www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

The String Cleaner


DeatH
 Share

Recommended Posts

Karpi> scuze, nu credeam ca ma adresez celor care umbla cu mainile murdare. eu ma spal pe maini la fiecare 30 de minute, nu tin corzile mai mult de 3 luni si nu le folosesc mai mult de 1-2 ore pe zi. in aceste conditii, dispozitivul mi se pare foarte bun.

evident ca nu dau corzile cu alcool si nici nu le spal cu detergent pentru ca nu e cazul. si pentru ca e mai simplu sa pun unele noi.

oricum, teoria ta cu privire la diferenta dintre chestia asta si o carpa, nu se sustine, daca tii carpa stransa pe corzi, efectul va fi acelasi.

 

slow> dincolo de "spiritul de gluma" pe care crezi ca il faci, iti pot explica atitudinea mea pe intelesul tau.

nu sunt agentul lui de marketing si nu am nici vreo intelegere cu grosmann pe tema rgc. eu apreciez afacerea lui ca singura initiativa de profil din ro, cu exceptia hora, care stim cu totii ce face. ca orice business, are parti bune si parti mai putin bune.

poate ca unii au sau au avut expriente neplacute cu grosmann, poate chitarele facute sau importate de el acum cativa ani nu se ridicau la nivelul altor marci. este dreptul fiecaruia sa fie client sau nu, sa aibe parerea lui, oricare ar fi ea.

eu il cunosc de un an, am fost de mai multe ori pe la atelierul lui, fara treaba, am vazut ce lucreaza si cum. am vazut cele mai multe dintre chitarile facute de el in ultima perioada. nu stiu sa spun cum suna, le-am auzit doar pe cateva pe un amp portabil. dar stiu cum sunt facute si cum arata. spre deosebire de "corul vanatorilor" de chitari chinezesti cu nume de marca, eu stiu despre marca grosmann mai multe decat multi de aici, asa ca imi permit sa vorbesc in cunostinta de cauza.

voi, cei care sariti la beregata de fiecare data pe acest subiect, sunteti o masa de oameni care isi da cu parerea, cativa pe baza unor experiente mai vechi, iar restul din auzite si, probabil, din spirit de turma. este parerea voastra si puteti sa v-o exprimati cum vreti si cum puteti voi. partea negativa si lipsita de continut este ca simtiti nevoia sa ii devorati pe cei care au alta parere decat voi. dar e problema voastra, nu a mea, eu pot duce mai multe injuraturi decat puteti voi invata.

daca tu crezi ca oricine isi permite sa scrie pe rgc cuvantul "grosmann" fara sa profereze injuraturi, face reclama, este punctul tau de vedere facut pe baza iq de care dispui. si rezulta, ca mai sus, o gratuitate fara continut exprimata cu false subtilitati umoristice.

(si apropo de "gratis": nu sunt un milog care sa ceara de pomana si care sa se bucure la vreo firmitura aruncata de altii pe sub masa, ca altii)

Link to comment
Share on other sites

Bai nene terminati cu offtopicul.

 

pana la urma a luat cineva scula asta ? A testat-o ? Sa ne zica si noua!

 

 

Dragii mei

 

eu am luat asa ceva si am si dat la vreo 3 prieteni. De adus, le si aduc.

 

Ce sa zic: e bine gandita DAR NU perfecta. NU te scuteste de inlocuitul corzilor, nici de spalatul mainilor, nu te face sa canti mai cu talent, ci doar curata corzile atat "pe uscat" cat si cu solutie "string cleaner".

 

E multa tevatura pentru ea, multa publicitate gratis lui G., si iti ofera un plusde confort pe corzi, in cele 3-6 saptamani cate le tii pe chitara.

 

IN rest, nu mai e nimic de zis, cand pui un set nou de corzi (recomandabil cat mai des) altfel canti/exersezi iar tonul este iarasi "ala care-ti place".

 

Vreau sa stui si eu cien a mai avut, in afara de mine si cei cativa prieteni ai mei, si astept pareri pertinente.

 

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Problema la acest dispozitiv este ca materialul prins de plastic se dezlipeste dupa cateva folosiri. Cel putin asa s-a intamplat la mine.

Link to comment
Share on other sites

Eu am adus de la NAMM,una mie si una lui @carramba.Si-a luat si @viorel,nu stiu daca a apucat s-o foloseasca.

