www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Cu Mixer Si Preamplificator


Guest FzR
 Share

Recommended Posts

Salut all !!!

Sa zicem ca am ca un fel de home records studio [ deci folosesc asta in sensul sa inregistrez voci ]si am o problema care nu reusesc sa ma lamuresc , folosesc un microfon behringer c3 care necesita phantom power +48 V

pentru PW am luat un preamplificator ART TUBE MP - [ http://www.ashbysolutions.com/music/TubeMP.jpg ] am tras ceva vreme si parca tot nu imi suna cum trebuia , m-am gandit sa iau si un mixer tot cu phantom power si sa renunt la preamplificator , mixer-ul pe care l-am vrut a fost un behringer xenyx 802 care din pacate nu se afla pe stoc , si mi-a ramas varianta sa iau un Behringer xenyx 502 [ http://www.copystars.com/images_products/b..._502_s16484.jpg ] .

 

Acum le folosesc impreuna , adica :

 

Din microfon in preamplificator ( line in ) din preamp. (line out) in mixer (line in) nu in XLR si din mixer de la output CD/TAPE in placa de sunet de la PC (tot pe line in ) .

Acum este problema ca la orice studio trebuie sa-ti auzi vocea in casti in timp ce zbieri in mike ! bun, am rezolvat si asta sa-mi aud vocea in casti in timp ce cant acolo dar cand dau sa inregistrez imi inregistreaza si negativ-ul si vocea in acelasi timp !

 

P.S folosesc ambele intrari/iesiri la mixer ( DE LA CD/TAPE )

 

Daca fac asta din program se aude cu intarziere / delay vro 5,10 ms si nu se poate inregistra asa :) pentru ca te incurci daca sunteti din materie o sa va dati seama !!

 

Ce pot sa zic astept parerile dvs. in legatura cu asta , daca am facut vro greseala ca am luat acest mixer sau daca exista vreo solutie sa scap de problema asta !

Edited by FzR
Link to comment
Share on other sites

Trebuie pus asa (cum daca am inteles bine e deja):

Microfon -> ART Tube MP -> line in pe canalul 1 (sau care vrei)

sursa negativ -> CD/Tape in

main out (masterul mixerului) -> line in in placa audio. Daca inregistrezi doar microfonul poti pune doar canalul stanga si dai pan left de tot la canalul 1 al mixerului.

phones -> in casti sau monitoare

 

Acum, ai 2 butoane care controleaza conectarea intrarii auxiliare (CD/Tape): CD to mix si CD to phones. Daca e apasat doar CD to phones ai sa auzi negativul pe iesirea "phones" dar nu si pe master (care intra in PC).

 

Normal (pentru ca nu te chinui cu 20 de gadget-uri care degradeaza semnalul) ar fi sa ai negativul tot pe PC dar fara o placa audio bunisoara vei avea latenta, cum ai observat si singur. Totusi, manualul l-ai citit? Are 20 de butoane in total mixerul asta, daca si atat e greu de invatat...

Link to comment
Share on other sites

Salut all !!!

Sa zicem ca am ca un fel de home records studio [ deci folosesc asta in sensul sa inregistrez voci ]si am o problema care nu reusesc sa ma lamuresc , folosesc un microfon behringer c3 care necesita phantom power +48 V

pentru PW am luat un preamplificator ART TUBE MP - [ http://www.ashbysolutions.com/music/TubeMP.jpg ] am tras ceva vreme si parca tot nu imi suna cum trebuia , m-am gandit sa iau si un mixer tot cu phantom power si sa renunt la preamplificator , mixer-ul pe care l-am vrut a fost un behringer xenyx 802 care din pacate nu se afla pe stoc , si mi-a ramas varianta sa iau un Behringer xenyx 502 [ http://www.copystars.com/images_products/b..._502_s16484.jpg ] .

 

Acum le folosesc impreuna , adica :

 

Din microfon in preamplificator ( line in ) din preamp. (line out) in mixer (line in) nu in XLR si din mixer de la output CD/TAPE in placa de sunet de la PC (tot pe line in ) .

