www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Rgc Bar&pub


Shadow
 Share

Recommended Posts

Hai sa inauguram un bar/pub in care sa se tina concerte, intalniri rgc , etc. si sa fie facut de noi, membrii rgc. Tot ce ne trebuie este spatiul, oamenii , si ceva bani (stiu io, poate facem un fel de fond) ca sa punem localul pe picioare. Poate daca iese ceva, facem si un curs pt chitaristii incepatori tot acolo, din care sa platim intretinerea barului pana cand se scot banii investiti.Ce parere aveti ?

Link to comment
Share on other sites

Hai sa inauguram un bar/pub in care sa se tina concerte, intalniri rgc , etc. si sa fie facut de noi, membrii rgc. Tot ce ne trebuie este spatiul, oamenii , si ceva bani (stiu io, poate facem un fel de fond) ca sa punem localul pe picioare. Poate daca iese ceva, facem si un curs pt chitaristii incepatori tot acolo, din care sa platim intretinerea barului pana cand se scot banii investiti.Ce parere aveti ?

 

Ideea ta e foarte frumoasa dar ai idee despre ce bani vorbesti ? PLus ca trebuie sa ai identitate juridica....hehe sunt multe probleme. Eu nu zic ca nu e de facut pt ca e greu. Orice e greu. Dar hai sa vedem ce parere au si ceilalti. :beerchug

Later edit: M-am mai gandit. Chiar nu stii ce inseamna asta. Dar sa zic doar ca la varsta ta toti suntem foarte entuziasti si avem tendinta sa ne aruncam cu capul inainte (no offence. Nu sunt Matusalem dar am mai trecut prin chestii similare si stiu ce inseamna). Astept si parerile celorlalti

Edited by Victor
Link to comment
Share on other sites

ai mare dreptate ca e greu. io nu am zis ca ar fi usor, dar ma gandeam ca poate altcineva stie.

 

vad ca multa lume citeste topicu dar nimeni nu raspunde la el. va rog io, macar pareri... dak aveti, poate kiar si sugestii. io ma gandeam ca va lua lumea in serios topicul asta , pt ca (personal) mi se pare o idee buna avand in vedere ca suntem MULTI pe forum si poate unul dintre noi are loc bun pt asa ceva. sau initiativa. sau idei. sau orice.

Edited by Shadow
Link to comment
Share on other sites

hmm... mi se pare mie sau oamenii sunt de-a dreptul OFENSATI de o simpla IDEE ??? nu e nici o insulta in topic fratilor. nu trebuie sa dati cu parul...

Din partea mea unul chiar nu s-a intentionat a fi vreo insulta. Zic eu ca am fost un pic realist, dar totusi deschis. Parerea celorlalti se pare sa o confirme pe a mea. Trebuie muuulti bani. Daca ai incepe sa te gandesti la o idee de unde sa scoatem banii astia (sponsorizari, ceva...nu stiu) poate ar fi mai constructiv.

Bafta

Link to comment
Share on other sites

mersi :) pai ar fi o idee cu sponsorizarile. si repet: aveai mare dreptate ca nu stiu cu ce se mananca treburile astea. tocmai de aceea am infiintat threadul asta, ca poate s-o ivi vreunu care sa stie, si sa imi spuna. chiar nu e nimeni pe acest forum care sa ai ba idee estimativ cam ce bani ar trebui, si cam ce hartzoage ar fi necesare pt o kestie ca asta?

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Auzisem parca pe la un concert de-al meu pe unde se adunasera niste rgc-isti ideea de a da identitate juridica rgc-ului sub forma de fundatie daca nu ma insel? As sustine asa ceva, dar un bar?? :shock:

Link to comment
Share on other sites

Lots of laughs. In primul rand, pentru a deschide un bar iti trebuie un spatiu. Apoi bani. Multi bani. Am vazut ca se merge pe ideea: punem toti 100 mii si ne-am facut bar. Cati dintre cei 1000 membri care sunt pe rgc sunt activi ? Plus ca nu sunt toti din bucuresti. Se poate continua asa la nesfarsit.

Ar mai fi o solutie... viking. Cred ca se poate stabili un "contract" cu morrison sau ceva de genul (ma refer la lectiile de chitara ..).

