www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Piese pe care le zdranganim la chitara cu succes


Guest Razvan
 Share

Recommended Posts

Guest Razvan

Va rog frumos sa postati aici piesele pe care le puteti canta cap-coada. Inca ceva, pe langa piese va rog frumos sa scrieti de cat timp cantati la chitara, thx :)

P.S. va rog NU postati off topic.

Deci: Fara Zahar-Iarta-ma mamica

Blink 182- F--k a dog

Blink 182- F--k a grandpa

Limp Bizkit- Behind Blue Eyes

Jeux interdits ( nu stiu de cine-i compusa dar e super misto)

Enrique Iglesias- Hero

Led Zeppelin- Baby I'm ganna leave you

Metallica- Mama Said

Metallica- Fade to black (plus solo :) )

Sting- Shape of my heart

Andrii Popa (cred ca degeaba am mai scris-o, cred ca toti chitaristii o stiu :( )

 

Eu cant la chitara cam de... 6 luni. Am creat acest thread sa vad cam cate piese poate sa stie un chitarist care se respecta si cam cate piese ar fi trebuit sa stiu pana acuma. Dupa cum vedeti nu sunt prea multe, God I'm so pathetic :)

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

pai

 

Metallica - For whom the bell tolls

Sepultura - territory

Sepultura - Slave new world

Sepultura - Refuse/resist

Sepultura - Amen

Deftones - My own summer

Deftones - 7 words

Blink182 - All the small things

 

nu mai stiu, oricum cam sepultura cant mai tot timpul

Ideea e ca stiu multe chestii dar din mai multe piese, dupa cum vedeti sunt putine cele pe care le stiu in intregime

 

Si totusi cant de 5 ani pe electrica, si de 9 in total

poate si din cauza ca aveam momente in care nu imi dadeam interesul

plus de asta daca nu e cineva sa imi arate cam greu sa ma apuc eu :)

Link to comment
Share on other sites

Guest forestierul

Satriani - Love Thing

Satriani - Tears in the Rain

Satriani - Always With Me Always With You

Satriani - Baroque

Satriani - The Forgotten Part 1

Metallica - Nothing Else Matters

Metallica - Fade To Black

Metallica - Mama Said

Guns - Knocking on heaven's door

Anouk - Sacrifice

Clapton - Tears in Heaven

Clapton - Beautiful Tonight

Gary Moore - Still Got The Blues

 

cant de 5 ani, din care 3 pe electrica. problema e ca acum simt lipsa teoriei rrrau de tot. executia merge bine, si exercitiile la fel, fara problema. dar vreau sa avansez si nu in directia 'drujba'.

Link to comment
Share on other sites

Guest Razvan

Forestierule ai GP4-ul de la Still got the blues? Daca-i bun dami-l si mie pliz pe un PM ca de vreo luna tot caut si n-am gasit o varianta care sa sune bine, te rooooooog frumos :)

Rog pe un moderator sa-mi stearga postu'

Link to comment
Share on other sites

Jimi hendrix-hey joe

jimi hendrix-all along the watchtower

pink floyd-wish u were here

pnk floyd-mother

pink floyd-is there anybody out there

pnk floyd-comfortably numb

rem-losing my religion

joe satriani-tears in the rain

eagles-hotel california

deftones-creep

metallica-nothing else matters

guns-don't cry

guns-knocking on heavens door

clapton-alberta /wonderfull tonight /old love

troggs-wild thing

- plus altele f multe

- unele blues_ane, rock'n'roll_uri ( dar mai mult p improvizatie cand pun mana p o electrica :) )

-d mel romanesti nu va mai spun ca si asa m-am lungit prea mult cu lista ...gen Iris, Vama Veche, etc

 

P.S. mentionez ca toate mel sunt cantate p Bianca ( semiacustica mea reghin) ....hev fan

Link to comment
Share on other sites

Guest forestierul
Forestierule ai GP4-ul de la Still got the blues? Daca-i bun dami-l si mie pliz pe un PM ca de vreo luna tot caut si n-am gasit o varianta care sa sune bine, te rooooooog frumos :)