Mie personal nu mi se pare o mare chestie,parca ar fi mai comod putin de folosit ,dar m-am obisnuit asa tare sa dau cu carpa incat aceasta comoditate nu reprezinta mare lucru.Sunt putin reticent in a da cu ea la cele 2 chitari de baza ale mele,din cauza ca nu prea imi place cum se loveste plasticul ala de fretboard (una din chitarile mele e veche de 37 de ani,si n-am chef sa-i ciobesc vreun milimetru de lac de pe fretboard,iar cealalta are fretboardul din brazilian rosewood,care e mai moale,si tot asa nu vreau sa-l zgarii )

FYI,firma producatoare nu lucreaza in sistem de distribuitori,doar de revanzatori,si serveste pe oricine da banul,si poa sa aiba o mie de dealeri,si pentru romania,si pentru moldova,kazahstan sau afganistan.

post-690-1234089403_thumb.jpg

post-690-1234089508_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Karpi> scuze, nu credeam ca ma adresez celor care umbla cu mainile murdare. eu ma spal pe maini la fiecare 30 de minute, nu tin corzile mai mult de 3 luni si nu le folosesc mai mult de 1-2 ore pe zi. in aceste conditii, dispozitivul mi se pare foarte bun.

evident ca nu dau corzile cu alcool si nici nu le spal cu detergent pentru ca nu e cazul. si pentru ca e mai simplu sa pun unele noi.

oricum, teoria ta cu privire la diferenta dintre chestia asta si o carpa, nu se sustine, daca tii carpa stransa pe corzi, efectul va fi acelasi.

 

slow> dincolo de "spiritul de gluma" pe care crezi ca il faci, iti pot explica atitudinea mea pe intelesul tau.

nu sunt agentul lui de marketing si nu am nici vreo intelegere cu grosmann pe tema rgc. eu apreciez afacerea lui ca singura initiativa de profil din ro, cu exceptia hora, care stim cu totii ce face. ca orice business, are parti bune si parti mai putin bune.

poate ca unii au sau au avut expriente neplacute cu grosmann, poate chitarele facute sau importate de el acum cativa ani nu se ridicau la nivelul altor marci. este dreptul fiecaruia sa fie client sau nu, sa aibe parerea lui, oricare ar fi ea.

eu il cunosc de un an, am fost de mai multe ori pe la atelierul lui, fara treaba, am vazut ce lucreaza si cum. am vazut cele mai multe dintre chitarile facute de el in ultima perioada. nu stiu sa spun cum suna, le-am auzit doar pe cateva pe un amp portabil. dar stiu cum sunt facute si cum arata. spre deosebire de "corul vanatorilor" de chitari chinezesti cu nume de marca, eu stiu despre marca grosmann mai multe decat multi de aici, asa ca imi permit sa vorbesc in cunostinta de cauza.

voi, cei care sariti la beregata de fiecare data pe acest subiect, sunteti o masa de oameni care isi da cu parerea, cativa pe baza unor experiente mai vechi, iar restul din auzite si, probabil, din spirit de turma. este parerea voastra si puteti sa v-o exprimati cum vreti si cum puteti voi. partea negativa si lipsita de continut este ca simtiti nevoia sa ii devorati pe cei care au alta parere decat voi. dar e problema voastra, nu a mea, eu pot duce mai multe injuraturi decat puteti voi invata.

daca tu crezi ca oricine isi permite sa scrie pe rgc cuvantul "grosmann" fara sa profereze injuraturi, face reclama, este punctul tau de vedere facut pe baza iq de care dispui. si rezulta, ca mai sus, o gratuitate fara continut exprimata cu false subtilitati umoristice.

(si apropo de "gratis": nu sunt un milog care sa ceara de pomana si care sa se bucure la vreo firmitura aruncata de altii pe sub masa, ca altii)

 

Asa . Eu doar explic ca nu este ok. sa stergi in sensul corzilor ci sa stergi cu carpa intodeauna cu partea curata perpendicular pe coarda ( cele matisate ) si sa ai grije sa nu duci la loc intre "spire" murdaria s sa n-o presezi in coara in loc s-o stergi depe ea,lucru oricum greu de realizat .Oricat de curate sunt mainile se ia pielea si contine grasimi si acizi si se depune pe coarda .M-am gandit deja la faza sa nu curat proaspat ci a doua zi uscat , e mai mare posibilitatea de a scoate murdaria .Proaspat in graba dupa cantat precis o intind si o presez intre "spire".

Link to comment
Share on other sites

Karpi> scuze, nu credeam ca ma adresez celor care umbla cu mainile murdare. eu ma spal pe maini la fiecare 30 de minute, nu tin corzile mai mult de 3 luni si nu le folosesc mai mult de 1-2 ore pe zi. in aceste conditii, dispozitivul mi se pare foarte bun.

evident ca nu dau corzile cu alcool si nici nu le spal cu detergent pentru ca nu e cazul. si pentru ca e mai simplu sa pun unele noi.

oricum, teoria ta cu privire la diferenta dintre chestia asta si o carpa, nu se sustine, daca tii carpa stransa pe corzi, efectul va fi acelasi.