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Ce legatura are morrison cu viking?

 

Iertati-mi participarea deloc discreta la aceasta discutie dar lucrez matematica si mi-e cam sila sa fiu atent la caiet.

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu Morrison se ocupa doar de serile de marti si vineri(si uneori sambata) din Viking si nimic mai mult. Nu este barul lui sau ceva de genul.

 

Un club te va primi atunci cand vei aduce clienti aka bani acolo. Inca nu am vazut un bun samaritean sa te primeasca si sa ii zdrangani in cap cateva ore :)

Nu vreau sa par total anti dar ceea ce trebuie sa pricepeti este ca fara o suma considerabila de bani cu greu se poate face ceva. Iar cum banii nu cresc pe toate drumurile ...

Link to comment
Share on other sites

Cosu are dreptate ... din pacate, chiar daca este o idee frumoasa, acest lucru este in acest moment imposibil de realizat...

Pana una alta am fost la multe din concertele anuntate pe forum si nu am intalnit prea multi RGC-sti prezenti ... daca o trupa incepatoare sau din underground care-si anunta concertul nu are sustinere din partea userilor RGC, nu prea vad cum ar putea sustine un club sau un bar RGC, atat timp cat un bilet de intrare de 3-5 lei noi ridica probleme majoritatii userilor de pe forum nu stiu de ce am ridica problema unei cotizatii ... nici macar la concertele gratuite nu se omoara nimeni sa vina ... din dorinta de a ajuta! si nu aceea de a asculta neaparat.

 

Lectiile de chitara? .... este cam greu sa se bage cineva in asa ceva ... si nu zic neaparat de locatie. O lectie de chitara trebuie sustinuta de cineva priceput ... un chitarist mare, foarte cunoscut. M-am gandit si eu la acest lucru.... destul de mult. Nu pot sa spun decat ca am observat cam ce fac artistii mari peste hotare. Respectiv .. organizeaza intalniri cu tineri dornici sa invete, in cluburi sau alte locatii ... gratuit ... asta sa o credeti voi ... aceste intalniri sunt filmate si apoi comercializate pe DVD-uri. Uite .. cred ca lucrul asta ar putea fi facut pe viitor (viitorul indepartat desigur) chiar intr-o oarecare masura cu implicarea RGC .. singura (dar importanta) conditie ar fi sa existe un ARTIST si o casa de discuri dispusa sa faca acest lucru ... sau poate cu banii artistului. RGC de exemplu ar putea comercializa aceste filmari impreuna cu revista RGC (hmmm) ... la un pret promotional si cu acceptul partilor. Ma intreb insa cati RGC-isti isi vor anunta prezenta si cati vor fi prezenti la aceste intalniri ... hmm. Acesta a fost primul capitol din noua mea carte SF ... (continuarea cunoscutei carti Catharsis) respectiv ... RGCatharsis .... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

hai ca zic si eu ceva sa ma aflu in treaba... cum bine a punctat michel ... cati din cei 1000 de useri ar veni in acel bar ...???? regulat...adica de 2-3 ori pe saptamana... 10?.. 20? ... maxim 30.?... eu inclin sa cred ca maxim 10...

 

-deci hai sa facem un bar pt 10 persoane.... :)...

 

-eu cred ca sunt suficiente baruri.... si ne-am putea intalni zilnic la o bere fara nici un fel de bataie de cap intr-unul din barurile deja existente... este fix acelasi lucru... numai ca nu trebuie sa ne mai agitam sa gasim fonduri , oameni, sponsori , locatii, etc... pt o bere pe saptamana intr-un bar...

 

ca sa nu mai vb de acte si alte rahaturi......

 

-eu zic ca un bar rgc in momentul de fata ar fi inutil.. ca sa nu mai vb ca este irealizabila ideea...

-chiria unui loc este in jur de 3000-4000 de euro pe luna.... poate si mai mult...

-mobilier , amenajare, marfa, angajati, acte.. etc mai costa si alea...

-dar poate are cineva vreo 30.000 de euro si vrea sa deschida un bar...... e cineva?

