www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Home Recording


Guest _Theo_
 Share

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Dc totusi te vei gandi sa inregistrezi tobele reale, te pot ajuta eu cu inregistratul pe scule adevarate: Motu 1296, adica 12 trackuri real time, de obicei la un set normal de tobe folosesti 8-9 canale; mixer Dynacord 20 canale, preamp pe lampa pe 8 canale, microfoane Shure si AKG. Eu lucrez in Cubase, insa iti pot pune materialul in ce format vrei. Iar dc nu ai tobe performante iti pun la dispozitie un set de Pearl, eventual iti aduci tu ceva cinele. In limita timpului meu disponibil, facem totul rapid si eficient la un pretz la care nimeni nu are nimic de obiectat... bine-nteles in limita decentei... :)

Orice varianta alegi, multa bafta!

Link to comment
Share on other sites

ok...mai intreb o o data: cu ce program sa fac tobele (sa fie unu mai user-friendly) :)

10x anticipat

salut ..nu fi suparat. ca sa inveti sa faci tobe pe calculator trebe sa inveti ceva timp...uite o rezolvare rapida => 'JAMWAVE PRO" program de compus sau orchestrat , are sectiune de tobe .Selectezi di libraria proprie a programului "Drum Style" ati va instala 8 masuri cu breackuri la sfarsit de fraza , tu mai poti adauga catre masuri vrei se pot programa trecerile , breackurile, proportia de cat la % sa fie toba mica , mare , tomuri , cinele etc , apoi se poate programa stilul de breackuri se poate programa in cadrul stilului sau a ritmului de la Super Simple Man la cel mai complicat Double batai etc , Roll , etc ...lista e lunga.

Ok daca ei numa asa cum dau ei din program complectezi cu cate masuri wrei corectezi breackurile prin setarea descrisa si salvezi MIDI .Acest MIDI al bagi in SONAR ( cackewalkul nou) aicea va aparea pe canale separate fiecare pieasa a garnituri de toba.Aicea in "pianorol" poti sa mai intervii manual si sa corectezi sa schimbi ce doresti , important sa ai MIDI sunete bune YAMAHA are tobe bune daca faci rost de la un coleg de ceva player midi yamaha asta contine vre-o 6 bancuri de sunete si nu stiu cate subbancuri din care vre-o 7 feluri de garnitura de tobe.

Vrei tobe si mai bune atuncea ati trebuie alt soundfont , ceva LIVE , Naturastudio , sunt soundfonturi SF2 dinamice fiecare piesa din garnitura este inregistrata profi (wav 44.1/16bit stereo ) si are in jur de 50 de feluri de batai de la mangaiat pana la plesnit la maximum , acesta se poate seta automatic desenand " velociti" si vei avea o toba foarte realistica. Un program care reda "SF2" est " SFZ+" ...rgc softwere. Cred ca la fel merge si in Cubase cai au fost proiectate VST si in SONAR trebe sa instalezi SFZ+ prin DIRECTXISER un mic program care face legatura pentru SONAR si apare SFZ+ ca si un plugin synth.

Mai simplu iei BB ( Band im a Box) si alegi din sutele de piese una la care ati place toba si salvezi MIDI inchizi canalele de arminie si solo si lasi numai tobele , dar trebe sa le redai tot cu un program MIDI care foloseste sunetele SF2 sau ceva similar.

Si in FruityLoops se pot face tobesuper dar e mult de lucru caci trebe sa pui mai multe tobe mici , doua Basdrum , cinele iarasi de vreo trei ori mai multe ( vorbesc de canale si de diferite lovituri de tobe si cinele astea combinate dau impresia de live)

Nu te necaji si eu acuma invat ( cand am timp si chef) Cubase , e groaznic nimica nu gasesc dar o sa invat, cred ca in Cubase la VST sau VST instruments trebe sa fie tobe , am vazut ca uni cunosc mai intreaba.

Are dreptate cine scrie mai susu in forum ,daca nu inveti dai bani sa ati faca cineva , daca nu aibani de dat atuncea trebe sa te pui pe invatat ca mai tarziu sa te descurci .

 

Tobe inregistrate live problema degeaba ai 12 microfoane nu mai poti sa intervii dupa ce a fost inregistrat ( chiar bine inregistrate) daca vrei sa schimbi nivele intre piesele tobei , ex mai tare TOMURILE sau mai incet PREMIERUL su cinelele mai in spate ...nu se mai poate interveni si atuncea incepe calvarul cu supra inregistrare si nu se termina. Ideal e sa ai trase bine tobele pe canale separate totul ca apoi la mixare sa poti regla oricare ,

Faci demo cu ceva tobe facute in PC si mai trageti demo aceptabil si live cu sunet mai prost dar sa vada angajatorul ca chiar puteti sa va cantati piesele daca trebe , un experimentat va aude groovul trupei si prin inregistrare slaba , iar cele mai curate facute cu PC trebe sa arati ca ai si muzica si conceptie .E grau sa prinzi un " manager" producator sa aiba rabdare sa asculte mai multe piese si sa se si priceapa.

Link to comment
Share on other sites

Eu iti recomand, daca te decizi sa iti faci tobele pe calculator si doresti sa ai un sunet de tobe cat mai aproape de cel real, sa inveti Cubase-ul, apoi in VST instruments sa incarci Halion-ul, care este un sampler virtual simplu de manevrat si pe care-l folosesc de multa vreme cu sicces si e oke. Apoi ai foarte multe tobe samplate pe care pe poti gasi chiar si pe net. Recomand cele facute de AKAI, care nu sunt nici foarte mari ca format si sunt de calitate, insa pentru pt a le extrage iti trebuie un CDXtractor, caci akaiul are un format aparte. Mai departe il salvezi in format halion si ai incarcat astfel in cubase un sunet de tobe real, care a fost samplat si pe care il poti tu utiliza. De mute ori sunetul vine samplat pe diferite velocitati, asa ca dc chiar doresti sa dai un feeling real tobelor, o poti face.

De asemenea poti folosi Gigasampler cu rezultate foarte bune. In el poti incarca chiar waveuri mai mari, adica mai bine semplate.

Insa chiar si cu toata tehnologia de partea ta, parerea mea este ca tobele facute pe calculator nu au cum sa sune asemenea celor cantate. Bine, asta in cazul in care ai un tobar capabil... :)

Insa gusturile difera, precum difera si stilurile in care acestea se pot "fabrica" la un nivel profesional. Sper exemplu in muzica metal a devenit o odisnuinta sa se creeze tobe pe calc. Multi s-au obisnuit deja cu sunetul acesta, asadar il cer pentru ca suna intr-un anumit fel.

La fel cum sunet de Dimmu Borgir nu se poate fara tobe pe calc, sau cel mult trigerite, asa nu poti crea sound de jazz cu tobe pe calc....

Insa pe aceasta tema sunt convins ca se poate dezbate foarte mult ....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest luc

eu cred ca ar trebui sa inveti fruity loops. nu e chiar asa de greu. poti sa exporti wav, mp3 si suna foarte bine. oricum tobele sunt primul lucru pe care il inveti in loops.

e adevarat ca iti ia ceva timp sa scoti o varianta finala(daca esti perfectionist) dar merita. (pune-l pe baterist sa-l invete :)) )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.