www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum ne promovam muzica in Romania?


michel2233
 Share

Recommended Posts

Caut de ceva vreme un site Romanesc, ceva gen "nowhereradio" sau "unsignedbandweb" unde sa se poata promova muzica Romaneasca. Un site care sa faca cumva legatura dintre artisti profesionisti sau amatori si casele de discuri sau alte institutii sau firme interesate de muzica (publicitate, film, muzica pentru jocuri sau telefoane mobile, etc) ... daca stiti sa existe asa ceva prin tarisoara noastra cred ca ar fi de folos pentru toata lumea.

 

Apoi as vrea sa rog pe cei care au mai multa experienta in legatura cu drepturile de autor, drepturi de cesiune, contracte etc. sa ne mai dea si noua cate un sfat util ...

 

As mai vrea sa fac o sugestie si asta fiindca am ascultat cred aproape tot ce se posteaza aici pe forum .... multi dintre voi compun si lucreaza piese foarte bine, ce ar fi sa se faca o compilatie, 10-20 de CD-uri duplicate si impartite pe la intalnirile voastre RGC... sigur discutia ramane deschisa fiindca sunt multe amanunte de pus la punct, acceptul celui care canta, drepturi de autor, o coperta ceva acolo, poate chiar un imprimat ceva pe disc (nu sunt preturi chiar asa de mari la imprimare...pe mine unu nu ma deranjeaza sa fie scrise cu carioca :) .... sau poate impartite pe la casele de discuri, in fine ... era doar o idee la care m-as bucura sa se mai gandeasca si altcineva.

 

Cineva tot va face asta la un moment dat si in tara asta ...

 

Daca par inutile pentru voi intrebarile astea care ma framanta .... DELETE la POST ca nu ma supar ....

Link to comment
Share on other sites

simplu... www.muzicabuna.ro

12470[/snapback]

 

Multumesc felix ... nu stiam adresa asta ... mi-a lasat o impresie placuta faptul ca site-ul promoveaza muzica de calitate....rock in special, poate am sa-l incerc si eu cu toate ca nu am gasit nimic acolo sa aiba legatura cu jazz-ul, muzica clasica sau de film etc . Pacat ca nu incearca sa realizeze o legatura directa cu casele de discuri, pare doar o comunitate care posteaza muzica in speranta ca o sa se uite candva si un producator serios pe acolo ... pe forumul lor erau aproape numai producatori de Hip-Hop care cautau fete dragute cu o ureche muzicala si voce de Antares (ptr. cunoscatori) ... In rest la prima vedere o sursa f. buna de informatii, de contacte, producatori independenti si adrese utile. Trupe bune si foarte bune ceea ce da dovada de seriozitate din partea lor.

La critica muzicala cel putin ma asteptam la critica muzicala nu critica maneaua sau alte caricaturi ...

Comentez asa fiindca pe siturile externe nu se face absolut nici o diferenta intre genurile de muzica ... maneaua trece la World music sau folclor, treaba lor ... exista sectiuni pentru toate genurile muzicale si mai ales pe prima pagina sunt trecute casele de discuri care viziteaza in mod constant (printr-o colaborare) aceste sit-uri ... cam asa as vedea eu promovare.

In fine ... mai astept si alte sfaturi sau link-uri utile.

