www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandare Chitara Superstrat


ebh
 Share

Recommended Posts

Salut

 

Puteti sa imi recomandati o chitara in jur de 2500 de lei cu radius la neck de minim 12", sa aibe gat cat mai bun (rapid) si, eventual un ton mai grav un pic (la modul foarte general sa fie mai aproape de les paul decat de strat). Cand zic ton ma refer in special la cel dat de lemn/bridge/neck si nu de doze (stiu ca dozele de pe ibanez sunt mai pitzigaiate la pretul asta) ca astea se schimba usor.

 

Initial vroiam un Schecter, dar la mcmusic nu aduc noua gama, cea cu neck-thru (cele vechi din cate stiu au set neck si dozele nu sunt sd, doar duncan designed). De asemenea iau in calcul si un BC Rich Assassin desi nu ma incanta foarte tare cum arata - vreau varianta cu fixed bridge, nu fr. De Ibanez nu prea stiu ce sa zic... nu sunt foarte informat. Am pus mana pe un S670 la mcmusic si nu pot sa zic ca m-a dat pe spate prin calitate.

 

Pe scurt, as vrea ceva foarte usor de cantat, cu action cat mai mic, preferabil bridge fix si neaparat split-coil (stiu ca pot sa imi pun si dupa pot cu push/pull dar e deranjul mai mare). Calitatea dozelor e pe ultimul loc, cel mai probabil le voi schimba oricum. Configuratia preferata ar fi H-H in conditiile de mai sus, deci la o adica ar merge si un H-S-H. Exclus H-S-S.

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Puteti sa imi recomandati o chitara in jur de 2500 de lei cu radius la neck de minim 12", sa aibe gat cat mai bun (rapid) si, eventual un ton mai grav un pic (la modul foarte general sa fie mai aproape de les paul decat de strat). Cand zic ton ma refer in special la cel dat de lemn/bridge/neck si nu de doze (stiu ca dozele de pe ibanez sunt mai pitzigaiate la pretul asta) ca astea se schimba usor.

 

Initial vroiam un Schecter, dar la mcmusic nu aduc noua gama, cea cu neck-thru (cele vechi din cate stiu au set neck si dozele nu sunt sd, doar duncan designed). De asemenea iau in calcul si un BC Rich Assassin desi nu ma incanta foarte tare cum arata - vreau varianta cu fixed bridge, nu fr. De Ibanez nu prea stiu ce sa zic... nu sunt foarte informat. Am pus mana pe un S670 la mcmusic si nu pot sa zic ca m-a dat pe spate prin calitate.

 

Pe scurt, as vrea ceva foarte usor de cantat, cu action cat mai mic, preferabil bridge fix si neaparat split-coil (stiu ca pot sa imi pun si dupa pot cu push/pull dar e deranjul mai mare). Calitatea dozelor e pe ultimul loc, cel mai probabil le voi schimba oricum. Configuratia preferata ar fi H-H in conditiile de mai sus, deci la o adica ar merge si un H-S-H. Exclus H-S-S.

 

Merci!

De banii aia cauta p Ebay un HM Strat, ala e the real superstrat :)

Link to comment
Share on other sites

Incearca un PRS SE, la MC Music.

 

Nu prea imi plac SE-urile de la PRS. E si treaba psihologica un pic, in ideea ca daca din chitara standard pot sa fac una de aproximativ 4 ori mai ieftina, trebuie sa fie si cel putin de 4 ori mai proasta. Pe langa asta nu imi plac ca design, desi Custom-urile lor imi plac la nebunie - nu imi place ca nu au carved top (parca asa se numeste) si bridge-ul e usor hidos. Par chitari mult mai ieftine ca, de exemplu, un schecter care e tot pe acolo ca pret.

 

Oricum, e o varianta pe care as putea sa o iau in considerare. La mine mai e si chestia ca imi ia ceva timp (cateva zile daca nu saptamani) sa imi dau seama daca imi place cu adevarat o chitara sau nu, ca feeling (daca mi se potriveste, mai bine spus). Asa ca si daca o testez la mcmusic, nu pot sa imi fac o parere foarte potrivita (decat daca e naspa rau chitara respectiva).

 

edit: am mainile mici, deci as vrea ceva cu gat potrivit pe dimensiune.