Rog pe un moderator sa-mi stearga postu'

 

nu folosesc gp-uri. am o caruta de mid-uri si cateva mp3-uri (pt satriani) dar nu prea le folosesc pt ca le cant cu un preten de obicei. Mid-urile ma scot din pepeni

Link to comment
Share on other sites

Guest Razvan

Moama Cearny! Nu stiu de unde ai facut rost de piesa (nici nu vreau sa stiu) dar adevaru' e ca it it rocks. Sa-mi bat mintile, suna chiar mai bine dacat originalul! 1 minut de reculegere pentru nenea Moore :)

Link to comment
Share on other sites

Mai Razvan, am observat ca tu ai prins destul de multe piese intr-un timp asa de scurt... felicitari, eu de exemplu cant de 1,5 ani si pot sa numar pe degete piesele(in afara de zdranganeli pe acorduri) cu toate ca nu trece zii fara sa exersez macar 1 ora. Tu cat muncesti in general la chitara?... ca este laudabila performanta ta... eu de multe ori am impresia ca merg in jos , iar cand ma mai intalnesc cu Valter Popa si imi mai arata cate ceva imi vine sa arunc chitarile caci vad ca pur si simplu nu reusesc sa invat iar ca sa invat o piesa ma chinui foarte mult... si am impresia ca in ritmul asta niciodata nu voi putea interpreta o piesa mai grea, oricum si faptul ca am mana mica ma dezavantajaza mult dar pe langa ca e mica nici nu m-a asculta! Degetul mic nare nici um pic de precizie, cade unde poate ...si si cun intarziere :)

Ati trecut si voi prin asa ceva pana v-ati format um pic "mana" si urechea??? Ce ma sfatuiti ??? Pe ce sa ma axez ??

Link to comment
Share on other sites

iar cand ma mai intalnesc cu Valter Popa si imi mai arata cate ceva imi vine sa arunc chitarile caci vad ca pur si simplu nu reusesc sa invat iar ca sa invat o piesa ma chinui foarte mult...

???

 

lolz, la faza cu degetu mic, mai ai de lucrat. incearca sa-l folosesti si pe el mai des, si daca nu iese, atunci incearca mai incet, si cu timpul ia-o mai repede.

Link to comment
Share on other sites

pai eu sunt mai narod din fire si daca e vorba de concert iris ma sui pe scena... asa am ajuns sa ii cunosc mai bine si chiar saptamana trecuta m-am intalnit cu Valter....dar eram cam ametit asa ca am uitat deja ce mi-o aratat :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Razvan

Razz mersic pentru complimente, ma flatezi :) (odata un tip m-a laudat la o chestie si i-am spus ca ma "flatuleaza" si prostu nu s-a prins 'lol'). Eu cam aproape in fiecare zi repet (rar se intampla sa nu zdranganesc la chitara, numai cand am mult de invatat la scoala sau daca sunt bolnav) de la 1 ora (minim) pana la 2, 3, 4 ore (hai ca la 4 ore deja exagerez). Apropo daca te uit la tab-urile pieselor mele ai sa observi ca vreo 5 sunt chiar forte simple (cum ar fi F--k a dog sau F--k a grandpa, astea in cel mult jum de ora le invetzi la perfectie, Iarta-ma mamica nici nu mai zic :) ). Sunt mirat de faptul ca tu crezi ca am invatat multe piese, dimpotriva eu credeam ca sunt chiar putine (am defectul ca prind mai greu piesele, mai ales ritmul, si invatz de obicei pe bucatele mici pana se cimenteaza in borcanu' ala caruia eu ii zic "capatzana" :( ). La faza cu degetu' mic fii fara griji, daca o sa-l folosesti mai frecvent in piese (iti recomand solo-urile astea nervoase de la Metallica, te ajuta enorm la digitatie; eu am inceput cu bassul si nu prea am avut nevoie de degetul mic, nu prea puteam ca erau prea groase corzile, pana cand m-am apucat de chitara si am fost nevoit sa ma invatz ;) ).