Link to comment
Share on other sites

Michel, initiativa ta e demna de toate laudele insa trebuie luate in considerare multe lucruri. Sunt unii de pe forum care chiar au talent.Insa orice talent, oricat ar fi el de bun, necesita fonduri, si investitii. Daca pui asta in paralel cu incultura specifica tarii noastre in materie muzicala, si daca examinezi atent ceea ce promoveaza casele de discuri pe la noi, o sa vezi, ca singura sansa pentru promovarea unei formatii si nici decum a unui chitarist singur este sa cante chestii la sine pur comerciale si arhi-cantate. Originalitatea in materie de muzica instrumentala si a formatiilor nu mai este ceva care se urmareste la noi. Sigur daca esti extrem de talentat, ai scule ca lumea, si esti dispus sa canti un gen de muzica care merge absolut oriunde, atunci eu cred ca exista o sansa de promovare. Dar raman la ideea mea ca in Romania nu se mai cauta muzica de calitate.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Imi cer scuze ca nu ti-am raspuns pana acum Elethan dar am avut probleme cu legatura la net. Deci ... mai intai iti multumesc ca ai postat, din pacate vad ca nu prea intereseaza acest subiect din moment ce nu a mai postat nimeni in afara de tine si felix .... e bine totusi ca amandoi activati in trupe care incearca sa se lanseze cumva pe piata asta romaneasca care eu personal nu cred ca duce lipsa de public avizat ... problema este intradevar adanca ... sa nu uitam ca marea populatie a tarii traieste in mediul rural, acolo se asculta folclor sau alte .... iar rock-ul sau jazz-ul sau alte stiluri de muzica (importate de noi) nu prea au cum sa prinda ... casele astea de discuri acolo vor sa vanda, iar asta face viata grea multor trupe. Eu nu i-as spune incultura ci numai balcanism iar asta nu e un lucru chiar asa de rau ... asta e, aici ne-am nascut.

Am fost mai la toate concertele mari, in special de jazz, din 90-91 si pana acum ... salile au fost mereu arhi pline ... John McLaughlin , Blues Brothers, Pachito Riviera, Michel Petrucciani, Zawinul, Corea, Dave Weckl , si altii de prin festivaluri ..... de blues sau rock.

Ce ma sperie si pe mine este altceva ... am lucrat pentru o vreme (acum 3 ani) la o casa de discuri f. cunoscuta din Bucuresti unde m-am ocupat de reteaua de calculatoare (deci n-am avut nici-o treaba cu muzica) ... erau acolo 2 tipi in studio care aveau notiuni de muzica dar mai ales de folosire a softurilor de facut muzica ... ma rog mixau, masterizau ... in fine ... in rest, nu era nimeni, dar nimeni care sa aiba vreo legatura cu muzica ... erau absolventi de ASE, contabili, soferi ... adica vreo 50 de persoane (cam atatea calculatoare aveam in service) care nu aveau nici-o legatura cu muzica. Daca venea cineva cu un demo se punea pe un jeg de combina intr-un birou si baietii si fetele de la vanzari hotarau ce si cum ... :) ... am ramas mut ... o marea casa de discuri ... e, asta ma sperie. Sund de acord ca filiera, impresar-producator este cea mai buna solutie dar ... oare chiar nu merge si altfel?

 

Ca sa revin totusi la subiect, am stat o perioada in Italia si am fost in contact cu trupe sau muzicieni de pe acolo ... chiar am si cantat cu ei ... aproape la toate concertele la care am fost in cluburi (ca si la noi) plecam de acolo cu cate un CD demo cu trupa respectiva, erau facute acasa pe genunchi si sunau destul de bine ... este si asta o modalitate de a face ceva ... in general in astfel de cluburi vine aproape numai public avizat. In alte tari este mult mai greu sa razbati decat aici ... iar daca Romania intra in UE o sa fie jale pentru muzica Romaneasca, vor fi si avantaje ... dar vor fi clar vremuri ff. grele. Afara sunt muzicieni buni si mai ales sustinuti de producatori mari ... ei vor intra in circuit in tara noastra. Vor fi concerte mari prin satele tarii in 10 ani de acum incolo ... iar trupitele noastre cred ca nu vor avea sanse decat prin cluburi, sau "Underground" ... chiar daca vor fi cluburi din Germania sau Franta ... asa ca si asta este un motiv ptr. care am pus intrebarea aia de la inceput ... cum naiba sa ne promovam muzica fratilor?

 

Daca merge legatura asta la net o sa mai caut si eu ceva resurse ... am gasit ceva dar nu am apucat sa verific. O sa revin chiar daca nu intereseaza pe nimeni topicul asta. BAFTA!

