www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Epiphone


Cursedone
 Share

Recommended Posts

am zis ca daca tot e fanclub si Peavey si Ibanez si etc. sa fie si unu de Epi. :)

 

chitara mea actuala e un Epiphone SG Gothic G400, cu dozele de stoc Alnico Classic(desi as vrea sa le schimb cu SD JB-Jazz), finish satin negru mat, corp si neck din mahon, set-neck, forma SG absolut perfecta pentru solo-uri usoare la freturile 17-22.

 

epiphone_goth_g400.gif

 

pe viitor am in vedere de asemenea ca poate sa mai achizitionez si un hummingbird acustic: http://www.thomann.de/gb/epiphone_hummingbird.htm un Korina Explorer http://www.thomann.de/gb/epiphone_explorer..._korina_blk.htm si un LP Custom http://www.thomann.de/de/epiphone_les_paul_custom.htm

 

eu am zis ce aveam de spus, astept ceilalti posesori de Epiphoane sa isi prezinte "aparatura" :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Am si eu Epiphone Les Paul Custom caruia i-am schimbat dozele si imi place mai mult decat unele Gibson mai ieftine (seria Studio) pe ca re le-am probat. E mai vechi, din cele facute in Coreea si nu l-as schimba decat cu un Elitist sau un Custom Shop, asta cand o sa am si banii necesari.

Link to comment
Share on other sites

Epiphone Standard , l-am cumparat de pe forum, e destul de veche si e facuta in Cehia.

de care SD ai la bridge? :) si la neck vad ca ai schimbat doza, standardurile parca aveau doze acoperite

 

Epiphone Les Paul Custom. Am renuntat la Gibsoane, si nu-mi pare rau! :)

de ce ai renuntat la Gibsoane? din cauza pretului prea mare?

Link to comment
Share on other sites

de ce ai renuntat la Gibsoane? din cauza pretului prea mare?

Da, intr-un fel am patit ca vulpea care zice ca-s acri. Sincer, ma gandeam sa imi cumpar un Gibson custom, si probabil c-as fi reusit daca imi vindeam si stratul (era cat pe ce sa il dau, m-am oprit la timp insa), intamplarea a facut insa sa pun mana pe un Epiphone custom. Nu l-am mai lasat jos, mi-a placut mai mult decat Gibson cu nu stiu de care burstbuckere. Sigur, nu am cantat pe Gibson Custom, momentan insa ma intind cat e plapuma, iar de cand cu Epi-ul asta, constat ca imi ajunge.

Link to comment
Share on other sites

Da, intr-un fel am patit ca vulpea care zice ca-s acri. Sincer, ma gandeam sa imi cumpar un Gibson custom, si probabil c-as fi reusit daca imi vindeam si stratul (era cat pe ce sa il dau, m-am oprit la timp insa), intamplarea a facut insa sa pun mana pe un Epiphone custom. Nu l-am mai lasat jos, mi-a placut mai mult decat Gibson cu nu stiu de care burstbuckere. Sigur, nu am cantat pe Gibson Custom, momentan insa ma intind cat e plapuma, iar de cand cu Epi-ul asta, constat ca imi ajunge.

adica unu ca asta: http://www.thomann.de/gb/gibson_les_paul_c...f86a49cbd44296f ?

 

sincer si eu mi-as lua mai degraba un epi custom pt ca in afara de partea vizuala(silverburstu ala arata prea bine), nu vad cine stie ce diferenta imensa(la specificatii) si diferenta e de 2300 de euro.. pai cu banii astia imi iau si cheite si doze de cea mai buna calitate si ii fac si setup profi si mai raman cu vreo 1500 de euro :| :) bineinteles ca nu am cantat nici pe gibson nici pe epi custom da am vazut o comparatie intre standard-urile de la epi si gibson si nu a fost diferenta chiar dramatica(iti dai seama ca gibsonu se auzea mai bine si tinea un pic mai bine acordaju, etc.) da la banii aia, epi all the way

 

la sg-uri nici nu ajung la comparatia de ton, nici nu imi plac cum arata gibson sg-urile, cu pickguard-ul ala aiurea... alea de la epiphone(mai ales Iommi signature cu straplocku pe coarna mai mare) arata mult mai frumoase din punctu' meu de vedere :)

Link to comment
Share on other sites

Diferenta se face la finisaje, in primul rand, cã lemn, n-ai de unde sa stii ce cioata nimeresti. Cei de la Gibson pretind ca aleg lemnul pentru Customuri, probabil asa si este, insa nu influenteaza numai lemnul. Au fost discutii aprinse pe forum pe tema lemnului folosit (de care, si din cate bucati), insa trebuie tinut cont ca in cazul unei chitare electrice influenteaza foarte mult partea electronica. Astazi am probat la un amic un Epi Standard cu doze Gibson Clasic '57. Chitara suna ca un Gibson, si-a schimbat complet tonul (suna infundat si neconturat cu vechile doze) si nu am sesizat nicio diferenta fata de Gibsonul Les Paul Studio cu doze Burtbucker pe care l-am avut.

