www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Echipamente-muzicale.ro


MardukGX

Recommended Posts

http://www.echipamente-muzicale.ro/categorii.php?id=1 (pagina principala nu functioneaza)

 

Stiti cumva daca site-ul asta e sigur?Are niste chitari si amp-uri la preturi bunicele,dar nu am vazut nicaieri precizat vreo taxa(TVA,transport etc)

 

(daca nu am voie cu astfel de topicuri,va rog stergeti)

Link to comment
Share on other sites

eu am comandat multe chestii de la ei! pretul este pretul de pe thomann fara absolut nici un adaos,iti aduc orice produs de pe thomann ,tu(clientul),platesti doar transportul cu curierul rapid din SatuMare pana in orasul X sau te duci in satu mare dupa ea :) .

Edited by pulbur
Link to comment
Share on other sites

http://www.echipamente-muzicale.ro/categorii.php?id=1 (pagina principala nu functioneaza)

 

Stiti cumva daca site-ul asta e sigur?Are niste chitari si amp-uri la preturi bunicele,dar nu am vazut nicaieri precizat vreo taxa(TVA,transport etc)

 

(daca nu am voie cu astfel de topicuri,va rog stergeti)

 

sunt luate de pe www.thomann.de toate lucrurile pe care le vind ei aici :)...si...m-am uitat doar la o singura chitara si e mai scumpa decat pe www.mcmusic.ro

 

da...sunt si unele produse care au preturile mai bune :) ...dar altele se gasesc mai iefine in alta parte :)

Link to comment
Share on other sites

Asta e iara un bisnitar care si'a tras site si aduce de pe thomann. Trebuie sa intelegeti ceva Hans Thomann nu da en-gross si nu face discount abea atunci cand ii cumperi de peste 30 000 euro iti lasa maxim 9 % . Astia care aduc de pe thomann iau fara TVA si aici au profit plus un bonus de la Hans de 5 % deci 19 % + 5 % = castigul unui bisnitar de genul asta cum sunt o droaie. Ei nu platesc statului taxe pentru produsele vandute, deci ei fraudeaza statul de cateva sute de milioane pe an, sunt buni de puscarie. Taxele neplatite se transforma in datorii, celelalte firme serioase care iau direct de la importatori sau depozite cum e GEWA music, si altele, isi platesc datoriile si din banii aia se construiesc(parcuri, autostrazi, magazine, institutii de stat) daca numarul bisnitarilor creste atunci implicit acesti bani dispar si statul va fi nevoit sa nu mai cosntruiasca nimic. Poate ca vi se par tampenii cele spuse de mine dar mai ganditi o data inainte sa imi dati replica.

Vreti firme de incredere?

luati: MC Music Mezzo Music Muzikia Sound Creation Pro Guitar Triola

si lista poate continua.

Link to comment
Share on other sites

siteu e sigur....ce nu e sigur e ce faci daca se defecteaza ceva...sau daca patesti ca mine,iti vine altceva decat ai comandat...Parerea mea e ca daca tot vrei sa iei de la Thomann,ia de la Hans direct,asa macar isi fac nemtii autostrazile. :)

Link to comment
Share on other sites

http://www.echipamente-muzicale.ro/categorii.php?id=1 (pagina principala nu functioneaza)

 

Stiti cumva daca site-ul asta e sigur?Are niste chitari si amp-uri la preturi bunicele,dar nu am vazut nicaieri precizat vreo taxa(TVA,transport etc)

 

(daca nu am voie cu astfel de topicuri,va rog stergeti)

salutare.

eu am luat prin ei 2 clape, vreo 5 efecte...stative...

totul asa cum spuneau...la pretul de pe thomann + transportul pana la tine.

 

ideea este ca, din octombrie (parca) nu mai aduc de la thomann.

m-a sunat tipul (iulian...sau asa ceva) si mi-a zis sa ma uit pe alt site nemtesc...nu-mi aduc aminte acum...

il poti intreba

Link to comment
Share on other sites

Guest danimar
Taxele neplatite se transforma in datorii, celelalte firme serioase care iau direct de la importatori sau depozite cum e GEWA music, si altele, isi platesc datoriile si din banii aia se construiesc(parcuri, autostrazi, magazine, institutii de stat) daca numarul bisnitarilor creste atunci implicit acesti bani dispar si statul va fi nevoit sa nu mai cosntruiasca nimic.

 

 

Asta e vrajeala !! ....Din banii aia NU SE CONSTRUIESC parcuri, autostrazi ..etc !! Din banii aia regii asfaltului le cumpara printisorilor masini de sute de mii de euro .. in timp ce un pusti de 16 ani care iubeste chitara, strange ani de zile banuti sa-si cumpere o scula mai buna !!

Link to comment
Share on other sites

Acum sa fim seriosi...

Problema principala este ca de multe ori te uiti la un 5-10% si pierzi service-ul.

Cunosc multe cazuri in care le se strica ceva dupa 9-10 luni si se duceau la Dealerul (ca in RO nu exista reprezentanta, ci dealeri sa fim seriosi, reprezentanta nu mai vinde altceva pe langa Brand) cel mai cunoscut, in principiu daca era si in acelasi oras si mai bine, si il seca pe ala la creieri ca de ce nu i-o repara...

