www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dopuri Pentru Urechi


Cursedone

Recommended Posts

aha multumesc pt sfaturi... vad ca sunt ieftine, o sa imi iau si o pereche din alea sa vad cum sunt.. oricum si astea sunt ok, 10 decibeli nu par prea mult da se observa o diferenta clara(cel putin la un concert mic astea m-ar salva de zornaitul in urechi a doua zi)... imi iubesc timpanul :)

 

dar... ati putea va rog eu mult sa masurati cat atenueaza dopurile astea 3M? eu am intrat in guitar rig, am deschis tape deck-ul, am dat sa cante o melodie si mi-am pus dopurile. dupa aia am dat mai incet tape deck volume pana nu se mai auzea deloc si am notat valoarea. am scos dopurile si am dat din nou sa nu se mai auda nimic, si am comparat valorile si a reiesit o diferenta de 11 decibeli sau ceva de genu

 

pe la brico store gasesc si d-alea mai heavy duty(care atenueaza mai bine zgomotul)?

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

dopurile acestea atenueaza dar nu atenueaza egal..adica taie mai mult unele frecvente decat altele..deci sunetul rezultat poate fii un pic diferit de cel original (nu doar ca volum)

 

la repetitii am folosit si dopuri de la farmacie si dopuri de pe thomann si deiferenta a fost urmatoarea..cu cele de la farmacie sunetul era mult mai infundat si mai bass-os.. cu cele de pe thomann se auzea mai clar dar 'frequency respons-ul' nu era chiar flat dar mai putin observabil.

chitaristul din trupa foloseste de la farmacie si intotdeauna intreaba daca se aude vocea si corzile lui subtiri

Link to comment
Share on other sites

Iti dai seama ca o sa pierzi o mare parte din frecventele mai inalte... nu poti sa masori doar o diferenta in decibeli overall pentru ca urechea raspunde diferit la diferite frecvente.

Then again, poate daca nu le porti, le pierzi de tot. :) Acum e alegerea ta daca se merita sa fii distrus din pdv auditiv de catre riffurile cataclismice ale Manowar.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Iti dai seama ca o sa pierzi o mare parte din frecventele mai inalte... nu poti sa masori doar o diferenta in decibeli overall pentru ca urechea raspunde diferit la diferite frecvente.

Then again, poate daca nu le porti, le pierzi de tot. :) Acum e alegerea ta daca se merita sa fii distrus din pdv auditiv de catre riffurile cataclismice ale Manowar.

nu merita.. dupa un concert cat de mic imi tiuie urechile pana la 2 zile si dupa unu' mare(cum a fost la priest anul trecut) nu auzeam bine cateva ore si dupa aia tiuit en-gros 3-4 zile... oricum o sa fiu chiar in fata deci nu o sa pierd prea multe frecvente inalte

Link to comment
Share on other sites

Sa ai mare grija cu urechile,ca daca iti tiuie atat de mult timp dupa esti predispus la tinnitus,care este boala muzicienilor care canta tare .E o boala groaznica,fiindca e ireversibila,si o sa traiesti toata viata cu un uruit sau un tiuit inj urechi.Ia-ti niste dopuri mai bune,eu folosesc HEAROS in asemena cazuri,sunt speciale pentru cantat,si au raspunsul compensat ,se aude mult ,mai natural cu ele.Viorel Dodoc,chitaristul de la Juke Box Band era reprezentant pentru Romania al firmei Hearos,are cont pe rgc,eventual da-i un PM.Are userul "viorel"

Link to comment
Share on other sites

Sa ai mare grija cu urechile,ca daca iti tiuie atat de mult timp dupa esti predispus la tinnitus,care este boala muzicienilor care canta tare .E o boala groaznica,fiindca e ireversibila,si o sa traiesti toata viata cu un uruit sau un tiuit inj urechi.Ia-ti niste dopuri mai bune,eu folosesc HEAROS in asemena cazuri,sunt speciale pentru cantat,si au raspunsul compensat ,se aude mult ,mai natural cu ele.Viorel Dodoc,chitaristul de la Juke Box Band era reprezentant pentru Romania al firmei Hearos,are cont pe rgc,eventual da-i un PM.Are userul "viorel"

 

Se pot cumpara dintr-un loc anume, sau se poate doar prin el?

Dupa cateva concerte cu tiuit evit sa mai stau in fata fara dopuri.

Link to comment
Share on other sites

Se pot cumpara dintr-un loc anume, sau se poate doar prin el?

Dupa cateva concerte cu tiuit evit sa mai stau in fata fara dopuri.

mi-e ca doar prin el.da-i PM,se da pe rgc destul de des

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.