www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Concurs In Galati- R G C Meeting.


Fictum
 Share

Recommended Posts

Barul Abyss din Galati organizeaza,la indrumarea mea,o intrunire pentru chitaristi si nu numai.

:)

Ma adresez,acum, in special celor care canta la chitara(incepatori fiind) pentru un concurs.

Vrem sa promovam tinerele talente si sa stimulam,destul de modest ce e drept, viitorii chitaristi.

Data inca nu e stabilita,sunt cateva concerte programate acolo si urmeaza sa fie stabilita,dar nu o sa fie prea indepartata.

Conditiile principale de participare sunt:

-sa nu canti intr-o formatie

-sa ai bunul simt sa nu te inscrii daca ai mai multi ani de studiu(lasa si incepatorilor o sansa)

Probele si alte conditii de participare o sa fie anuntate in timp util(revin cu informatii)

 

Premiul cel mare o sa fie o chitara in valoare de 500lei(am mentionat pretul tocmai pentru cei care canta si au deja o chitara acasa sa nu se inscrie).

Juriul o sa decida castigatorul precum si reactia publicului o sa conteze la votare.

 

Revin cu toate informatiile cat de curand.

Nu va ramane decat sa exersati, pentru concurs, mai cu spor :)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

uhuhuuuu....hai ca se misca oleaca si galatiul asta:)

 

bravos pt initiativa adi:)...sper sa-ti iasa ce-ti propui:)

 

fiindca imbratisez ideea pe care o pui in practica, in cazul in care ai nevoie de absolut orice, te rog sa-mi zici si ajut si eu cu ce pot cu mare placere:)

 

mult noroc in realizarea concursului

Link to comment
Share on other sites

cred... ca te bag in juriu,daca ai timp si o sa vii :) .

Eu nu o sa fiu in juriu,din dorinta mea.

Am uitat sa mentionez,locul I o sa fie o chitara electrica,locul II si III inca nu am amanunte,e in functie si de fondul alocat)

 

Se canta pe sistem 2X450W boxe active,mixer,(nu o sa fie amp de chitara)la dispozitie se pune un procesor Korg AX30G si o pedala Marshall JH1 pentru ca cel care canta sa isi creeze un sunet apropiat de cel dorit.

Se poate canta cu negativul(exista comp si tot ce trebuie)-asta o sa fie una din probe.

 

Mai jos poze de la o serata folk din ABYSS:

post-9005-1241647991_thumb.jpgpost-9005-1241648035_thumb.jpg

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

in juriu?oo da...ar fi foarte frumos sa se intample asta:)cu siguranta o sa am timp sa vin.sa ma anuntzi cand va avea loc concursul.

 

de ce nu o sa fie amp de chitara?daca cineva doreste sa cante pe jh1 nu cred ca o sa sune bine direct in PA:(... daca e vreo problema si nu poti aduce statia ta pot pune eu la dispozitie pe a mea(chiar si ceva efecte daca e nevoie).

 

Concurentii vor veni cu vreo chitara?(a lor, ale prietenilor) sau va fi una pe care vor canta ?

Link to comment
Share on other sites

da,are ferestre,doar in fata barului...aici nu deranjeaza pe nimeni muzica tare si nici nu e cu intrare,de afara nu se vede nimic in caz ca te-ai gandit la spectatorii nedoriti :)

Dani,esti in juriu :)

Legat de amp nu mi-am pus problema pentru ca se aude foarte bine pe acest sistem plus ca mai are efecte in mixer cine doreste.

Am discutat cu patronul si pot concura si cei care au deja chitari,daca ii incanta ideea sa castige una(nu sunt multi chitaristi in Galati si majoritatea au deja chitara).

Se poate venii si cu chitara de acasa,cei care au.

Nu e neaparat sa vina cu chitara de acasa,ideea era pentru cei care nu au chitara electrica, o sa fie o chitara disponibila.

 

Luni se va stii exact data(se fixeaza concertele)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Guest arthur_art

Foarte tare ideea !! Chiar am ramas surprins cand am auzit de acest concurs , fiind din galati ar fi pacat sa ratez ocazia chiar daca probabil sunt prea incepator.De aceea ma intereseaza mai multe detalii. Care este regulamentul concursului ? Cat de incepatori trebuie sa fim ?:)  Se poate canta doar instrumental sau eu la chitara si altcineva cu vocea ? Astept sa imi raspundeti.Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Regulamentul...nu exista unul :)

Chiar daca zdranganesti de 2 saptamani si vrei sa arati lumii ceea ce ai invatat nu te opreste nimeni :D

Initial a porti ca o idee de intalnire a celor care canta la chitara in Galati. Concursul,am zis eu, mai animeaza atmosfera si e un motiv de stimulare a incepatorilor si a celor care indragesc acest instrument.

