normal sa fie asa, si daca ar fi asa - ar insemna ca Fender are probleme serioase la controlul calitatii.

 

In ultimul rand, orice chitara are nevoie de un setup - si asta e ceva ce poti sa faci singur acasa, nu e nimic magic.

Man asculta ce-ti spun . Fender-ul fie ca e american sau mexico are fret buzz la coarda sol . Ce e drept nu se aude aproape deloc cand pui chitara in amp. , dar pe clean adica vreau sa zic fara amplificare vei auzi destul de urat cum face . Norocul e ca pe amplificare nu se aude aproape deloc si atunci poti trai cu chestia asta . Eu am incercat si stra-uri americane si mexicane si la toate a aparut chestia aia , dar care ti-am zis unu care se pricepe si are sculele necesare ti-o face meserie ( nu e vorba doar de set-up aici daca de referi la ajustarea tijei din neck , reglarea intonatiei si inaltimea corzilor ) . Sunt multe alte chestii si se lucreaza cu fractiuni de mm . Trebuie sa ai scule super profi si indemanare . Insa faza buna la Fender este ca , chitara cu cat este mai veche cu atat va suna mai bine si va capata rezonante mai bune fiindca locurile unde ating corzile care fac fret-buzz cu timpul se tocesc iar chitara va capata rezonante din ce in ce mai bune .

Link to comment
Share on other sites

Man asculta ce-ti spun . Fender-ul fie ca e american sau mexico are fret buzz la coarda sol . Ce e drept nu se aude aproape deloc cand pui chitara in amp. , dar pe clean adica vreau sa zic fara amplificare vei auzi destul de urat cum face . Norocul e ca pe amplificare nu se aude aproape deloc si atunci poti trai cu chestia asta . Eu am incercat si stra-uri americane si mexicane si la toate a aparut chestia aia , dar care ti-am zis unu care se pricepe si are sculele necesare ti-o face meserie ( nu e vorba doar de set-up aici daca de referi la ajustarea tijei din neck , reglarea intonatiei si inaltimea corzilor ) . Sunt multe alte chestii si se lucreaza cu fractiuni de mm . Trebuie sa ai scule super profi si indemanare . Insa faza buna la Fender este ca , chitara cu cat este mai veche cu atat va suna mai bine si va capata rezonante mai bune fiindca locurile unde ating corzile care fac fret-buzz cu timpul se tocesc iar chitara va capata rezonante din ce in ce mai bune .

tu SIGUR ai 28 de ani ?!

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
numai tampenii debitezi

 

Fratilor nu stiu pe ce va bazati voi cand spuneti ca debitez tampenii dar eu va spun ca am cantat pe ambele chitari si ambele chitari au putin fret buzz pe coarda sol .

Defapt coarda sol este recunoscuta ca fiind cea mai problematica la Fender si asta nu doar de mine , mai uitati-va si voi sa vedeti mai multe pareri nu fiti asa de limitati . Adik toata lumea spune k la Fender exista fret-buzz pe coarda sol numa' voi vi-s destepti si defapt nu este . Pai atunci n-ar mai fi nevoie de lutieri .

Bun aici discutia e si mai complexa , fret-buzz poate sa apar si in functie de ce corzi folosesti .

Probabil ca voi folositi corzi din alea groase nu Dean Markley Malmsteen signature si din cauza asta nu aveti fret buzz fiindk dak o sa studiati veti vedea ca si asta va fi o problema .

Eu nu vreau sa jignesc pe nimeni fiindca nu va cunosc , ce stiti pe chitara si ce va poate capul pe chitara si la scule , dar pun pariu din felul cum vorbiti ca mai mult e vorba de voi .

Daca va pun in mana o chitara as fi tare curios sa aud cum cantati , deci sincer foarte curios . :):)

Am mai auzit pe unu kre isi spune MidnightRider sau asa ceva si era de coma muzica , dar chitara Gibson Slash signature ce o avea era super meserie , pacat de saraca chitara :) ( si mai s-a si contrazis cu mine spunand ca Gibsonul lui Slash nu are doze seymour duncan - :D . Pt. muzica aia si stilul ala de cantat nu-ti trebuie cine stie ce chitara . El s-a suparat dar asa e adevarul doare , in fine ...

