www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre Alternate Picking


Ironside

Recommended Posts

Salut

 

Quick question

Voi cum faceti alternate picking, doar din incheietura sau si din degete?

 

Eu misc si degetele si cred ca din cauza asta nu prea pot sa bag viteza... nici acuratete nu prea am. Neavind profesor de chitara (nici macar pe cineva mai avansat) sa pot sa-l intreb, stau ca prostu' si ma tot intreb daca-ar trebui sa scap de obiceiu' de a misca si degetele.

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Quick question

Voi cum faceti alternate picking, doar din incheietura sau si din degete?

 

Eu misc si degetele si cred ca din cauza asta nu prea pot sa bag viteza... nici acuratete nu prea am. Neavind profesor de chitara (nici macar pe cineva mai avansat) sa pot sa-l intreb, stau ca prostu' si ma tot intreb daca-ar trebui sa scap de obiceiu' de a misca si degetele.

Da, asta e problema , NU trebuie sa misti din degete deloc, si in general incheietura face tot, DAR daca vrei hyper duper speed(rost nu are da na), faci cu toata mana, si se misca de la cot. Uite some videos of mine cred ca se vede ca e incheietura http://www.youtube.com/watch?v=zr4v3G8eCqs , http://www.youtube.com/watch?v=E3ga-8pDHSc...feature=related

 

O sa imi fac curaj si fac one day un tutorial frumos cu tab p el si etc, cu chestiile astea, sa vada mai bine lumea cum sta treaba.

Desi iti recomand sa cauti Speed Kills 1 si 2 de la Metal Method(in special 1-le) O sa vezi acolo clar cum sta treaba. E foarte bine oricum ca ti-ai dat seama ca din cauza miscarii degetelor nu poti :) asta e un lucru mare.

 

Uite un exemplu foarte bun de miscare a intregului brat, de la 0:45 asa ceva, pivoteaza mai mult p degete si misca din tot bratul(daca vrei sa faci asa la viteza mare recomand un elastic de tenis la antebratul mainii drepte)

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

@Razvan S

Multumesc frumos pentru ajutor.

 

Uitindu-ma la clipurile tale observ ca mai fac si alta timpenie. Ridic degetele prea departe de grif.

Arghhhh, cite am de corectat acuma. :) Macar am scapat de starea aia cind ai impresia ca bati pasu' pe loc. Bine, la mine era justificata.

Si cum era zicala aia "meseria se fura", o sa-ti studiez mai bine clipurile. :):D:D

 

Thank you, brother :)

Link to comment
Share on other sites

Da, asta e problema , NU trebuie sa misti din degete deloc, si in general incheietura face tot.................

 

Si nici ochi !!! HAHAHAHA

 

Ce spui tu seamana cu "Mana Buturuga" sunt din astia cu asemenea mana destui , ce sa-i faci se ocupa si ei de cantat .de fapt nu are nbici o importanta.

 

Misca ce vrei tu numa muzica sa iasa , nu exista reteta cum nu exista doi oameni cu mana chiar 100% la fel si nici cu maniera de cantat la fel .

Link to comment
Share on other sites

reteta de fapt exista, pentru viteza, numai ca multi il subestimaza. INCETINITORUL, asta e reteta. Posizia vine singola dupa aceea. Trebuie cantat tot la o viteza mica, si un simplu exercitiu, insistati mai mult la pasaje unde gasiti mai multe dificultati (aici vorbim de mecanism), fragmentati esercitiu respectiv in mai multe parti. 'Cronometrati' mereu ca cat bpm ati cantat astatzi si din 2 in 2 septmane cresteti viteza metronomul. Nu in ultimu rand , NU FORTATI, cand sentiti durere sau oboseala, luati o pausa, contaza pausa cat esercitiu. Daca studiat metodic si cu disciplina in 2 max 3 ani oricine poate sa cante la 160 bpm curat. (am specificat curat pentru ca de cantat la 160 bpm canta multi, dar curat si fara efort, sunt foarte putini.)

Spor la munca...pentru doritori. numai bine

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.