www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Guitar Fx Box


Guest ady_w3t
 Share

Recommended Posts

Guest ady_w3t

uitati si voi un sunet scos cu guitar fx box

pot sa spun ca suna mai bine ca un zoom 505 II daca nu chiar se apropie

zilele astea nu am avut efect si nu am putut sa ma abtin

l-am instalat am stat oleaca sa il setez si uitati ce a iesit mie imi place cum suna pt un efect care nu dai nici un ban :)

rec.mp3

Link to comment
Share on other sites

uitati si voi un sunet scos cu guitar fx box

pot sa spun ca suna mai bine ca un zoom 505 II daca nu chiar se apropie

zilele astea nu am avut efect si nu am putut sa ma abtin

l-am instalat am stat oleaca sa il setez si uitati ce a iesit mie imi place cum suna pt un efect care nu dai nici un ban :)

Cu un zoom 505 II bagat prin calc. Ca un zoom 505 II bagat printr-un amp calumea suna chiar marfa :)

Link to comment
Share on other sites

uitati si voi un sunet scos cu guitar fx box

pot sa spun ca suna mai bine ca un zoom 505 II daca nu chiar se apropie

zilele astea nu am avut efect si nu am putut sa ma abtin

l-am instalat am stat oleaca sa il setez si uitati ce a iesit mie imi place cum suna pt un efect care nu dai nici un ban :)

 

 

VISEZI ! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest ady_w3t

cred ca tu visezi

eu am zis ca suna foarte bine pt un program de pc ce draq

doar nu vrei sa se auda ca un gt8

e un ***** de program dar pentru oamenii care nu au bani de efecte si alte chestii merge sa invete pe el

nu il laud in sensul sa lasati procesoarele si bagati-va pe guitar fx

ci doar incerc sa ajut oamenii care nu au bani de efecte

daca doreste ccareva presetul cu care am facut inregistrarea sa imi spuna ca il dau

 

si hihi sa fim seriosi zoom 505 e un ***** de procesor se aude infect ca si guitar fx dar daca nu ai bani asta e viata

prin amp sunda mai bine dar tot oribil crede-ma ca styu ce spun

Link to comment
Share on other sites

ady nu mai fii asa vehement.

 

guitar fx box e ok in limita in care il consideri o jucarie. Incearca Guitar Rig 2 sau amplitube. O sa vezi ca altfel sta treaba.

 

Vorbesti de 505 sau 505II ? Vezi ca e mare diferenta intre ele...

Termin sesiunea si o sa ma ocup mai intens de subiectul asta....

Link to comment
Share on other sites

@ady_w3t tu ziceai:

"...pot sa spun ca suna mai bine ca un zoom 505 II daca nu chiar se apropie..."

Cum poti sa zici ca "chestia" aia(si aici facem abstractie de placa de sunet, adica latenta si alte kk-turi), ca altceva nu pot sa-i zic(de fxbox), poate sa sune(nu mai bine, ci pur si simplu sa: SUNE!) mai bine decat un 505(ma rog, un procesor, chiar daca 505 ii o jucarie)

:)

Link to comment
Share on other sites

mahh sincer sa fiu eu am cantat o carca :) pe fxbox :) si mi-a placut destul de mult :)

nu e deloc misto daca stai si te gandesti ca ... mai exista si pedale

:(

dar sa fim sinceri... chiar merita..

avand in vedere ca chiar merge pe aproape orice calculator

B)

are o latenta mika ... dar te obisnuiesti cu ea .. iar daca n-ai bani e super ok ... mai ales ca are cam otate efectele pe care poti sa ti le doresti .. si in plus exista o sumedenie de preseturi gata facute care suna beton...

deci toptusi merita luat in considerare .. totusi in limitele unei jucarii ;))) desi una foarte reusita :o) din punctul meu de vedere ;)

 

e chiar k-lumea, daca stai si te gandesti ca merge chiar si pe un pentiun I MMX la 200 Mghz cu o placa de sunet c-media on-board ;) e tare k-lumea

Link to comment
Share on other sites

Acum... depide la ce versiune de Fxbox ne referim. Toate versiunile inainte de 2.6 au fost de tot kktu'. 2.6 e aproape rezonabil iar 3-ul e kiar ok. (pentru jucat... :) )

 

Atachment... ceva cantat cu ReValver-ul si reghinul :) (pe Celeron 433Mhz cu sunet SB AWE 32 ISA)

ReValver_Output_Signal.mp3

Edited by TB_TM
Link to comment
Share on other sites

Suna incomparabil mai bine(dar inca schioapata) bucatica pusa de Tibi. Asta vroiam sa spun , ca exista pt PC chestii mult mai bune!

