www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

De Astãzi, Detaliile Convorbirilor Telefonice Vor Fi înregistrate ºi Stocate De Companii


Dimitriyus
 Share

Recommended Posts

Convorbirile telefonice ºi SMS-urile vor fi înregistrate de operatorii de telefonie fixã ºi mobilã ºi vor fi stocate timp de ºase luni, începând de astãzi, potrivit Legii 298/2008 privind reținerea datelor generate sau prelucrate de furnizorii de servicii de comunicații electronice, intratã în vigoare.

 

Astfel, toți operatorii de telefonie fixã ºi mobilã, precum Romtelecom, RDS&RCS, UPC, Orange, Vodafone, Cosmote ºi Zapp sunt obligați sã stocheze timp de ºase luni numãrul de telefon al apelantului ºi al celui care a fost apelat, adresa abonatului, locația celui care este apelat, când a fost fãcut apelul ºi cât dureazã convorbirea telefonicã. Tot din 20 ianuarie, toți operatorii de telefonie fixã ºi mobilã sunt obligați sã stocheze timp de ºase luni SMS-urile pe care le trimitem, cui ºi când le trimitem.

 

Mai multe detalii Realitatea.net

Edited by Cosu
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Titlul topicului e eronat: nu vor fi înregistrare convorbirile, ci detaliile legate de convorbire.

 

 

Titlul e jurnalistic : deci bombastic. Nu sunt autorul acestui articol, poti sa dai click pe linkul pus de mine si vezi cine l-a scris.

 

Ca de aia am pus trimitere pe pagina de unde este preluat, asa ca cititi cu atentie!

 

Sigur ca nu vor fi inregistrate convorbirile... :) cel putin nu in masa...

Link to comment
Share on other sites

Mdea, cand explodeaza un apartament pe undeva ca nea ghitza si-o lasat fasolea pe foc ca a coborat pana jos la birt sa-si ia o palinca(ATENTAT in XXX - tot vorbind de titluri bombastice :)) 4896,5 oameni vorbesc la telefon din care un cuplu nefericit ca nu li s-a acordat creditul pentru apartament, un profesor frustrat ca marirea de salariu promisa a fost amanata(din nou), un tip care a intrat cu masina intr-un gard ocolind o vaca, altu care nu-si gaseste masina ca deh! i-a ridicat-o politia ca a parcat unde nu trebuie desi NU sunt locuri de parcare si o matza care se juca cu telefonul(apel 112 anyone ?) in timp ce stapana-sa se uita absorbita la o emisiune OTV. GG politichia romaneasca. Sunteti miezu.

Link to comment
Share on other sites

Legea e fãcutã "în scopul utilizãrii în cadrul activitãților de cercetare, de descoperire ºi de urmãrire a infracțiunilor grave".

 

"Directiva lasã însã la latitudinea statelor europene durata stocãrii, care poate varia între ºase luni ºi doi ani. Statele europene au fost obligate sã aplice pânã în februarie 2009 directiva adoptatã la presiunea Statelor Unite, dupã atentatele din 11 septembrie 2001."

 

Opinia mea: Cred cã SUA a început sã vândã legi care sã asigure "siguranța" omului în schimbul libertãții omului. (Dar nu pot sã acuz pe nimeni pentru cã totul e fãcut sã sune frumos. Cred cã 11 septembrie are implicații mai adânci.)

Edited by Ghita B
Link to comment
Share on other sites

V-ati trezit cam tarziu. :)

 

Daniel Brandt discovered in 2002 that Google placed a cookie on each user's computer, which can be used to track that person's search history, and that the cookie was not set to expire until 2038. As of 2007, Google's cookie now expires in two years but renews itself when a Google service is used. While there is no evidence that Google turns over information to the FBI or the NSA, the value of what Google gathers about users every time they perform a search, Brandt holds, is simply too alluring to keep away from the government's eyes. In response, Google claims cookies are necessary to maintain user preferences between sessions and offer other search features. Other popular search engines, such as Yahoo! Search and Microsoft's Live Search, use cookies with distant expiration dates as well.

 

[...]

 

European Union (EU) data protection officials (the Article 29 working party who advise the EU on privacy policy) have written to Google asking the company to justify its policy of keeping information on individuals’ internet searches for up to two years. The letter questioned whether Google has “fulfilled all the necessary requirements” on the EU laws concerning data protection. The probe by the EU into the data protection issue, as of 24 May, 2007 is continuing. On 1 June Google agreed that its privacy policy is vague, and that they are constantly working at making it clearer to users. The resulting modifications to its privacy policies have been met with praise.

