www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

7 Strings


Edmond
 Share

Recommended Posts

Primul lucru care ar interesant de vazut e dc exista posesori de 7 strings guitar pe acest forum. Ce parere au ei despre chitara pe care o detin; aduce ceva in plus Si-ul acela, s-au confruntat cu dificultati in acomodare, executie. Recomandarile muzicale ale unei astfel de chitari. Exista mai multe probleme tehnice decat in cazul unei chitari "normale". Ce parere au cei ce nu detin o astfel de chitara. Este de dorit o chitara cu 7 strings sau nu ... pareri pro-contra 7 strings.

Interesul meu personal e sa aflu dc exista cineva printre utilizatorii acestui forum care a avut ocazia sa cante pe un Jackson 7 strings made in USA....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu sunt posesor de 7strings dar ce pot sa spun, este ca nici nu cred ca voi fi prea curand.Din motive lesne de inteles... cred ca ai nevoie de tehnica exceptionala sa faci fata la inca o coarda si s-o folosesti asa cum trebuie :)

Eu unul inca nu am ajuns la nivelul tehnic ca sa-mi doresc asa ceva, dar cine stie in viitor chiar mi-as dori una :)

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

vrei sa zici ca prapaditzii aia de la korn au o tehnica exceptionala ( poate de aia folosesc les paul-uri in studio). Era o data un filmuletz pe net cu petrucii de cand era la conservator si canta pe o ghitra cu 7 corzi

 

Petrucci folosesti frecvent Ernie Ball cu 7 corzi.

Link to comment
Share on other sites

Dicu, nicidecum.Cand ii numesti prapaditi ii lauzi, cred cu tarie ca nici ei nu stiu prea bine de ce canta pe chitari cu 7 corzi.Trupele de genul canta foarte des cu acordaje joase, si poate in felul asta evita asta.Habar n-am...

Insa ideea mi-o sustin si zic ca-ti trebuie ceva skill ca sa exploatezi cele 7 corzi la potential maxim :)

 

Cat despre Petrucci, da el a fost intr-o vreme mare fan de 7stringers dar se pare ca in ultima vreme le-a lasat pt clasicele 6 (Vezi G3).

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

Eu zic ca chestia asta cu 7 corzi e cam de fatada,tot cea cu 6 rullzzzz!De la noi daca nu ma inseala memoria Cristi Gram are un Ibanez 7-string.Daca nu-i asa rog a ma corecta!

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

am pus mana odata la zapada pe un seven string ibanez.... si a fost destul de ciudat feelingul... aveam o coarda in plus cu care nu stiam ce sa fac... ce-i drept, un riff suna mult mai adevarat pe asa ceva

Link to comment
Share on other sites

vrei sa zici ca prapaditzii aia de la korn au o tehnica exceptionala ( poate de aia folosesc les paul-uri in studio). Era o data un filmuletz pe net cu petrucii de cand era la conservator si canta pe o ghitra cu 7 corzi

daca ar fi sa luam dupa logica ta, majoritatea de pe forumu asta ar trebui sa cante la kitare cu 1-2 corzi, ca n-au "tehnica exceptionala" ca pt 6. asta cu nr de corzi si tehnica mi se pare o aberatie.ei folosesc 7 pt imagine (lucru pe care putini il vad esential in orice domeniu de activitate) si nu numai.

oricum daca ei sunt prapaditzi , noi ce mai suntem?cum crezi ca l-ar cataoga un no name kitarist din suburbiile undergroundului american pe kitaristu Dicu de la Betrayer?(ps: no lua personal, ci ca principiu)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Am vazut ca exista si chitare cu 12 corzi, alea la ce se folosesc?Ma gandesc ca e extrem de greu sa canti la asa ceva..

 

Da, exista, se numes chitari double-six.Din cate stiu eu, sunt folosite in principal pentru armonii(asculta "Stairway to Heaven" - Led Zeppelin, varianta live, "Knockin' On Heaven's Door" - GN'R, la fel, tot live si albumele "In umbra marelui URSS", "35 de ani" si "Baba Novac" - Phoenix, asta ca sa-ti faci o idee despre cum suna o chitara double six).Ideea de baza e ca nu sunt 12 corzi - 12 note, ci sunt aceleasi note de pe un 6string in acordaj standard dar "dublate".Sa zicem ca ar fi cam ca la o mandolina, daca e buna comparatia.