Link to comment
Share on other sites

ai cam spus totul.suntem interesati dar crezi ca avem solutii viabile si nu vrem sa le dam?daca aveam si rezultatul "rockului in romania" era altu. cum sa te promovezi? io vad putine solutii

1) bani, multi bani

2)pile,relatii,cunostinte(daca nu prea ai bani)

3)foarte greu daca nu aproape imposibil :)

 

nu cred ca e o problema de publik la noi (care e "educabil","influentabil" , asta se poate vedea dupa curentele care s-au perindat pe la noi dupa 95 , dance, hip-hop, manele si acum house sa zicem...").....deci ar putea sa fie educat si cu rocku.problmea e "producatorii"(care in realitate in rock nu exista) si casele de discuri vor castiguri imediate si sondeaza piata apoi le baga marfa "dorita" ....mai mult decat sa impuna intai ceva prin promovare agresiva si apoi sa astepte castigurile....adika pe scurt mai mult le dau ce doresc decat sa ii educe cu ceva..........

oricum problema dupa cum a zis michel e f adanca...nu poate fi explicata asa usor.....e un intreg cerc vicios..

Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu am avut timp sa sap prea mult dar totusi am gasit ceva ... nu foarte interesant dar totusi e bine ca exista.

 

http://www.promusicprod.ro/formatii.htm

http://www.rockarolla.ro/

http://www.softrecords.ro/index.html

http://www.rs256.net/

http://www.culture.ro/search.php?categ=13&nume=music

 

cateva link-uri (nu prea grozave dar romanesti unde pot fi gasite linkuri utile sau case de discuri aparent orientate catre muzica mai de calitate.

 

Pana acum recomandarea lui felix www.muzicabuna.ro ramane parca cea mai buna solutie ... dar cine stie poate mai apare ceva :)

Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord cu tine ... multumesc pentru link. Ar fi bine sa mai apara astfel de link-uri rezultate din cautarile voastre.

Nu uitati si de ideea de a face cumva o compilatie pe CD cu piesele mai reusite de pe forum .... am spus asta in primul post. Sau macar un loc pe un alt site unde sa apara astfel de piese ... nu stiu, veniti cu idei. Sau acel concurs poate ar fi interesant sa ramana tras pe ceva ... in fine. Fiti creativi ca d'aia sunteti artisti!

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate, pentru a vinde un CD cel mai bun mod ramane totusi ... demo, impresar, casa de discuri, imagine ... Nu am zis sa se vanda acel CD ci doar sa fie eventual mediatizat cumva ... pe la intalnirile RGC cu public, in cluburi sau poate atunci cand cei care au trupa si au si un CD Demo sa treaca pe CD-ul lor macar o adresa rgc.ro, iar aici pe forum sa existe un loc in care sa se afle stranse piesele lor ... stiu ca nu reusesc nici eu sa fiu prea clar. Ar fi totusi un pas mic si mai util decat multe discutii de pe forum. Ideile tale sunt foarte bune, se poate organiza si asa ceva ... de ce nu ... probabil trebuie o autorizatie pentru cantarea respectiva ... si un efort ceva mai mare din partea celor care participa. Eu unul m-am speriat mereu de visele mele ... totusi, cateodata, acestea se pot implinii.

 

Revista RGC a fost tot un vis al cuiva de pe forum (banuiesc)

Revista exista ... poate ca la un moment dat aceasta revista va avea un spatiu al ei pe net ... si de ce nu si un CD virtual ...

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa va spun ca nu discutati tocmai aiurea. Adica si noua ne-au strafulgerat ideile astea prin cap la un moment dat si unele vor fi puse in practica mai devreme (a se citi curand - sper!) sau mai tarziu(mai bine decat niciodata)

 

Am auzit pe un tip pe un forum (pe metalfan parca dar nu bag mana in foc) ca va aparea o chestie stil audiostreet sau ma rog fostul mp3.com pentru trupele romanesti. Eu sper sa se realizeze proiectul asta si pana una alta RGC ajuta cum poate ideile de genul asta.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc Cosu ca ai raspuns. Multumesc si pentru faptul ca v-ati gandit sa ajutati comunitatea de pe forum ... oricum voi ati facut destule, forumul, concursul (esti tare Manu) intalnirile RGC... Sper sa se mai gandeasca si altii la solutii de promovare a lor ca artisti sau a Comunitatii de Chitaristi din Romania. Sunt destui useri inscrisi la acest forum, in mare parte chitaristi ... daca din 300 - 200 sunt chitaristi ... Dumnezeule ce festival ar mai iesi. Probabil ca daca exista initiativa din partea voastra ar aparea usor, usor, si persoane interesate sa scoata un ban din chestia asta ... producatori sau organizatori de spectacole.