Va recomand sa incercati si Simulanalaog care chiar e gratis ( dload si sampleuri aici : http://www.simulanalog.org/guitarsuite.htm ) . E nevoie de o gazda VST si de asio . Daca placa nu stie nativ asio instalati ASIO4All HTTP://www.asio4all.com

Tibi vezi ca nu exista versiunea 3 pt fx box. In schimb exista alt program cu totul diferit numit Guitar FX 3. Pana si ala e mai decent decat FX Box

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

am cantat o gramada pe fx box 2.6.. am facut chiar si inregistrari.. totusi e un *****.. .. si de chestia asta iti dai seama de cat cand ai ocazia sa canti pe un amp "adevarat" fie el si behringer de 15 w + zoom 505 II ..

........ si normal ca behringer de 15 w + zoom 505 II e o alta porcarie .. in comparatie cu un Marshall Avt de 50 de w .... si normal ca Marshall avt de 50 de w.. e un rahat incomparabil mai prost decat un amp full lampa bagat intr-o boxa 4*12 ... eventual cu celestioane... acum si intre ampurile full lampa.. sunt modele si modele,,, unele mai bune altele mai putin bune.. altele mai pe gustu tau.. altele mai pe gustu meu.. cert e ca nimic nu se compara cu un amp pe lampi.... asa ca lasati calculatoru ... si strangeti bani pt un amp decent... si o chitara buna...

 

va amagiti aiurea cu programele astea.. ajungi in timp sa spui ca nu-ti mai trebuie nimic altceva... :)..

 

-cam atat

 

 

ps: poate sunt offtopic.. imi cer scuze... dar topicu in sine nu-si are rostu pe un forum de chitaristi... pt ca nu asa se canta la chitara... ( cu cablul in calculator si un rahat de soft)...

Link to comment
Share on other sites

am cantat o gramada pe fx box 2.6.. am facut chiar si inregistrari.. totusi e un *****.. .. si de chestia asta iti dai seama de cat cand ai ocazia sa canti pe un amp "adevarat" fie el si behringer de 15 w + zoom 505 II ..

........ si normal ca behringer de 15 w + zoom 505 II e o alta porcarie .. in comparatie cu un Marshall Avt de 50 de w .... si normal ca Marshall avt de 50 de w.. e un rahat incomparabil mai prost decat un amp full lampa bagat intr-o boxa 4*12 ... eventual cu celestioane... acum si intre ampurile full lampa.. sunt modele si modele,,, unele mai bune altele mai putin bune.. altele mai pe gustu tau.. altele mai pe gustu meu.. cert e ca nimic nu se compara cu un amp pe lampi.... asa ca lasati calculatoru ... si strangeti bani pt un amp decent... si o chitara buna...

 

va amagiti aiurea cu programele astea.. ajungi in timp sa spui ca nu-ti mai trebuie nimic altceva... :)..

 

-cam atat

ps: poate sunt offtopic.. imi cer scuze... dar topicu in sine nu-si are rostu pe un forum de chitaristi... pt ca nu asa se canta la chitara... ( cu cablul in calculator si un rahat de soft)...

Mircea tu acasa repeti cu headul si cu boxa?

Link to comment
Share on other sites

am cantat o gramada pe fx box 2.6.. am facut chiar si inregistrari.. totusi e un *****.. .. si de chestia asta iti dai seama de cat cand ai ocazia sa canti pe un amp "adevarat" fie el si behringer de 15 w + zoom 505 II ..

........ si normal ca behringer de 15 w + zoom 505 II e o alta porcarie .. in comparatie cu un Marshall Avt de 50 de w .... si normal ca Marshall avt de 50 de w.. e un rahat incomparabil mai prost decat un amp full lampa bagat intr-o boxa 4*12 ... eventual cu celestioane... acum si intre ampurile full lampa.. sunt modele si modele,,, unele mai bune altele mai putin bune.. altele mai pe gustu tau.. altele mai pe gustu meu.. cert e ca nimic nu se compara cu un amp pe lampi.... asa ca lasati calculatoru ... si strangeti bani pt un amp decent... si o chitara buna...

 

va amagiti aiurea cu programele astea.. ajungi in timp sa spui ca nu-ti mai trebuie nimic altceva... :)..

 

-cam atat

ps: poate sunt offtopic.. imi cer scuze... dar topicu in sine nu-si are rostu pe un forum de chitaristi... pt ca nu asa se canta la chitara... ( cu cablul in calculator si un rahat de soft)...

 

Clar. Un calculator cu guitarfx nu costa 3000$ deci nu e bun pt chitara. A, si sa nu uitam, si chitara tre sa coste tot cam atat ca altfel nu e buna :) .

