www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Influenteaza Tensiunea Corzilor Reglajul Intonatie?


Recommended Posts

Poate s-a mai ridicat aceasta problema, dar eu nu am gasit-o pe forum (n-am apucat sa citesc foarte mult pe aici). Ca sa fiu sigur ca ma intelegeti ce ma doare, am sa incerc sa ma exprim printr-un exemplu.

 

Sa zicem ca avem o chitara electrica cu corzi cu tensiune normala cu reglajul de intonatie facut. Daca se schimba tensiunea corzilor, sa zicem cu unele cu tensiune mai mare, trebuie refacut reglajul intonatiei? Si daca da, notele au tendinta de a urca sau de a cobori la marirea tensiunii? Va multumesc.

 

P.S. Desi nu am postat decat o data, sunt membru din 2007. :) Nu-mi mai gasesc postul si cum nu cred ca a fost la prezentare am sa ma prezint cat de curand. Asa ca va rog, sa nu ziceti ca-s badaran si vin aici cu intrebari fara sa macar sa spun cine sunt. E doar o chestiune de timp. :)

 

P.P.S. Cum imi schimb parola la cont? Or sunt eu foarte ametit, ori optiunea asta este foarte ascunsa.

Link to comment
Share on other sites

Poate s-a mai ridicat aceasta problema, dar eu nu am gasit-o pe forum (n-am apucat sa citesc foarte mult pe aici). Ca sa fiu sigur ca ma intelegeti ce ma doare, am sa incerc sa ma exprim printr-un exemplu.

 

Sa zicem ca avem o chitara electrica cu corzi cu tensiune normala cu reglajul de intonatie facut. Daca se schimba tensiunea corzilor, sa zicem cu unele cu tensiune mai mare, trebuie refacut reglajul intonatiei? Si daca da, notele au tendinta de a urca sau de a cobori la marirea tensiunii? Va multumesc.

 

P.S. Desi nu am postat decat o data, sunt membru din 2007. :) Nu-mi mai gasesc postul si cum nu cred ca a fost la prezentare am sa ma prezint cat de curand. Asa ca va rog, sa nu ziceti ca-s badaran si vin aici cu intrebari fara sa macar sa spun cine sunt. E doar o chestiune de timp. :)

 

P.P.S. Cum imi schimb parola la cont? Or sunt eu foarte ametit, ori optiunea asta este foarte ascunsa.

Ce inseamna mai exact tensiune mai mare? Adica pui set de gauge mai mare sau cum?Sau esti acordat in D si vrei sa revii in E?

Ideea e ca, atunci cand treci de la corzi d stiu si eu 10-52 la 9-46, intonatia trebuie refacuta....din cate am observat ridicarea in inaltime sau lasarea pragusurilor din bridge la tremolo sa zicem, nu afecteaza intonatia cam deloc...Nici marind tensiunea corzilor care sunt in acel moment pe chitara nu afecteaza, ideea e ca intonatia se verifica dupa fiecare set de corzi, ca nici un set nu este la fel, si pe nicicare nu il vei intinde suficient si la fel ca precedentul.La tensiune atat ca va trebui reglat trussrod-ul(poate, nu neaparat, depinde de chitara), si arcurile de la tremolo, dar intonatia nu se va modifica, doar la corzi de alt gauge sau la folosirea acelorasi corzi care sunt pe chitara dar schimbate cu alt brand.

 

Intonatia are legatura cu lungimea corzii, si injumatatirea acesteia la fretwire-ul de la tasta 12, de unde pleaca de la pragus ultimul punct atins pana la ultimul punct atins pe saddle la tremolo/floyd/fixed bridge....Cum unele corzi se intind altfel, e normal ca punctul de la tasta 12 sa fie mai spre bridge sau mai spre partea opusa, deci trebuie refacuta intonatia :)

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Merci de raspuns.

 

Problema mea in felul urmator. Am pus pe Rusoaica (copie strato) un set nou de corzi GHS tensiune normala si m-am apucat sa-mi reglez chitara. Toate bune si frumoase pana am ajuns la intonatie. La 5 din 6 corzi am strans la maxim suruburile de la bridge si dupa acordarea armonicii naturala din pozitia 12, pozitia 12 (nota normala) ramane inca prea inalta. As putea sa scot arcele de la suruburile bridge, dar diferenta intre sunetul care trebuie scos si cel cel obtin eu este chiar cu 15-20Hz mai mare, prin urmare n-as rezolva mare lucru asa. M-am gandit ca schimband tipul de corzi (la asta m-am referit in postul anterior), sperand ca as putea-o 'smecherii' putin si sa reusesc sa-i ii acordez corzile in functie de ele insusi (sau cum este terminologia in romana pentru reglarea intonatie).