Link to comment
Share on other sites

Da, exista, se numes chitari double-six.Din cate stiu eu, sunt folosite in principal pentru armonii(asculta "Stairway to Heaven" - Led Zeppelin, varianta live, "Knockin' On Heaven's Door" - GN'R, la fel, tot live si albumele "In umbra marelui URSS", "35 de ani" si "Baba Novac" - Phoenix, asta ca sa-ti faci o idee despre cum suna o chitara double six).Ideea de baza e ca nu sunt 12 corzi - 12 note, ci sunt aceleasi note de pe un 6string in acordaj standard dar "dublate".Sa zicem ca ar fi cam ca la o mandolina, daca e buna comparatia.

 

Comparatie partial adevarata: la mandolina toate corzile sunt dublate cu corzi identice;

La double six corzile "subtiri":mi; si; sol; sunt dublate (identice), iar corzile "groase": re; la; mi; sunt dublate de cate o coarda subtire - acordajul facandu-se in octava

Link to comment
Share on other sites

hei e vorba de 7 si nu 12 corzi.

 

Prima chitara electrica cu 7 corzi i-a apartinut lui Steve Vai (modelul Universe) si a intrat in productie in 1990. Cam in acelasi timp si George Lynch experimenta cu aceeasi idee insa se pare ca a renuntat. Dupa Vai au urmat Petrucci si chitaristii de la Morbid Angel. Cam pana in 1995 ibanez a produs in serie chitare cu 7 corzi insa apoi a urmat o cadere in dizgratie a instrumentului.

Ca o curiozitate primele modele de 7 strings aveau coarda LA subtire (si nu SI gros cum ne-am obisnuit toti) insa asta avea tendinta sa se rupa.

 

Revigorarea chitarei cu 7 corzi a venit odata cu epoca numetal. De notat aici chitaristii de la Korn (mentionati si mai sus de cineva - model signature Ibanez K7) si Stephen Carpenter ( model signature ESP ).

In genere chitara asta e intalnita la formatiile de metal (Vezi Nevermore sau Messhugah pe primele albume) pentru ca ofera o libertate mai mare in abordarea riffurilor (si un sunet mult mai apasat - unii ii zic coi).

In afara de astia mai sunt si "shredderi" care folosesc notele in plus pentru arpegii si sweepuri care de care mai demente. Daca Vai nu se pune , uitati-va la Rusty Cooley sau Francesco Farieri, doi shrederi desavarsiti.

 

Chitare cu 7 corzi :

http://www.zzounds.com/cat--7-String-Electric-Guitars--2642

http://www.music123.com/Solid-Body-Electri...ing-d2957.music

Link to comment
Share on other sites

Api 7 corzi se foloseste pt riffuri mai heavy shi acorduri mai ciudate care se pot crea. Nu cred ca trebe tehnica deosebita pt asta numa tre sa te obijnuiesti cu grifu mai lat.

O chitara d-asta ar fii buna in concerte unde ai nevoie shi de un acordaj normal pe unele piese shi de un acordaj mai jos pe altele.

Link to comment
Share on other sites

Guest ady_w3t

scuze Elethan ai dreptate petrucci are 6 strings in g3 nu 7 strings

chitara aia a lui cu macaraua aia mai ciudata mi-a dat impresia ca are 7

Link to comment
Share on other sites

hei e vorba de 7 si nu 12 corzi.

 

Prima chitara electrica cu 7 corzi i-a apartinut lui Steve Vai (modelul Universe) si a intrat in productie in 1990. Cam in acelasi timp si George Lynch experimenta cu aceeasi idee insa se pare ca a renuntat. Dupa Vai au urmat Petrucci si chitaristii de la Morbid Angel. Cam pana in 1995 ibanez a produs in serie chitare cu 7 corzi insa apoi a urmat o cadere in dizgratie a instrumentului.

 

f interesant... stiam ca petrucci a folosit 7strings pe awake, dar nu mi-am dat seama ca a fost asa un 'vizionar' :)

 

apropos, de acord cu pixy - a nu canta pe 7strings 'pentru ca nu ai tehnica' e ca si cum n-ai canta pe electrica ca nu canti bine country pe chitara western; sau a nu canta pe chitara western pentru ca nu canti la chitara de jucarie cu beculete; sau a nu canta la chitara de jucarie ca nu mai ai baterii; sau a nu avea baterii pentru ca polueaza mediul.