 

Glass spune ca are ceva experienta in domeniul asta si ar putea sa ajute, macar cu sfaturi, daca exista un feetback din partea comunitatii.

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt nici capitalist si nici altfel. nici macar artist nu stiu daca sunt ... stiu doar ca am visat mereu cam mult ... :)

 

Personal am o presimtire ca eu unu nu o sa reusesc prea curand, poate niciodata sa mai fac ceva cu muzica mea, am 37 de ani si sunt putin cam obosit, si fizic si psihic ... credeti sau nu, e datoria voastra, cei tineri sa faceti ceva pentru voi. Daca voi reusiti sa faceti valuri cu chitarile voastre o sa apara inevitabil si rechinii ... Nu cred ca exista in tara sau in afara ei prea multi artisti care sa poata sustine un concert adevarat cu toate cheltuielile si riscurile care le presupune un astfel de eveniment. Daca reuseste cineva sa-si faca popularitate intr-un fel sau altul, sa stranga un public, fie el si "underground" atunci apare si cerere. Iar cererea asta trebuie sustinuta pe masura. Noi nu avem destui bani de scule, dar de alte investitii.

Dar hai sa nu o lungesc iara ... vreau sa va dau un exemplu de efort, de initiativa care merita de luat in seama ... poate asta va pune pe ganduri... http://www.clubafaceri.ro/forum_list_messages/id/2474/ sau http://homepage.mac.com/spulbergs/ ...

cu toate ca nu pot ajuta acest proiect de care am dat ieri (au deja pe cineva care le face muzica) am citit cu mult interes cum s-au gandit ei sa duca la capat ideea lor. Dovada ca se poate este chiar faptul ca eu scriu despre el aici aducand in atentia voastra acest proiect atragand fara sa vreau public sau poate chiar sponsori pentru ei ... de ce sa nu existe si in muzica astfel de proiecte.

 

Eu visez de mult la un spectacol in care sa se intersecteze cateva dintre lucrurile care m-au atras foarte mult ... muzica clasica (conservatoristii, in timpul scolii sustin concerte foarte reusite in cadrul facultatii - dar atat, nu stie nimeni de ele), rock (combinat cu ceva muzica clasica ... :) ) jazz (cunosc multi oameni talentati de care nu stie nimeni) combinat cu teatru si dans contemporan, mima si de ce nu proiectie film sau proiectie foto ...

 

VOI CE VISATI?

Link to comment
Share on other sites

Nu ma refeream la un spectacol rock in care sa introduc balet contemporan, ar iesi o varza ... am vrut sa pun accent pe faptul ca exista o gramada de artisti talentati cu mentalitati ceva mai "libere" despre arta... rock-ul, jazz-ul, dansul modern ... am fost acum cativa ani la un spectacol in Bucuresti unde s-au produs parca 5 saxofonisti din Franta, aveau un repertoriu foarte larg de la clasica , jazz, rock si chiar "glume" comerciale, toate transpuse pe familia de saxofoane, in acelasi timp au sustinut o mica piesa de teatru, o poveste si ceva mima foarte haioasa. A fost un succes pentru ei ... sunt convins ca daca mai tineau spectacole in Romania ar fi devenit imediat cunoscuti. Oricum nu are legatura cu aceasta comunitate baletul ala de l-am visat eu ... mai nou am visat iara 200 de chitaristi cantand la unison ... :):):):(B);):o;) ;) :o:o:D;););):o :o ;):o:guitar: X 10

 

