www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Yamaha Pacifica vs. Squier Stratocaster


Guest Razz
 Share

Recommended Posts

Mai baieti, eu vreau sa-mi iau o chitara nu stie cine ce fiindca vrau so modific, in primul rand i construiesc alt corp, ii schimb doze, partea electrica ,pickguard-ul si butoanele si la urma vopsit. Deci dupa cum vedeti nu ma intereseaza atat de mult aspectul ei, ci doar vreau sa fie cat de cat buna, adica sa aibe un grif comod si piesele de pe ea sa fie cat de cat de calitate.

Asa ca m-am tot uitat la chitari pentru ce vreau eu si am ajuns la astea doua

Yamaha Pacifica si Squier Stratocaster (Affinity sau Standard)

defapt is 3 :)

Eu vreau as o iau 2nd hand de pe ebay.de (mi-o cumpara defapt un prieten din germania)

Mie mi se pare ca pacifica arata mai bine si e mai ieftina + are 1 humbucker la bridge dar nu stiu daca e buna de ceva.

 

Ia ziceti-mi voi daca cumva ati incercat chitari deastea si chiar daca nu ati incercat , pe care mi-o recomandati

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca nu e deloc usor ce vrei sa faci. Oricum, daca vrei sa o modifici chiar asa de tare nu prea conteaza. Daca vrei doar sa modifici corpul atunci conteaza din ce lemn e. Vezi sa-ti iei una care sa nu fie din Agathis sau Basswood. Mi se pare ca unele din variantele ieftine de Pacifica sunt din Alder deci asta e un + pt Yamaha. Daca nu vrei sa pastrezi nimic din corpul anterior atunci nu conteaza.

 

Eu personal nu-ti recomand sa te imbarci intr-o asmenea aventura ci, daca tot ai ocazia sa-ti cumperi o chitara de pe ebay ia-ti uana la care sa te multumeasca gatul si corpul si apoi sa-i schimbi doar dozele si eventual sa o vopsesti.

Link to comment
Share on other sites

Tin sa te anunt ca squierul meu este facut din alder (arin ) . Seria affinity de la squier are un mic inconvenient (sau avantaj depinde cum privesti ) . corpul desi este de stratocaster este ceva mai subtire decat un stratocaster original. asta taie din sustain dar este o adevarata placere sa canti cu chestia asta gatata de tine. e foarte usorara.

griful de la squier este foarte comod si rapid. puntea este solida si nu mi-a facut pana acum probleme.

exista variante de squier (fat strat ) care au doza dubla in bridge .

 

despre yamaha cel mai bine ti-ar putea povesti cearny caci el a fost mandrul posesor al unei yamaha rg 112(parca)

 

totusi nu inteleg ce model de yamaha vrei sa iti iei. exista pacifice care costa si 1000$. gama pacifica e destul de vasta.

Link to comment
Share on other sites

Am 'posedat' o Yamaha ERG121 (d-aia de venea la pachet cu amp si husa) - o chitara excelenta pentru incepatori.

 

Mi-ar fi chiar greu sa recomand o chitara in fata alteia in cazul de fata, seria Pacifica are niste modele superbe entry-level la preturi mult prea corecte, dar si chitarele de la Squier m-au impresionat in ultima vreme. Pana la urma va depinde de model si starea in care se afla.

 

Cat despre modificar, arunca un ochi la http://www.warmoth.com :)

Link to comment
Share on other sites

mersi baieti, despre pacifica vreu sa iti spun ca e model 112 sau asa ceva si noua am gasit la 160 EUR iar second ceva mai ieftin dar nu mult 110 eur cel mai ieftin.

Cat despre modificari, mersi cearny, corpul o sa il construiesc chiar eu si deci chiar daca nu o sa fie o chitara buna , pentru mine o sa aibe o valoare sentimentala.

 

Mi-am pregatit cateva panouri serioase de tei (merge nu ???) si cand o sa am chitara o sa incerc sa copiez exact baza ei : inbinatia cu gatul si locul puntii si a electronicii, iar cat despre restul corpului o sa imi las imaginatia sa ma inspire, apropo poare aveti voi poze cu corpuri coustom mai deosebite.

Maistrul de la mine de la fabrica mi-a spus ca daca vreau poate sa-mi modifice direct corpul original, adica sa ii lipeasca un panou pe margini care va fi apoi prelucrat si dupa finisari nu va mai observa faptul ca e atasat corpului initial, oricum lucrarile vor dura foarte mult si din pricina ca nu gasesc piese.

Ca sa nu stau degeaba mi-am facut deja butoane pentru ea (2*ton +1*vol) incazul in care voi avea nevoie de 3. Bine nu sunt gata inca , trebe sa le fac gaura sub si in lateral, dar asta numai dupa ce vad pe chitara care o voi lua cum is prinse.Butoanele sunt simple, de fapt sunt niste conuri metalice ascutite :) destul de mari, care vor iesi frumos in relief si care cred ca se vor asorta bine cu un pickguard cromat. :)

Oricum astept pareri si sfaturi din partea voastra...si sper ca in viitor sa pot incepe treaba propriu-zisa, de unde incepe cu adevarat greul...

