www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poze cu chitarele noastre


Cosu
 Share

Recommended Posts

Postati aici poze cu chitarele voastre. De preferinta poze facute de voi cu obiectul real . NU postati poze luate de pe siteuri spunand asta e a mea numai ca e rosie are 7 corzi si humbuckere in loc de singlecoilui :)

O sa scotocesc poze cu chitarele mele si deseara o sa postez si eu :)

 

Hai copii laudati-va :)

 

Ce as putea face ca s-o imbunatatesc,sa ii fac un upgrade? Astept orice parere buna sau rea.

 

In legatura cu tremolo-ul cu ce sa il curat ca sa scap de rugina aia tampita?

post-3791-1177137806_thumb.jpg

post-3791-1177137814_thumb.jpg

post-3791-1177137822_thumb.jpg

post-3791-1177137829_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Postati aici poze cu chitarele voastre. De preferinta poze facute de voi cu obiectul real . NU postati poze luate de pe siteuri spunand asta e a mea numai ca e rosie are 7 corzi si humbuckere in loc de singlecoilui :)

O sa scotocesc poze cu chitarele mele si deseara o sa postez si eu :)

 

Hai copii laudati-va :)

 

Dar bassul asta ce model e.Sper ca nu stresez pe nimeni cu nestiinta mea despre chitari :(

post-3791-1177141391_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eu am poze mai mari pe mobilul meu. :) Incearca sa ne dai o poza la o rezolutie mai mare. Nu scrie nimic pe el?

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan
Ce as putea face ca s-o imbunatatesc,sa ii fac un upgrade? Astept orice parere buna sau rea.

 

In legatura cu tremolo-ul cu ce sa il curat ca sa scap de rugina aia tampita?

 

upgrade ar insemna schimb de doze si eventual de cheite, dar nu stiu daca merita.adica ai dat cred ca 1000 ron pe chitara, te mai duc la vreo 500-600 ron niste doze bune(mai putin daca gasesti sh), cheitele cred ca vreo 150 ron... si ajungi foarte aproape de pretul unui fender, sau al unui ibanez bunicel. Oricum, nu vreau sa fiu carcotas, s-o canti sanatos, ca e din modelele bune de la stagg

Link to comment
Share on other sites

Eu am poze mai mari pe mobilul meu. :) Incearca sa ne dai o poza la o rezolutie mai mare. Nu scrie nimic pe el?

 

 

E un bass Vester,dar nici proprietarul nu stie ce model e(nu sunt eu :)).E bun la ceva?

 

E un bass Vester,dar nici proprietarul nu stie ce model e(nu sunt eu :) ).E bun la ceva?

 

 

Mi-am luat recent un tremolo clasic de la grossman,faza e ca sta putin dezaxat,cred ca se observa din poze,nu sta drept,sta ridicata partea din stanga un pic mai sus.Are ceva? Are efecte negative pentru sunet?

Am observat ca daca ridici sau cobori saddle-urile sunetul e diferit,care e cea mai buna inaltime la care sa le setezi? Cel mai jos e bine?

Si inca ceva,gatul are freturile dintr-un lemn ceva,si se murdareste rapid,nu este un lichid ceva sa il fac mai smooth? Am observat la un ibanez parca tot din lemn erau freturile dar cand faceam un solo,parca mergeau pe gheata degetele,la al meu nu........

Link to comment
Share on other sites

E un bass Vester,dar nici proprietarul nu stie ce model e(nu sunt eu :)).E bun la ceva?

Mi-am luat recent un tremolo clasic de la grossman,faza e ca sta putin dezaxat,cred ca se observa din poze,nu sta drept,sta ridicata partea din stanga un pic mai sus.Are ceva? Are efecte negative pentru sunet?

Am observat ca daca ridici sau cobori saddle-urile sunetul e diferit,care e cea mai buna inaltime la care sa le setezi? Cel mai jos e bine?

Si inca ceva,gatul are freturile dintr-un lemn ceva,si se murdareste rapid,nu este un lichid ceva sa il fac mai smooth? Am observat la un ibanez parca tot din lemn erau freturile dar cand faceam un solo,parca mergeau pe gheata degetele,la al meu nu........

Freturile sunt din metal. Tremoloul trebuie sa fie lipit de corpul chitarei. Daca nu sta lipit, umbli la arcurile de pe spate si le mai detensionezi.

Exista solutii speciale din ulei de lamaie pentru curatarea si intretinerea grifului.

Link to comment
Share on other sites

Am observat ca daca ridici sau cobori saddle-urile sunetul e diferit,care e cea mai buna inaltime la care sa le setezi? Cel mai jos e bine?

 

 

de acolo se regleaza intonatia chitarii; cel mai bine e cand armonica facuta pe tasta 12 sa fie cat mai aproape posibil de nota "normala" ca sa zic asa (expresie idioata :) )

 

uite aici:

http://forums.rgc.ro/index.php?act=attach&...st&id=18528

 

nu stiu daca ai acelasi bridge, dar principiul reglajului e acelasi (explica acolo)

Link to comment
Share on other sites

de acolo se regleaza intonatia chitarii; cel mai bine e cand armonica facuta pe tasta 12 sa fie cat mai aproape posibil de nota "normala" ca sa zic asa (expresie idioata :) )

 

uite aici:

http://forums.rgc.ro/index.php?act=attach&...st&id=18528

 

nu stiu daca ai acelasi bridge, dar principiul reglajului e acelasi (explica acolo)

 

Nu mai ai niste pdf-uri de genul asta pentru setup-ul chitarii? Sunt bestiale

 

Freturile sunt din metal. Tremoloul trebuie sa fie lipit de corpul chitarei. Daca nu sta lipit, umbli la arcurile de pe spate si le mai detensionezi.

Exista solutii speciale din ulei de lamaie pentru curatarea si intretinerea grifului.

 

 

Si unde pot gasi asa solutii? Vreau si in general pentru tot corpul.......

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
Bah Jacksoane frumos tare Alvarezu' ala, sa-ti traiasca! ia zi si tu ,daca se poate, cum ti se pare ..., cum suna comparativ cu alte acustice pe care ai pus tu mana.Ai pe undeva pe forum vreo mostra cantata cu el? Sa ai noroc la prunci!!!

ms sorine! o sa vin in curand cu niste sample-uri...

Link to comment
Share on other sites

Multumesc. :) Nimic despre Klira. :) O sa scriu cand am timp pe cateva forumuri de chitari vechi. Sper sa nu o vand inainte de asta. :)

Link to comment
Share on other sites

:) Sa-l stapanesti sanatos pana ajunge true vintage. :) N-am mai vazut un Fender cu nuanta asta de verde. Este superb! :) Imi place si decorul. :( Ce-i cu switchul dintre potentiometre?

 

LE: Lipseste un surub de pe neck plate?

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

:) Sa-l stapanesti sanatos pana ajunge true vintage. :) N-am mai vazut un Fender cu nuanta asta de verde. Este superb! :) Imi place si decorul. :( Ce-i cu switchul dintre potentiometre?

 

LE: Lipseste un surub de pe neck plate?

 

De fapt este "Gun Metal Blue". Switchul este a electronicii active, este o modificatie ulterioara pe baza modelului "35-th Anniversary" din 1989. In curand a sa fac cateva sampleuri.

Suruburile sunt toate la loc, gaura respectiva este pentru ceva reglaj.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.