www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Efecte individuale sau Multi-efect


Guest p_aciulea
 Share

Recommended Posts

Guest p_aciulea

sal all

m-am gandit c-ar fi bine un asemenea topic pt ca parerile sunt impartite, precum si bugetele fiecaruia din noi in privinta asta

ar mai fi o chestie, si anume daca nu va e cu suparare, daca veti posta, sa scrieti si ce stil de muzica, cantati, ca sa stie lume mai bine

asa ca daca tot am inceput eu aceasta discutie, o sa-mi zic eu parerea primul

 

eu sincer prefer efectele individuale, sau cum le spun unii "pedalutze"

acu intre noi fie vorba, sincer nici mie nu imi plac "pedalutzele" ci prefer efecte individuale rack-mountable, dar alea sunt prea scumpe, oricum cam asta ar fi idealul meu.

eu in momentul de fata ma indrept spre hardcore&nu-metal, insa mai cant si o sepultura sau metallica pe alocuri si ma axez mai mult pe partea de armonie

 

pt ce vreau eu sa cant nu imi trebuie decat un noise suspensor, un compresor, un reverb si eventual un delay, dar nu neaparat. deci prefer efecte individuale.

rigul perfect ar fi cam urmatorul: Boss NS-2, Alesis 3630 Kompressor (rack-mountable) si un Boss RV-5. asta momentan. sau in loc de Boss RV-5, behringer 2024 virtualizer

si bineinteles un tuner, de preferat tot rack mountable. asta numai in materie de efecte.

Link to comment
Share on other sites

Si eu trebuie sa spun ca as merge pe stompbox-uri pt ca un multi-efect vine si cu simulatoare de amp si tot felul de distorsiuni de care n-am nevoie in momentul asta pt ca sunt foarte multumit cu ampul meu.

 

Mi-as dori :

 

- Electro-Harmonix Black Finger - Tube Compressor

- Electro-Harmonix The Pog - Polyphonic Octave Generator

- Boss PS-5 - Pitch Shifter/Harmonizer/De-tuner

- Boss CE-20 - Chorus

- Boss FV50-H - Volume Pedal

- Boss RV-5 Reverb ( asta doar pentru alte tipuri de reverb in afara de "Spring"-ul de pe ampul meu.

 

In general ma axez pe thrash/heavy/power metal dar cant si hard rock si ceva blues si acu incep sa studiez niste southern rock. Pedalutele astea le vreau pentru partea de soloistica unde vreau sa-mi diversific sunetul.

Link to comment
Share on other sites

Guest Razvan

Eu unul prefer pedalutze, poate sunt putin cam demodat dar pur si simplu nu-mi plac multi-efectele. Mie nu-mi trebuie multe pedalutze: un distors, overdrive si poate un wah. Recunosc ca nu sunt mare maestru in zdranganitul la chitara si ca nu am scule prea misto dar mai multe nu-mi trebuie la momentul actual.

Imi place sa cant mult Led Zeppelin si in general partile de clean dar nu ma dau in laturi de la heavy metal (sunt inebunit dupa solourile astea nervoase :) ).

Link to comment
Share on other sites

Guest Razvan

Un multi-efect transforma sunetul din analog in digital, il prelucreaza si pe urma iar il transforma in analog. De aceea unele multi-efecte suna de doi bani (ca atata valoreaza) si altele suna de mama focului(dar au si preturi pe masura). Deci mai degraba cumpar 3-4 pedale care insumeaza 150$ decat sa dau 150$ pe un multi care suna de doi bani. Intelesi dumita?

Link to comment
Share on other sites

Guest Razvan

Mah ai inteles gresit :) Aici depinde si de gusturi. Daca mie-mi plac pedalutzele atunci asta nu inseamna ca si lu' Cearny tre' sa-i placa pedalutzele. Cumpara-ti ce vrei, daca iti place cum suna si merge ia-o. Oricum altfel arata un raft plin cu efecte in spatele unei vitrine decat un multi-efect amarat intr-o cutie de carton :)

Link to comment
Share on other sites

lol nu e in carton e in husa lui misto :) da o arata mai misto da banii si aia o arata misto nu , mai treaba e ca nu stiu cum suna vamp2u ca nam auzit , da am citit ca oameni sunt super multumitin de el , acum nush oricum treaba e ca nam atatia bani sa dau pe o gramada de scule, si as prefera un multi processor

Link to comment
Share on other sites

Guest forestierul
got it :) decisa inteleg ca nu ar fi bine sa dau banii pe un vamp2

 

ba da. multiefectele sunt foarte bune cand experimentezi si nu ai un sound al tau preferat (sau la care tinzi, sau pe care-l urmaresti). Cu stompbox-urile poti experimenta dar nu la acelasi nivel (la acelasi cost). Si sunt efecte digitale pt care nu exista stompbox-uri. Deci oricine ar trebui sa aiba un multiefect.

