www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vox Ad50vt 1x12, 2x12


 Share

Recommended Posts

As dori sa stiu si eu ceva diferente intre un vox ad50vt 1x12 si 2x12.M-a pus pe ganduri treaba aceasta deoarece unul cu o singura boxa este 1100 lei iar cel cu 2 este 1250 iar din moment ce ambele sunt de 50w nu stiu exact ce diferente ar putea fi si totusi este vorba de o diferenta si de pret.ar putea consta in calitate mai buna a sunetului?

Astept cat mai multe parei.

 

Numai bine! :)

Link to comment
Share on other sites

As dori sa stiu si eu ceva diferente intre un vox ad50vt 1x12 si 2x12.M-a pus pe ganduri treaba aceasta deoarece unul cu o singura boxa este 1100 lei iar cel cu 2 este 1250 iar din moment ce ambele sunt de 50w nu stiu exact ce diferente ar putea fi si totusi este vorba de o diferenta si de pret.ar putea consta in calitate mai buna a sunetului?

Astept cat mai multe parei.

 

Numai bine! :)

 

1x12 are in el un difuzor de 12 tzoli

2x12 are in el doua difuzoare de 12 tzoli

 

Deferenta la sound este urmatoarea:Cu cat ai mai multe difuzoare cu atat soundul este mai plin si are o oarecare forta mai mare si cand spun asta ma refer ca ampul scoate tot 50w, dar daca compari la acelasi volum unul de 1x12 cu unul 2x12, 2x12-le se va fi putin peste 1x12 ca volum.Sper ca nu am dat o informatie gresita, daca este asa rog pe cineva sa ma corecteze, eu asta stiam ca este diferenta :)

 

Bafta.

Edited by slash93
Link to comment
Share on other sites

Guest JeeFo

ambele au un amplificator de 50W..diferenta e

la primul...scoate 50W pe un difuzor iar la al 2-lea scoate 50W pe 2 difuzoare..

ceea ce inseamna ca la primul difuzorul este fortat de 2 ori mai mult pentru acelasi volum decat la al 2-lea, din asta rezultand ca suna mult mai prost primul cand dai volumul mai mare

 

 

sa presupun ca difuzoarele sunt de 50W=>

la primul - dai la maxim si se aude ca dracu..pentru ca fortezi difuzorul..si ai sanse mai mari sa-l arzi

la al 2-lea- dai la maxim si scoate cate 25W pe difuzor....auzindu-se la fel de bine ca si cum l-ai tine pe celalalt cu volumul la jumatate...si fara a suprasolicita difuzoarele :):):)

 

daca ai obisnuinta sa-l tii mai tare...cel cu 2 difuzoare va rezista mult mai mult

 

deci...sfatul meu...sa il iei pe cel cu 2 difuzoare :D

Link to comment
Share on other sites

As dori sa stiu si eu ceva diferente intre un vox ad50vt 1x12 si 2x12.M-a pus pe ganduri treaba aceasta deoarece unul cu o singura boxa este 1100 lei iar cel cu 2 este 1250 iar din moment ce ambele sunt de 50w nu stiu exact ce diferente ar putea fi si totusi este vorba de o diferenta si de pret.ar putea consta in calitate mai buna a sunetului?

Astept cat mai multe parei.

 

Numai bine! :)

 

Salut,

Mi-am luat de curand unul 2x12, dupa ce am probat in magazin ambele modele.

Pe langa faptul ca 2x12 suna in mod clar mai tare, difuzorul in plus contribuie si la un sunet mai placut; mi s-a parut ca acopera o gama mai larga de frecvente decat varianta 1x12.

Edited by bogdan
Link to comment
Share on other sites

Guest Sharky

Si eu ma gandeam sa imi achizitionez un Vox Ad50Vt 212, si iata ca am mai gasit niste argumente pro si aici ^

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.