www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Test De Inteligenta


mihaitarta
 Share

Recommended Posts

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest szekely

dar dak test de inteligentza n R TREBUI SA IL REPETATI

ar trebui o zii inainte sa va culcati la o ora acceptabila sa mancati bine dimineata si ziua si echilibrat sa nu beti alcol sau sa fumati chestii ciudata sau maria saud dinastea k sa puteti gandi si cand faceti examul sa fiti super concetrati

Link to comment
Share on other sites

Problema e ca daca le nimeresti pe ultimele (random) te-ai scos :) au punctaj mare... iar raspunsurile nu sunt oferite ca sa vezi unde ai gresit si unde ai "nimerit" samd

ar trebui oferite raspunsurile cu un mod pt autoevaluare

 

not rly, la astfel de teste (matrici progresive, contra cronometru), in principiu, punctajul este acelasi pentru toate intrebarile, indiferent de dificultate.

 

... iar raspunsurile nu sunt oferite pentru ca: 1. testul este oferit de MENSA Danemarca, iar MENSA este foarte secretoasa in ceea ce priveste testele pe care administreaza si b. acuratetea unui test de inteligenta este in functie si de numarul de persoane care au efectuat testul in mod corect iar daca ar fi oferite raspunsurile multe statistici ar fi viciate din cauza celor care ar repeta testul ulterior.

 

Vorba lui Mihai, testul este by far cel mai concludent pe care il puteti gasi pe net si este foarte asemenator cu cel care s-a dat la ultima testare pentru admiterea in MENSA Romania.

 

Deci, puneti mana si faceti-l macar pentru autoevaluare; si de preferat nu "in graba" pentru a putea folosi acest lucru pe post de scuza :)

Edited by soiuz
Link to comment
Share on other sites

not rly, la astfel de teste (matrici progresive, contra cronometru), in principiu, punctajul este acelasi pentru toate intrebarile, indiferent de dificultate.

 

... iar raspunsurile nu sunt oferite pentru ca: 1. testul este oferit de MENSA Danemarca, iar MENSA este foarte secretoasa in ceea ce priveste testele pe care administreaza si b. acuratetea unui test de inteligenta este in functie si de numarul de persoane care au efectuat testul in mod corect iar daca ar fi oferite raspunsurile multe statistici ar fi viciate din cauza celor care ar repeta testul ulterior.

 

Vorba lui Mihai, testul este by far cel mai concludent pe care il puteti gasi pe net si este foarte asemenator cu cel care s-a dat la ultima testare pentru admiterea in MENSA Romania.

 

Deci, puneti mana si faceti-l macar pentru autoevaluare; si de preferat nu "in graba" pentru a putea folosi acest lucru pe post de scuza :)

Raspunsurile nu sunt oferite, asta nu inseamna ca nu se pot gasi destul de repede :)

Oricum e interesant doar la ultimele 6-7 intrebari, pentru ca restul sunt relativ usoare.

Link to comment
Share on other sites

140ups, 145

 

sunt sigur ca nu iti va fi greu sa imi explici logica din spatele intrebarilor 35, 37 si 39 (37 fiind singura pe care nu o pricep)

:):)

 

Raspunsurile nu sunt oferite, asta nu inseamna ca nu se pot gasi destul de repede :)

Oricum e interesant doar la ultimele 6-7 intrebari, pentru ca restul sunt relativ usoare.

 

:D) destul de repede nu inseamna intotdeauna si usor.

Link to comment
Share on other sites

Nu usor, dar destul de repede incit daca cineva are nevoie de lista completa de raspunsuri (1d, 2f, 3b etc) sa o poata face rost fara probleme.

Mie inca imi scapa logica la 37 si 39, chiar stiind raspunsul. Orice lamurire e binevenita :)

 

La 39 urmareste ce se intampla cu grupurile de doua figuri cand se muta pe imaginea din dreapta pe fiecare linie (de exemplu cele doua x-uri din prima imagine aflate in stanga jos). Nu vreau sa-ti stric pacerea de a te prinde singur:) Daca totusi nu si nu, spune. E destul de nasoala.

 

La 37, habar n-am. Si eu sunt curios. Anybody?

Link to comment
Share on other sites

Well, si eu sunt curios la ultimele 6 sau 7 de logica raspunsurilor. Ultimele cinci le-am pus total random.

 

nu visam niciodata sa am asemenea ocazie sa ma dau destept pe rgc :)

 

ultimele 7:

33: diagonala stanga sus-dreapta jos, combina cele 2 elemente existente si il obti pe al treilea (sunt mai multe rezolvari - toate cu aceeasi solutie - dar e greu sa explic fara sa ma apuc sa desenez...)

34: punct in cerc = plus, punct in afara = minus, calculeaza pe linie sau pe coloana, e tot una.

35: figurile din coloana din mijloc reprezinta axele de simetrie pe fiecare linie (ce tare suna!)

36: brute force, numara cate cu cate, daca sunt verticale sau orizontale si e o singura solutie. exista si o solutie mai vizuala dar, din nou, greu de explicat fara desen

37: habar nam

38: ceva de genul: x-ul inclina pe linie si pe coloana cu 45 de grade, sagetile inclinate fac ce fac sagetile drepte dar rezultatul e inclinat ce 45 de grade. putin obscur dar merge.

39: x-urile, triunghiurile si cerculetele din fiecare figura se muta in figura din dreapta dar mai in dreapta cu o coloana si de asemenea isi schimba forma... nasol dar merge :)

 

deci, 37 cineva?

Link to comment
Share on other sites

sorry,man

random too.

mi-a iesit din a6-a.

I'm not really that bright, don't worry.

 

La 37 logica e asa:(parerea mea)

 

Toate figurile se leaga, solutia fiind completarea fireasca a celor 8 de pana la ea.

 

Logica patratelor negre e simpla.Cred ca la asta v-ai prins deja.Apare cate unul in plus la fiecare figura pe diagonala.

 

Logica cercurilor e urmatoarea: 

 

1) sunt intotdeauna 2 cercuri care se misca de la stanga la dreapta, pastrand distanta constanta intre ele de o patratica.

 

2)culorile se schimba cand cercul trece printr-un patrat negru.Daca intra alb,iese negru si viceversa.

 

3)daca un cerc e intr-un patrat negru, acesta nu se vede evident si de aceea apare in figura numai unul sau nici unul.

 

Raspunsul e H.

Edited by Shreder
Link to comment
Share on other sites

mersi:) suna mai bine in engleza "#37: Two dots (a white dot and a black dot) are making their way across the grid one square to the right at a time. When the end of a row is reached, the dot moves to the start of the subsequent row. Concurrently, the grid is being blacked out one square at a time in a checkerboard pattern, in diagonals going from the upper right to the lower left. When a dot is on a black square, it is obscured from view (i.e., the black square covers the dot). Also, the dot changes color when it lands on a black square (a black dot becomes a white dot, and conversely, a black dot becomes a white dot). Thus, the answer is H (a white dot from row 2 moves down to column one in row three, and a black dot obscured by the second column in row three becomes white and moves to column three)."

my google works too...does that me bright as well?? should i run for mensa??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.