www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Home Recording


Guest _Theo_
 Share

Recommended Posts

pt home sau sala de repetitii recording ce soft imi recomandati?

si cum e bine sa incep? in ce ordine ar trebui inregistrate instrumentele? cum se procedeaza? help :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Alexandru

Sunt sigur ca exista multe variante,cate bordeie atatea obiceie.Uite cum fac eu.

Programe: Reason 3 + Adobe Audition

Mai intai faci o partitura simpla pt toba care sa contina ritmurile de baza + daca vrei anumite elemente de reper.(cinele,brake-uri etc).Dupa asta tragi bass sau il faci pe Pc dupa caz.Daca vrei clapa,pian sau doar nishte fonduri sau efecte,le inregistrezi si pe astea complet...ca sa te ajute cand tragi chitara.

Chitara sau mai bine zis chitarele daca au distorsiune sunt destul de greu de tras si iti trebuie ceva experienta ca sa iti iasa un sunet curat nici prea strident si nici cu bas fortat(eu unul nu am reusit sa rezol problema asta desi incep sa ma apropii de sunetul dorit) dar asta tine in egala masura de urechea oamenilor care lucreaza la piesa cat si de scule.

Dupa ce ai tras partile de chitara, modifici tobele si le aduci in forma finala.(pasii astia sunt valabili daca faci toba pe PC..daca aveti posibilitatea sa trageti live e alta treaba)

La sfarsit vine "tragedia" cu trasul voci(lor). Asta e alta poveste.

Link to comment
Share on other sites

daca vrei sa inregistrezi tobe adevarate tre sa le captezi cu mai multe microfoane. cea mai simpla (dar nerecomandata pentru muzica cat de cat heavy) configuratie: 2 overheads, 1 snare mic, un bass drum mic.

 

albumele moderne de metal, de ex, au de cele mai multe ori cate un microfon pt cam fiecare toba (exceptand cinelele, unde ai 2 overheads+1 hi hat mic+1 ride mic). apoi vine cosmarul sa le izolezi unul de altu (de ex, microfonu de snare sa nu prinda si hi hat, etc).

 

deci cum vezi, e complicata treaba. mai cauta pe net pt resurse.

 

 

ordinea in care lucrez eu sunt:

tobe pe calculator (astea trebe neaparat sa le ai, ca reper, chiar daca nu raman pe inregistrarea finala imo) -> chitari (iarasi, greselile pot fi corectate mai la urma, dar ai nevoie de macar un track, de reper) -> eventual tobe adevarate -> bass -> eventual alte instrumente, solouri chestii -> iar vocea la urma.

 

evident, depinde de stilul trupei. la unele genuri de muzica/trupe, se poate inregistra totul live (urmand ca anumite instrumente sa fie inlocuite dupa aceea). evident, cu cat inregistrezi mai multe chestii simultan, cu atat iti trebe mai multe microfoane & intrari :)

Edited by prowler
Link to comment
Share on other sites

mah eu tobele le fac in guitar pro... e chiar simplu o data ce inveti "notele" (36 kick, 38 snare etc). apoi exportez in midi si le import in cubase (cubase are si un drum editor dedicat - poti compune si in el, dar io m-am obisnuit cu gp).

 

sa zicem ca, daca n-ai tempo changes in melodie, poti folosi un simplu metronom (si cu o chitara de ghidaj eventual - adica inregistrezi chitara de reper peste metronom si i-o bagi tobarului in casti sa cante peste).

sau fara metronom, desi nu prea recomand - chiar daca nu suna rau, e posibil sa ai probleme mai tarziu. cel mai bine e sa programezi un metronom/tobe cu schimbari mici de tempo care sa umareasca cat de cat feel-ul unui tobosar... dar pt asta evident tre sa lucrezi cu midi.

 

chestiile astea nu sunt asa grele (io am invatat din gp si din manualul cubase) - tre sa le inveti, altfel n-o sa poti depasi un anumit nivel.

 

ps: lol sau daca vrei vin io si va inregistrez :)

Edited by prowler
Link to comment
Share on other sites

Guest drackush

Sure Thing

 

Live 5.03

 

Nu inteleg de ce tot spune lume de Cubase, Reason ( by the way.. pt un chitarist Fruity Loops e cea mai proasta alegere) si altele... They just sucks... pana faci ceva in ele te lasi de muzica....

Live 5.0.3 is the best...e simplu, intuitiv, are de toate.... firewire, vst, vsti...

Are un tutorial bestial.... "Table of Contents" ...La fiecare lectie iti incarca si o piesa (daca vrei) sa iti arate exact despre ce vorbeste....