Edited by ebh
Link to comment
Share on other sites

Baiatul vrea superstrat, ala e supergibson sau superlespaul

 

Nu, e ok ca recomandare PRS-ul. Cand am zis superstrat nu am refeream neaparat la forma, ci mai mult la conceptul pe care l-au avut producatorii cand au creat asa ceva.

 

Din cate stiu (s-ar putea sa ma insel aici) si PRS-urile standard au acelasi scale ca un strat. Au si cateva modele, cum ar fi Santana signature, care se abat de la acesasta caracteristica (mi se pare ca se precizeaza in denumire, ceva gen SC245).

Link to comment
Share on other sites

Dupa cate ai spus tu cred ca un Ibanez Prestige cred ca ti s-ar potrivi cel mai bine..Insa eu daca as fi in locul tau, de banii aia cred ca mi-as face un Custom la Warmoth...poate va mai trebui sa pui putini bani, insa o faci cu ce caracteristici vrei tu, si pana acum nu am auzit pe nimeni sa se planga de calitate in ceea ce priveste aceasta firma.

Link to comment
Share on other sites

dude pe bune, cauta unu p ebay sau ceva sunt la 400 d dolari , max 600 si, sunt AMERICAN MADE< discontinued, si poate ai noroc sa nu fie cantat mult....Ce ibanez ZZZ? Get real, poate sa ia CHITARA si voi veniti cu ibanez....jeez

 

Uite aici ceva poze http://en.arkadiystarodoub.com/pdir/24_HM_STRAT--89.jpg http://www.rc51.org/data2racing/strat.jpg

http://en.wikipedia.org/wiki/Fender_HM_Strat

Link to comment
Share on other sites

Totate modelele PRS SE (cu exceptia unuia care are tremolo, deci nu te intereseaza) au gat "wide fat" asa ca s-ar putea sa vrei ceva mai subtire. La fel si cu Schecter, suna bine, au si cateva modele cu split-coil, dar gatul in nici un caz nu e subtire, ba din contra. La ESP LTD (care au gatul mai subtire) doar modelele mai slabe (cu corp din agathis) au split-coil, vezi H251 si MH250NT, daca vorbim de superstraturi. In concluzie, mai mult te-am ametit decat te-am ajutat :) Anyway, ai niste informatii in plus.

 

P.S. Desi nu se incadreaza in toate criteriile tale, daca as fi in locul tau eu mi-as lua Schecter C-1 Blackjack.

Edited by varu' maftei
Link to comment
Share on other sites

Dupa cate ai spus tu cred ca un Ibanez Prestige cred ca ti s-ar potrivi cel mai bine..Insa eu daca as fi in locul tau, de banii aia cred ca mi-as face un Custom la Warmoth...poate va mai trebui sa pui putini bani, insa o faci cu ce caracteristici vrei tu, si pana acum nu am auzit pe nimeni sa se planga de calitate in ceea ce priveste aceasta firma.

 

Nu prea vad cum as putea sa imi fac custom la Warmoth de aici din Romania.

 

Prestige-urile imi plac, dar din cate am vazut cam depasesc bugetul. Mai demult ma gandeam la un S5470 (sau chiar si un SV), dar sare bine de 1000eur, care e un fel de prag psihologic pt chitara (la mine) - cum e la unii 10,000eur la pretul unei masini.

 

dude pe bune, cauta unu p ebay sau ceva sunt la 400 d dolari , max 600 si, sunt AMERICAN MADE< discontinued, si poate ai noroc sa nu fie cantat mult....Ce ibanez ZZZ? Get real, poate sa ia CHITARA si voi veniti cu ibanez....jeez

 

Uite aici ceva poze http://en.arkadiystarodoub.com/pdir/24_HM_STRAT--89.jpg http://www.rc51.org/data2racing/strat.jpg

http://en.wikipedia.org/wiki/Fender_HM_Strat

 

Nu imi place de nici o culoare modelul asta si am zis ca nu vreau H-S-S. In plus, nu am cum sa comand de pe ebay chitara din USA.

 

Totate modelele PRS SE (cu exceptia unuia care are tremolo, deci nu te intereseaza) au gat "wide fat" asa ca s-ar putea sa vrei ceva mai subtire. La fel si cu Schecter, suna bine, au si cateva modele cu split-coil, dar gatul in nici un caz nu e subtire, ba din contra. La ESP LTD (care au gatul mai subtire) doar modelele mai slabe (cu corp din agathis) au split-coil, vezi H251 si MH250NT, daca vorbim de superstraturi. In concluzie, mai mult te-am ametit decat te-am ajutat :) Anyway, ai niste informatii in plus.