Link to comment
Share on other sites

Mai baieti care va pricepeti la doze, uite ce as vrea eu sa fac:

sa pun 2 doze emg 89R + EMG-EXG Guitar Expander® + EMG-PA2 Preamp Booster®. Se poate pune 2 sau treaba merge numai pt una.

Caci am vazut ca de ex la 89r iti da si batery clip si alte prosti, daca vreau doua... sin neck si bridge se poate ??? sau de obicei se foloseste doar una activa ????

Si apropo emg 89 sau 89r sunt de bridge sau neck , si sunt bune pentru clean frumos si distors de placut nu foarte puternic

Dar daca vreau doua si vreau sa le pot splita pe amandoua cum se face treaba ???

cam multe intrebari nu ??? :) si cu asta a mai crescut nr. cu una.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca nu e bine sa te bagi la asa ceva decat daca esti foarte priceput in ale tamplariei de mare precizie. Corpul are o importanta foarte mare, incepand de la echilibrul chitarii si pana la armonicele din lemn. Daca s-ar face chiar asa de usor chitarile adevarate, atunci le-ar iesi si celor de la Hora 1-2 bucati pe an :). Sfatul meu e sa-ti alegi o chitara cam la 200 euro la care sa mai schimbi dozele si eventual cheitzele. Iti spun din experienta chestiile astea pentru ca si eu le-am incercat pe vremuri. Chiar si felul in care o vopsesti e foarte important, straturile de vopsea si lac se dau cu multa stiinta si vopselurile si lacurile sunt speciale. Totusi, cel mai important lucru este echilibrul. Daca o chitara nu e echilibrata chiar nu poti sa faci nimic cu ea. Dupa aia vine tensiunea din corzi la care isi va pune mare amprenta amplasarea grifului in corp. Toate chestiile astea trebuie calculate extrem de bine si trebuie sa fi copiat cel putin 10 stratocastere inainte sa ai pretentia sa te apuci sa faci o chitara cu forma aleasa de tine. Nu vreau sa te descurajez dar ai 99,99 % sanse sa obtii un instrument pur decorativ. Iti garantez ca si cu cele mai precise calcule, chitara facuta de tine va falsa grosolan incepand cu fretul 7 cel putin. Bafta mare!

Link to comment
Share on other sites

Da mai felix dar totusi cred ca se poate reusii, daca iau corpul chitarii si il copiez intocmai doar cu niste modificari de forma, apoi vopsit cu vopsea de masina .... de ce sa nu mearga ??

Poate la astia de la hora nu le iasa fiindca le fac la gramada ... nu stau cate o saptamana la fiecare sa o regleze sa vada de e bine sau rau in plus cu niste doze acrive si o electronica buna nu mai conteaza atat de mult lemnul, cu toate da am mai vazut chitari facute din TEI si cred ca e ok iar treaba cu falsatu nu stiu ce sa zic... fac asiaticii chitare la gramada si merg brici iar unul care o face manual si tot lucreaza la ea pana sa mearga ok nu reuseste si in plus nu vreu sa fac dintr-o chitara de 160 EUR + piese de 300$ o scula care valoreaza 10 000 EUR. Doar vreau sa-i modific corpul, ii cromez placa si ii mai pun niste controale in plus pt dozele active. E mai mult pentru valoarea sentimentala... "uite aia e facuta de mine" si sa arete si super iar sunetul sa fie ok.

Sfaturile voastre sunt binevenite :)

Daca stii mai multe despre doze active mai spune-mi ca sunt interesat.

Link to comment
Share on other sites

Pai despre doze active... Iti recomand bineinteles EMG. Eu zic ca nu ar fi bine sa pui un 89 in bridge, acolo nu ai nevoie de coil splitting. Pt varianta cu 2 doze ar fi buna o combinatie 81/89, iar daca te incumeti sa pui 3 atunci cel mai bine ar fi 81/S/85. Cel putin asa as pune eu.

 

Si nu cred ca ai nevoie de pre-amp booster...

 

Vopsea de masina pe lemn... Nu stiu daca e o idee buna. Mai ales lemnul de tei are tendinta de a absorbi foarte mult ( lucru pe care tabla de masina nu-l face :) ). Sa stii ca si in vopsirea asta e o stiinta.

 

Acu n-am inteles ceva. Vrei sa modifici putin corpul de la chitara pe care o iei sau sa-l copiezi si sa modifici putin copia?

Link to comment
Share on other sites

ca sa nu fac o porcarie, copiez caorpul dar nu ii fac nici o forma, montez doar puntea si griful si vad daca iese ceva... daca nu merge nici cum nici dupa multe setari revin la corpul initial

Acum am gasit o chitara faina care nu ar prea necesita mare lucru de modificat si care mi-ar surade.

post-66-1109690746_thumb.jpg

Asta e un squier telecaster numaistiu cum la 245 EUR in germania(am pe cineva si cumpara daca e nevoie)

Cred ca in locul dozelor alea(2x Seymour Duncan P90 ) ar incapea ceva activ si frumos daca nu largim gaura si oricum daca as opta pentru ia mi-as face un pickguard cromat

Ce ziceti de ea ??