Un tip destept este Dudu care desi i-am zis ca nu-mi place muzica lui nu s-a suparat , asta demonstreaza ca este un tip cerebral in raport cu voi restul care sariti in sus la orice scriu parca v-ar fi ars careva cu lampa de la butelie , dar defapt fara nici un argument

Dupa cum v-am spus mai uitativa si la alte pareri , eu inteleg acuma ca probabil aici pe forum toti sunteti prieteni si va stiti dar hai s-o lasam balta ,....

Dati va rog ignore pe mine care doriti iar care nu si sunteti dispusi sa ascultati un sfat e ok

Oricum un lucru va spun la toti incepatorii ( nu la profesionistii de sus :D ) , cel mai bine este sa invatati din propria experienta ,sa incercati cat mai multe scule , sa luati pareri de peste tot de la cei care au incercat si nu va lasati dusi de unul si de altul . Incercati voi si veti vedea mult mai bine ce va place

Link to comment
Share on other sites

Fratilor nu stiu pe ce va bazati voi cand spuneti ca debitez tampenii dar eu va spun ca am cantat pe ambele chitari si ambele chitari au putin fret buzz pe coarda sol .

Defapt coarda sol este recunoscuta ca fiind cea mai problematica la Fender si asta nu doar de mine , mai uitati-va si voi sa vedeti mai multe pareri nu fiti asa de limitati . Adik toata lumea spune k la Fender exista fret-buzz pe coarda sol numa' voi vi-s destepti si defapt nu este . Pai atunci n-ar mai fi nevoie de lutieri .

Bun aici discutia e si mai complexa , fret-buzz poate sa apar si in functie de ce corzi folosesti .

Probabil ca voi folositi corzi din alea groase nu Dean Markley Malmsteen signature si din cauza asta nu aveti fret buzz fiindk dak o sa studiati veti vedea ca si asta va fi o problema .

Eu nu vreau sa jignesc pe nimeni fiindca nu va cunosc , ce stiti pe chitara si ce va poate capul pe chitara si la scule , dar pun pariu din felul cum vorbiti ca mai mult e vorba de voi .

Daca va pun in mana o chitara as fi tare curios sa aud cum cantati , deci sincer foarte curios . :D:)

Am mai auzit pe unu kre isi spune MidnightRider sau asa ceva si era de coma muzica , dar chitara Gibson Slash signature ce o avea era super meserie , pacat de saraca chitara :) ( si mai s-a si contrazis cu mine spunand ca Gibsonul lui Slash nu are doze seymour duncan - :D . Pt. muzica aia si stilul ala de cantat nu-ti trebuie cine stie ce chitara . El s-a suparat dar asa e adevarul doare , in fine ...

Un tip destept este Dudu care desi i-am zis ca nu-mi place muzica lui nu s-a suparat , asta demonstreaza ca este un tip cerebral in raport cu voi restul care sariti in sus la orice scriu parca v-ar fi ars careva cu lampa de la butelie , dar defapt fara nici un argument

Dupa cum v-am spus mai uitativa si la alte pareri , eu inteleg acuma ca probabil aici pe forum toti sunteti prieteni si va stiti dar hai s-o lasam balta ,....

Dati va rog ignore pe mine care doriti iar care nu si sunteti dispusi sa ascultati un sfat e ok

Oricum un lucru va spun la toti incepatorii ( nu la profesionistii de sus :D ) , cel mai bine este sa invatati din propria experienta ,sa incercati cat mai multe scule , sa luati pareri de peste tot de la cei care au incercat si nu va lasati dusi de unul si de altul . Incercati voi si veti vedea mult mai bine ce va place

 

Intradevar ti-ai schimbat radical atitudinea.... cu 360 de grade :)

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Intradevar ti-ai schimbat radical atitudinea.... cu 360 de grade :)

 

Ciao Mihai . Cu tine nu am nimic man . Nu esti mitic si plus de asta ai un amp. pe care eu il iubesc ( Marshall MK II ) cred k sti despre care e vorba . Keep on rockin' in the free world man :)

Link to comment
Share on other sites

Ciao Mihai . Cu tine nu am nimic man . Nu esti mitic si plus de asta ai un amp. pe care eu il iubesc ( Marshall MK II ) cred k sti despre care e vorba . Keep on rockin' in the free world man :)

Alt patriot local... "Banat is not Romania", nu?