 

In concluzie cam ce ar fi recomandat? Am auzit ca diferenta intre ESP si LTD e destul de sesizabila, iar un corp de agathis si gat subtire ma duce cu gandul la un ton mai inalt si lipsa sutain-ului. As prefera ceva de mahon, sau cel mult basswood.

 

Pretul nu e musai sa fie 2500, sa zic ca poate as putea sa urc un pic mai sus daca reusesc sa imi vand semiacustica si super champ-ul.

Edited by ebh
Link to comment
Share on other sites

In concluzie cam ce ar fi recomandat? Am auzit ca diferenta intre ESP si LTD e destul de sesizabila, iar un corp de agathis si gat subtire ma duce cu gandul la un ton mai inalt si lipsa sutain-ului. As prefera ceva de mahon, sau cel mult basswood.

 

Pretul nu e musai sa fie 2500, sa zic ca poate as putea sa urc un pic mai sus daca reusesc sa imi vand semiacustica si super champ-ul.

 

Cum ziceam dupa editare: Schecter C-1 Blackjack.

Link to comment
Share on other sites

Pretul nu e musai sa fie 2500, sa zic ca poate as putea sa urc un pic mai sus daca reusesc sa imi vand semiacustica si super champ-ul.

 

In concluzie incearca toate chitarile posibile si vezi care iti plac ptr ca unu va zice ia ba un fender, altul ibanez jmecher cu "j", altul reghin ca sunt made in romania! Dupa cum a zis si dudu: discutabil

Ia toate magazinele la rand si incearca orice chitara, incearca chitarile prietenilor, bagate in seama cu oricine are vreo electrica si faceti schimb de experiente gen eu iti probez ce ai tu, tu ce am eu etc.

 

Da ar mai fi ca si cu timpul iti schimbi gusturile si ce iti place acum poate ca mai incolo nu iti va mai placea sau din punct de vedere al genului abordat nu iti va fi de folos.

 

Un ultim sfat, sfat care dupa mine toti ar trebui sa fie de acord:

Orice chitara sa nu o cumperi fara sa o probezi, sa o examinezi, sa o simti cu sufletul (lol?)

Una noua ca o sa o pui pe perete sau una cantata ca sa te salveze de cateva frustrari.

 

Choose you're destiny! (Asta e din Mortal Kombat 4, ce vremuri!)

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa alegi o chitara calumea trebuie sa stii ce fel de sunet vrei. Sunetul depinde de lemn, deci vei avea deja niste date care sa te ajute. Vei putea sa stabilesti din ce lemn vrei sa fie chitara pe care o vei cumpara.

 

Apoi trebuie sa stabilesti daca vrei tremolo sau nu. Deja am redus multimea chitailor la o categorie care iti corespunde tie. Mai departe stabilesti ce fel de grif vrei, cat de subtire, cate taste sa aiba pe el, din ce lemn sa fie facut, din ce lemn sa fie tastiera etc.

 

Daca intrebi asa pe unu si pe altul o sa cumperi ceva si maine te vad cu chitara la Anunturi ca vrei sa o vinzi.

 

Incearca mai multe modele si de fiecare data citeste specificatiile si vezi ce ti-a placut. Daca a avut griful comfortabil citeste sa vezi ce fel de grif era ca sa alegi si data viitoare o chitara cu acelasi tip de grif, daca ti-a placut sunetul uita-te sa vezi din ce lemn era facuta s.a.m.d.

 

Nu putem sa o luam pe criterii ideale. Asa vreau un S5470 cu bridge fix - imi place corpul si ca forma si ca lemn, gat foarte misto, doar ca nu am nevoie de tremolo - fie el si ZR. Chiar si cu tremolo as lua-o dar e prea scumpa :)

 

Deci conteaza ce exista si ce se preteaza cel mai bine pe criterii, nu sa fie totul perfect, ca e prea scump.

 

edit: chitarile recomandate va rog sa poata fi cumparate din magazine din ro, ca nu pot sa iau de pe ebay sau thoman.

Edited by ebh
Link to comment
Share on other sites

Nu trebuia sa te inflamezi, n-am zis-o ca sa-ti dau peste nas.

 

Man nu o lua ca si cum m-am ars la inima (vorba lui salam :))

Vroiam sa iti confirm spusele, cu domnule .... si nu stiam ce sa iti zic domnule dudu nu mergea asa ca mi-am amintit ca ai cateva tokaiuri si ti-am zis domnule tokai

capisci?