 

slow> dincolo de "spiritul de gluma" pe care crezi ca il faci, iti pot explica atitudinea mea pe intelesul tau.

nu sunt agentul lui de marketing si nu am nici vreo intelegere cu grosmann pe tema rgc. eu apreciez afacerea lui ca singura initiativa de profil din ro, cu exceptia hora, care stim cu totii ce face. ca orice business, are parti bune si parti mai putin bune.

poate ca unii au sau au avut expriente neplacute cu grosmann, poate chitarele facute sau importate de el acum cativa ani nu se ridicau la nivelul altor marci. este dreptul fiecaruia sa fie client sau nu, sa aibe parerea lui, oricare ar fi ea.

eu il cunosc de un an, am fost de mai multe ori pe la atelierul lui, fara treaba, am vazut ce lucreaza si cum. am vazut cele mai multe dintre chitarile facute de el in ultima perioada. nu stiu sa spun cum suna, le-am auzit doar pe cateva pe un amp portabil. dar stiu cum sunt facute si cum arata. spre deosebire de "corul vanatorilor" de chitari chinezesti cu nume de marca, eu stiu despre marca grosmann mai multe decat multi de aici, asa ca imi permit sa vorbesc in cunostinta de cauza.

voi, cei care sariti la beregata de fiecare data pe acest subiect, sunteti o masa de oameni care isi da cu parerea, cativa pe baza unor experiente mai vechi, iar restul din auzite si, probabil, din spirit de turma. este parerea voastra si puteti sa v-o exprimati cum vreti si cum puteti voi. partea negativa si lipsita de continut este ca simtiti nevoia sa ii devorati pe cei care au alta parere decat voi. dar e problema voastra, nu a mea, eu pot duce mai multe injuraturi decat puteti voi invata.

daca tu crezi ca oricine isi permite sa scrie pe rgc cuvantul "grosmann" fara sa profereze injuraturi, face reclama, este punctul tau de vedere facut pe baza iq de care dispui. si rezulta, ca mai sus, o gratuitate fara continut exprimata cu false subtilitati umoristice.

(si apropo de "gratis": nu sunt un milog care sa ceara de pomana si care sa se bucure la vreo firmitura aruncata de altii pe sub masa, ca altii)

 

Asa . Eu doar explic ca nu este ok. sa stergi in sensul corzilor ci sa stergi cu carpa intodeauna cu partea curata perpendicular pe coarda ( cele matisate ) si sa ai grije sa nu duci la loc intre "spire" murdaria s sa n-o presezi in coara in loc s-o stergi depe ea,lucru oricum greu de realizat .Oricat de curate sunt mainile se ia pielea si contine grasimi si acizi si se depune pe coarda .M-am gandit deja la faza sa nu curat proaspat ci a doua zi uscat , e mai mare posibilitatea de a scoate murdaria .Proaspat in graba dupa cantat precis o intind si o presez intre "spire".

Link to comment
Share on other sites

Karpi> scuze, nu credeam ca ma adresez celor care umbla cu mainile murdare. eu ma spal pe maini la fiecare 30 de minute, nu tin corzile mai mult de 3 luni si nu le folosesc mai mult de 1-2 ore pe zi. in aceste conditii, dispozitivul mi se pare foarte bun.

evident ca nu dau corzile cu alcool si nici nu le spal cu detergent pentru ca nu e cazul. si pentru ca e mai simplu sa pun unele noi.

oricum, teoria ta cu privire la diferenta dintre chestia asta si o carpa, nu se sustine, daca tii carpa stransa pe corzi, efectul va fi acelasi.

Am scris : cu carpa perpendicular pe coarda la cele matisate sa nu presam muradria intre spire .Chiar si asa rezultatul nu-i perfect. Cateodata cu carpa imbibata in alcool ca sa nu demontez corzile ca sa le "fierb" si sa pot inregistra cateva fraza urgent cu un sound mai "bun".

Oricat te speli pa maini se ia pielea cu grasimi si acizi.Idea este OK.ca sa ai la cantat un dispozitiiv simplu sa stergi repede si usor corzile inainte de impachetare .Sau in timpul cantari sa nu scoti carpe "murdare " etc... este OK si acest "dispozitiv" mai "elegant".Cand canti in caldura si ti se umuzesc gegetele /mainile se depune rapid murdaria pe corzi si se dezacordeaza chitara. Pe langa ca-si pierd brilianta corzile subtiri coboara si pitch-ul caci coarda devine mult mai grea cu murdaria .Stergi corzile si poti canta mai departe .

Deci ptr. asemenea cazuri este OK .

 

Pe o scena intr-un club e destul sa muti doua cabluri si poti sa te duci la baie sa te speli din nou ....daca ai timp si ....

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

karpi: ok, eu sunt chitarist de sufragerie, deci folosesc dispozitivul in alte conditii.

 

scurta recenzie: am incercat, de-a lungul timpului mai multe variante de a curata corzile, inclusiv cu alcool (idee la care am renuntat imediat). am folosit mai multe tipuri de cârpe, inclusiv ghs speciala pentru corzi (o porcarie), bumbac, microfibra, in, etc... cea mai buna carpa mi s-a parut a fi o imitatie de piele de caprioara pentru masina, un material foarte dens. si avea si avantajul ca nu lasa scame.

acum, revenind la obiectul in discutie, mie mi se pare ca este foarte bun pentru ca e mic si comod, curata corzile bine si asigura intinderea solutiei pentru corzi in mod uniform (le dau cu ghs fast fret), se poate spala si refolosi mai repede decat o carpa, nu lasa scame. nu stiu daca face minuni, v-am zis ca nu am corzi ruginite sau pline de jeg, dar il recomand orisicui.

din punctul meu de vedere, are nota 10.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.