 

The Data Inspectorate of Norway (Norway is not a member of the EU) has investigated Google (and others) and has stated that the 18- to 24-month period for retaining data proposed by Google was too long.

 

 

Chiar daca vrem sau nu, traim intr-o lume controlata de companiile multinationale. Acum jucam dupa regulile lor. Ce valoare mai au legile?

Link to comment
Share on other sites

V-ati trezit cam tarziu. :)

Chiar daca vrem sau nu, traim intr-o lume controlata de companiile multinationale. Acum jucam dupa regulile lor. Ce valoare mai au legile?

 

 

Pot sa-tzi spun CE SUNT legile: instrumente prin care ticaloshii ne transforma in fraieri pt. a putea fi ei shmeckeri. Pe scurt, instrumente de opresiune, mai mult sau mai putzin cosmetizate.

Link to comment
Share on other sites

V-ati trezit cam tarziu. :)

 

 

 

 

Chiar daca vrem sau nu, traim intr-o lume controlata de companiile multinationale. Acum jucam dupa regulile lor. Ce valoare mai au legile?

 

Toate detaliile despre convorbiri se gasesc in HLR (Home Location Register) - un dispozitiv de stocare a locatiei si a tuturor parametrilor subscriberilor la serviciile "companiei multinationale". Pe baza acestor date si a altora cumulate, se intocmeste factura pe care o plateste fiecare subscriber. Prin licenta tu ca operator ai semnat ca toate datele privind comunicatiile sa poata fi transparente catre statul roman prin organismele abilitate (SRI, STS). Datorita faptului ca nu exista pana acum o reglementare din partea ANC, aceste date erau stocate ani intregi pe servere care costau bani. Odata cu aceasta reglementare "multinationalele care controleaza lumea" o sa poata elibera aceste resurse stergand toate datele mai vechi de 6 luni. Aceeasi discutie a fost si cu serviciul Busola de la Vodafone, care a fost considerat un serviciu care incalca intimitatea...... pe baza acestor date se intocmesc facturile....dahhhhh...... este absolut evident ca la nivel tehnic tu ca operator trebuie sa stii de unde vorbeste X ca sa stii cum sa-l tarifezi.

Link to comment
Share on other sites

Am auzit idei cum cã toatã întâmplarea cu 11 septembrie a fost pusã la cale (ºi) pentru scopul ãsta: Oamenii sã renunțe de bunã voie la unele drepturi pentru ca sã poatã fi controlați. Actul ãsta patriotic (tot din auzite) a apãrut prea repede dupã eveniment încât unii cred cã fusese scris deja (dacã informațiile sunt cum am auzit e vorba de câteva sute de pagini scrise).

 

Nu am studiat problema. Oricum, dacã existã ceva în spatele cortinei probabil e greu de aflat.

Link to comment
Share on other sites

^^ Funny post! :) ^^

Ce a scris moshu sunã bine pentru mine. Mult mai bine decât tot felul de presupuneri mai mult sau mai puțin cu sens. :)

Multumesc de aprecieri.... am ignorat postul lui ghita.... ce pot sa-ti spun este ca ceea ce-am scris eu nu sunt presupuneri, iar asta ti-o poate spune orice amarat de inginer de telecomunicatii.... restul de presupuneri reprezinta o crasa lipsa de documentare din partea presei, sau mai bine zis din partea aceea de presa in care se regasesc eminentii absolventi de metalurgie....inginerie agricola.... etc

Link to comment
Share on other sites

dom'le cat de mult puteti sa va flatati... aveti egoul mai mare decat serverul unde va stocheaza voua convorbirile cu mamica si gagica... :)

chiar credeti ca sunteti atat de importanti incat sa va urmareasca un nene cu ochelari si cu o casca pe cap toate convorbirile voastre... asta ar insemna ca 10 milioane de oameni sa lucreze pt guvernul romaniei :)

LOL> se trezeste basescu in miez de noapte... "vai cu cine-o fi facut sex la telefon ionescu aseara?"

haidi bre sa fim seriosi...

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

dom'le cat de mult puteti sa va flatati... aveti egoul mai mare decat serverul unde va stocheaza voua convorbirile cu mamica si gagica... :)

chiar credeti ca sunteti atat de importanti incat sa va urmareasca un nene cu ochelari si cu o casca pe cap toate convorbirile voastre... asta ar insemna ca 10 milioane de oameni sa lucreze pt guvernul romaniei :)

LOL> se trezeste basescu in miez de noapte... "vai cu cine-o fi facut sex la telefon ionescu aseara?"

haidi bre sa fim seriosi...

n-auzi bre ca se inregistreaza doar? :) vor fi ascultate doar la nevoie si nu oricum, ci cu mandat... in teorie cel putin

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.