 

Pe de alta parte, exista stomp-uri customizate de diversi artisti dupa bunul lor plac (de genul scimba o rezistenta, un tub - adica very low level) si obtin sunete signature, foarte greu de atins digital. Si nu uita ca multiefectul, desi iti ofera o plaja mare de efecte, e o plaja limitata. Felul in care poti combina efectele e foarte mare, dar setarile fiecarui efect in sine sunt destul de limitate.

 

parerea mea

 

Eu prefer stomp-urile pt sunetul lor mai cald. Imi place analogicul. Dar un multiefect e un must-have.

Link to comment
Share on other sites

Guest Razvan

Recunosc ca un multi-efect prinde bine la concerte, dar avand in vedere ca eu n-o sa ma apuc de concerte in vitorul apropiat ma multumesc cu pedalutze. Apropo eu prefer sa dau 250-300$ pe un multi-efect bun , care sa ma satisfaca si sa tina pentru mult timp decat sa-mi iau unul amarat de care o sa-mi para rau ca am dat bani pe el. Dar hai recunoasteti ca si pedalele sunt simpatice, nu-s chiar asa de inutile :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Razvan

Cica astea de la Danelectro sunt destul de bunutze. Partea faina la efectele astea e ca sunt fff ieftine, partea rea e ca sunt facute de obicei din plastic. Din 150$ poti sa-ti si 5 efecte care cica nu-s chiar asa de rele, mai ales pentru inceput :)

Link to comment
Share on other sites

ok hai ca ati luat-o pe aratura

 

multieftect = flexibilitate si sunet acceptabil in mare parte

daca nu aveti amp sanatos (marcar 30w si sa sune cat de cat) luati-va aido de la ideea de a avea un sunet bun doar cu pedale individuale.

ce e important pentru pedalele astea este ampsimul. credeti-ma ca bossul meu ds-1 pus direct in calculator suna absolut groaznic. cum pun guitar rig si un cabsim se schimba insa situatia. pedala aia iti ofera multe chestii la un pret excelent. o pedala simpla decenta costa de la 40$ in sus. iti trebuie un amp sanatos pentru a face o pedala simpla sa sune cu adevarat bine (si aici e vorba de orice pedala nu doar de bossul).

eu ca amator n-as clipi din ochi si mi-as lua o pedala cu multe efecte pentru a avea cat mai multa libertate de testare. totusi nu stiu cate efecte folosesc cei care canta la un nivel oarecare de profesionalism. felix cred ca ne poate lamuri cu chestia asta.

 

danelectro alea sunt niste porcarii sinistre. ia aruncati un ochi pe harmony-central. cele mai multe sunt jafuri cu cateva exceptii notabile. a da au si niste nume cretine (Chicken Salad Vibrato ?!?!)

si sunt din plastic . poate pentru un american sunt atragatoare dar sa dai ~2mil pe ele la zapada? wtf?!

Link to comment
Share on other sites

Guest Razvan

Caaaat? Doua milioane pe un efect de 20$, pfiuuuuuu! Sarile-ar ichii sa le sara de jegoasele naibii. Eu as fi dat 20$ pe un distors/overdrive ca-s la inceput dar 2 milioane? Mai pun 2 si imi iau o Hora Iris :)

Link to comment
Share on other sites

Atata tin minte ca era la zapada . Acu poate ca am vazut eu prost (oricum e recunoscut ca tipu are preturi "putin" cam mari )

 

Behringer au lansat o serie de pedale la inceputul anului. Vor fi disponibile cam din mai iunie si costa mai toate 20-25euro(in austira/germania). Acum nu stiu cat de bune sunt dar pretul pare atragator *pentru un incepator* ( http://www.behringer.com/02_products/music...G#STOMP%20BOXES )