 

Fiecare poate sa vina sa cante ce doreste (clasica,folk,jazz,metal...etc)Am sa incerc sa fie in juriu persoane care cunosc si au idee despre toate genurile muzicale ca nimeni sa nu fie dezavantajat ca unu canta clasica si altul metal.

 

Ca si probe:

-arata ce stii (aici faci tot ce te taie capul sa impresionezi)

-canta cu un negativ ales de tine (sper sa nu se supere cei de la RGC.ro daca o sa se cante pe negativele de la duieluri,asta asa ca o informatie pentru cei care nu au un negativ).

-canta o piesa la prima auditie (aici venim noi cu un negativ, se asculta si apoi se improvizeaza)

-5 intrebari simple de teorie (ceva de genul:din cate doimi e formata o nota intreaga :) ce nota este pe coarda sol la pozitia 2,bate masura 4/4 cu mana,ceva de genul)

 

Nu vreau sa transform totusi in ceva crispant,sa creez emotii celor care participa sau inhibitii.Indeea e sa ne simtim bine, iar cei care participa sa inteleaga ceva din asta.

 

Cei care vor sa se inscrie la concurs sa vina la barul Abyss (complex tig I )sa putem avea o evidenta. Baietii de la bar o sa stie despre ce e vorba. "vin pentru concurs si vreau sa ma inscriu"

 

Despre data, inca nu am stabilit,patronul e putin ocupat,trebuie sa ii nasca sotia(o sa il contactez telefonic ca nu a mai trecut pe acolo)dar cred ca o sa fie 21 sau 22.05.2009 Iar daca nu sunt inscrisi multi (sa fie macar 6-7pers)pentru concurs o sa se amane o saptamana, nu mai mult, adica 28 sau 29.05.2009.

 

Pentru inscrieri se poate si la mine pe P.M (numele,prenumele si varsta) rog seriozitate si persoanele care nu vin sa nu anunte in gluma perticiparea.

Va multumesc.

Se pare ca numaratoarea inversa a inceput :D

Mult succes!!!

 

Spaga e 500lei sa ii cumpar castigatorului de drept, o chitara! :)

 

P.S.In mare parte ii stiu pe cei mai avansati si nu o sa fie in concurs,daca vor... se poate aranja un recital(cu negativ sau fara,cum doreste)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

:)

ok...ma mai gandesc :) sunt convins ca sunt persoane mult mai bune decat mine care au ce arata.

Cu aceasta ocazie astept si propuneri pentru cei interesati de un recital(cat timp delibereaza juriul)

 

 

Data e stabilita,pe 29.05.2009 la ora 19:00.

E posibil sa fie concursul pe 2 zile,asta este si in functie de cati concurenti sunt.

Toti cei care canta la chitara sunt bineveniti la inscrieri,varsta nu are limita si nici pregatirea(apelez totusi la bunul simt al celor avansati*)

*cu scoala de chitara terminata sau studiu cu profesor mai mult de 3 ani.

 

Multumesc tuturor pentru incurajare si sper ca cei care vin o sa se simta bine(concurenti si spectatori)

Repet,sustinatorii concurentilor pot ridica/scadea nota prin reactiile lor pro sau contra :D

 

Dani,te astept cu un recital (nu ti-am propus, dar am crezut ca e de la sine inteles :) )

 

In curand si afisul! :D

post-9005-1242163070_thumb.jpg

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

recital de la mine?serios?damn ... chiar crezi ca e cineva interesat de zgomotele mele?:))

 

o sa ma gandesc sa vad daca gasesc ceva bun de cantat:) multumesc pt invitatie dar nu crezi ca ar fi bine sa ne incante cristi vasoi?ca omul e un fel de ultra super man:)

 

succes in organizare(ti-am zis...daca ai nevoie de orice numai sa ma anuntzi si am si sosit:P) (0745.366.404)

Link to comment
Share on other sites

Foarte tare ideea !! Chiar am ramas surprins cand am auzit de acest concurs , fiind din galati ar fi pacat sa ratez ocazia chiar daca probabil sunt prea incepator.De aceea ma intereseaza mai multe detalii. Care este regulamentul concursului ? Cat de incepatori trebuie sa fim ? :) Se poate canta doar instrumental sau eu la chitara si altcineva cu vocea ? Astept sa imi raspundeti.Multumesc

 

Nu vrei sa arati ceea ce ai invatat? Probele sunt pentru o departajare,nu e neaparat sa le faci pe toate,eu te astept sa te inscrii :)

 

 

Intreba cineva de chitara si cineva la voce...da,se poate,de ce nu? :D

 

 

Dani,o sa incerc si eu sa stresez lumea,deci ne luam de mana :)

Cristi e in Braila,munceste...sper sa poata veni,m-as bucura mult.

