www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Degetele


Guest Tr!s
 Share

Recommended Posts

Buna! Am primit o chitara electrica de 2 zile si am inceput cu lectiile video de pe net. Am reusit eu sa invat niste note pe acolo si imi misc degetele parca mai putin rigid, dar asa aparut problema...

Peste tot spune ca trebuie sa apas super tare pe corzi in anumite puncte etc, dar ma dor degetele ingrozitor :)

Daca nu apas super tare, atunci se aude vibratia si inteleg ca nu e ok. Cam ciocan si nicovala, dupa mine.

Trebuie sa indur pana ma obisnuiesc sau exista alta solutie?

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Buna! Am primit o chitara electrica de 2 zile si am inceput cu lectiile video de pe net. Am reusit eu sa invat niste note pe acolo si imi misc degetele parca mai putin rigid, dar asa aparut problema...

Peste tot spune ca trebuie sa apas super tare pe corzi in anumite puncte etc, dar ma dor degetele ingrozitor :)

Daca nu apas super tare, atunci se aude vibratia si inteleg ca nu e ok. Cam ciocan si nicovala, dupa mine.

Trebuie sa indur pana ma obisnuiesc sau exista alta solutie?

Numai bine!

Indura ca o sa treaca !!!! Cu timpul nu o sa te mai doara. Cred ca sa discutat de n mii de ori problema asta #-o next time foloseste butonul de search.

Link to comment
Share on other sites

@archDude: Incerc :) Scuze pentru ca am uitat sarciu.

@vektor: Super tare inseamna sa apesi pana nu se mai aude vibratia, la mine.

@abracadaver: Mai bine indur :)

@Demos: Mersi de sfat!

@ciorap: Probabil de la acustica mi se trage cu apasatu' asta :) Oricum, mersi!

Link to comment
Share on other sites

sunt 2 probleme, daca nu 3

 

1. daca ai corzile prea sus trebuie sa setezi din bridge si trussrod pana poti cobori corzile la un nivel suficient.. incearca sa nu ai mai mult de 2 mm pe corzile groase la fretul 12. cele subtiri merg chiar un pic mai jos. (citeste pe net, cauta clipuri pe youtube ca sa vezi cum se face un set-up -> nu forta mecanismele)

 

2. NU trebuie sa apesi 'super tare'. trebuie doar sa sune bine nota fara sa bazaie.

 

3. Daca ai corzi vechi (oxidate, ruginite) schimba-le.

 

la inceput te dor degetele chiar si la chitara clasica (dupa niste saptamani nu mai simti nimic).. fa pauze si apoi reia exercitiul. daca ai timp si iti place totul e ok :)

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Buna! Am primit o chitara electrica de 2 zile si am inceput cu lectiile video de pe net. Am reusit eu sa invat niste note pe acolo si imi misc degetele parca mai putin rigid, dar asa aparut problema...

Peste tot spune ca trebuie sa apas super tare pe corzi in anumite puncte etc, dar ma dor degetele ingrozitor :)

Daca nu apas super tare, atunci se aude vibratia si inteleg ca nu e ok. Cam ciocan si nicovala, dupa mine.

Trebuie sa indur pana ma obisnuiesc sau exista alta solutie?

Numai bine!

Da...trebuie sa faci asta pana ti se vor face bataturi pe deget si atunci nu te va mai durea.Zi mersi ca nu canti la chitara acustica pentru ca are corzile mai tari putin.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest micul vlaD

sigur apesi pe taste?adica nu pe delimitatoarele de taste? electrica e mult mai finuta decat acustica.nu are cum sa te doara.desi sunt incepator(si am acustica),cand am luat o electrica prima data in mana mi s-a parut mana cereasca fata de cat te chinui la acustica.

Link to comment
Share on other sites

sa vorbim putin mai concret si la modul general, nu conteaza atat de mult ce chitara e acustica (western, clasica, etc) sau electrica, cand coarda a atins tastiera delimitata de doua taste metalice stanga si dreapta vibratia se termina in degetul tau, acum am auzit vorbindu-se de chitara acustica sau electrica, nu poate fi diferenta decat de actiunea corzilor fata de grif, cu cat e mai mare cu atat e mai greu sa apesi pe coarda si sa o faci sa atinga tastiera apoi sa treci fluid la urmatoarea nota si tot asa, apare senzatia lipsei de viteza, etc. Sfatul meu: controleaza-ti actiunea corzilor si nu mai apasa atat de tare asta daca mai ti la tendoane si articulatii.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.