 

Se poate face asa ceva? Conteaza tensiunea corzilor (da, conteaza, dar este destul de relevanta diferenta pentru problema mea)? Exista seturi diferite de corzi in functie de lungime? Am alte solutii? Mentionez ca piesele de pe ea sunt destul de subrede, in mare doar lemnul ar merita pastrat si restul inlocuit, dar momentan refacerea ei nu este o prioritate si cel putin pentru un an nu am de gand sa investesc in ea mai mult decat corzi. Totusi as vrea sa scot de la macar atat cat ar putea sa duca.

Edited by Electrick Black WiZaRD
Link to comment
Share on other sites

Salut Mihai, tensiunea corzilor nu influenteaza intonatia, practic prin reglarea intonatiei se stabileste lungimea activa a corzii, de la cordar la pragus iar tasta 12 fix la jumatate.

a regla intonatia nu inseamna a strange la maximum suruburile de la cordar, dar la tine e posibil ca bridgeul sa nu fie pozitionat cum trebuie, masoara de la pragus la tasta 12 si de la 12 la punctul unde coarda intalneste cordarul si trebuie sa ai aceeasi lungime

un tuner ar fi de mare ajutor, acordezi bine coarda, dai flajiolet la tasta 12 si daca acul trage in dreapta deplasezi si tu saddle-ul spre dreapta, stanga-stanga.

spor, mai intreaba.

Link to comment
Share on other sites

Ai actionul destul de ridicat? Ai spus ca verifici intonatia prin armonice, e posibil sa nu coincida mijlocul corzii lasate libere cu distata intre fret 12 si bridge -> diferenta de intonatie, plus ca-s corzi noi, lasa-le un timp sa se aseze si intinde-le bine. Daca vrei da actionul putin mai jos. Eu mi-am facut intonatia folosindu-ma de fretul 12 si nu de armonice, pentru ca e relativ, armonica de pe 12 se va prinde totdeauna cu putin mai spre bridge decat e tasta, decat daca corzile is lipide fretboard.

 

Incearca sa reglezi intonatia folosindu-te atat de armonice cat si de freturi. + foloseste si alte armonice/taste (5,7, ~24 desi e cam nesigur).

 

Bafta

Link to comment
Share on other sites

daca imi permiteti, am sa intervin si eu.

 

exista, din pacate, si seturi de corzi DECALIBRATE! am intalnit astfel de cazuri, cand o serie de 6 seturi de corzi de acs marca, tip, dimensiuni, au avut probleme mari de intonatie, mai ales la corzile matisate. la doua, dintre aceste 6 seturi, nici macar nu am putut obtine intonatia corecta pt. coarda a 5-a, orice reglaj fiind insuficient. este posibil sa se fi intalnit si acum un asemenea caz, dar nu trebuie trase concluzii pripite, ci doar intelegerea ca la noi, ajung sa fie comercializate si astfel de rebuturi. solutia imediata este achizitionarea setului preferat de corzi din alta sursa. :)

Link to comment
Share on other sites

Poate s-a mai ridicat aceasta problema, dar eu nu am gasit-o pe forum (n-am apucat sa citesc foarte mult pe aici). Ca sa fiu sigur ca ma intelegeti ce ma doare, am sa incerc sa ma exprim printr-un exemplu.

 

Sa zicem ca avem o chitara electrica cu corzi cu tensiune normala cu reglajul de intonatie facut. Daca se schimba tensiunea corzilor, sa zicem cu unele cu tensiune mai mare, trebuie refacut reglajul intonatiei? Si daca da, notele au tendinta de a urca sau de a cobori la marirea tensiunii? Va multumesc.

 

P.S. Desi nu am postat decat o data, sunt membru din 2007. :) Nu-mi mai gasesc postul si cum nu cred ca a fost la prezentare am sa ma prezint cat de curand. Asa ca va rog, sa nu ziceti ca-s badaran si vin aici cu intrebari fara sa macar sa spun cine sunt. E doar o chestiune de timp. :)

 

P.P.S. Cum imi schimb parola la cont? Or sunt eu foarte ametit, ori optiunea asta este foarte ascunsa.

Pai mai citeste si tu ca nu se poate sa se tot rescrie acelsi lucru de o suta de ori .

 

De fiecare data cand pui corzi noi trebuie reglata octva .Adica intonatia octavei .

 

Pe timpul folosiri corzilor indeosebi la cele subtiri 1,2,3 si 4 se regleaza octava pana in momentul cand se poate dupa ce nu se mai poate regla coarda se arunca si se pune coarda noua.

 

Aa ca in momentul can dpui coarda noua reglajul octavei trebuie dus la pozitia de "oarda noua" deci este absolut neinteresanta treaba cu tensiunea oricum trebuie sa reglezi octava ptr coarda noua.

 

Coarda cu tensiune mai mare are efect asupra gatului si a pozitiei vibratorului .

 

Toate acestea au fost descrise de multe ori .

 

DAR stimatii admini nu inchid si nu muta asemenea posturi tip "buruiana" .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.