www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Credeti Ca Are Vreo Influenta Asupra Tonului O Lampa In Orice Efect, Procesor Etc


Recommended Posts

De Pritchard zici? Oricum prea putin conteaza amplificatoarele de chitara solid state atata timp cat generatii de artisti apreciati obtin caracteristicile dominante ale tonului lor cu efecte fara urma de lampa, fie ca-s batranele RAT si Big Muff, the infamous Metal Zone sau produse de la Lovepedal, Xotic, Zvex si altii carora le iese boutique-ul pe nari si le intra-n tranzistori. Cu alte cuvinte, invatati sa ganditi modular.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Omul zicea de ceva nou si scump, care sa inlocuiasca lampile. JC120 are 34 de ani si are locul lui foarte bine definit, nu e un inlocuitor de lampi. Nici macar scump nu e :)

da asa e , eu doar am dat exemplu de amp solid state care sa sune bine nimic mai mult :)

@karpi : chill ca doar ii raspundeam lui george nu incepeam sa combat aici la lampi vs solid-state...

Edited by ilun
Link to comment
Share on other sites

Domnul meu vicSnd nu faceam misto dragul meu dar te vei uita pe niste situri chiar ceva mai stiintifice ai sa vezi ca nu faceam misto deloc...iar nah atat am invatat si eu sa manuiesc letconul precum si alte scule unii e mai prosti. Dar repet nu era spusa la misto, iar parerea mea este ca o lampa intr-un montaj de 12-50v este degeaba (12AX7 ) repet ca sa se inteleaga... daca e vb de alte triode (cele subminiatura) atunci stam altfel de vorba dar eu nu am vazut (am vazut ceva pedale cu tuburi subminiatura dar cam atat)

 

Cu respecte,

Gabriel Tudoran

 

PS. si daca ai ceva de aratat si/sau de spus te rog frumos fa-o .... lumea vorbeste aici unii stiu altii nu altii invata iar fiecare venim cu informatia pe care o stim mai mult sau mai putin la prima mana, dar cu furt intelectual... ma indoiesc ca are ce se sa fure... mai ales aici.

Edited by dark_rain
Link to comment
Share on other sites

da asa e , eu doar am dat exemplu de amp solid state care sa sune bine nimic mai mult :)

@karpi : chill ca doar ii raspundeam lui george nu incepeam sa combat aici la lampi vs solid-state...

pai nu vezi ca am glumit

 

tema topicului este despre ce credem noi..... , pai credem de toate .LOL.

 

Eu am si statie solid state de 220W cu doua boxe 4x10" si 4x12" suna de ingheti , este un ACOUSTIC modificat de mine sa nu consume aiurea in clasa "AB" ( disipa aprox 50W in gol!) .Asa ca am mai redus curentul de mers in gol si am dus-o mai catre clasa "B" caci nu cant cu chitara acustica pe ea .

Se poate auzi pe youtube in piese din concertul de la Capitol cu trupa Effect .

 

tot acolo se poate auzi si cum suna aceiasi chitara pe Marshall la festivaul Vinului in videourile "Mirela & friends"

 

In videoul Blues cu Effect ,la repetitii cant pe statia Allsound pe tuburi se vede si statia scoasa din cutie caci i-am schimbat tuburile si am reglat bias-ul .Plus cant pe o chitara facuta in hjurul unui gat de Framus acustic cu doze singlecoil facute de mine.

In videoul cu Dixi Krauser cant pe o statie facuta de Dutzu asistul de la Effect statie facuta dupa schema de pe net de pe siteul ESP (parca) 100W guitar amplifier cu iesirea pe colectorul tranzistoarelor finale si nu repetoare pe emitor ( alta impedanta etc..un fel de circuit de generator de tensiune si nu generator de curent ...aprox.) .Ca distors acolo an JackHammer.

 

Nu cred ca se aude vre-o mare diferenta intre tonuri si pe toate combinatiile suna bine si se poate canta usor .

Alta poveste este "playabilitatea" acea dinamica , statiile pe lampi si fara distors au un ton frumos bogat in armonice datorita distorsiunilor specifice.

 

Dar cu un preamp pe J-FET realizez acelasi ton si direct in placa de sunet , cu statie si difuzor nu poti face diferenta suna identic si se comporta identic .

Toata treaba este ca la solid state nu poti trece peste limita maxima impusa de limitarea brusca a tranzistoarelor finale .

Deci la o statie pe tuburi voi putea sa duc finalul in overdrive si nu suna spart la tranzistor daca duc finalu in overdrive suna foarte murdar .

Depinde de genul de muzica sau maniera de cantat la cjitara ,daca suporta un ton mai "urat" ce are IMD( distorsiune de intermodulatie) mare .Acest IMD te limiteaza mai ales pe pozitiile peste octava unde nu prea suporta sa canti doua note in afara de powerchord .

Statia pe tuburi poate furniza un ton bun nu prea murdar cu un overdrive pana pe la o putere cu aprox 50% mai mare decat puterea de "clean" ( daca este bine facuta ,fara economii la blocul de alimentare ) acest lucru il simti in varful degetelor , nu este o putere prea mare in plus dar ai totusi un headroom mai mare ce aduce o plaje dinamica "in plus".Daca statia e tuburi este "buna" poti executa mai usor s mai curat inele passaje .Plus chiar daca prizi acorduri pe overdribe pronuntat nu apar IMD-uri prea mari si totul suna curat cu o definitie buna.

 

Distorsiunile de tub si de JFET nu au ataea inalte , auzul este mai sensibila la distorsiuni pe inalte , neavand continut de armonice impare nu ai atatea inalte deci sunetul char distorsionat bine pare mai curat .

 

De aici se poate trage concluzia ca un tub nu face prea multe , nu se comporta ca o intreaga statie pe tuburi.

 

Un preamplif canal complect care este si distorsionator insa suna 90% asemanator cu tonul statiei pe tuburi .La fel si clona cu JFET.Conectate la o statie solid state reglata adecvat ca nivel va suna a tub.Dar trebuie sa fii atent la limitare sa nu distorsonezi din finali.La fel, puterea in overdrive creste exact ca si la tuburi doar ca uneori tonul nu mai este utilizabil este prea distorsionat si suna foarte murdar fata de tub.

 

 

Aceste lucruri au mai fost expuse pe rgc.ro cine vrea sa caute topicurile unde sa discutat.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.