Link to comment
Share on other sites

Guest sovviet

sincer... cu toate ca este destul de scump, efectele care le obtii cu un amp bun sunt de ajuns, acum ramane la decizia fiecaruia sa-si aleaga ampul in functie de ce canta si de cate efecte are nevoie. eu aici m-am referit doar la un drive si un clean. ma rog, ca au aparut fel de fel de ampuri pe 3 sau chiar mai multe canale.... asta e alta poveste care ne cam face sa cautam adanc, si uneori chiar fara rezultat, in buzunare. asta este marea noasta durere, ca exista doar cateva magazine in romania de unde ne-am putea procUra instrumentele necesare, dar la preturi fabuoase. piata de instrumente muzicale este inca in dezvoltare iar pana in momentul in care se vor inmultii si se vor bate in oferte in favoarea noastra , nu ne ramane decat sa ne cumparam de afara sau sa le dam de lucru micilor manufacturieri de ampuri si chitari din romania! oameni care fac treaba foarte buna si la preturi romanesti, benson stie :) pentru ca vad acolo pe avatarul sau un amp facut de unul din oamenii despre care vorbem mai sus. asta este saracia ne face mai inventivi si ne deschide mintea, si culmea, rezultatele sunt mult peste asteptari!

 

pana la postul urmator, va salut si NUMAI BINE!

Link to comment
Share on other sites

Ambele sunt variante foarte viabile.

 

Momentan urmaresc un Rocktron Xpression (multi-effect rack-mountable) care in principiu acopera tot ce-as vrea in materie de d-astea.

 

Ca pedale ma uit dupa un wah. Initial am vrut sa iau si un Delay si-un Noise Suppressor dar pana la urma (si dupa niste licitatii pierdute pe e-bay) m-am decis ca n-are sens sa tin multe chestii outboard, mai ales ca-s mai greu de controlat (and I fukkin hate pedal-switching tap-dances), neavand bani de un switcher/router.

 

In final abele varietati merg, sau chiar combinatii de multi-efecte si pedale. Nu cred ca e cineva care sa zica ca un TC Electroncs G-Force sau Rocktron Xpression/Intellifex ar suna macar pe undeva pe langa prost, si ambele sunt multi-efecte.

Link to comment
Share on other sites

Guest Brenn
Si nu uita ca multiefectul, desi iti ofera o plaja mare de efecte, e o plaja limitata. Felul in care poti combina efectele e foarte mare, dar setarile fiecarui efect in sine sunt destul de limitate.

 

Uita-te la un GT-8 sau GT-6 si vezi cat de "limitate" sunt :)

Link to comment
Share on other sites

Mah eu va vorbesc din experienta:

 

1. am folosit cam 7 ani pedale si daca nu sunt pedale de firma se arunca la gunoi cu slam-dunk :). Am avut si Sound JS si Boss si Ibanez in materie de pedale. Cel mai mult mi-a placut Boss OD1 si Ibanez MS10 (o am si acum). Problema cu ele este ca sunt incomode din cauza alimentarii (ramai fara acumulatori cand nu ai nevoie de asa ceva sau transformatoarele nu sunt bune si baga brum)

 

2. multiefectul este extrem de folositor mai ales cand te preumbli pe multe scene si in fiecare loc ai amp diferit si sunetisti diferiti. Daca iti cunosti sunetul bine, un multiefect bine setat de scoate din incurcatura.

 

In materie de pedale, cele mai bune sunt Boss si Ibanez (parerea mea:D) dar multe dintre ele nu suna bine daca nu sunt puse pe amp-uri cumsecade.

Multiefectele sunt multe si n-are sens sa insir aici care e ok si care nu, plus ca nu le-am testat pe toate. Ideea este ca daca sunteti comozi si vreti sa aveti un sunet compact fara sa bibilitzi la butoane de fiecare data, eu va recomand multiefectele. mai merge pus de exemplu impreuna cu un multiefect un distors OD1 sau OD2 pentru un sunet mai curat.

 

Cam asta e tot ca m-am plictisit sa mai scriu :)

Link to comment
Share on other sites

Acum sa va spun ceva....

Pedalele individuale au o calitate a sunetului mai buna dovada ca majoritarea inregistrarilor de studio se fac cu pedale individuale.... dar e clar nu pot fi luate la concert caci ai fi tot in genunchi sa shimbi effectul

:)

Oricum cei cu adevarat meseriasi nu prea au nevoie sa schimbe doar clean/dist la care mai pune o pedala de delay si s-au scos :)

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea
dar e clar nu pot fi luate la concert caci ai fi tot in genunchi sa shimbi effectul

 

 

Adevarat graiesti, dar vezi u, pt asta sunt facute MIDI Patch-mate-urile si pedalierele MIDI

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

da frate, si pedal-board-urile, dar vezi u, la MIDI Patch Mate-uri, bagi mai multe pedale sau efecte single de rack, si le controlezi via MIDI Cotroler si e mai usor asa :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.