www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Inceputul Inceputurilor


Guest COMA
 Share

Recommended Posts

Salut!eu sunt la inceput nu am habar despre cantatul la chitara,dar imi doresc o chitara electronica f mult si evident sa invatz sa sii o folosesc,nu sa o am de bibelou.

Intrebarea mea este: care ar fi primul pas(in afara sa o cumpar).Ca suma as dispune in viitorul apropiat de vreo 10mil si sa includa si pedala de efect,nu am nevoie de amplificator.

Ce chitara as putea sa imi iau si .......daca e buna de ceva in banii astia. Ms si scuze pt ca sutn asa varza,dar this is the beginning! :) .

Link to comment
Share on other sites

Bine ai venit! :)

Ia-o incet incet.. Eu nu am avut din prima electrica.. am invatat pe o clasica.. deci nu este foc sa iti iei electrica :) Fara ceva bani o sa ai mari dureri de cap cu o electrica.. ma refer la sunet.. pedale si chestii.

:)).oky da stiu tuh ,imi doresc f mult una electrica si pot sa o iau de acum,ca daca as avea numai clasica mi sar taia repede,eu iubesc electricitatea:)).MErsi pt sfat si pt bine venit.

Link to comment
Share on other sites

:) sunt prof de chitara ,,, sfatul meu este sa incepi totusi o perioada macar cu clasic ... sau macar acustic ... apoi sa treci in paralel la electrica ... cu rabdare o sa reusesti .. invata si ceva teorie , note muzicale ,cum se formeaza acordurile , progresii , etc ... le gasesti toate in Manual de chitara pt incepatori , autor Lucian Suciu ... il mai gaseti la libraria M.Eminescu sau la Teocta , la mag . Muzica ... succes !
Link to comment
Share on other sites

:) sunt prof de chitara ,,, sfatul meu este sa incepi totusi o perioada macar cu clasic ... sau macar acustic ... apoi sa treci in paralel la electrica ... cu rabdare o sa reusesti .. invata si ceva teorie , note muzicale ,cum se formeaza acordurile , progresii , etc ... le gasesti toate in Manual de chitara pt incepatori , autor Lucian Suciu ... il mai gaseti la libraria M.Eminescu sau la Teocta , la mag . Muzica ... succes !

K merci uite ca o sa tzin cont de sfatul asta!normal ca o sa incep si cu clasica ,dar eu ma referam ca doar clasica as adormi si mas simtzi colindator(no offence pt cei care iubesc clasica). Ufff pai o sa dau o ruta la mag muzica .

Chitara i cred ca voi opta pt Grosman RX100.CIne stie sa isi dea cu parerea desprea ea pls. MERCI MULT!

Link to comment
Share on other sites

No offence dar iti scapa esentialul.. si anume faptul ca trebuie sa iti dezvolti urechea. Nu inteleg de unde atata graba pentru electric, cand tu nu ai nici macar bazele.. pe care le poti dobandi foarte frumos cu o clasica.. aici ma dau exemplu: incepand cu clasica am fost nevoit sa imi dezvolt urechea pentru ca nu mi se parea ca suna la fel ca ce incercam eu sa cant(RAMMSTEIN). In timp am reusit :) Daca vrei sa te bagi pe electrica fara sa ai idee cu ce se mananca o chitara, risti multe.. inclusiv sa te lasi. Cu totii au trecut prin asta.. mai ales cand aveau degetele bulite.. am vazut ca si pe electrica o pateau unii, deci NU TE GRABI!! Parerea mea este ca ar trebui sa tii cont ceea ce ti se spune daca tot ai ajuns pe aici.

Link to comment
Share on other sites

No offence dar iti scapa esentialul.. si anume faptul ca trebuie sa iti dezvolti urechea. Nu inteleg de unde atata graba pentru electric, cand tu nu ai nici macar bazele.. pe care le poti dobandi foarte frumos cu o clasica.. aici ma dau exemplu: incepand cu clasica am fost nevoit sa imi dezvolt urechea pentru ca nu mi se parea ca suna la fel ca ce incercam eu sa cant(RAMMSTEIN). In timp am reusit :) Daca vrei sa te bagi pe electrica fara sa ai idee cu ce se mananca o chitara, risti multe.. inclusiv sa te lasi. Cu totii au trecut prin asta.. mai ales cand aveau degetele bulite.. am vazut ca si pe electrica o pateau unii, deci NU TE GRABI!! Parerea mea este ca ar trebui sa tii cont ceea ce ti se spune daca tot ai ajuns pe aici.

 

Ok,eu o sa imi iau o clasica si dupa vreo 4-5 luni o electrica! :).aaaaa si nu ma supar,doar am cerut sfaturi.Ms pt ele si uite ca o sa tzin si cont de ele. De lasat oricum nu ma las:D.Gata fug sa imi iau o clasica :)

Link to comment
Share on other sites

Acusticele au corzi metalice de regula. Clasicele de nylon (ultimele 3 sau 4, dupa caz, avand infasurare metalica) si au grifful mai gros. Pe cele din urma se canta mai usor datorita faptului ca nu-ti "kinui" asa tare degetele la inceput iar griful fiind mai gros... nu te incurci asa usor. Sunetul este mai nylony :), adica mai cald si nu se preteaza asa bine pt rock...