 

deci, daca nu vreti sa cantati pe 7strings sunteti niste hipioti imputiti obsedati de protectia mediului. :)

Edited by prowler
Link to comment
Share on other sites

Prowler pe "Awake" se aude un 7string si albumul e din 1994. Deci probabil ca Petrucci a facut cunostinta cu instrumentul in discutie ceva mai devreme.

Ceva foarte interesant si ca sa va oftic si mai tare va zic ca ultima oara cand am intrebat Rondo Music nu trimite chitare in Europa : http://www.rondomusic.net/interceptor.html

Link to comment
Share on other sites

Prowler pe "Awake" se aude un 7string si albumul e din 1994. Deci probabil ca Petrucci a facut cunostinta cu instrumentul in discutie ceva mai devreme.

lol asta am spus si eu. deci in afara de vai evident, aia de la morbid angel si mai stiu eu cine, petrucci chiar a fost unu dintre primii care a sesizat potentialu celor 7 corzi

Link to comment
Share on other sites

Sigur ca da. E vorba de doua chitari. Un Ibanez RG cu 7, la care am pe spate un SD Sh5, iar in curand vine si un SH2 pe fatza. Dozele de pe Ibanez nu au fost de loc pe gustul meu. Apoi mai este un Carvin cu 7 ale carui doze nu sunt de loc rele, insa pt mine doza din spate era un pic cam "too aggressive", asa ca acum este un SH4, de care sunt destul de multumit. Desi nu credeam ca-mi va placea maim mult Sh5 comparat cu Sh4, se pare ca m-a surprins pozitiv. Iar doza de pe fatza suna chiar foarte bine, asa ca voi vedea cum este cu Sh2ul asta celebru, dc este mai buna decat cea existenta, iar dc este probabil ca voi echipa si Carvinul cu una. Carvinul are circuit activ. Insa pe mine nu ma incanta foarte mult acest lucru, insa nici nu ma deranjeaza, o optiune in plus, pe care o folosesc mai rar.

Dc as avea posibilitatea as incerca si alte variante, insa bugetul fiind intotdeauna minim, nu-ti permiti astfel de experiente. Asa ca trebuie sa mergi la sigur, iar cu Seymour Duncan am lucrat mult. Si imi plac.

Link to comment
Share on other sites

chitarle cu 7 corzi sunt excelente pt metal dar nu numai. uitati-va de curiozitate pe partitura de la god of emptiness (ca tot veni vorba de azgatoth) si vedeti cam ce se poate face cu una. sa nu mai discutam de strapping young lad sau meshuggah. multi totusi nu folosesc toate cele 7 corzi si merg doar pe acordajul in B pe chitari normale cu 6 corzi. cand esti in B apare optiunea Drop A care se pare ca are ceva adepti in randurile noului val de metal extrem (vezi Karl Sanders etc). La SYL apare modelul ESP Carpenter dar si un ESP cu 6 corzi care este doar acordat in B. Imagine sau nu conteaza mai putin. SUNA DEMENTIAL. asta ca sa nu va reamintesc de www.nevbornguitars.com (mi-as da un rinichi pt o frumusete de-aia).

Link to comment
Share on other sites

dpmdv (nu am cantat niciodata pe 7 corzi si nici nu am de gand), coarda este foarte folositoare pt ca:

1. mareste aria de note ce poate fi cantata

2. pt unele melodii ce implica intervale mari e mai comod sa canti vertical (sa treci de pe o coarda pe alta) decat orizontal (sa canti pe aceeasi coarda dar sa faci multe miscari de du-te vino eg. sa sari de la fretul 2 la fretul 14); de aceea unii chitaristi au optat pt 8 corzi

si daca e sa ma uit la instrumentul situat la 3m de mine, ma gandesc ca nimeni nu s-a plans ca pianul are 72 clape

 

nu as folosi 7-8 corzi pt ca (s-a mai zis) nu cant melodii asa complexe incat sa cant intervale asa mari

 

argumentele imagine, respectiv sunet dur sunt nule; argumentatia:

1. fanul 214 din randul 23 nu vede coarda a7a si oricum e prea euforic batzaindu-se pe dura trupa korn, care este

2. daca vreau sa cant riffuri dure prefer sa imi cumpar o chitara bariton (oricum in maj trupelor de metal "suparat" chitara ritmica nu foloseste mai mult de 4 corzi); aici nu era discutie despre bani, intrucat o trupa dura si consacrata (gen morbid angel) nu si-ar pune problema pt achizita unei chitari noi. oricum..sunt sceptic in privinta riffurilor dure extrem de joase..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.