DAr e totusi as vrea so inpopotonez cu

EMG-SPC Presence Control®

EMG-EXG Guitar Expander®

EMG-PA2 Preamp Booster®

care ar sta bine montate deasupra butoanelor de volum si ton

Ce ziceti sugestii ???

Ca vreau sa ma apuc si nu stiu ce chitara sa imi iau sa modific ???

Link to comment
Share on other sites

ia ziceti mai baieti care e diferenta dintre

emg 89 si emg 89R(Reverse)

ca pretul e acelasi si in plus la emg 89R ca si o parte din componente

volum ton ..batery clip

Si apropo pot lega 2 hummbuckere pe aceeasi baterie sau trebe separat, nu le scade puterea daca e pe aceeasi baterie ???

Link to comment
Share on other sites

Din cate vad eu in poza doza vine cu un jack de iesire special la care se conecteaza bateria. Prin urmare e necesara o singura baterie :)

 

Felix vorbeste despre instrumentul ideal facut de un lutier. Nu stiu daca gasesti asaceva la preturi de sub 1000euro . Pentru un proiect propriu eu zic ca e o idee laudabila. Astept sa vad ce iese :)

Daca mai ai nelamuriri , intrebari etc posteaza-le

 

OFFTOPIC:

nu am avut timp saptamana asta de forum dar in weekent o sa apara Regulamentul . Ca un mic preview ..... FARA POSTURI monosilabice(pe cat posbil) : Da , nu , lol etc. Eu cred ca asemenea posturi nu aduc un plus de informatie forumului. Detaliati pe cat posibil postul (fara a da in extrema cealalta - aberatia ) . Have fun :)

Link to comment
Share on other sites

Cosu tata, crede-ma ca vopsitul cu vopsea de masina si taiatul la traforaj nu pot face o chitara buna... mai ales ca daca nu ai experienta sau macar sa fi asistat la asa ceva, garantat nu iese. Crede-ma ca sunt trecut prin faze d-astea. Nu ai cum sa copiezi un corp de stratocaster si dupa aia sa faci unul mai mishto pentru ca nu ai sculele alora si in al doilea rand nu ii cunosti echilibrarea, distantele precise etc.

Link to comment
Share on other sites

vopseaua de masina ar fi fost o solutie mai ieftina... :)

Am un prieten care are o vopsitorie de masini si e foarte priceput.... oricum se ocupa doar de masini faine aduse busite din Germania si apoi le vinde, ideea e ca mi-a aratat niste vopsele dealea super meseriase ... unde bate soarele se vede o nuanta iar pe restul partilor se vede alta nuanta, si alte prostii de astea.

In pus oricum planuiesc sa-mi cumpar partea electrica de pe net dar procedura ma omoara si inca nu prea sunt lamurit.

Totusi am vazut ca unii camarazi de-ai noistrii au cumparat de pe net , de pe site-uri gen music123.com (Adi cred ?!?). Aici sunt curios daca toata operatiunea au facut-o de aici sau cineva din state le-a comandat si apoi le-a trimis in ro. M-ar interesa mai exact procedura... si taxele sau alte prostii care se adauga la pretul care il vad pe net.

Link to comment
Share on other sites

Vopseaua de masina nu e o solutie deloc. Am mai zis odata. Lemnul are niste proprietati destul de ciudate in contact cu vopsea, mai ales cel de tei fiind destul de absorbant. Nu poti sa scoti un finish misto fara vopsea speciala aplicata ca lumea. Daca dai cu vopsele "d-alea meseriase" de masina poate sa iasa chiar ceva groaznic. Iti recomnd sa-ti iei vopsea pt chitara.

 

De pe net unele chestii se cumpara mai greu altele mai usor. In principiu iti trebuie un card in valuta. Problemele sunt: taxele vamale pentru chestii care nu sunt produse in UE si transport-ul cand e vorba de chestii voluminoase. Eu am beneficiat de niste "ocazii", dar tot a trebuit sa dau pe transport ceva banuti. Ideea e daca vrei sa cumperi ceva de la magazine online sa te uiti intai la astea din europa si sa cauti produse FACUTE in Europa ca sa scapi de vama. Transportul depinde de greutate si de volum cred.

 

Daca vrei sa cumperi niste chestii mititele, poti sa te holbezi la www.guitarpartsdepot.com sau www.stewmac.com, sa iti faci un card in valuta, sa-l incarci si sa comanzi. Cred ca merge. Dar intai verifica :)

Link to comment
Share on other sites

La www.guitarpartsdepot.com am gasit niste treburi chiar faine, am multe produse emg si chiar planuiesc sa imi iau ceva...dar cu vopseaua nu ma prea pricep....se poate aplica si de amatori , cu pistol deala special si... rabdare ??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.