www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Sa Cumpar O Chitara Dar Nu Stiu Care.ajutati-ma Va Rog


Guest Ovidiu_tm
 Share

Recommended Posts

Guest Ovidiu_tm

Buna.Am nevoie de ajutor.

Un baiat de 15 ani din Tm vrea sa se apuce de chitara.Nu are banii necesari pt echipament,asa ca vreau cu cativa prieteni sa-i cumparam una de ziua lui.O mica problema:nu ma pricep deloc la instrumente.Va rog ajutati-ma.Eu fac rost de bani,voi de instrument,si-l ajutam impreuna.Am undeva pe la 130 d euro.

Am gasit o oferta:http://www.thomann.de/gb/harley_benton_hbs..._2_sunburst.htm

Spuneti-mi daca e ok oferta avand in vedere ca primesc si husa si amplificator.

Sau spuneti-mi o oferta mai buna.Aici platesc 90 de euro pe echipament,30 euro pe

transport si cam 10 euro taxe bancare.

Va rog ajutati-ma

Mersi.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

De ce nu-i luati o acustica? Cred ca ar fi o alegere mai buna, si gama de produse din care poti alege este mai variata, chiar superioara calitativ (Fender, Ibanez, Epiphone).

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

Baumwolle are dreptate, insa cred k ar trebui sa ii dati banii k poate are si el ceva strans si'asa k 150 dakol + 150 d'akol se fak ceva bani in plus si va puteti cumpara ceva mai oki :)

oricum e de apreciat gestul vostru !:) ,, e norocos sa aiba asa preteni :D...

 

oricum dak tot vreti sai cumparati : luati ceva mai asa SET

sau asa ceva ALT SET MAI BUN

 

sau ati putea sai cumparati o chitara si mai apoi sasi cumpere el un amp :P chitara electrica se poate canta la rece ( io fak asta de cateva saptamani :) )

 

de 150 de euro si amp si chitara ... nu poti lua ceva prea calitativ...

 

apropo ce canta ?

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

si dak cumperi acustica te sfatuiesc sa o probezi pt ca sar putea sa aiba corzile departe de grif cea ce este ingrozitor !!! si eu am una asa ce suna excelent si tare insa e ff greu de cantat la ea si mai ales la notele aflate in partea superioara a grifului , asa k dak cumperi acustica sfatul meu este sa o probezi inainte !

Link to comment
Share on other sites

Guest Ovidiu_tm

Mersi de reply.Uite el canta deja la acustica.Nu e chitara lui.Si vrea sa-si faca o formatie.Eu vreau sa-l sustin.A vorbit cu baietii si el o sa cante la electrica.Deci trebuie sa-i cumpar electrica

 

faza e in felul urmator.Mama-sa e secretara la o scoala de soferi si tata-su sofer pe autobuz.el are 15 ani.Nu are niciun ban,e clar.Si nici familia.Daca ii iau chitara,nu o sa poata sa-si ia amplif.Tre sa le iau amandoua.Si doar atata am strans pt cauza asta. 135 de euro.Daca e ceva ce merita,si diferenta nu e mare.Poate sunt dispus sa mai fac rost.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ovidiu_tm

kapak,deci mersi mult.Interventia ta imi da un sentiment de multumire.Datorita unei persoane care a scris pe forum am dat de site-ul McMusical.Am mers azi acolo si am testat un set de Ibanez. Link:

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1233

 

Costa 800 de lei,cu 220 de lei mai mult decat aveam stransi cu prietenii mei,adica 580.Si am considerat ca diferenta de calitate e mai mare decat diferenta de pret si ca merita efortul pt a achizitiona noul set.L-am vazut azi,si pt un incepator e foarte fain.

Faptul ca tu te-ai oferit sa dai 100 de lei,nu stiu ce sa zic.Dumnezeu sa te binecuvinteze si multumesc de incredere.

Faza e ca si eu m-am bucurat cand am primit de la altii asa ca e mare bucurie si pt mine sa pot sa ajut la randul meu.

Daca chiar vrei,cea mai buna solutie ar fi mandat postal online,pt ca practica cele mai mici comisioane.

 

Nume:Tiprigan Ovidiu

Cnp:1860602350106

Tm 359766

Adresa: str Eternitatii,bl 11,sc F,ap 4,Timisoara.

Oficiul Postal 1

 

Mersi mult.Sanatate

Link to comment
Share on other sites

asa cum ti-am spus in privat, nu iti recomand o chitara ieftina cu floyd/tremolo din mai multe cauze. am cautat ceva sa se incadreze in bugetul tau si sa nu fie chiar o petarda gen delson:

 

http://www.soundcreation.ro/instrumente_mu..._name,WI14.html

http://www.esound.ro/Aria-MAC-25-Chitara-e...ica,p-1199.html

http://www.esound.ro/Ibanez-GAX30---Chitar...rica,p-900.html

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=40

 

chitarele de la esound sunt si la mcmusic.

 

pentru ca are statie la sala, acasa are nevoie de un amplificator mic, cum ar fi astea: http://www.mcmusic.ro/brandprod.php?Brands...andCategsID=178

sau poti intreba aici de un behringer mic si iefin: http://and-roll.ro/contact.php.

 

stiu ca adunate, exced bugetul, dar mai curand iti recomand sa renunti la amplificator pentru o chitara mai buna. va repeta la sala cu amplificator iar acasa va repeta la rece.

lasa-mi un numar de telefon in mesaje private.