Vreau sa va incit un pic, sa veniti cu idei, proiecte care le visati ... eu stiu, poate zariti pe undeva un loc cu preturi mai bune la imprimat CD-uri (eu am gasit cu un euro dar mi se pare mult), sau o oportunitate ceva ... cine stie. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Poate atrage pe cineva ... rasfoind astazi pe la BBC (Anglia) pe site am dat de un loc (un proiect) foarte interesant (ce-i drept probabil sustinut cu bani de la BBC) avand ca tinta ajutarea celor pasionati de muzica clasica. Muki sa te uiti acolo ca pare interesant. Ideea era cum functioneaza treaba asta. Te inregistrezi si trimiti acolo o partitura, eventual orchestrata pentru 4-5 instrumente ... nu neaparat ceva foarte complex sau finisat. Oamenii de acolo asculta si aleg piesele aleatoriu (nu este un concurs) unui grup mic de instrumentisti care fac parte dintr-o orchestra "Philharmonia" .

De trei ori pe an se organizeaza workshop-uri transmise online, piesele sunt discutate impreuna cu compozitorii tot online. Daca mergeti acolo cautati Summer Session sa va faceti o idee cum sta treaba. Si forumul lor este destul de interesant. Au si un serviciu de share la muzica si alte resurse interesante. Dar mai bine va las pe voi sa descoperiti, daca va intereseaza binenteles.

 

http://www.philharmonia.co.uk/thesoundexch...poser_resource/

 

Si cand te gandesti cum stau conservatoristii nostri degeaba ... (nu e vina lor ... doar ca nu sunt proiecte de genul asta pe la noi)

 

Mai caut :)

Link to comment
Share on other sites

RadioGC

 

CONSAmasaCRARE

Trupa

7 Aripi

Black

Sahara

Blind Spirits

Pandrea

Bunker

Bolthard

Oranj

H.B.

.......

AFIrMARE 1

Bones

Alexandru

EvilPatch

Spyked 88

Mr.Fritz

Cristi

DeathWarden

pRokA

Dementhor

HIHI

Rhcp & Marina guitar

Cosu

Dyster skog

DragonFlame

Malmsteen

Cearny

....

STIRILE RGC

Cosu

Cearny

Felix

....

AFIrMARE 2

Lukeblue

Stefan

Forestierul

s0rin

Yamazaki

Brenn

NiNjA

Pheno

Sheriff

Malex

Ragnar

Moisoiu

Ronniefrown

Ionutz

Skodaru

Steven

Hetfield_escu

[Q]

Razvan

Razz

Glass

....

RGC DE PESTE HOTARE

DMC

Raskolnikov

....

CONCERTE RGC

THE ROCK ON THE HILL - organizator GLASS

....

JAZZ

Abdul Jazzix - Fusion - Jazz

George - Metal - Jazz

....

& BASS

Miky

24fret

Fluffyone

Preo

....

CLASSIC NIGHT

Muky - Dreaming Guitar

Un Om

Caracatita

s0rin

.....................................................................

zzzZZZZzzz zzzZZZZzzz zzzZZZZzzz

DREAM OVERdrive DISTORtion But But But .....

 

"But the fool on the hill

sees the sun going down

And the eyes in his head

See the world spinning ROUND .. ROUnd ... round ...."

 

*The Beatles - The Fool on the Hill

Link to comment
Share on other sites

Guest marina

Ceea ce ati spus despre un festival de muzica(care sa nu fie clasic) la care sa se aduca un corp de balet si sa danseze pe muzica contemporana si nu numai este o idee foarte frumoasa!spun asta in cunostiinta de cauza! Este foarte frumoas ca muzica sa fie insotita si de dans,mai ales daca sunt adusi tineri talentati,care pot vedea in asta o rampa de lansare si poate asa se pot deschide mai multe mai multe usi si pt ei!Este minunat sa poti dansa si pe jazz si pe muzica iralndeza si pe moderna si chiar pe ceva rock!Mai ales ca dansul conteporan este mult mai frumos si iti dezvolta altfel felul in care te poti misca(cel putin pt mine a fost minunta sa pot face si balet clasic si dans contemporan)!