Edited by drackush
Link to comment
Share on other sites

cu conteaza...bagam toba live :) mi se pare mai simplu asa...decat sa stau 3 zile sa scot toba exact cum vrea ala cu toate breakurile exacte...avem 4 microfoane...cred ca mai putem imprumuta 4 :)

Link to comment
Share on other sites

cu conteaza...bagam toba live :) mi se pare mai simplu asa...decat sa stau 3 zile sa scot toba exact cum vrea ala cu toate breakurile exacte...avem 4 microfoane...cred ca mai putem imprumuta 4 :)

 

Esti optimist daca tu crezi ca o scoti in 3 zile si sa sune bine. Dar odata terminat suna foarte bine, chiar mai bine decat o sesiune de tobe live trase intr-un studio normal.

Link to comment
Share on other sites

Guest Alexandru

Chestiunea cu tobele live este f.complicata.Eu unul nu stiu studiouri(pt metal ca la asta ma pricep mai bine) la noi in tara care sa scoata un produs de calitate. Tobele pe calculator pot fi facute sa sune foarte bine dar iti trebuie munca serioasa.Sincer nu cred ca intr-o sala de repetitie(oricate scule ati avea) se poate inregistra toba live la o calitate acceptabila.

Link to comment
Share on other sites

ok, dar rostul unui demo este sa fie o 'oglinda' a trupei. nu o oglinda a trupei-tobar+tobe pe calculator. d-aia si io tind sa cred ca merita sa te straduiesti sa scoti cat poti din 'pivnita' - poate n-o sa sune brici, dar o sa sune mai 'cinstit' if you know what i mean.

 

evident, cum am mai spus, chestiile astea nu se fac dupa ureche - dureaza ceva sa le prinzi, dar eu zic ca merita.

 

de exemplu, luati din semnatura mea (daca n-ati luat pana acum) o piesa de pe albumul nou pandrea - tobele le-am captat cu 4 microfoane (vai de capu lor, i might add). evident, ar fi sunat mult mai bine sample-uri pe calculator, dar asa are extra feeling... parerea mea :)

Edited by prowler
Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Eu nu cred ca discutia are sens prea mult. Va cramponati pe o problema care depinde pana la urma de preferinte si posibilitati. Eu prefer tobele pe pc, asa cum se prefera in 90% din studiourile din tara. Cu putin efort, poti sa le faci sa sune destul de apropiate de tobe interpretate de un tobar bun. Si eu nu stiu cati tobari de la noi din tara au tobe asa bune ca sa traga cu ele in studio. Si eu nu stiu cate seturi de microfoane de tobe de studio profesionale exista la noi in tara. Eu incet incet ma apropii de un home recording studio si va spun ca nu are nici o logca sa tragi tobele live decat de ghid: tragi toba, pui midiul dedesubt si tre sa fie lafel.

Link to comment
Share on other sites

lol nu-mi vine sa cred :) 90%??

 

ok, hai sa ne complacem, sa le facem pe calculator :)

de acord cu tine ca tobele pe pc pot suna f bine. iar de acord ca f multi tobari n-au tobe destul de bune.

dar, la fel cum un chitarist tinde catre un amp pe tuburi si o chitara calumea, un tobar tre sa tinda catre un kit cat mai bun (si oricum, un studio ar trebui sa aiba un set propriu de tobe in cazul in care cel al tobarului e nesatisfacator).

 

...si ne mai miram ca suntem inapoiati :(

 

need_weed.

mah, pana la urma depinde ce urmariti. ai zis ca vrei sa inregistrezi tobele, eu te-am sfatuit cat am putut si te incurajez. rezultatul ramane de vazut.

 

 

...90%... :)

Link to comment
Share on other sites

Propellerhead's Reason Drums 2.0 ReFill Video. Am zis. Eu unul vreau sa-l cumpar.

 

Glass, problema e cu tobosarul, nu cu tobele inregistrate pe calculator.

 

prowler, cand folosesti un Synth Strings, te doare inima ca n-ai discutat cu cei de la Orchestra Radio ca sa-ti inregistreze partile orchestrale? Sa fim seriosi.

Link to comment
Share on other sites

program pt tobe: Acoustica Beatcraft;

cum am inregistrat io:

1) am facut tobele cu asta de sus. doar tempo-u (toba mare si premier)

2) am tras acustica (in caz ca vrei sa folosesti)

3) electrica partea de ritm

4) clape

5) bas (sau invers)

6) tobe reale (sau tot cu beatcraft, da' facute mai jmekere...cinele, fus, splash etc)

7) lead guitar

 

nu spun ca e cea mai buna metoda, da' cu asta a mers in general bine

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.