Edited by kapak
Link to comment
Share on other sites

Guest Ovidiu_tm

Buna,

Acum vin de la Mc Musical.

Am cumparat una din cele 4 chitari pe care mi le-ai dat in link,si anume: Ibanez GAX30,cu 600 de lei.

Am luat de asemenea o husa faina cu 80 de lei si o curea pt chitara de 25 de lei.=> 705 lei.

 

Acum urmeaza amplificatorul.

1) Ibanez,de 10 W,costa 220 de lei,dar nu mai este pe stoc pana la sfarsitul lui februarie,deci iese din discutie.

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1632

 

2) Hartke,de 15 W,costa 350 de lei.

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1292

 

3) Marshall,de 10 W,costa 330 de lei.

 

Am facut o diferenta intre ultimele 2,si desi Hertke se aude putin mai tare,atunci cand dai volumul mai tare se aude cam spart.

In schimb,Marshalul se aude ceva mai clar.Eu as merge pe calitatea sunetului in detrimentul intensitatii in cadrul repetitiilor de acasa.

Ce zici de amplificatoarele de mai sus?Are cineva o varianta mai buna in banii acestia?Nu-i am deocamdata(diferenta de 330 de lei pt amplif.) ,dar ma gandesc ca o sa ma contacteze cineva in vitorul apropiat.

 

Multumesc inca o data de ajutor.Cius

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

io te sfatuiesc sa iei orice altceva inafara de marshall !!! dak vrei sa iei marshall ia de 100 de watts pe tuburi, head e ok ijnsa ,,,!!:) hartke nu is rele ! si ar mai fii si fender pe transistoare si asta si asta si si mai is destule !! marshall pe transtitoare nu iti lua credema !!!!! exista oferte mult mai bune la aceste preturi decat marshall pe transistoasre !"!"!!

Edited by szekely
Link to comment
Share on other sites

chitara mi se pare ok, o alegere buna pentru bugetul pe care il ai.

in ceea ce priveste amplificatoarele, experienta mea este limitata. tot ce pot sa iti spun este ca eu am avut un fender pe tranzistori si l-am vandut dupa juma de an iar acum cant pe calculator.

Edited by kapak
Link to comment
Share on other sites

Guest Ovidiu_tm

szekely,la ce te referi cand zici marshall de 100? Cat costa?

As fi interesat sa iau ceva in jurul sumei de 350 de lei.Daca tu zici ca cele 2 amplificatoare din linkuri merita,chiar daca costa 400 de lei,poate facem o exceptie.Dar nu mai mult.

Asa ca in jurul sumei de 350 de lei ce as mai putea gasi sau care ar fi cea mai buna varianta?Da-mi niste linkuri si zi-mi si de ce sa evit Marshall de 10 W.Vreau sa specific ca i-am facut testul in magazin si Marshall-ul de 10 W suna ceva mai clar decat Hartke.

 

Mai specific faptul ca amplificatorul e necesar pt repetitiile de acasa.Repetitile cu formatia se fac in alta sala,unde exista un amplificator de 100W numai bun al altui baiat.

 

Multumesc si astept sfaturi

Link to comment
Share on other sites

mai bine de banii astia ii iei un vox am plug....pt cantat acasa...si un distors ceva de la digitech pentru la repeteu. sau un proc mai ieftinache. presupun ca cel care va primi detine calculator. poate sa lege procesorul la calc. daca nu am plug si un distors. e combinatie....decat un amp care o sa ii fie util doar acasa.

Link to comment
Share on other sites

Guest coacervat
...gama de produse din care poti alege este mai variata, chiar superioara calitativ (Fender, Ibanez, Epiphone).

 

 

Imi cer scuze ca nu dau un sfat pertinent ci doar ma informez: acusticele Epiphone sunt considerate "calitativ superioare"? Adica, sunt printre cele recomandabile ca bune?

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

lasati prostii de ampluguri !! un amp e un amp si nu se compara cu o chestie micuta conectata la pc !!! si au amp pt repetitii de 100 de wats !!! ii trebuie doar un amp pt cantat acasa !!!! si ma gandesc ca in orice loc din casa ar trebuii sa poata canta nu numa langa pc !!!

+1 pt pathfinder !!!

Link to comment
Share on other sites

Imi cer scuze ca nu dau un sfat pertinent ci doar ma informez: acusticele Epiphone sunt considerate "calitativ superioare"? Adica, sunt printre cele recomandabile ca bune?

 

Din cate acustice Epiphone am probat eu, singurele care mi-au placut au fost cele din seria Masterbuilt. Cele foarte ieftine nu mi-au placut deloc, nici ca lemn si nici ca si calitate a executiei:lucratura neingrijita, tastarea care lasa de dorit, actiunea prea sus, profilul grifului destul de incomod (cel putin pentru gusturile mele).

Link to comment
Share on other sites

Guest coacervat
...cel putin pentru gusturile mele...

 

Trag concluzia ca nu sunt stralucite, dar nici exagerat de proaste. Multumesc pentru raspuns.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ovidiu_tm

Pana acum din buget am luat un Ibanez GAX30 +husa + curea=705lei.

La inceputul lui februarie e ziua lui.

Sa vad de cati bani fac rost pana atunci pentru amplificator.Eu zic ca o sa-i luam ceva bun.

 

 

 

Multumesc tuturor celor care m-au ajutat cu linkuri si pareri.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.