Off topic: prietenul tau e Valter Popa? Ce mistooooo :) eu daca eram in ;ocul tau cred ca il rapeam si il tineam sechestrat pana cand invatzam absolut tot ceea ce priveste materia de chitara.

Nu-ti mai fa griji cu piesele, si eu ma chinui destul de mult (mai ales la inceput aoleuu :o ).

Le urez feliciotari celor care au avut rabdarea sa citeasca in intregime postul meu B)

Link to comment
Share on other sites

Vinerea trecuta la concert .... nu m-am putut duce singur acas...apai sa-l fi sechestrat :) (la un monent dat am auzit pe prietena mea " mai hai sa mergem si noi acasa" , ridic privirea si vad ca doar noi mai eram in local...dar eu tot nu ma dezlipeam de Valter :) ) Modestia lui este de-a dereptul extraordinara, n-are nici cel mai mic norisor de fum...numa pe ala de la tigara :)

Credeam ca totusi nu e asa de complex stilul lui dar dupa ce am stat langa el cand canta si m-am uitat bine la ce face mi-am dat seama ca ceea ce mie mi se pare imposibil el facea fin inima si nici nu se chinuia...ba chiar mai si dansa :(

Link to comment
Share on other sites

Guest Razvan

Vezi mah ce face obisnuinta, chestiile pe care noi le facem cu mare greutate pentru el este ca o plimbare in parc, God I'm so pissed off. Lasati baieti, poate o sa fim si noi odata pro, intrebati-l pe Felix cat de mult s-a chinuit pana a devenit ceea ce este in pezent. Chiar Felix tu in cam at timp ai devenit "bun"?

Link to comment
Share on other sites

Hop si eu desi nu prea are rost.. ca toate melodiile pe care le-am invatat nu le stiu solo-ul.. In principiu ma axez doar pe partea de versuri da ma rog, here it goes

3 melodii folk :)

Put Your lights on - santana

tewnty years - placebo

Mirage - Iris

Kryptonite - 3 doors down

Wonderwall - Oasis

Always Somewhere - Scorpions

Rosu Aprins - Luna amara

Love will come through - Travis

Amintire cu haiduci - Vali Sterian

Behind Blue Eyes (juma)

Good riddance - green day (juma)

When u came into my life - Scorpions (3/4)

Cant de aproape 6 luni. Detin o chitara Reghin acustica. Cant din placere si momentan nu imi doresc trupa sau altceva.. Si cam atat momentan. O mica intrebare: cand invatati o melodie invatati si versurile etc? ca eu nu prea pot.. :)

Link to comment
Share on other sites

Vezi mah ce face obisnuinta, chestiile pe care noi le facem cu mare greutate pentru el este ca o plimbare in parc, God I'm so pissed off. Lasati baieti, poate o sa fim si noi odata pro, intrebati-l pe Felix cat de mult s-a chinuit pana a devenit ceea ce este in pezent. Chiar Felix tu in cam at timp ai devenit "bun"?

 

1 la mana... nu sunt "bun" sau cel putin eu nu ma vad asa

2 la mana am avut norocul in viata sa dau peste niste oameni care au stat cu batzul pe mine si m-au pus sa repet fiecare prostie de 1000 de ori (aici trebuie sa-i multumesc lui Ovidiu "Feri" Stanga - el a fost cel care m-a ###### la creieri)

3 la mana, de cand m-am apucat de chitara am avut trupa si am cantat regulat la repetitie.

4 la mana, am avut perioade in care repetitiile durau 8 ore/zi 7 zile/saptamana (chiar daca nu repetam cu trupa, eram la sala si studiam cu nenea care e mentionat mai sus si care apropo, nu este chitarist)

5 la mana, tzelul meu a fost sa fiu chitarist solo si nu m-am multumit niciodata cu cat stiu sau pot sa fac

6 la mana, cant de cam 10 ani la chitara si mi se pare ca nu stiu mai nimic sau foarte putin din cate ar trebui sa stiu.

