www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Corzi Si De Unde?


ebh
 Share

Recommended Posts

Trebuie sa imi iau maine un set de corzi si as vrea sa stiu daca imi puteti recomada un producator/model si locul de unde pot fi achizitionate.

 

Mi-am luat azi un set de corzi Fender de la Guitarshop, dar din pacate au fost o mare tzeapa (deh.. neatentia mea, recunosc). Am vrut unele un pic mai groase decat cele standard de pe highway one si am cerut ceva care sa inceapa cu .010 :)

 

Din pacate nu m-am uitat la tot sirul: .010 .013 .015 .026 .032 .038

 

Dupa ce le-am pus pe chitara si m-am chinuit juma de ora sa ii refac cat de cat un setup pentru ele am realizat ca nu pot sa cant pe ele. Pe langa faptul ca suna nasol (asta nu stiu exact de la ce e, dar suna mult mai nasol ca bullet-urile originale), in dimensiunile actuale este foarte neplacut cantatul la chitara respectiva (diferenta de tensiune este foarte mare de la o coarda la alta).

 

Eu ma gandeam la Fender Super Bullets 10-46 (3250R) sau D'Addario Nickel Wound, aceleasi dimensiuni.

Edited by ebh
Link to comment
Share on other sites

cum bine ai observat cu cat grosimea e mai mare cu atat e tensiune mai multa in corzi. eu personal merg cu 9-42 si nu am greturi prea mari. in afara de ce gasesti la proguitar mai exista o groaza de marci. optiunea in general tine strict de gust.

 

in afara de ce gasesti la pro guitar, vei gasi in magazinul muzica ghs si elixir si cu ceva noroc DR si ernie ball. Repet totul tine de gust. Vor urma zeci de replyuri in care fiecare va lauda marca preferata, numai aceea find "adevarata mama omida". In concluzie stabileste-te la o dimensiune si ia brandurile pe rand pana o nimeresti pe mama omida ta. cu 10-46 corzile or sa fie ceva mai tensioante. pentru comfort ai putea sa mergi cu chitara acordata cu un semiton mai jos.

Link to comment
Share on other sites

cum bine ai observat cu cat grosimea e mai mare cu atat e tensiune mai multa in corzi. eu personal merg cu 9-42 si nu am greturi prea mari. in afara de ce gasesti la proguitar mai exista o groaza de marci. optiunea in general tine strict de gust.

 

in afara de ce gasesti la pro guitar, vei gasi in magazinul muzica ghs si elixir si cu ceva noroc DR si ernie ball. Repet totul tine de gust. Vor urma zeci de replyuri in care fiecare va lauda marca preferata, numai aceea find "adevarata mama omida". In concluzie stabileste-te la o dimensiune si ia brandurile pe rand pana o nimeresti pe mama omida ta. cu 10-46 corzile or sa fie ceva mai tensioante. pentru comfort ai putea sa mergi cu chitara acordata cu un semiton mai jos.

 

Sau ai putea lua un set hibrid de 9-46. Eu folosesc set hibrid ghs boomers in acordaj normal(EADGBE) si sunt multumit de feeling/sunet, dar as vrea sa incerc un set de elixir, ca am auzit numai lucruri bune despre el.

Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu m-am uitat la tot sirul: .010 .013 .015 .026 .032 .038

 

Dupa ce le-am pus pe chitara si m-am chinuit juma de ora sa ii refac cat de cat un setup pentru ele am realizat ca nu pot sa cant pe ele. Pe langa faptul ca suna nasol (asta nu stiu exact de la ce e, dar suna mult mai nasol ca bullet-urile originale), in dimensiunile actuale este foarte neplacut cantatul la chitara respectiva (diferenta de tensiune este foarte mare de la o coarda la alta).

 

cum bine ai observat cu cat grosimea e mai mare cu atat e tensiune mai multa in corzi. eu personal merg cu 9-42 si nu am greturi prea mari. in afara de ce gasesti la proguitar mai exista o groaza de marci. optiunea in general tine strict de gust.