Acum este problema ca la orice studio trebuie sa-ti auzi vocea in casti in timp ce zbieri in mike ! bun, am rezolvat si asta sa-mi aud vocea in casti in timp ce cant acolo dar cand dau sa inregistrez imi inregistreaza si negativ-ul si vocea in acelasi timp !

 

P.S folosesc ambele intrari/iesiri la mixer ( DE LA CD/TAPE )

 

Daca fac asta din program se aude cu intarziere / delay vro 5,10 ms si nu se poate inregistra asa :) pentru ca te incurci daca sunteti din materie o sa va dati seama !

 

Ce pot sa zic astept parerile dvs. in legatura cu asta , daca am facut vro greseala ca am luat acest mixer sau daca exista vreo solutie sa scap de problema asta !

 

Care "aia" faci ??? .

 

Preampuri in serie/paralel sau cum vrei tu? , poti pune o mie eventual o sa ai efect de vant "vijelie" .

 

Si ce are MIXERUL cu intarzierea ?

Link to comment
Share on other sites

Care "aia" faci ??? .

 

Preampuri in serie/paralel sau cum vrei tu? , poti pune o mie eventual o sa ai efect de vant "vijelie" .

 

Si ce are MIXERUL cu intarzierea ?

 

 

Nu inteleg la ce te-ai mai bagat in seama ca baietii de sus au inteles , daca fac SA SE AUDA IN CASTI VOCEA IN TIMP CE CANT din program se aude cu intarziere cateva ms= (MILI SECUNDE) si te incurci !!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest JeeFo

castile sunt conectate in calculator sau in mixer?..daca este in mixer...cred ca este problema de la mixer..daca este in calculator....mai bine-l bagi in mixer :))

 

si eu am avut problema asta la un mixer(cu chitara)..tot asa..se auzea cu intarziere in casti...dar la mine doar cand foloseam efectele mixerului.... eu nu am incercat sa rezolv..ca nici nu aveam nevoie sa aud in casti :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Cycler

Indiferent ce placa de sunet are, monitorizarea ar fi bine s-o faca direct analogic.

 

N-am citit manualul, dar privind o poza cu mixeru' ala presupun ca ar merge asa:

 

preamp -> 1 canal in mixer

mixer Tape Out -> computer line in

computer line out -> mixer Tape In

 

CD/Tape to phones - ON

CD/Tape to mix - OFF

monitorizare pe track in computer - OFF

 

- cu mentiunea ca astfel negativul se va auzi doar in casti nu si pe main out, atat timp cat Tape to Mix e OFF

 

 

Daca vrei sa faci totusi un routing standard, adica sa faci monitorizarea si in "borcan" si in camera de mixaj, o jucarica utila e asta http://www.behringer.com/EN/Products/MON800.aspx

Link to comment
Share on other sites

Guest Leaveyou

Sper ca am inteles ce vrei sa spui: ai latenta prea mare la monitorizare. Daca da, monitorizarea o faci in mod sigur software, intrucat dupa cum a spus @Mosh Craciun mixerele si preampurile, fie ele digitale nu adauga latenta. Daca nu ai posibilitatea sa faci monitorizare hardware (eu am o astfel de functie pe placa de sunet externa) sau daca vrei sa procesezi ceea ce primeste vocalistul, de exemplu adaugand reverb pentru a-l ajuta sa se auda si a-i spori increderea, cauta articole despre latentele mari la instrumente. In principiu trebuie sa folosesti asio pe win/mac sau jack audio connection kit cu realtime kernel pe linux, cu sampling rate cat mai mare. Eu am reusit sa aduc latenta la nivelul la care, suprapunand monitorizarea hardware, se aude un foarte slab chorus.

Link to comment
Share on other sites

Guest Cycler

Pt. reverb/delaylaylay poti sa-i dai si un send, wet only, prin soft, mixat cu monitorizarea directa (ma rog, eu fac asta pe un Fast Track Pro care are o functie de mix intre inputul analogic si semnalu' din PC)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.