 

si acum on topic: am cantat multe preluari pana acum, toate fiind doar rock (Led Zepellin, Dio, Whitesnake, Bruce Dickinson - Roy Z e unul dintre preferatii mei -, Metallica, Iron Maiden, Hendrix, Anouk, Guano Apes, Black Sabbath, Judas Priest, Soundgarden, Cheap Trick) dar intotdeauna am pus pe primul plan parte creativa si am preferat sa cant piesele mele sau ale trupei decat preluari.

 

Parerea mea este ca un chitarist bun trebuie sa fie in primul rand un instrumentist ceas dpdv ritmic, sa fie creativ si sa lase amprenta personala asupra a ceea ce canta. Nu m-am multumit niciodata sa copiez piese nota cu nota si sa le reproduc mecanic. Cam atat am avut de spus... sper ca nu v-ati plictisit :)

Link to comment
Share on other sites

bai fratilor ..io nu va inteleg...nu va place muzica??????( sau chitara).....

cum draq sa canti d 10ani ( si sa mai traga si cineva d tine)...si sa nu fii bun.....io vb aia ca m-am apucat d 3 ani d chitara(acustica ca d electricca nu am si nu am avut bani....) si nu am avut p nimeni care sa imi zica ceva sau sa traga d mine...dar macar mi-a placut mie sa fac singur ( si nu cred ca am facut exercitii prea mult) ...oricum i suck la chitara ( adik la cat vreau io sa stiu...steve ray vaughan...sau nenea moore :) ) dar oricum ....pot sa zic ca am mai cantat si prin cluburi...si na nu tot timpu a fost bine ( ca mai ma si imbatam) dar totusi d cele mai multe ori iesea ceva.......nush nu inteleg.....si asa mi se ppare ca am fost prost in astia 3 ani si nu mi-am luat profesor...ca puteam sa stiu si io ceva mai mult....timpul trece ( si chiar ff rpd as putea spune) ...nu-l pierdeti.....ca puteti face ceva fantastic....

Link to comment
Share on other sites

Guest cancerul

burb are dreptate...........de exemplu eo cant doar d 2 ani shi mam apukt shi d electrik...cei drept sunt pasionata shi prind repede ;-)....n p canta chestii ff grle da cate ceva mai ushurel-mediu pot..a shi la ce cant cu succes....shtiu k e o prostie da miemi placeshimi iese super janis joplin-summertime e prferata mea alaturi d knockin on the heaven's door(G'n'R)

Link to comment
Share on other sites

anathema - forgotten hopes

elvis presley - my way

nirvana - the man hwo sold the world

cargo - destin

helloween - a tale that wasn't right

iron maiden - children of the damned

iron maiden - fear of the dark

iron maiden - mother russia

iron maiden - wasting love

lake of tears - headstones

manowar - heart of steel

manowar - master og the wind

metallica - nothing else matters

metallica - fade to black

metallica - enter sandman

metallica - seek&destroy

metallica - one

metallica - unforgiven I/II

system of a down - atwa

evanescence - my immortal

iris - baby

john lennon - imagine

judas priest - breaking the law

led zeppelin - stairway to heaven

 

desperado soundtrack :)

 

deja sunt prea nesimtit :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest spyked88

ok.. sa pregatesc lista :) :

Black Sabbath - Black Sabbath

Black Sabbath - Electric Funeral

Black Sabbath - Planet Caravan

Black Sabbath - Solitude

Black Sabbath - N.I.B.

Black Sabbath - Hand of Doom

Led Zeppelin - No Quarter

Led Zeppelin - Tangerine

Led Zeppelin - Gallows Pole

Led Zeppelin - Stairway to Heaven (de ce nu? ii frumoasa melodia)

Led Zeppelin - Kashmir

Metallica - Seek and Destroy

Metallica - Master of Puppets (doar partea ritmica si solo-ul lui James)

Metallica (sau Bob Seger) - Turn The Page

Pink Floyd - Astronomy Domine

Pink Floyd - Set The Controls For The Heart of The Sun

Pink Floyd - Corporal Clegg

Pink Floyd - Green Is The Colour

Pink Floyd - Cymbaline

Pink Floyd - Fat Old Sun

Pink Floyd - Julia Dream

Pink Floyd - Free Four

Pink Floyd - Dark Side of The Moon (da, tot...)

