www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alegere Amplificator: Roland Cube 20x Sau Ibanez Valbee


Guest de7con

Recommended Posts

Guest de7con

Buna ziua!

Mi-am comandat un Ibanez RGX370 de pe mcmusic.ro, oferta 1299 ron, si mi-am zis sa imi iau si un amplificator Ibanez Valbee, 5w pe lampi, si mai am in consideratie si un Roland cube 20x. Acum, pe toti pe care i-am intrebat, pareri diferite, unul spune ca ala ibanez e pe lampi si e super bun, altul spune ca Rolandul e mai bun. Eu vreau sa cant chestii gen Deep Purple, Black Sabbath, Metallica, etc dar si blues. (pentru mai multe click. As vrea sa stiu ce sa imi cumpar si destul de curand, tinand cont ca oferta la Valbee mai dureaza pana pe 30 aprilie.

 

Secondly, am auzit de la cineva cum ca poate sa imi "ecraneze" chitara. Din cate am inteles acest procedeu implica invelirea hardware-ului in foite de aluminium. As vrea si eu mai multe detalii despre aceasta daca se poate.

Link to comment
Share on other sites

Ecranarea e o chestie utila la chitarele cu doze simple ce sunt mai usor influentate de interferentele eletromagnetice. Datorita constructiei dozele duble nu au problema asta. Nu ar trebui sa te preocupe chestia asta decat daca chiar ai probleme.

 

Nu am auzit live nici unul din amplificatoarele alea dar dupa specificatii Rolandul ar fi mai versatil. Probabil ca dpdv al autencitatii sunetului Valbee e castigator.

Link to comment
Share on other sites

... un amplificator Ibanez Valbee, 5w pe lampi, si mai am in consideratie si un Roland cube 20x....

 

Valbee - are ceva din "sunetul" lãmpii, dar ºi o lipsã în frecvențe joase (datoritã diametrului mic al difuzorului);

Cube - are sunet cvasi-complet (difuzor mai mare, cutie bine fãcutã), însã îi lipseºte "sclipirea" lãmpii.

 

Dacã vrei amplificatorul doar pentru repetiții nepretențioase, acasã, atunci primul ar fi mai potrivit.

Dacã vrei sã sune un pic mai a concert, atunci al doilea este mai pretabil.

 

Ideal ar fi sã poți ajunge cu bugetul un pic mai sus (de exemplu, pentru a cuprinde un VOX VT-XL).

Link to comment
Share on other sites

eu as opta pentru roland. mi-a placut destul de mult ampu mai ales pe distors. plus ca are si reverb, daca nu ma insel.

chestia cu lampile la un amp de 5w nu mi se pare asa un plus extraordinar.. oricum nu ai sunet :)

 

sincer, la dimensiunile astea, au as lua un roland micro-cube, chiar daca e mai mic. are acumulatori... :-??

 

oricum, cred ca cel mai bine te duci si le asculti pe amandoua... de obicei te lasa :)

Link to comment
Share on other sites

Guest de7con

Eu din cate am inteles Valbee-ul se aude foarte tare la cei 5w ai sai, si datorita ca e pe lampi, si foarte bine.

 

M-am gandit si la un VOX 15VT-XL dar e destul de scump deocamdata.

 

Later Edit: cat sa ma duc la ei, nu prea imi e posibil, de aceea am nevoie de parerea voastra.

Raman la Valbee. Se poate inchide :)

Edited by de7con
Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann
Imi cer scuze pentru double post, a disparut editul.

Valbee are canal pentru distorsiune? Nu vad switchul pentru schimbarea canalului.

http://img.quoka.de/Gitarrenverstaerker_Ib...59-12765859.jpg

 

E vorba de butonul de boost din stanga.

Pe cat posibil, incearca amplificatorul inainte sa-l cumperi. Lampa isi face treaba, insa difuzorul mic are un sunet specific, ascutit. Cleanul este puternic, drive-ul nu este extraordinar in schimb, poate cu o pedala...

Altfel, mi s-a parut un amplificator de calitate pentru pretul lui, pacat insa de difuzor.

Link to comment
Share on other sites

Eu din cate am inteles Valbee-ul se aude foarte tare la cei 5w ai sai, si datorita ca e pe lampi, si foarte bine.

 

M-am gandit si la un VOX 15VT-XL dar e destul de scump deocamdata.

 

Later Edit: cat sa ma duc la ei, nu prea imi e posibil, de aceea am nevoie de parerea voastra.

Raman la Valbee. Se poate inchide :)

Ia Valbee-ul, crede-ma, e suficient de tare, am cantat p 2w la cineva un homemade, si avea 4 difuri d 8" si era pretty loud :)

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely
Buna ziua!

. Eu vreau sa cant chestii gen Deep Purple, Black Sabbath, Metallica, etc dar si blues. (pentru mai multe click.

 

faza asta m-a amuzat tare :)) .. pe pagina aia ai toate tipurile de tonuri posibile :))))))

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.