PAI DACA AI LUAT DE LA X... DU-TE LA X!

Ca si Dealerul, da inapoi la service daca are factura pe acel obiect prin firma sa... daca e pe alta firma, firma aia trebuie sa trimita la service obiectul.

Si nu vorbesc din auzite.

Am facut greseala sa iau din Franta.

A trebuit sa trimit in Belgia ca acolo era service-ul pe zona lor.

Rescrierea de soft m-a costat 100 euro.. transportul 250.

Asa ca fiecare risca pe banii lui...

Link to comment
Share on other sites

siteu e sigur....ce nu e sigur e ce faci daca se defecteaza ceva...sau daca patesti ca mine,iti vine altceva decat ai comandat...Parerea mea e ca daca tot vrei sa iei de la Thomann,ia de la Hans direct,asa macar isi fac nemtii autostrazile. :)

 

Se pare ca nu ai inteles ce vroiam sa spun, si da sa adaug in complectare, siteul e sigur nu pica :) are domeniu de utilizare bun. Cumpara de'acolo si in cazul defectarii mai revino la nenea bisnitarul si cere'i garantie ca te vei intoarce cu produsul acas' si asta numai pentru o diferenta de vre'o 19% cat e TVA-ul ala infect. :)

Link to comment
Share on other sites

Si eu am cumparat de pe site si a ajuns in aproximativ o saptamana la pretul de pe thomann + transport printr-o firma mult mult mai ieftina decat astea mari. Ca tot va plangeti de garantie, daca cumparati ceva de pe site si se strica cam cate sanse reale aveti sa le trimiteti acolo si sa va mai si vina inapoi reparate + unde mai pui si costurile de transport.

Link to comment
Share on other sites

marduk: cumpara fara grija, nu te lua dupa prostiile astea: ba nu exista discount decat de 9% peste 30.000 euro, ba exista un discount de 5% (!?!). nu cred ca te intereseaza daca firma aia isi plateste darile, decat daca esti de la garda financiara. frustrarile unuia sau altuia nu constituie baza unor cunostinte despre comert sau despre operatiuni de import, deci poti sa cumperi linistit.

garantia practica oricum nu exista, atat timp cat nu exista un atelier de reparatii in romania care sa fie agreat de vreunul dintre producatori.

Edited by kapak
Link to comment
Share on other sites

marduk: cumpara fara grija, nu te lua dupa prostiile astea: ba nu exista discount decat de 9% peste 30.000 euro, ba exista un discount de 5% (!?!). nu cred ca te intereseaza daca firma aia isi plateste darile, decat daca esti de la garda financiara. frustrarile unuia sau altuia nu constituie baza unor cunostinte despre comert sau despre operatiuni de import, deci poti sa cumperi linistit.

garantia practica oricum nu exista, atat timp cat nu exista un atelier de reparatii in romania care sa fie agreat de vreunul dintre producatori.

 

 

Amin

Link to comment
Share on other sites

Asta e iara un bisnitar care si'a tras site si aduce de pe thomann. Trebuie sa intelegeti ceva Hans Thomann nu da en-gross si nu face discount abea atunci cand ii cumperi de peste 30 000 euro iti lasa maxim 9 % . Astia care aduc de pe thomann iau fara TVA si aici au profit plus un bonus de la Hans de 5 % deci 19 % + 5 % = castigul unui bisnitar de genul asta cum sunt o droaie. Ei nu platesc statului taxe pentru produsele vandute, deci ei fraudeaza statul de cateva sute de milioane pe an, sunt buni de puscarie. Taxele neplatite se transforma in datorii, celelalte firme serioase care iau direct de la importatori sau depozite cum e GEWA music, si altele, isi platesc datoriile si din banii aia se construiesc(parcuri, autostrazi, magazine, institutii de stat) daca numarul bisnitarilor creste atunci implicit acesti bani dispar si statul va fi nevoit sa nu mai cosntruiasca nimic. Poate ca vi se par tampenii cele spuse de mine dar mai ganditi o data inainte sa imi dati replica.

Vreti firme de incredere?

luati: MC Music Mezzo Music Muzikia Sound Creation Pro Guitar Triola

si lista poate continua.

 

 

Ce repede sare lumea sa le dea in cap. Auzi "bisnitari" "strazi"... cuvinte goale.

 

De parca acesti "contribuabili" inregsitreaza TOTUL in contabilitate. Mai stim si noi cum rezista firmulitele (in parte, nu e vina lor ci a fiscalitatii).

 

Deci hai sa nu facem apologia demagogiei.

 

Si da, baietii sunt ok, am prieteni care au luat de la ei si-s mulumiti; eu inca nu amluat dar voi lua curand.

 

Gyzmo

 

PS: de cand suntem in UE, dincate stiu eu, nu se mai fac restituri de TVA la parasirea teritoriului Germaniei (cum era cand nu faceam parte din UE).