Diferente majore nu exista, totul este mai mult in capul nostru, cam asta e adevarul (meu). Problema adevarata e alta. Avem tot felul de fixatii pe baza carora marile firme fac bani. Uita-te la Slash, are 'nspe mii de modele signature, Gibson baga banii in buzunar, si in fiecare an mai scoate o serie "limitata" (de portofelul clientilor), timp in care Slash mai compune vreun riff celebru pe copia lui de Gibson! :)

Link to comment
Share on other sites

Diferenta se face la finisaje, in primul rand, cã lemn, n-ai de unde sa stii ce cioata nimeresti. Cei de la Gibson pretind ca aleg lemnul pentru Customuri, probabil asa si este, insa nu influenteaza numai lemnul. Au fost discutii aprinse pe forum pe tema lemnului folosit (de care, si din cate bucati), insa trebuie tinut cont ca in cazul unei chitare electrice influenteaza foarte mult partea electronica. Astazi am probat la un amic un Epi Standard cu doze Gibson Clasic '57. Chitara suna ca un Gibson, si-a schimbat complet tonul (suna infundat si neconturat cu vechile doze) si nu am sesizat nicio diferenta fata de Gibsonul Les Paul Studio cu doze Burtbucker pe care l-am avut.

Diferente majore nu exista, totul este mai mult in capul nostru, cam asta e adevarul (meu). Problema adevarata e alta. Avem tot felul de fixatii pe baza carora marile firme fac bani. Uita-te la Slash, are 'nspe mii de modele signature, Gibson baga banii in buzunar, si in fiecare an mai scoate o serie "limitata" (de portofelul clientilor), timp in care Slash mai compune vreun riff celebru pe copia lui de Gibson! :)

 

Ai cam foarte mare dreptate aici. Marile firme gend Gibson si Fender traiesc acum mai mult din marketing. Din pacate produsele lor sunt destul de departe calitativ de ce au fost la inceputuri. Si eu stiu ca Gibson ar alege lemnul la unele modele, dar din cate stiu eu doar la modelele facute de divizia Custom Shop, in rest sunt toate cam din acelasi gen de lemn. Eu ce am probat pana acum (cateva Standard, mai multe Studio-uri) nu pot sa spun ca m-au prea impresionat, singurele care mi-au placut au fost un Studio din 90 parca si un Standard Ebony din 2002, restul mi s-au parut foarte apropiate sau chiar unele destul de departe de Epi-ul meu Custom care, cu electronica upgradata suna foarte aproape de un Gibson veritabil.

 

Am un prieten care avea un Studio recent cumparat si de care nu prea era multumit de cum suna (credea ca sunt dozele de vina, le-a schimbat si pe alea si tot nu ii suna cum trebuie). A probat la cineva un Epi Standard chinezesc care suna mult mai gras si mai a Gibson decat Studioul lui. Si-a vandut Studioul si a cumparat acel Epi de care4 eset mai mult decat multumit. Le-am probat si eu pe amandoua si (stiu ca o sa imi sara multi in cap pentru ce spun acum) i-am dat dreptate, Epi-ul era mult mai reusit si ca lucratura si ca finisaje, iar la capitolul sunet mi s-a parut ca suna mai plin si mai cu vana decat Studio. Daca o tin tot asa pana la urma Epiphone o sa ajunga brandul premium al concernului ... Exagerez putin, dar ca si la Fender, si la Gibson devine o loterie cumparatul unei chitari reusite. Cred ca voi opta si in cazul unui Les Paul sa imi iau de la un producator mai mic, dar mai atent la calitate (pentru chitarile gen strat Blade este o optiune cu un raport pret calitate exceptional, la Les Paul inca nu m-am hotarat, sunt ceva mai multe optiuni).

Link to comment
Share on other sites

bai io nu stiu pe ce gibson-uri ati pus voi mana, dar eu tot ce am atins nici nu discuta cu epiphone. poate eventual seria epihone elite mij, care e cea mai cea in materie de lp si sg. poate am avut eu noroc, dar diferenta e mare, la cum rezoneaza chitara (pur si simplu simti chitara vie in mana) si mai ales cum simti mana pe corzi si gat.

eu am avut ocazia sa detin gibson-uri din 3 ere: 93, 05 si 07, iar epi-uri: 1 std china, 1 custom koreea si un elite japan.

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

No offence, dar nu am spus ca toate Epi sunt mai bune ca Gibson, doar am vrut sa scot in evidenta faptul ca Gibson au scazut foarte mult calitatea produselor, mai ales in ultimul timp si ca a cam devenit o loterie cu cumparatul chitarii, mai ales daca nu ai unlot mai mare de unde sa alegi. Nu zic nu, poate ai avut tu noroc cu Gibson, dar eu am intalnit cateva pe care daca nu scria Gibson pe headstock nu as fi crezut niciodata ca Gibson se poate compromite in asemenea fel.

