www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fl Studio - Improvizatii House


Guest szekely
 Share

Recommended Posts

Guest szekely

am facut niste improvizatii ... ce parere aveti (mentionez ca sunt incepator)

 

 

 

ps : a trebuit sa comprim in rar caci nu ma lasa sa bag in format .flp

 

ps : is un idiot ... trebuia sa o pun la inregistrari

improvizatii.rar

Edited by szekely
Link to comment
Share on other sites

am facut niste improvizatii ... ce parere aveti (mentionez ca sunt incepator)

 

 

 

ps : a trebuit sa comprim in rar caci nu ma lasa sa bag in format .flp

 

ps : is un idiot ... trebuia sa o pun la inregistrari

 

ERROR............maybe corrupted

 

cum adica improvizatii in FL , eram curios sa aud dar nu se deschide .

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

le-am pus in mp3 ... mentionez ca sunt house

 

ps : nu ca as asculta house dar mi s-a parut cel mai usor .... plus ca fratele meu vitreg asculta house si era cu mine ...

imp_3.mp3

impr_1.mp3

impr_2.mp3

Edited by szekely
Link to comment
Share on other sites

am facut niste improvizatii ... ce parere aveti (mentionez ca sunt incepator)

 

 

 

ps : a trebuit sa comprim in rar caci nu ma lasa sa bag in format .flp

 

ps : is un idiot ... trebuia sa o pun la inregistrari

 

 

ok... care-i ideea? te lauzi cu ceva si apoi eviti sa pui inregistrarea, pui doar un pattern, vezi sa selectezi song inainte sa dai export, banuiesc ca stiai asta, nah in fine imi bat capul...degeaba...

 

 

:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

oki

deci 1 - nici mie nu-mi place hausu dar lam facut de dragu lu' fatemiu'

deci 2 - scuzati ca sunt un noob da nah .... sunt un noob ... am incercat sa fac o singura melodie insa nu am stiut inca mai invat ...desi am mentionat asta de la inceput...

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Si eu eram asa la inceput :)

Sunt multe

care sa te initieze, si in nici un caz nu se aplica doar la house.

FL vine cu putine piese integrale la fiecare update al versiunii si este interesant sa urmaresti cum au fost create.

Cand te plictisesti de sintetizatoare, le poti inlocui cu chitara inregistrata de tine, e destul de confortabil sa invarti patternurile alea intre ele, iar cand te plictisesti si de alea si vrei sa faci treaba serioasa iti iei Cubase, alea alea etc.

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

pai stiu azi am facut cam 8 patternuri heavy insa inca cam am probleme la a le aranja inca invat cand o sa am o melodie de vreo 3-4 minute o postez...

Link to comment
Share on other sites

@Rayvann: de ce majoritatea oamenilor au impresia ca FL e neprofesional si ca Cubase e "profesional"? Oricum, mi se pare cam greu sa te plictisesti de sintetizatoare, intrucat poate suna mult mai diversificat decat chitara. Ideea e sa le imbini, nu sa o dai din cola-n fanta.

 

@szekely: daca esti noob de ce ne mai arati asta? Apoi spui ca nu iti place hausu' (sper ca ai inteles ca ce ai facut tu nu prea are treaba cu hausu', e doar o tentativa de pseudo muzica electronica), dar ca l-ai facut pentru fratele tau. De ce trebuie sa stim asta si de ce postezi ceva care nu iti place?

Link to comment
Share on other sites

@Rayvann: de ce majoritatea oamenilor au impresia ca FL e neprofesional si ca Cubase e "profesional"? Oricum, mi se pare cam greu sa te plictisesti de sintetizatoare, intrucat poate suna mult mai diversificat decat chitara. Ideea e sa le imbini, nu sa o dai din cola-n fanta.

 

@szekely: daca esti noob de ce ne mai arati asta? Apoi spui ca nu iti place hausu' (sper ca ai inteles ca ce ai facut tu nu prea are treaba cu hausu', e doar o tentativa de pseudo muzica electronica), dar ca l-ai facut pentru fratele tau. De ce trebuie sa stim asta si de ce postezi ceva care nu iti place?

 

De multe ori cand cineva e incepator isi da cu greu seama cat de incepator este defapt. Pe urma, dupa ce avansezi incepi sa-ti dai seama ce prost suna. E vorba de un state of mind. :) In sistemul lui de referinta si din punctul lui de vedere sunt sigur ca suna uber tare, si e okay-ish pentru inceput, probabil doar ce s-a apucat de FL si a programat ceva random.

 

FL are un readme bunicel dar nimic din el nu iti explica "cum sa faci muzica". Asta e ceva ce dureaza mult timp, si fara niste lectii clare fiecare isi dezvolta tehnicile lui, altii mai bine altii mai prost. Eu cand ascult acum ce faceam in FL acum 5 ani imi vine sa ma omor, dar pe vremea aia imi suna tare de tot.

Link to comment
Share on other sites

cand am instalat odata fruity loops ma uitam la alea parca erau hieroglife... :) de atunci am tot tinut-o pe guitar pro :) mi se pare mult mai simplu si mai normal procesu de creatie(adica scrii pe portativ, pe tab etc)

 

bine, poate nu am stat eu destul sa o frec pe fruity loops, da adevaru e ca la guitar pro mi-am dat seama imediat care e treaba si la fruity loops ... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann
@Rayvann: de ce majoritatea oamenilor au impresia ca FL e neprofesional si ca Cubase e "profesional"? Oricum, mi se pare cam greu sa te plictisesti de sintetizatoare, intrucat poate suna mult mai diversificat decat chitara. Ideea e sa le imbini, nu sa o dai din cola-n fanta.