Vreu sa ma scuzati daca am fost prea offtopic,dar am fost foarte tare purtata de val!!Ma bucur ca impartasiti astfel de impresii pe baza dansului! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Razvan
Este minunat sa poti dansa si pe jazz si pe muzica iralndeza si pe moderna si chiar pe ceva rock!
:)

1. Sa dansezi pe jazz merge

2.Sa dansezi pe muzica irlandeza? Daca stii sa dansezi step ai tot respectul meu :)

3.Sa dansezi pe muzica rock, hmmmm... nush la ce fel de rock te-ai gandit tu dar daca presupunem ca o sa fie heavy metal iti dai seama ce fel de "dansuri" ar fi acolo, la cat o sa dea fanii din cap o sa-si piarda si putinii neuroni ramasi :)

4. Daca vrei si un corp de balet care sa danseze pe jazz, muzica irlandeza si rock atunci o sa obtii o varza, da copii ceea ce ar iesi ar fi o varza iar daca voua va place varza asa de mult n-aveti decat sa va savurati varza multi timp si bine.

Off topic: injuraturi imi puteti adresa pe gogocleptomanu@yahoo.com :(

Link to comment
Share on other sites

... cel putin pt mine a fost minunat sa pot face si balet clasic si dans contemporan!

Vreu sa ma scuzati daca am fost prea offtopic,dar am fost foarte tare purtata de val!!Ma bucur ca impartasiti astfel de impresii pe baza dansului! :)

14068[/snapback]

 

Uite ca visul meu (sau cosmar) incepe sa prinda contur .. a aparut si prima dansatoare ... Nu esti offtopic, la urma urmei mi-am dorit ca acest loc sa fie cat mai populat cu idei sau propuneri (chiar daca virtuale) sau discutii pe marginea lor ... din pacate lumea nu prea mai viseaza. Da eu nu ma las ... :) Mai treci pe aici marina din cand in cand ...

Am vazut acum vreo 10 ani ceva dans combinat cu jazz ... nici acum nu-mi ies din minte imaginile, atmosfera ... era o tipa beata care cadea peste clienti intr-un bar, un dans dezordonat dar extrem de expresiv. Dansul contemporan nu inseamna neaparat sa faci lucruri ciudate pe scena ... mie unul mi se pare foarte expresiv. E adevarat, este un stil liber si poate fi dus in extreme ... atunci devine destul de greu de digerat.

 

Razvan ... nu te injura nimeni omule :) e parerea ta ... probabil nu ai fost la astfel de spectacole ceea ce este iarasi alegerea ta. Probabil nu ai avut rabdare sa citesti toate posturile ... daca mai treci pe aici (probabil nu din pacate) spune-ne si noua cum ai reusit sa-ti promovezi muzica sau poate cum ai de gand sa o faci ...

 

P.S. Astept in continuare link-uri utile cu privire la promovarea muzicii.

Daca nu ati descarcat fisierul asta pana acum ... sper ca stiti la ce foloseste!

drepturi_de_autordeclaratie.pdf

Link to comment
Share on other sites

Guest marina

Mai Razvan,nu m-am referit la rock de ala suparat :) foloseste-ti si tu un pic imaginatia!!Sa stii ca poti dansa pe rock,ti-am spus ca nu pe hard rock sau mai stiu eu ce,dar poti...

Si pe jazz e minunat pt ca ai libertatea de ati lasa trupul sa faca ce simte si iti spun ca poate e cel mai frumos!

Si in nici un caz nu iese varza pt ca o balerina profesionista stie sa danseze pe orice!

Michel, nu ma consider dansatoare si balerina :)(am glumit aici) !!!

Sa stii ca mi-a placut ft mult ca ati deschis aceasta discutie pe baza dansului!Eu nu mai dansez acu,dar 7 ani de zile asta am facut si sunt fericita ca se poate vb aici si despre dans! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

Wow,c pot s zik decat wow!!!c viziune absolut frumoasa ai ,Michel..ma bucur k ma aflu si eu printre cei spusi acolo si nu singura,ci alaturi d marineatza mea mika :)

apropos,marino frumos spus acolo k muzika irlandeza( stii k ador Irlanda B) )rock si jazz..combinatie misto..aveti imaginatie c pot s zik :(

razvan..pliscu mik..u fun sucker :)

 

 

p.s: poza mea d acu d l avatar e la misto,nu e pt nimeni d aici..ask marina..sunt mai dusa din fire :)

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist
fara suparare, e asa de greu sa scrii in limba romana ???