 

Cu aceasta ocazie sper sa ne cunoastem si live,noi cei din Galati,care intram pe RGC.ro

29.05.2009 CONCURS PENTRU CHITARISTI!!!

Premiul I - o chitara in valoare de 450-500lei

Premiul II-o curea Warwick

Premiul III-un set de corzi

 

Datorita bugetului restrans premiile nu sunt chiar consistente,dar sper sa stimuleze si sa bucure un incepator.

Mi-am propus ca acest concurs sa nu fie singurul(dar nici prea curand) Primii trei participanti o sa cante si in recital la a doua editie (cred ca prin toamna/primavara)

 

Inscrieri se pot face si la mine pe P.M.

Nume,prenume,varsta,nr de telefon(pentru cei care nu vin personal la Abyss sa se inscrie)

 

Eu va doresc: MULTA BAFTA! Cel mai bun sa castige! :D

(toti avem de castigat din asta,e foarte important sa ne cunoastem nu suntem multi in Galati)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Guest arthur_art

Din cate observ nu e chiar un concurs pentru incepatori ... pentru ca unul care are 3 ani de cantat la chitara cu profesor deja nu se mai poate numi incepator:P...si nu se compara cu un incepator in adevaratul sens al cuvantului adica cum ai zis la inceput : "Chiar daca zdranganesti de 2 saptamani si vrei sa arati lumii ceea ce ai invatat nu te opreste nimeni"  - bine asta nu inseamna ca trebuie sa si castigi :) .  

Link to comment
Share on other sites

Din cate observ nu e chiar un concurs pentru incepatori ... pentru ca unul care are 3 ani de cantat la chitara cu profesor deja nu se mai poate numi incepator:P...si nu se compara cu un incepator in adevaratul sens al cuvantului adica cum ai zis la inceput : "Chiar daca zdranganesti de 2 saptamani si vrei sa arati lumii ceea ce ai invatat nu te opreste nimeni" - bine asta nu inseamna ca trebuie sa si castigi :) .

 

Cred ca ai inteles tu gresit...

E logic ca un chitarist care canta la chitara de 3 ani, invatat de profesor, nu va concura la concurs.

A spus asta pentru cei care vor sa se bage in concurs si canta de mult timp, deci acele persoane nu au voie sa concureze.

Si oricum, tinand cont ca Dani si Adi vor fi in juriu [de Adi nu sunt sigur daca e in juriu], va fi ok, si totul va fi fair play.

Bafta cu concursul :)

Link to comment
Share on other sites

eu stiu cum se face chitara la scoala de arte(sa ma scuze exceptiile) dupa 3 ani de studiu au 3-4 piese la activ.

Idee e ca...poate nu castigi dar prinzi experienta cu publicul,ne cunopastem aflii mai multe despre chitara si cu ce se mananca. Daca nu esti sigur ca ai sa castigi asta nu inseamna ca nu te inscrii,tu ai de pierdut.

E foarte greu sa te adresezi unui anumit segment de incepatori,unii poate nu se considera incepatori chiar daca au 1 sau 2 ani de studiu(se simt ofensati)altii sunt nesiguri pe ei si au mai multi ani de studiu...

Aici am intampinat prima greutate...si timiditatea isi spune cuvantul.

 

Acolo am scris asa...pentru ca nu sunt multi cei care canta la chitara in Galati,iar pe cei avansati ii stiu(e chiar imposibil sa nu ii cunosc macar din vedere)chiar si asa unu care studiaza acasa de ani de zile si are scule nu o sa se bage pentru o chitara de 500lei,dar poate venii sa sustina un recital. Deci nu va mai speriati degeaba.

Am primit un mesaj legat de piesa de la proba cu "melodia organizatorului,improvizatie" ok,nu mai intra in concurs,adica nu se puncteaza o sa fie numai pentru FUN :) E drept,unui incepator ii e greu sa improvizeze la prima auditie,dar hai sa ne distram,asta nu inseamna ca te faci de ras(nici eu nu pot sa fac improvizatie perfecta la prima auditie si am ani de cantat pe scena) :D

Am zis ca eu sa nu fiu in juriu sa nu se creada ca favorizez pe unul sau pe altul(ma stie tot Galatiul si se poate interpreta)

Deci curaj ca nu va taie nimeni si nu aveti nimic de pierdut :D

 

Dupa primii 7 inscrisi se cumpara premiile...sub 10 inscrisi nu se mai tine concursul...e conditia barului(daca tot e pe 2 zile macar sa avem ce face sa nu ne plictisim :) )

 

Pentru recital se anunta deja 2 persoane si mai asteptam doritori :D

 

P.S.Pentru concurs, pana acum, nu s-a anuntat nimeni :)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.