www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandari Amp Pentru Ibanez


Coddy
 Share

Recommended Posts

ms... are cnv ceva home made de putere mai mare ? :)

 

 

in principiu, daca vrei sa obtii sunet bun si ai un ibanez, recomandarea nr. 1 ar fi sa iti iei alta chitara...a doua chestie, cauta un radio vechi pe lampi, pe care il poti gasi gratis la bunici acasa, sau pe la vreo vecina care o sa ti-l dea cu un milion, ai grija sa functioneze, si vezi ca in spate acolo are o intrare pt pickup...acolo bagi chitara, si iti mai cumperi si tu o pedala de overdrive ceva, inca vreun booster, astea o sa te coste impreuna pana in 3 milioane, si o sa ai un ton mai bun decat orice amp pana in 11-12 milioane...eventual din banii ramasi, daca radioul chiar e un model puternic si suna, cauta sa ii pui un difuzor de chitara (majoritatea au difuzoare de 10 inch)..bafta!

Link to comment
Share on other sites

subscriu la http://www.thomann.de/de/blackheart_little_giant_bh5h.htm. ca si posesor. suna super bine si e mai mult decat suficient de puternic pt o camera. cu o pedala in fata il tin pe la 25% din volum. eu l-am luat cu 7 mil si ceva dar am vazut acum ca aduce si grosmann si e vreo 5,6 mil. http://www.grosmann.ro/produs_detalii.php?...=Amplificatoare

Edited by cristeadnl
Link to comment
Share on other sites

Guest Vladsteen
in principiu, daca vrei sa obtii sunet bun si ai un ibanez, recomandarea nr. 1 ar fi sa iti iei alta chitara...a doua chestie, cauta un radio vechi pe lampi, pe care il poti gasi gratis la bunici acasa, sau pe la vreo vecina care o sa ti-l dea cu un milion, ai grija sa functioneze, si vezi ca in spate acolo are o intrare pt pickup...acolo bagi chitara, si iti mai cumperi si tu o pedala de overdrive ceva, inca vreun booster, astea o sa te coste impreuna pana in 3 milioane, si o sa ai un ton mai bun decat orice amp pana in 11-12 milioane...eventual din banii ramasi, daca radioul chiar e un model puternic si suna, cauta sa ii pui un difuzor de chitara (majoritatea au difuzoare de 10 inch)..bafta!

 

da tu esti un mare prost

Link to comment
Share on other sites

da tu esti un mare prost

 

la ce tampenie a zis tipul ,nici nu ma asteptam la un raspuns mai inteligent :) o fi el prost,nu ma intereseaza subiectul,dar nici cu manierele tale nu mi-e rusine.Un pic de toleranta n-a omorat pe nimeni.

cat pentru coddy:ce am vazut scris la tine la capitolul scule mi se pare foarte decent.ai intrebat ce amplificator e potrivit pentru o chitara asa ieftina?pai cum ce amplificator?UNU CARE PRODUCE SUNETE :)

spor la treaba

 

daca tot am intervenit ,hai sa o zic pana la capat:cand ti-am citit topicul cu ce sa fac.sa las procesorul si sa iau pedale ,m-am gandit..ce sa fac?sa ma vopsesc saten sau sa ma tund scurt?Nu tratezi simptomele,ci identifici si tratezi cauza.

Edited by Squier
Link to comment
Share on other sites

Guest Vladsteen
la ce tampenie a zis tipul ,nici nu ma asteptam la un raspuns mai inteligent :) o fi el prost,nu ma intereseaza subiectul,dar nici cu manierele tale nu mi-e rusine.Un pic de toleranta n-a omorat pe nimeni.

cat pentru coddy:ce am vazut scris la tine la capitolul scule mi se pare foarte decent.ai intrebat ce amplificator e potrivit pentru o chitara asa ieftina?pai cum ce amplificator?UNU CARE PRODUCE SUNETE :)

spor la treaba

 

daca tot am intervenit ,hai sa o zic pana la capat:cand ti-am citit topicul cu ce sa fac.sa las procesorul si sa iau pedale ,m-am gandit..ce sa fac?sa ma vopsesc saten sau sa ma tund scurt?Nu tratezi simptomele,ci identifici si tratezi cauza.

 

eram sincer:P

Link to comment
Share on other sites

eram sincer:P

 

Cu tine insuti?! :)

In primul rand coddy a primit un raspuns pe masura la - "vreau un amp pentru un ibanez". "Recomandati-mi un amplificator bun pe lampi" era suficient. Totusi daca tot a zis ca are un ibanez, a primit si o informatie in plus - sa-si vanda ibanezul din dotare. Chitarele low-end de la ibanez sunt in mare parte "subtiri" din toate punctele de vedere, asa ca nu e un sfat exagerat (spun asta din proprie experienta). Totusi nu cred ca are rost sa isi schimbe acum chitara, atat timp cat, deocamdata, el vrea sa sune mai tare din cate imi dau eu seama. Coddy, tu ai aflat ca amplificatoarele pe lampi suna tare, probabil de aici dorinta ta arzatoare de a cumpara asa ceva, nu e de mirare cand esti teen si ai fifteen (dai raspunsuri ca Vladsteen - couldn't help it :) ). Iti recomand pentru gusturile tale, un amplificator "metãlos" - un Line 6 III Spider de exemplu sau Vox AD30VT-Xl (cu lampa in preamp) care s-ar "pupa" bine cu RG-ul din dotare si care sunt sigur ca te va satisface pentru o vreme.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.