14087[/snapback]

 

 

sorry Felix,e ceva cunoscut ca messengeru tampeste si eu sunt un bun exemplu..la scoala nu scriu asha..poti sa verifici :)

nu o sa mai scriu asha :) ma scuzati daca scrisu meu va enerveaza

Link to comment
Share on other sites

Mai Razvan,nu m-am referit la rock de ala suparat :) .....

Michel, nu ma consider dansatoare si balerina :)(am glumit aici) !!!

14084[/snapback]

 

We don't need no education

We don't need no thought control...

 

Acum ca ti-am vazut semnatura am inceput sa adun artele care se intersecteaza in filmul The Wall ... rock, teatru-actorie-film, desene animate si chiar daca nu se danseaza acolo cu siguranta coordonatorul ala artistic avea si notiuni de acest gen ... miscare scenica ... in fine.

 

Stai linistita cu dansul ... ma bucur ca ai aderat la o idee in sine ...

 

rhcp_guitarist ... bine ai venit aici

 

felix daca rhcp_guitarist are tastatura ca a mea ... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Cateva articole interesante ... chiar si o mica istorie a rock-ului ... http://aberatii.com/site/modules/xfsection/

 

Am citit saptamana trecuta in revista Business Magazin nr. 46 care apare in fiecare miercuri si este editata in colaborare cu Ziarul Financiar, un articol foarte interesant, "Pretul Muzicii Live" ... si in care este vorba despre cum functioneaza in Romania (ca afacere) organizarea de concerte live. Din pacate este un articol foarte stufos si este tare greu sa fac acum o sinteza ... ideea este ca in Romania exista doar 10 organizatori de concerte (care pot sustine onorariul unui artist strain). Este o evidenta bresa in acest domeniu ... o piata in dezvoltare deci o afacere cu potential (dar si cu multe piedici)... cel putin asa ar trebui sa fie. Poate iti vine vreo idee glass ... :) (stiu ... nici eu nu am bani ...)

 

De fapt nu am vrut decat sa mai atrag putin atentia si asupra acestui topic. A mai scos cineva de pe forum un disc ceva? Difuzari la Radio? ... mi-a spus un prieten care incearca sa-si promoveze un cantec pe la posturile de radio ca pretul cerut variaza undeva intre 500 si 800 de euro ... este adevarat?

 

Au mai aparut pe forum cam 100 de useri noi. Daca aveti timp cititi si celelalte posturi ... mai sunt cateva link-uri interesante pe acolo. Hai BAFTA!

Link to comment
Share on other sites

Din pacate este un articol foarte stufos si este tare greu sa fac acum o sinteza ...

16643[/snapback]

 

am citit si eu articolul cu pricina (se intindea pe vreo 10 pag) si intentionam sa-l pun aici dar Business Magazin nu se distribuie inca online. ce mi s-a parut f interesant e ca majoritatea celor care se ocupa cu treaba asta nu are nimic de-a face cu industria muzicala. fac asta mai mult din pasiune avand in vedere cat de riscant e sa organizezi ceva de amploarea faithless, phil collins, mcferrin, megadeth sau nightwish.

ca dezavantaje erau mentionate: lipsa salilor potrivite pt asa ceva (si numarul mic de locuri => pretul mare al biletelor), piata slaba (cade din start ideea de a creste vanzarile), pozitia geografica nefavorabila, promovarea slaba, obisnuinta de a merge la un concert doar daca e 'moca'..

pe scurt promovarea concertelor e o activitate de nisa pt ca suntem departe de piata occidentala.

pe de alta parte lucrurile au inceput sa se miste anul asta si se mentiona ca 2006 va fi 'anul concertelor' pt romania.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.