www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Cu A Treia Coarda


Inubis
 Share

Recommended Posts

Dupa cum zice si titlul am probleme cu a treia coarda. Prima data mi-am schimbat coarda cand mi-a rupto sormea cea mica:P. Am schimbat coarda. Dupa carteva saptamani de zdranganit, sau desprins firelele care infasoara coarda shi a ramas dezbracata :) , doar cu firicelul ala mic. Deci, am schimbat-o din nou. Dupa cateva saptamani, iarasi. M-am gandit ca o fi de la corzi ca sunt Hora deci mi-a luat un set de corzi ghs. Mi le-am pus shi ce sa vezi. Am observat ca iarasi incepe sa se toceasca putin a treia coarda pe la fretul 7, 5, 4. M-am uitat mai artent pe fret(pe bucata metalica) si am vazut ca e putin scobit :) ,ceva de genul asta:

--------___----------, nu chairt asa de adanc.

Ce pot face? S anu mai apas asa tare la bnduri. Folosesc g-ul cel mai mult cand cant peste bakinguri cu niste game pentatonice si bendurile le fac majoritatea timpurilor pe a treia coarda. Acum cand numa' acorduri.

Any help :) ???

Link to comment
Share on other sites

repede cu retastarea, de parca retastarea insemna ungere cu fastfret. :)

 

Emy: este normal ca un set de corzi sa moara dupa cateva saptamani, mai ales coarda ta pe care o folosesti cel mai mult. n-au ce se face basistii care dau milioane pe corzi; un set de corzi de chitara ghs sau d`addario care sunt bune costa 25-30 de lei, o data la 4-5 saptamani poti sa faci un sacrificiu sa-ti iei corzi noi.

iar pe negative poti improviza si in alte tonalitati / registre, astfel uzand uniform tot setul de corzi, nu doar Sol-ul.

nu mai folosi corzi Hora sau Belson sau Tenson, citeste, informeaza-te, sunt o multime de echipamente bune si ieftine pe care nu trebuie sa le cumperi neaparat de la magazinul de muzica din orasul tau si sa platesti prosteste de mult.

succese

Link to comment
Share on other sites

eu folosesc fender pe electrica , si warwick pe bass :) si pana acum nu mi-a facut probleme mai deloc..

 

P.s : pe chitara belsonu in plicuri albastre parca sunt mai bune,iar cele in plicuri rosii sunt varza.

tenson nici atata...

Sau cum spune moshu' de sus... elixir sunt foarte bune si rezistente :)

Raman la Fender pentru Chitara si Warwick pentru bass :)

Cheers

Link to comment
Share on other sites

Si eu am exact aceeasi problema :) Sol-ul mi se strica cel mai des.De ce?Fiindca sarma care acopera este mai subtire decat la Re(D) si se strica mai reped.. Solutii? Eu am folosit coarda Martin si m-a tinut vro 7 luni; acum folosesc de la Stagg sa vad cat tin. Poti sa pui si o coarda de electrica; te sfatuiesc sa nu mai cumperi de la Hora, ca sunt slabe, si eu trebuia sa le schimb din 2 in 2 saptamani, cand le foloseam.(eu am avut corzi Hora la bucata)

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum zice si titlul am probleme cu a treia coarda. Prima data mi-am schimbat coarda cand mi-a rupto sormea cea mica:P. Am schimbat coarda. Dupa carteva saptamani de zdranganit, sau desprins firelele care infasoara coarda shi a ramas dezbracata :) , doar cu firicelul ala mic. Deci, am schimbat-o din nou. Dupa cateva saptamani, iarasi. M-am gandit ca o fi de la corzi ca sunt Hora deci mi-a luat un set de corzi ghs. Mi le-am pus shi ce sa vezi. Am observat ca iarasi incepe sa se toceasca putin a treia coarda pe la fretul 7, 5, 4. M-am uitat mai artent pe fret(pe bucata metalica) si am vazut ca e putin scobit :) ,ceva de genul asta:

--------___----------, nu chairt asa de adanc.

Ce pot face? S anu mai apas asa tare la bnduri. Folosesc g-ul cel mai mult cand cant peste bakinguri cu niste game pentatonice si bendurile le fac majoritatea timpurilor pe a treia coarda. Acum cand numa' acorduri.

Any help :) ???

 

Bani ,Bani ,Bani si multe seturi de corzi .

 

Eu am avut de toate primite cadou corzi scumpe de eu nu cumparam niciodata , le-am pus ptr o inregistrae au sunat bestial .in 7 zile abea de am cantat pe chitara acustivca SI coarda "G" sa "decorticat" ( haha) exact ca si la corzile Reghin-Hora .

