www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Primul 'topic' Aici.. Foarte Incepator :)


tulvan
 Share

Recommended Posts

as avea nevoie de ajutor. am 700 ron maxim.. si vreau in vara sa ma apuc sa invat sa cand la chitara. stiu ca de banii astia nu imi pot lua ceva de foarte buna calitate.. m-ar interesa un pachet Behringer Metalien. costa aprox. 680 ron. nu imi permit sa dau 700 ron pe o chitara, deoarece are o dat un prieten 1200 ron pe un squier clasic vibe si o ramas fara bani de amplificator, si s-o plictisit de ea.

aveti ceva recomandari? eu vrea sa invat, dar sa am si amplificator sa ma prostesc un pic dupa ce invat una alta :) :)

ma scuzati ca sunt asa de noob.

Link to comment
Share on other sites

Guest Chulak

Da, ar fi bine sa incepi cu acustica.....poti invata si electrica, un squier bullet ar fi perfect dar e bine sa incepi cu acustica.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Prietenul tau nu poseda un calculator? Exista software precum Ardour, Cubase, AmpliTube, GuitarRig, etc., care poate fi utilizat pentru a amplifica o chitara electrica conectata la LINE-IN, inclusiv pentru a aplica varii efecte peste semnal.

 

In alta ordine de idei, fugi de Behringer cat te tin picioarele. Te-ai gandit la un Squier Buller? La un moment dat costau 400RON. Sau cumpara chitara prietenului plictisit cu reducere :) .

 

chiar asa de rea ii? :) am citit pe net multe reviw-uri si era cam multumita lumea. squier bullet suna cam ciudat.. nu cred ca as putea canta metal pe "it". ai ceva experiente naplacute cu behringer? :)

sau am vazut un Dean Vendetta Xm la 450 ron. ce zici? ms anticipat

 

 

Link to comment
Share on other sites

Squier classic vibe e chitara buna, la 1200 de lei e una din cele mai scumpe chitari squier, eu zic sa o iei si sa canti cu amplitube/guitar rig pana faci bani de amp... la jumate de pret, da-o drq si eu as lua-o daca aveam bani :)) macar sa o vand cuiva cu 1150 dupa aia :)

 

behringer au o reputatie f proasta pentru ca produsele lor sunt de calitate inferioara, am vazut cateva chitari behringer ok, dar la una s-a rupt nut-ul in timp ce canta cineva la ea :|

 

si nu te mai lua dupa pachete de chitara denumite sugestiv "METAL MONSTER BRUTALIZER PACK" sau "CUMPARA ASTA SI O SA FII SHREDDER CA MALMSHTIN PACK", de obicei e numa marketingul de ele..

 

incearca un Les Paul special 2 de la Epiphone daca nu te gadila placut squier-ul(desi e crima sa treci pe langa o oferta ca asta)

 

EDIT hmmm cam ai dreptate nu ai putea canta metal(cel putin nu death/blec) cu Squier-ul ala, desi ai putea sa incerci sa pui un mini humbucker in doza de bridge si asa ai avea un ton ceva mai plin, oricum la Guitar Rig nici nu se simte

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

vezi topicul de la wiki cu magazine online si mica publicitate aici pe forum. gasesti sigur ceva in banii aia si mai metal (adica mai cu doze duble). Vezi si marcile Cort, Ibanez, Yamaha samd.

 

eventual te intinzi cat poti la chitara si iti iei un amp mai incolo(=canti in comp); sau daca gasesti un amp la un pret bun poti lua o chitara sh ieftina cat sa te tina o vreme.

 

de exemplu roytek strat-ul meu luat la 200 ron e foarte ok pt repetat acasa dar atentie ca nu toate chitarile ieftine sunt ok.

 

daca poti lua classic vibeul pe 7 mil.. go for it :)

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.