 

Acuma vanzatorul Hans,fie ca ii vinde unui neamt, fie ca ii vinde unui roman, tot ii pune TVA (asta daca nu-i da la negru).

 

Scutirea de TVA la parasirea spatiului UE se face catre non-rezidenti UE, urmand sa fie taxate lapatrunderea prin vama...in tara rezidentului.

 

Parerea mea....

Link to comment
Share on other sites

Si atunci cum iti explici profitul lui? cand el iti da cu pret de pe thomann, si cand Hans nu iti face reducere mai mult de 9 % numai cand, repet, numai cand cumperi in valoare de 30 000 euro. Pune transportul care e destul de mare, daca presupunem ca a cumparat 4 sau 5 eurobaleti cu un cost de 30 000 euro, combustibilul pana in tara il va costa destul de mult. Gandeste-te putin si spune-mi si mie cum are omul asta profit. E clar ca te intereseaza doar produsul si nu de ceilalti care platesc taxe pentru orice produs adus in tara si vandut LEGAL, dar sa zicem ca ti se strica marfa cumparata de la el, crezi ca-ti mai da garantie? cand drumul pana in Germania si inapoi il va costa cel putin 45 de euro pentru un colet de cateva kilograme? :)

 

Ce repede sare lumea sa le dea in cap. Auzi "bisnitari" "strazi"... cuvinte goale.

 

De parca acesti "contribuabili" inregsitreaza TOTUL in contabilitate. Mai stim si noi cum rezista firmulitele (in parte, nu e vina lor ci a fiscalitatii).

 

Deci hai sa nu facem apologia demagogiei.

 

Si da, baietii sunt ok, am prieteni care au luat de la ei si-s mulumiti; eu inca nu amluat dar voi lua curand.

 

Gyzmo

 

PS: de cand suntem in UE, dincate stiu eu, nu se mai fac restituri de TVA la parasirea teritoriului Germaniei (cum era cand nu faceam parte din UE).

 

Acuma vanzatorul Hans,fie ca ii vinde unui neamt, fie ca ii vinde unui roman, tot ii pune TVA (asta daca nu-i da la negru).

 

Scutirea de TVA la parasirea spatiului UE se face catre non-rezidenti UE, urmand sa fie taxate lapatrunderea prin vama...in tara rezidentului.

 

Parerea mea....

Link to comment
Share on other sites

Ce repede sare lumea sa le dea in cap. Auzi "bisnitari" "strazi"... cuvinte goale.

 

De parca acesti "contribuabili" inregsitreaza TOTUL in contabilitate. Mai stim si noi cum rezista firmulitele (in parte, nu e vina lor ci a fiscalitatii).

 

Deci hai sa nu facem apologia demagogiei.

 

Si da, baietii sunt ok, am prieteni care au luat de la ei si-s mulumiti; eu inca nu amluat dar voi lua curand.

 

Gyzmo

 

PS: de cand suntem in UE, dincate stiu eu, nu se mai fac restituri de TVA la parasirea teritoriului Germaniei (cum era cand nu faceam parte din UE).

 

Acuma vanzatorul Hans,fie ca ii vinde unui neamt, fie ca ii vinde unui roman, tot ii pune TVA (asta daca nu-i da la negru).

 

Scutirea de TVA la parasirea spatiului UE se face catre non-rezidenti UE, urmand sa fie taxate lapatrunderea prin vama...in tara rezidentului.

 

Parerea mea....

 

daca X sau Y cumpara din germania (sau alt stat membru UE) si are codul fiscal cu ROxxx poate plati fara TVA.

daca e persoana fizica sau firma cu codul fiscal Rxxxx sau xxxx (AF sa zicem) atunci plateste TVA acolo si nu se mai poate recupera.

Link to comment
Share on other sites

firma este OK.numai anul asta am cumparat de la ei chitari,boxe,microfoane cabluri,etc,CU GARANTIE,FACTURA.cred ca se cheama Splendor srl,legala,platitoare de taxe,constructoare de autostrazi,spitale ,parcuri,ce vreti.vladimir pavel(asa,cu litere mici,mic si prost rautacios ce esti)ia si tu un ciocolax ca esti prea crispat,umflat.ai comandat ceva de la ei?nu? ciocu mic.

Link to comment
Share on other sites

te asigur ca firma asta are ca domeniu de activitate vanzarea in regim de consignatie :) si el iti face garantie? crede-ma ca omul asta nu plateste taxe catre stat pe marfa care o aduce in tara. .. in fine se pare ca vorbesc degeaba contraargumente aduse mie sunt nenumarate asa ca faceti ce vreti dar eu ma recomand magazinele care aduc marfa legal in tara.

firma este OK.numai anul asta am cumparat de la ei chitari,boxe,microfoane cabluri,etc,CU GARANTIE,FACTURA.cred ca se cheama Splendor srl,legala,platitoare de taxe,constructoare de autostrazi,spitale ,parcuri,ce vreti.vladimir pavel(asa,cu litere mici,mic si prost rautacios ce esti)ia si tu un ciocolax ca esti prea crispat,umflat.ai comandat ceva de la ei?nu? ciocu mic.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.