Pink Floyd - Shine on You Crazy Diamond

Pink Floyd - Welcome to The Machine

Pink Floyd - Wish You Were Here

Pink Floyd - In The Flesh

Pink Floyd - Another Brick In The Wall Part 2

Pink Floyd - Mother

Pink Floyd - Goodbye Blue Sky

Pink Floyd - Hey You

Pink Floyd - Coming Back To Life

Deep Purple - Soldier of Fortune

Jimi Hendrix - Purple Haze

Jimi Hendrix - Voodoo Chile (solo-uri improvizate, n-am stat sa invat nota cu nota)

Jimi Hendrix - Little Wing (desi nu o sa sune niciodata la fel ca originalul)

Kansas - Dust In The Wind

Eric Clapton - Tears In Heaven

... err, sorry pentru nesimtire :) , dar demult vroiam sa fac o lista aproximativa a melodiilor pe care le stiu. Avand in vedere ca n-am prea studiat cu profesor, am luat ce melodii mi-au placut si am invatat (si cu ocazia asta am invatat si ceva teorie muzicala, nu foarte multa, dar oricum...). La asta se adauga formula de baza a blues-ului de 12 masuri, gama pentatonica, si cred ca asta e cam tot ce stiu eu pe chitara.. de vreo 2 anisori.

Link to comment
Share on other sites

Guest DeathWarden

pai, sa vedem:

judas priest - breaking the law

cargo - ziua vrajitoarelor

deep purple - smoke on the water

iron maiden - fear of the dark(partial)

iron maiden - wicker man

metallica - creeping death(partial)

metallica - enter sandman

metallica - fade to black

metallica - for whom the bell tolls

metallica - master of puppets(partial)

metallica - nothing else matters

metallica - one(stiu si primu solo :))

metallica - sad but true

metallica - sanitarium(partial)

metallica - so what

metallica - the unforgiven

metallica - whiskey in the jar

tenacious D - tribute(partial)

la toate melodiile astea stiu doar una dintre kitari, doar la n.e.m. si la enter sandman le stiu pe ambele, deoarece pe majoritatea le cantam cu formatzia la inceput. aaa si mai stiu si melodiile pe care leam compus (culmea :))

si cant din vara pe kitara electrica si cu doua luni inainte de ami lua electrica incepusem pe clasica. stiu si ceva teorie, sa fac si improv pe blues cam atat :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

3 doors down - here without u

oasis - wonderwall

oasis - stop crying ur heart out

counting crows - colorblind

acdc - dirty deeds done dirt cheap

acdc - higway to hell

ben e king - stand by me

blink 182 - adams song

blink 182 - fuck a dog in the ass

chriss isaac - wicked game

coldplay - yellow

connels - 74 75

eagle eye cherry - save tonight

eagles - hotel california ( stiu si unplugged :) )

fools garden - leon tree

green day - time of ur life

green day - basketcase

gunz - knocking on heavens door

gunz - dont cry

kelly family - nanana

kelly family - i cant help myself

kelly family - fel in love with an alien

led zeppelin - stairway to heaven

metallica - nothing else matters

phoenix - vremuri

phoenix - mugur de fluier

phoenix - andrii popa

pink floyd - wish u were here

proclaimers - im gonna be 500 miles

REM - losing my religion

red hot chilly peppers - californication

red hot chilly peppers - mellowship slinky in b major

red hot chilly peppers - road trippin

red hot chilly peppers - under the bridge

rolling stones - house of the rising sun

rolling stones - angie

scorpions - white dove

scorpions - winds of change

soul asylum - runaway train

S.O.A.D - roulette

travis - love will come through

vama veche - vama veche

vama veche - hotel cismigiu

 

 

hmm ... cant cre k de aproape un an , 10 luni mai exact

P.S : stiu si solistica la peste jumate din mel :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.