 

Eh, @ebh nu a fost atent și si-a cumpãrat corzi mai subțiri. Poate achiziționa aproape orice set care costã peste 20 RON, dupã preferințe (în magazine gãsești de obicei Dunlop, D'addario, Fender, GHS, Elixir, eventual DR sau Ernie Ball) calibrul 9-46 sau 10-46 (dacã zice cã a avut corzi mai groase decât standardul). Ar fi bine dacã ai ști exact cu ce corzi vine chitara ta din fabricã.

Link to comment
Share on other sites

Cele originale erau ceva gen 9-42.

 

Nu e ca le-am luat prea subtiri pe astea, vroiam unele un pic mai groase si credeam ca daca "incep" cu 10, succesiunea normala continua pe cele groase (fiecare coarda, deci, este mai groasa decat la setul care "incepe" cu 9). Problema e ca inperecherea corzilor in setul respectiv este ciudata la ce am luat eu (10-38).

Link to comment
Share on other sites

si eu am fost la proguitar. cer de 010 bullet si mi se dau non bullet 10-38. f atenti oamenii astia... dupa care uita sa dea restul... noroc cu magazinul ca e dragutz:)

 

de la Gyzmo nu am luat niciodata in schimb de la Rares Totu am luat.

Edited by apocalipsa
Link to comment
Share on other sites

O sa incerc pe viitor sa iau de la corzi.ro sa vedem ce si cum; acum imi trebuia ceva relativ urgent asa ca am luat din magazin.

 

Am luat niste fender-e standard (non-bullet, steel) si ghs de la muzica, ambele 10-46. Ma mai gandesc pe care le pun... tind sa cred ca ghs sa vad cum sunt.

 

Merci de sfaturi!

Edited by ebh
Link to comment
Share on other sites

O sa incerc pe viitor sa iau de la corzi.ro sa vedem ce si cum; acum imi trebuia ceva relativ urgent asa ca am luat din magazin.

 

Am luat niste fender-e standard (non-bullet, steel) si ghs de la muzica, ambele 10-46. Ma mai gandesc pe care le pun... tind sa cred ca ghs sa vad cum sunt.

 

Merci de sfaturi!

 

Sincer, eu numai de la Sorin - Gyzmo iau corzi. Am ocazia sa incerc foarte multe tipuri de corzi de la producatori diferiti, la preturi excelente si nu am probleme de comunicare : ca rest, ca e ceva in neregula. Cu ocazia asta imi dau seama mai bine ce tip de corzi raspunde optim la cerintele mele.

Link to comment
Share on other sites

Am pus ghs pe chitara si sunt extrem de multumit. O senzatie binevenita dupa frustrarile aduse de vechile corzi (aici ma refer la dimensiuni, nu ca Fender ar fi neaparat mai proaste). Sunt exact asa cum imi doream: tensiune constanta pe toate corzile, exact ca la cele originale doar un pic mai tari. Nu imi fac probleme - pot sa cant lejer si sa fac benduri (normal, necesita un pic mai mult efort ambele, dar e ok).

 

Imi place mai mult sunetul fata de cele cu care mi-a venit chitara (banuiesc ca erau 9-42). Suna mai "tare" (nu stiu exact cum sa ma exprim, asta e senzatia - nu tare ca volum/db, pur si simplu un sunet mai dur).

 

Din pacate RE-ul s-a rupt dupa ce l-am pus (nu as putea spune de ce) si l-am inlocuit cu Fender. Calitatea e tot pe acolo (mi se pare ca suna un pic mai bine GHS-urile dar s-ar putea sa fie doar o senzatie). Ambele sunt nickel plated steel.

Link to comment
Share on other sites

daca ma chinui mult ma apuc si eu de adus corzi. nu de alta da cred ca as avea cel mai mic pret pe piata. si as da si pene cadou. 1 set+1 pana. sper ca nu am fost off-topic.

 

nickel all the way.

:) eh, mai usurel, nu fii asa de convins, ca nu-i chiar asa de simplu iar de la vorbe pana la fapte e un drum pe care nu l-au parcurs prea multi. oricum, intentia este demna de :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.