 

Intreb cat se poate de sincer combatantii astia anti orice nu e pe lampi daca au trecut vreodata de stadiul in care canta pe langa focul de tabara cu cercetasii. Si inca o intrebare: Voi ati cantat numai pe ampuri cu lampi? Daca da, de unde ati avut atiatia bani sa le cumparati?

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

pt cosu raspuns la intrebari

 

Pai acasa repet cum pot... pe mine in general ma apuca repetatu asa pe nepusa masa... nu e ceva programat dar se intampla zilnic ..:) cand sunt acasa evident ca repet pe amp... dar il dau la un volum la care sa nu ma omoare vecini...cand sunt acasa 2.. adica la prietena mea... repet la rece... uneori cand ma intorc de la repetitii si sunt cu headu in masina.. atunci repet la casti.. dar nu-mi place... :) prefer sa repet la rece decat prin casti... dar depinde .. exclusiv de ce anume vreau sa repet...

 

-sper ca te-am lamurit... eu la sala de exemplu ma car mereu cu headu dupa mine...

 

 

 

-raspuns pt kovu_tlk

 

de ce exagerezi :) ? nu am zis ca tre sa-ti cumperi scule de 10000 de euro ca sa suni bine... si nu tre sa le cumperi toate maine..:( dar ca sa vezi ca nu e asa greu sa ai scule bune o sa-ti fac o mica socoteala...

 

un amp decent pe lampi.. ( decent ne fiind un cuvant menit sa jigneasca ) costa in jur de 400 - 500 de euro .. nou sau la mana a doua... nou la bani astia gasesti la tone.... mana a doua vindea Mibu unu...

 

o chitara decenta gasesti de pe la 500 de euro in sus... de ex manu vindea un rg 550 sau 570.. habar n-am exact ca nu sunt mare fan ibanez.. .cu dimarzio si floyd original.. + case .. pe la 650 de euro daca nu gresesc...mai exista si varianta in care-ti cumperi o chitara decenta .. pe la 300 -400 de euro si in timp mai bagi niste bani in doze, floyd......

 

-oricum pretul se apropie de cel al unui calculator bun.. 1000 1500 de euro..

 

 

"Intreb cat se poate de sincer combatantii astia anti orice nu e pe lampi daca au trecut vreodata de stadiul in care canta pe langa focul de tabara cu cercetasii. Si inca o intrebare: Voi ati cantat numai pe ampuri cu lampi? Daca da, de unde ati avut atiatia bani sa le cumparati?"

 

pai sincer cand m-am apucat de chitara.. cantam numai la classica.. pe munte, la foc , in spatele blocului,, oriunde...

 

normal ca nu am cantat numai pe ampuri pe lampi..B) la inceput ti-am zis ca am cantat si eu pe guitar fx box

..si m-a tampit atat de tare incat prima scula serioasa care mi-am cumparat-o a fost un behringer de vreo 700 de euro... http://www.behringer.com/V-AMPIRE-POWER-PA...ex.cfm?lang=ENG .. am preferat sa astept decat sa-mi cumpar un rahat de 15 w ;)... si mi-am cumparat un rahat de 120 :o)

-ca sa-ti satisfac suriozitatea legata de bani.. am facut un credit si am mancat paine cu sare o perioada.. ;)

 

amp cu lampi imi cumpar de la tone..saptamana viitoare. care e incomparabil mai bun... si culmea e mai ieftin...

 

asa ca nu am zis ca e usor.. dar n-are rost sa te amagesti...

Link to comment
Share on other sites

Guest ady_w3t

bai ce spuneti voi aici e de kk nu toti au bani de lampi si vor sa cante ceva

e logic si normal ca o pedala cat de mica e ea sa sune mai bine decat cacatul asta de fx box

e normal programul e gratuit si pedala costa si in primul rand nu e facut sa te duci cu calculatorul in concert

logic ca un amp face toata treaba dar trebuie sa ai bani sa il cumperi pt inceput e bun si asta sa inveti cate ceva asta e parerea mea si punct

 

cosu se aude prost ca am tras cu guitar fx box 2.6 si la placa de sunet mi s-a rupt mufa de line in si am bagat pe mic care are sensibilitatea mai mare se aude mai urat dar pe linie se aude mai bine

 

oricum tin sa va spun ca zoomurile sunt de tot rahatul fata de boss sau si korg pot sa zic

asta e parerea mea repet

nu mai veniti aici ca am cantat pe un amp cu lampa sau pe nu styu ce pedala incercam sa ajut oamenii care nu au posibilitati

exista si alte programe dar nu am stat eu sa caut

 

oricum bafta

p.s : nu mai veniti cu atacuri de genul ca zoom ca boss ca korg aici e vorba de un programel de rahat

repet rahat pe care nu dai nici un ban sa il ai si iti faci treaba de INCEPATOR repet

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.