 

 

Rezolvarea alta garnitura .

Link to comment
Share on other sites

repede cu retastarea, de parca retastarea insemna ungere cu fastfret. :)

 

Emy: este normal ca un set de corzi sa moara dupa cateva saptamani, mai ales coarda ta pe care o folosesti cel mai mult. n-au ce se face basistii care dau milioane pe corzi; un set de corzi de chitara ghs sau d`addario care sunt bune costa 25-30 de lei, o data la 4-5 saptamani poti sa faci un sacrificiu sa-ti iei corzi noi.

iar pe negative poti improviza si in alte tonalitati / registre, astfel uzand uniform tot setul de corzi, nu doar Sol-ul.

nu mai folosi corzi Hora sau Belson sau Tenson, citeste, informeaza-te, sunt o multime de echipamente bune si ieftine pe care nu trebuie sa le cumperi neaparat de la magazinul de muzica din orasul tau si sa platesti prosteste de mult.

succese

 

Daca tasta e tocita...ce faci? ...tare sunt curios cum remediezi fara retastare :)

A si desenat,baiatul, cum arata tasta :)

Link to comment
Share on other sites

Guest a_punker
Fret levelling ... pe romaneste se cheama pilire si/sau nivelare, dar e o operatie mult mai complexa si obositoare si scumpa decat un amarat de re-fret. Mai bine schimba tastiera cu totu' ... sau si mai bine, sa ia un grif nou. Ideal ar fi o chitara noua, custom, de fapt.

 

 

 

 

da dar ai ajuns prea departe cu tot "mai bine...mai bine" ... nu toti isi pot permite o chitara asa poc din degete :) , retastarea ar fi cea mai buna solutie ....cat despre corzi asta e ... ori bagi cativa lei in plus si iei elixir ori schimbi mai des corzile

Link to comment
Share on other sites

Guest alex36
Dupa cum zice si titlul am probleme cu a treia coarda. Prima data mi-am schimbat coarda cand mi-a rupto sormea cea mica:P. Am schimbat coarda. Dupa carteva saptamani de zdranganit, sau desprins firelele care infasoara coarda shi a ramas dezbracata :) , doar cu firicelul ala mic. Deci, am schimbat-o din nou. Dupa cateva saptamani, iarasi. M-am gandit ca o fi de la corzi ca sunt Hora deci mi-a luat un set de corzi ghs. Mi le-am pus shi ce sa vezi. Am observat ca iarasi incepe sa se toceasca putin a treia coarda pe la fretul 7, 5, 4. M-am uitat mai artent pe fret(pe bucata metalica) si am vazut ca e putin scobit :) ,ceva de genul asta:

--------___----------, nu chairt asa de adanc.

Ce pot face? S anu mai apas asa tare la bnduri. Folosesc g-ul cel mai mult cand cant peste bakinguri cu niste game pentatonice si bendurile le fac majoritatea timpurilor pe a treia coarda. Acum cand numa' acorduri.

Any help :) ???

 

nu ai precizat , dar banuiesc ca chitara este una acustica . iti recomand niste corzi Fender de 0.09 la care coarda Sol nu are infasurare . corzile acestea fiind mai subtiri se preteaza foarte bine la stilul tau de cantat in gama pentatonica cu multe benduri . Incearca ....

Tastele cred ca au acea uzura in plan longitudinal si este normala la chitarile vechi sau pe care s-a cantat mult . chestia cu retastarea este una destul de migaloasa si e nevoie de cineva care se pricepe . Nu cred ca ai nevoie de asa ceva dar totusi este o optiune a ta .

 

sa te auzim cu bine !!

Link to comment
Share on other sites

Fret levelling ... pe romaneste se cheama pilire si/sau nivelare, dar e o operatie mult mai complexa si obositoare si scumpa decat un amarat de re-fret. Mai bine schimba tastiera cu totu' ... sau si mai bine, sa ia un grif nou. Ideal ar fi o chitara noua, custom, de fapt.

 

Depinde cat de adanca, e problema...ce mai pilesti? :) iti zbarnaie apoi, ca atinge coarda, cealalta tasta...

Stiu ca ai vrut sa fii sarcastic, da ai si tu dreptatea ta :)

 

o tija dinaia pentru tot griful costa undeva pe la 100lei...parca erau si seturi deja taiate...poate gasesti ceva la cineva care mai are de la o retastare...doar de o tasta ai nevoie.

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.