www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Muzicuta...


Silviu_i
 Share

Recommended Posts

Salut.Recent am gasit 2 muzicute pe la cineva si as vrea sa invat sa cant la ele.Va rog pe cei care se pricem sa imi explice si mie notele si ce fel de muzicute sunt.Voi posta poze.Prima este o muzicuta care are 2 parti.Una este acordata in C si cealalta in G si fiecare parte are 24 perechi de gauri patrate, iar a doua nu scrie pe ea dar cred ca este acordata in C, sau cel putin asa imi spune urechea mea :) , avand si asta la fel 24 perechi de gauri patrate.Astept raspunsurile...Multumesc anticipat. :)

post-6186-1235395623_thumb.jpg

post-6186-1235395917_thumb.jpg

post-6186-1235395966_thumb.jpg

post-6186-1235396031_thumb.jpg

post-6186-1235396063_thumb.jpg

post-6186-1235396103_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

trebuia sa-ti fi luat si tu niste muzicute diatonice(ce ai tu acolo sunt chromatice)... alea diatonice cred ca erau ceea ce-ti doreai (sunt "de blues" ca sa zic asa :)...)

anyway... da-i un google cu harmonice lessons... eventual da-i cu "chromatic harmonica lessons" si-ti vor aparea n fisiere cu notele... gamele... chiar si pe you tube sunt multe lectii...

desigur... urechea rullz :)

Link to comment
Share on other sites

ce ai tu acolo sunt chromatice

 

Ce ai acolo nu sunt muzicute cromatice. Cele cromatice (vezi aici) au un buton pe care apesi pentru a ridica (sau scadea, nu stiu exact) nota cu un semiton. Ce ai tu pare pur si simplu o muzicuta cu doua game. As recomanda si eu o muzicuta diatonica fiindca are zece gauri numerotate in care poti sufla. La ce ai tu nu prea poti sa-ti dai seama unde e o anumita nota. Sper ca nu m-am exprimat foarte ambiguu.

 

Incearca aici. Succes!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.