www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[servicii] Probleme Mari De Tot...


Guest Angusica
 Share

Recommended Posts

Guest Angusica

Salut,am un Ibanez nascuta in 1995 si a murit in 2009 de sf valentin. Totul a inceput cand eu ma pregateam sa plec acasa dupa o bere linistita. O fata a vrut sa ia chitara si a luat-o de curea, iar cureaua a iesit. Chitara s-a lovit cu dozele de marginea mesei de lemn dur si a cazut pe jos. Pagube sunt foarte mari: bridge-u si neck-u nu mai merg deloc decat middle-u,volume-u la fel face figuri, si switch-u e stricat si indoit.

 

Intrebarea mea este urmatoarea: mai merita reparata? sau sa-mi iau chitara noua?

 

eu am incercat sa-i pun doze noi dar sunau foarte foarte prost (EMG 81).

 

Ce pot sa fac?

 

 

 

Si cam cat m-ar costa! am uitat sa specific asta...o zii buna si o seara linistita

Link to comment
Share on other sites

daca lemnul nu are nimic evident ca merita!

 

spune-ne si modelul... daca o fi vreun model bun e clar ca nu are rost sa o dai...

 

verifica mai intai lipiturile si schimba mai intai doar switchul... posibil sa fie din el... nu vad de ce s-ar fi stricat dozele de la cazatura... si mie mi-au picat chitarele de multe ori si n-au patit nimic... (dozele :))

 

un switch nu e scump... si inlocuirea o poti face la cineva care se pricepe... dozele costa ceva mai mult... de la 100 roni (Second hand) - la 70 - 100 euro cele comerciale... si cateva sute de euro cele boutiq :)

 

SI NU MAI LASATI FEMEILE SA SE ATINGA DE CHITARELE VOASTRE :) le cantati... le aratati chitara... le impuiati capul cu cat ai dat pe ea si din ce an e si cat de speciala e... (nu uitati sa stati cate o ora s-o acordati si sa gasiti tonul potrivit) SI-ATAT!

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Guest Angusica

Este un grx170, dar a cazut de foarte multe ori, unde a sarit vopseaua a sarit si o aschie mai groasa. Treaba nasoala este ca a picat de sus a vrut sa puna chitara in spate si fix cand chitara a ajuns la deasupra capului a iesit cureaua,ma intelegi? deci a cazut la 1.85 m cam asa,poate un pic mai mult ca fata e destul de inalta.

 

Dar am invatat sa nu mai dau chitari la fete :))

Link to comment
Share on other sites

LOL... naspa ca a cazut de la asa inaltime... dar misto ca fata avea 1.80 :)

 

nu conteaza ca are zgarieturi, chips, dents... sa nu fie crapat lemnul... cel mai des se intampla ca lemnul corpului sa se crape la jointul cu neckul... se crapa si vopseaua... si daca e fortat in continuare... posibil sa se duca.. .(am una in stadiul asta care isi asteapta lovitura finala :))

 

eu zic sa incerci sa-i schimbi switchul... vezi ca sunt pe forum la second-hand... sau si prin magazine... dar costa cam mult pt ceea ce sunt... gasesti pe careva sa se priceapa..

Link to comment
Share on other sites

Guest Angusica

Scuzati-mi greselile dar sunt super obosit........e ora...3:36 noaptea :))

Am vorbit cu Dan Iliescu de la Timpuri noi si mi-a zis: "Baietas,daca vrei te trimit la un nene care-i cel mai bun din Europa de est sa-ti repare chitara dar te costa intre 100 si 400 de E". Faza proasta este ca eu sunt inca pustan si n-am bani!....aia ma oftica prea tare!

 

Stii ce? Cred ca o iau de mana si ii zic..."***** **** *** ** *** ***** plateste-mi chitara!!" :)) Cand am vazut chitara m-am pus in fund pe masa aia si am inceput sa plang la propiu! Eram cu inima zdrobita cand am vazut-o si cu fata in jos pe gresie...

 

Dar pui mei, mi-au placut la nebunie dozele. Au sunat exceptional. A intrecut si un Fender! A avut sunet impecabil...si totu era original din stoc...

Link to comment
Share on other sites

macar era buna gagica? asa putem sa iti zicem metode cum sa plateasca gagica :)

mai mult ca sigur e numai switchu.dozele nu pateasc nimic decat daca se lovesc bine incat sa se rupa vreo litza(ceea ce ma mir sa ti se fi intamplat tie) bafta si pune-o pe gagica la plata(intr-un fel sau altu) :)

Edited by Mosh Craciun
Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Un motiv excelent sa investesti in niste straploks :)

Stai linistit, am vazut chitari mult mai "sanatoase" carora li se taia sunetul din cauza unui switch sau a unei mufe lipite prost si nici macar nu era vorba de vreo cazatura.

 

Am vorbit cu Dan Iliescu de la Timpuri noi si mi-a zis: "Baietas,daca vrei te trimit la un nene care-i cel mai bun din Europa de est sa-ti repare chitara dar te costa intre 100 si 400 de E". Faza proasta este ca eu sunt inca pustan si n-am bani!....aia ma oftica prea tare!

 

Asta suna a genul de lucru ce ti l-ar zice cineva care vrea sa stoarca bani de la tine.

Edited by Rayvann
Link to comment
Share on other sites

macar era buna gagica? asa putem sa iti zicem metode cum sa plateasca gagica :)

mai mult ca sigur e numai switchu.dozele nu pateasc nimic decat daca se lovesc bine incat sa se rupa vreo litza(ceea ce ma mir sa ti se fi intamplat tie) bafta si pune-o pe gagica la plata(intr-un fel sau altu) :D

 

n-auzi c-avea 1.85 :):D

 

i'd let her drop my D string any time... :)

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Guest Angusica

Bai fata n-are 1.85 ca ar fii mai inalta decat mine, atata am eu :)) dar avand in vedere ca-chitara era deasupra capului era mai sus.

 

Ravyan sincer nu-i genul ala de om, asa am zis si eu la inceput dar nu...e mare caterinca cu acest domn.

 

Iar la bobina nu stiu daca s-a stricat ceva inauntru ca nu m-am uitat...mi-e frica de mor. Adica am scos doza sa vad daca firele sunt la locul lor dar inauntru nu m-am uitat...

Iar gagica da e dragutzica foc dar n-as putea face asa ceva :))))))

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.