... Asta asa sa complic mai tare lucrurile :)

Link to comment
Share on other sites

Man, daca vrei sa canti acustic (si iti recomand asta) ia-ti acustica, de preferat un western sau pt "intins degetele" clasica. Daca vrei sa studiezi electric, ia-ti chitara electrica, dar in 10 mil nu iti iei o chitara buna si procesor. Mai bine mai pune ceva bani si ia-ti o chitara klumea ca sa nu te lase cand ti-e lumea mai draga, procesor iti poti lua ulterior, oricum sfatul meu e sa canti numa clean pana inveti sa canti, iar pana atunci o sa ai timp sa-ti iei si pedala.

 

Acum, daca vrei gigi-uri mai bine iti iei motor :), daca vrei sa canti, si esti constient de tot ceea ce urmeaza, pune mana pe orice chitara si studiaza, de preferat cu profesor, ca altfel inveti un an prost si iti ia alti 2 ani ca sa repari ce ai stricat (cred ca am mai zis asta de milioane de ori). Eu iti urez bafta si un viitor chitaristic stralucit. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest comosicus22

saxooooooo ce faci? ne-ai lasat balta?! zi tot :ca sa facem? cum sa dregem?de ce ? cum? ce ordine?si tot ce stii...poate ne lasi si un nr de tel.noua profanilor in ale chitarii(da poate ma mut la tine acasa... :) )sau ceva ,orice ca problemele pe care le am,daca vrei sa ma ajuti,sa-ncerc sa le rezolv mai repede....

 

 

NU NE LASA ASA.AJUTA-NE

Link to comment
Share on other sites

Guest comosicus22

Daca iti va raspunde o va face astfel: "Manual de chitara pt incepatori , autor Lucian Suciu ... il mai gasesti la libraria M.Eminescu bla bla bla..." :)

 

il am de un an...manualul...merci oricum

Link to comment
Share on other sites

Si este bun de ceva manualul? Adica spune ceva? Poate il scanezi si tu si dai pe aici o pagina sau doua.. sa vedem daca merita sa cumparam.. cu ocazia asta il mai stimulam pe saxxo :) forumul nu este pt reclama.

Sa bage doua scheme.. asa m-ar stimula rau de tot sa imi iau o carte :)

Edited by Geiger
Link to comment
Share on other sites

:) ok, people ... hai sa vedem... ce probleme sunt ... da luati-le punctual si cat mai concis si la subiect ...asadar comosicus , ce ai inteles ?.. mai bine zis ce n-ai inteles ? o sa incerc sa editez cat mai repede si DVD ul la manual ... asta o sa netezeasca putintel calea .. in intro va avea un potpuriu cu fragmente si piese de rock : led zeppelin , metallica , pink floyd , radiohead , marillion , fleetwood mac , red hot c p , dire straits , crush test dummies etc .. adaptate de mine pt clasic .... tb tm , geiger ... va astept cu intrebari ...si vizitati www.lucian-suciu.com ... pana mai stau pe aici ... ca si in State au nevoie de profi de chitara ... :)
Link to comment
Share on other sites

Guest comosicus22

In primul rand,eu n-am bani de electrica,n-am bani de profesor de chitara,am inceput cu o scandura la care am

legat ata de macrame,metoda invatata din strabuni si sunt multi ca mine....si tu vrei sa pleci in state. :)

Am multe intrebari pentru tine dar de "incepator amator" legate te taburi si acorduri.Cu partiturile nu le am.Daca vrei sa ma ajuti in chestiunile astea plictisitoare si naive pentru tine ti-asi fi recunoscator.

Si bafta in state.Cand te vei duce.....

Link to comment
Share on other sites

@offtopic rau!

 

am inceput cu o scandura la care am legat ata de macrame

 

:) kestia asta imi trezeste amintiri. Candva demult am facut si eu asa... o scandura... hornsuruburi in loc de cheitze si un fel de taste lipite cu super-glue. Corzi aveam nylon de pescuit tensionat diferit pt fiecare "coarda". Inca mai am o inregistrare cu respectivu "instrument" :)

scandura.mp3

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest mutirips

:)).oky da stiu tuh ,imi doresc f mult una electrica si pot sa o iau de acum,ca daca as avea numai clasica mi sar taia repede,eu iubesc electricitatea:)).MErsi pt sfat si pt bine venit.

Hei iubesti electricitatea??? si eu.... uite asa am ajuns sa fiu printre elevii buni ai 'colegiului tehnic energetic bucuresti' la electrotehnica te-as sfatui (dak nu e prea tarziu) sa faci liceul asta e superb!!!! cat despre chitara nu te pot ajuta deoarece am posstat si eu "vreau chitara" :(( nici macar nu stiu cum sa cumpar una :)) bafta :)

Link to comment
Share on other sites

Hei iubesti electricitatea??? si eu.... uite asa am ajuns sa fiu printre elevii buni ai 'colegiului tehnic energetic bucuresti' la electrotehnica te-as sfatui (dak nu e prea tarziu) sa faci liceul asta e superb!!!! cat despre chitara nu te pot ajuta deoarece am posstat si eu "vreau chitara" :)( nici macar nu stiu cum sa cumpar una :)) bafta :)

Hehe eu sunt mosh am 20 de ani ce liceu:))).Ehh de cumparat mi-am luat o electrica pt inceput la 10 mil.SA invatz si eu bazele canatului.Bafta si tzie in continuare

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Guest bravesoul

@offtopic rau!

:) kestia asta imi trezeste amintiri. Candva demult am facut si eu asa... o scandura... hornsuruburi in loc de cheitze si un fel de taste lipite cu super-glue. Corzi aveam nylon de pescuit tensionat diferit pt fiecare "coarda". Inca mai am o inregistrare cu respectivu "instrument" :)

Suna "al naibii" de bine pt o scandura cu macrame si holzsuruburi. :( Sincere felicitari! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.