 

Lui Midnight Rider ala i-au trecut prin mana o tona de Gibson-uri, iar lui StratMan... iti dai si tu seama. Pe langa oamenii astia, experienta ta in materie de scule este nula, dar totusi te incapatanezi sa te dai fin cunoscator. Asta n-o fi atitudine de mitic? :)

 

Bafta la bac la anu' iti doresc!

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Alt patriot local... "Banat is not Romania", nu?

 

Lui Midnight Rider ala i-au trecut prin mana o tona de Gibson-uri, iar lui StratMan... iti dai si tu seama. Pe langa oamenii astia, experienta ta in materie de scule este nula, dar totusi te incapatanezi sa te dai fin cunoscator. Asta n-o fi atitudine de mitic? :)

 

Bafta la bac la anu' iti doresc!

 

Man fi atent la o faza , eu nu ma dau fin cunoscator . Spun doar chestii ce le-am observat si care la mai spun si alti oameni din toata lumea . Acuma daca astia or fi probat o tona de strat-uri nu stiu ce sa zic dar de ce nu dau si ceva argumente contrar la ceea ce zic .

Sau hai poate noi toti ni-s prosti si aia is destepti ca sa fie cum vreti voi ok? :)

Link to comment
Share on other sites

Man fi atent la o faza , eu nu ma dau fin cunoscator . Spun doar chestii ce le-am observat si care la mai spun si alti oameni din toata lumea . Acuma daca astia or fi probat o tona de strat-uri nu stiu ce sa zic dar de ce nu dau si ceva argumente contrar la ceea ce zic .

Sau hai poate noi toti ni-s prosti si aia is destepti ca sa fie cum vreti voi ok? :)

 

pai ~man~(vezi ca asta cu ~man~ e vorba de tarani de bucuresti) ,din cate am verificat ultima data ,nici stratman si nici midnight rider nu erau insurati cu forumul,ca sa stea sa pandeasca vorbele tale decisive ,de duh si mare angajament ,care ne lumineaza pe toti si aduc un strop de culoare vietii noastre plictisite si sa dea contraargumente.Informatia corecta se da cui o merita,altfel putem afla cu totii tot felul de ~informatii~ de la sfantul internet.

Ai placeri la DUDU?eu sper sa ai 14,maxim 15 ani,altfel ceva scartaie rau.

ura si la gara,asa de tare imi place in ultima vreme la mica publicitate...asta pana n-o sa aiba ceva de vanzare aceste personaje colorate.curand o sa cobor din bloc si in loc de manelarii care discuta despre telefoane mobile pe scara,o sa aud discutii despre ~cine e mai ...THE BEST....stau singur si ma ntreb...BRUCE LEE IL BATE PE VAN DAMME?

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
daca vrei sa rezolvi problema (fret buzz la coarda sol la toate chitari Fender)ai doua variante:1.renunta la coarda sol 2.canta pe Ibanez,Gibson etc.eu m-am lamurit,pastrez coarda sol tot cu fretbuzz ,pastrez si Fender-ul

Nu ma intelege gresit . Si eu cant tot pe Fender Strat. Sunt chitarile mele preferate 99,99% . Nu as da Fenderul pe 10 Ibanez sau altele . :)

Link to comment
Share on other sites

Bai, disclaimer: nu il cunosc pe The Moan si nu i-am facut nici un favor. Simpatia lui pentru mine provine din motive care tin strict de el :)

hihi,nici nu insinuam asta,era doar un mod de exprimare mai subtil :)

Link to comment
Share on other sites

am verificat si eu pe 2 chitare fender si nu aveam fretbuzz la niciuna. deci probabil ca nu is originale, ca toate fender-urile au fretbuzz la coarda G. inca pe una era si semnatura lu mark knopfler :):)

 

ps. oare david gilmour o fi avand fretbuzz la coarda G? :)

Edited by dmc
Link to comment
Share on other sites

am verificat si eu pe 2 chitare fender si nu aveam fretbuzz la niciuna. deci probabil ca nu is originale, ca toate fender-urile au fretbuzz la coarda G. inca pe una era si semnatura lu mark knopfler :):)

 

ps. oare david gilmour o fi avand fretbuzz la coarda G?

 

Nu stiu de Gilmour, dar Malmsteen sigur are :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.