Am zis asta sa nu jignest pe puristii ce lucreaza exclusiv in Cubase :) . Inima mea tot cu FL ramane, pentru simplul fapt ca nu m-am simtit niciodata asa confortabil lucrand intr-un DAW pentru ce am eu nevoie.

Mixerul cu 4 canale de send din 3.5, delay la greu pe tobe, primele sample-uri descarcate si chop-ul atat de distractiv... ce vremuri erau alea... Cand au aparut track-urile separate de automatizari am crezut ca innebunesc :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am inceput cu Cubase (ok, am inceput cu Jeskola Buzz si Psycle, pentru vreo 2 sapt, pana mi-a dat cineva pe sub mana un Cubase, habar n-aveam cu ce se mananca), apoi am schimbat. Cubase si ProTools mi se pare niste programe mult prea proaste pentru ceea ce fac.

 

Pana imi sar in cap fanii ProTools... exista si placi UAD cu DSP specializat si au multe chestii pe care le fac si PT; PT for the lose.

Link to comment
Share on other sites

Eu am inceput cu Cubase (ok, am inceput cu Jeskola Buzz si Psycle, pentru vreo 2 sapt, pana mi-a dat cineva pe sub mana un Cubase, habar n-aveam cu ce se mananca), apoi am schimbat. Cubase si ProTools mi se pare niste programe mult prea proaste pentru ceea ce fac.

 

Pana imi sar in cap fanii ProTools... exista si placi UAD cu DSP specializat si au multe chestii pe care le fac si PT; PT for the lose.

 

Eu studiez Pro-Tools la uni destul de aprofundat, si are o GRAMADA de functii pe care nu le gasesti in alte DAW-uri, dar pe partea de MIDI e la pamant. Eu as folosi Pro-Tools pentru inregistrat audio dar FL pentru MIDI (sau Cubase). Dar Pro-Tools are atatea piese de hardware specializate si functii si chestii, e clar cel mai pro.

 

E enervant insa ca nu poti folosi VST. Defapt, e foarte enervant. :)

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Pro-Tools are doar vrajelile alea DSP care pot fi inlocuite intr-o mare parte cu UAD sau PowerCore.

Si nu are VST.

 

Inregistrat audio poti face cu orice DAW capabil, nu vad ce functii geniale ti-ar trebui.

Si da, MIDI e la pamant.

 

De exemplu Pro-Tools HD suporta plugin-uri TDM, care nu folosesc mai deloc CPU pentru ca are putere de procesare dedicata (DSP Chips). E destul de folositor, dar pana la urma, intr-adevar, pentru compus si inregistrat muzica e o limita, si majoritatea DAW-urilor pot face aceleasi lucruri. Pro-Tools HD insa are tools speciale pentru analiza audio avansata si alte chestii (sincer nu stiu :), doar din cate am citit, eu folosesc Pro-Tools 8) , si e specializat pentru sisteme Surround.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Ok...

Vad ca nu intelegi.

 

UAD sau PowerCore merg cu pluginuri speciale (au arhitectura diferita de TDM, dar in esenta e aceeasi chestie) care folosesc cipuri DSP. In plus, aceste pluginuri (UniversalAudio pentru cardurile UAD si TC-Electronic pentru PowerCore) merg in ORICE DAW.

 

Ce intelegi prin analiza audio avansata? Cel mai important analizator audio sunt urechile, conectate la un DA decent si niste monitoare bune.

 

De asemenea, pentru ceva mult mai flexibil si sounddesign bun exista Pd, Max/MSP sau Reaktor, sau daca vrei cu cipuri DSP dedicate exista Kyma. Sau Nord Modular integrat cu orice alt DAW.

 

La inceput era sa pic si eu de fraier pentru faima asta ProTools, dar dupa putine cautari am observat ca alternativele sunt mult mai bune. ProTools e lingua franca intre studiourile mari din afara, pnetru ca asa s-au obisnuit si s-au gandit sa NU mai evolueze.

Link to comment
Share on other sites

Ok...

Vad ca nu intelegi.

 

UAD sau PowerCore merg cu pluginuri speciale (au arhitectura diferita de TDM, dar in esenta e aceeasi chestie) care folosesc cipuri DSP. In plus, aceste pluginuri (UniversalAudio pentru cardurile UAD si TC-Electronic pentru PowerCore) merg in ORICE DAW.

 

Ce intelegi prin analiza audio avansata? Cel mai important analizator audio sunt urechile, conectate la un DA decent si niste monitoare bune.

 

De asemenea, pentru ceva mult mai flexibil si sounddesign bun exista Pd, Max/MSP sau Reaktor, sau daca vrei cu cipuri DSP dedicate exista Kyma. Sau Nord Modular integrat cu orice alt DAW.

 

La inceput era sa pic si eu de fraier pentru faima asta ProTools, dar dupa putine cautari am observat ca alternativele sunt mult mai bune. ProTools e lingua franca intre studiourile mari din afara, pnetru ca asa s-au obisnuit si s-au gandit sa NU mai evolueze.

 

"To each his own."

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.