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Puteti sa imi recomandati o chitara in jur de 2500 de lei cu radius la neck de minim 12", sa aibe gat cat mai bun (rapid) si, eventual un ton mai grav un pic (la modul foarte general sa fie mai aproape de les paul decat de strat). Cand zic ton ma refer in special la cel dat de lemn/bridge/neck si nu de doze (stiu ca dozele de pe ibanez sunt mai pitzigaiate la pretul asta) ca astea se schimba usor.

 

Initial vroiam un Schecter, dar la mcmusic nu aduc noua gama, cea cu neck-thru (cele vechi din cate stiu au set neck si dozele nu sunt sd, doar duncan designed). De asemenea iau in calcul si un BC Rich Assassin desi nu ma incanta foarte tare cum arata - vreau varianta cu fixed bridge, nu fr. De Ibanez nu prea stiu ce sa zic... nu sunt foarte informat. Am pus mana pe un S670 la mcmusic si nu pot sa zic ca m-a dat pe spate prin calitate.

 

Pe scurt, as vrea ceva foarte usor de cantat, cu action cat mai mic, preferabil bridge fix si neaparat split-coil (stiu ca pot sa imi pun si dupa pot cu push/pull dar e deranjul mai mare). Calitatea dozelor e pe ultimul loc, cel mai probabil le voi schimba oricum. Configuratia preferata ar fi H-H in conditiile de mai sus, deci la o adica ar merge si un H-S-H. Exclus H-S-S.

 

Merci!

 

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=3...amp;hl=wolfgang

 

dar tu nu ai banii, iar eu nu o mai vand :)

 

in schimb asta e un deal bun si chitara e misto

 

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=34391

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare cam gay cu inlayurile alea, binding crem si hardware aurit, in rest e cam la fel, dar mai scump (!), raman la Blackjack. :)

 

Si eu iti recomand Schecter C1 Classic, asta daca nu ai probleme cu designul lui care pentru unii este controversat. Chitara in schimb este exceptionala, e din mahon de calitate foarte buna pentru pretul ei, este neckthru si de aici un sustain de invidiat, dozele sunt de calitate buna (Seymour Duncan Jazz si JB) si cu switch in 5 pozitii. Griful nu este cel mai subtire posibil, dar este foarte usor de cantat. Merita macar sa incerci, daca n iti place este si Blackjack-ul o optiune buna de luat in seama. Altceva nou la banii astia sa se mai gaseasca si in Romania nu prea stiu, Schecter mi se pare cea mai buna alegere.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann
NU se gaseste la noi c1 classic. Daca se gasea il luam demult :)

 

Acest forum este un excelent instrument de studiu al pietei, de care distribuitorii din Romania nu profita suficient :) .

Edited by Rayvann
Link to comment
Share on other sites

Unui prieten, care voia sa-si ia un model Schecter de alta culoare decit cea din stoc, i-au spus ca, pina

nu epuizeaza marfa curenta, nu dau comanda de alta chitara, pt el. In cele din urma, si-a cumparat alta

chitara, de la alt magazin :)

De-aia mi-am luat io Classic albastru din USA, care a iesit cu 250 de lei mai ieftin decat in magazin. :)

Am facut un studiu comparativ între "PRS SE Custom" ºi "Schecter C1 Classic": suntetul PRS-ului este net superior celui de la Schecter, însã PRS-ul cu bridge-ul fix este dezavantajat de acel "wraparound stoptail".

 

Dezvolta subiectul, te rog. Ce inseamna "sunet net superior"?

Link to comment
Share on other sites

Dezvolta subiectul, te rog. Ce inseamna "sunet net superior"?

 

Nu stii tu doctore! Lasa treaba asta celor care se pricep. Inseamna ca PRS SE > Schecter C1 Classic. Mai clar de atit nu se poate :)

 

SUPERIÓR, -OÁRÃ, superiori, -oare, adj. 1. Care ocupã un loc în spațiu deasupra altuia; de sus. (Muz.) Registru superior = registru care cuprinde sunetele cele mai înalte ale vocii sau ale unui instrument. (Despre cursul apelor curgãtoare) Care se aflã mai aproape de izvor decât de vãrsare. 2. Care are sau ocupã un rang sau o demnitate mai mare în raport cu altcineva.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.