 

-

Link to comment
Share on other sites

Cu toate ca nu sunt din bucuresti si nu cred ca m-ar incalzi prea mult o idee de bar rgc dar stau si ma gandesc ca mai bine sa ne adunam fiecare in orasul lui la cate un club stiut unde sa ne simtzim bine si apoi frecventand acel local se va ajunge sa se stie ca ala este localul unde vin baietzii de pe rgc sambata seara sau mai stiu eu cand.. si astfel se vor stabili niste locuri de intalniri pt membri rgc (bineinteles fiecare in orasul lui) locuri stiute doar de noi si pt noi. Durerea ar fi ca nu potzi conecta chitara si sa bagi ceva seara sau ceva fara plata fara public doar intre noi. dar na e si destul de greu sa mobilizezi popor pt asa ceva. Nush daca m-am facut inteles dar cam asa cred eu :). Ideea e frumoasa si plina de entuziasm (imi place ) dar greu de realizat plus ca nu stiu cat de utila ar fi.

Link to comment
Share on other sites

Cu toate ca nu sunt din bucuresti si nu cred ca m-ar incalzi prea mult o idee de bar rgc dar stau si ma gandesc ca mai bine sa ne adunam fiecare in orasul lui la cate un club stiut unde sa ne simtzim bine si apoi frecventand acel local se va ajunge sa se stie ca ala este localul unde vin baietzii de pe rgc sambata seara sau mai stiu eu cand.. si astfel se vor stabili niste locuri de intalniri pt membri rgc (bineinteles fiecare in orasul lui) locuri stiute doar de noi si pt noi. Durerea ar fi ca nu potzi conecta chitara si sa bagi ceva seara sau ceva fara plata fara public doar intre noi. dar na e si destul de greu sa mobilizezi popor pt asa ceva. Nush daca m-am facut inteles dar cam asa cred eu :). Ideea e frumoasa si plina de entuziasm (imi place ) dar greu de realizat plus ca nu stiu cat de utila ar fi.

Ce zici tu e mult mai realist decat ce s-a propus initial, zic eu.

Link to comment
Share on other sites

eh, io stiam ca nu se poate (mi-a zis si cearny cu mult inainte sa postez ideea (mi-a mai zis ca s-a gandit si el la asta dinainte) dar, m-am gandit ca merita sa incerc :) oricum, totusi am reusit ceva... am scos ceva idei bune de la voi. chiar ar fi o chestie daca ne-am strange ocazional la un pahar, ceva :)

hai salut

Link to comment
Share on other sites

eh, io stiam ca nu se poate (mi-a zis si cearny cu mult inainte sa postez ideea (mi-a mai zis ca s-a gandit si el la asta dinainte) dar, m-am gandit ca merita sa incerc :) oricum, totusi am reusit ceva... am scos ceva idei bune de la voi. chiar ar fi o chestie daca ne-am strange ocazional la un pahar, ceva :)

hai salut

Da asta ar fi misto sa ne strangem undeva la o bere. Stiu ca s-au mai strns unii dar cred ca cel mai bine vorbim cand om termina cu sesiunile (care mai avem). :)

Link to comment
Share on other sites

Cu toate ca nu sunt din bucuresti si nu cred ca m-ar incalzi prea mult o idee de bar rgc dar stau si ma gandesc ca mai bine sa ne adunam fiecare in orasul lui la cate un club stiut unde sa ne simtzim bine si apoi frecventand acel local se va ajunge sa se stie ca ala este localul unde vin baietzii de pe rgc sambata seara sau mai stiu eu cand.. si astfel se vor stabili niste locuri de intalniri pt membri rgc (bineinteles fiecare in orasul lui) locuri stiute doar de noi si pt noi. Durerea ar fi ca nu potzi conecta chitara si sa bagi ceva seara sau ceva fara plata fara public doar intre noi. dar na e si destul de greu sa mobilizezi popor pt asa ceva. Nush daca m-am facut inteles dar cam asa cred eu :). Ideea e frumoasa si plina de entuziasm (imi place ) dar greu de realizat plus ca nu stiu cat de utila ar fi.

Asta ar fi mai realizabil... RGC ar deveni un fenomen national :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.