Link to comment
Share on other sites

bai io nu stiu pe ce gibson-uri ati pus voi mana, dar eu tot ce am atins nici nu discuta cu epiphone. poate eventual seria epihone elite mij, care e cea mai cea in materie de lp si sg. poate am avut eu noroc, dar diferenta e mare, la cum rezoneaza chitara (pur si simplu simti chitara vie in mana) si mai ales cum simti mana pe corzi si gat.

eu am avut ocazia sa detin gibson-uri din 3 ere: 93, 05 si 07, iar epi-uri: 1 std china, 1 custom koreea si un elite japan.

 

Andrei, era vorba despre sunet, nu despre feeling. Gibsonul se dinstinge prin 3 lucruri fata de Epiphone: gaurile din corp, vopsea si hardware. E normal sa rezoneze mai tare cand nu e amplificata (gaurile sunt responsabile) si e normal sa ai "priza" la mana mai buna, pentru ca lacul ala nu e alunecos ca cel din poliuretan de pe epi. In ceea ce priveste hardware-ul, e clar ca epi sta foarte prost.

Eu am ajuns la cateva concluzii experimentand: conteaza lemnul si dozele. Cum dozele se pot schimba, ramane sa gasesti lemnul. Tonul e dat in mare parte de doze, de sustain e responsabil lemnul.

Da, sunt de acord cu tine. Gibson nici nu se compara cu Epiphone...la pret. Sincer eu nu regret ca nu mi-am luat Traditional-ul ala de care iti ziceam sau ca nu mi-am vandut Fenderul sa imi iau un Custom. Epiphone-ul Custom pe care l-am achizitionat de curand a fost luat doar pentru ca mi-a placut cum suna de cum am pus mana pe el (cu toate ca nu aveam programat altceva decat un Gibson). Cred ca asta ar trebui sa facem cu totii, sa luam ce ne place, nu ce auzim noi ca ar fi bun sau de firma. Pacat ca traim in Romania si avem putine magazine unde putem experimenta si cumpara.

Ah, si sa nu uit. Am cantat pe o alta chitara, mult mai ieftina, care suna foarte bine, si chiar foarte apropiat de ce am numi "ton de Gibson". Chitara cu pricina e un Ibanez SZR520 si m-a facut sa-mi mai schimb parerea despre Ibanez. :)

Link to comment
Share on other sites

Apropo, azi am cantat pe un Epiphone Joe Perry, suna extrem de bine, mai ales ca avea si Burstbucker 2 si 3 pe el, in fata uni Gibson Standard cu Burstbucker Pro mie mi-a placut mai mult Epi, avea mai multa grasime. Acum nu spun ca Epi e mai bun ca Gibson, doar ca daca ai sansa sa gasesti un Epi bun nu merita sa il vinzi si sa iti cumperi orice Gibson.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Mi_Cald

 As vrea sa incep cu faptul ca laurocontis65 are cel mai frumos avatar de pe forumul asta. :)  

 Acum la subiect,astept sa'mi vina o chitara epi lp special II de pe thomann. Am citit in multe locuri ca dupa achizitionare ar cam trebui schimbate corzile deoarece cele din fabrica suna cam aiurea. A intampinat cineva vreo problema la corzi imediat dupa cumparare?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Subscriu la partida celor care cred totusi ca exista o mare diferenta intre gibson si epiphone. Cand am fost in state am avut ocazia sa vad un showroom gibson, langa fabrica din Bozeman, MT, unde se produc acusticele Gibson. Evident ca aveau si o multime de electrice acolo. Eu am acasa un Epi Les Paul de care sunt foarte multumit, dar...cand luai un Gibson in mana...simteai ca e gibson...la gat mai ales...plus ca sunetul era exact cel pe care te asteptai sa-l aiba. Diferenta care m-a marcat pe mine cel mai mult a fost cea intre cum suna o doza de bridge pe un gibson si cum suna pe un epi...poate e o chestie pur subiectiva, dar din cele 10-15 gibson les pauluri pe care am cantat acolo in ziua petrecuta la shop (ca practic o zi am hoinarit pe acolo) toate sunau mult peste epiul meu, care nu e tocmai cel mai varza model :) (mai multa lume cu mult mai multa experienta ca mine mi-a confirmat ca e o chitara buna).

In alta ordine de idei chitara care mi-a placut mie cel mai mult din shop a fost un John Mayer Signature strat. Ironia sortii as putea sa zic :)

Link to comment
Share on other sites

Subscriu la partida celor care cred totusi ca exista o mare diferenta intre gibson si epiphone. Cand am fost in state am avut ocazia sa vad un showroom gibson, langa fabrica din Bozeman, MT, unde se produc acusticele Gibson. Evident ca aveau si o multime de electrice acolo. Eu am acasa un Epi Les Paul de care sunt foarte multumit, dar...cand luai un Gibson in mana...simteai ca e gibson...la gat mai ales...plus ca sunetul era exact cel pe care te asteptai sa-l aiba. Diferenta care m-a marcat pe mine cel mai mult a fost cea intre cum suna o doza de bridge pe un gibson si cum suna pe un epi...poate e o chestie pur subiectiva, dar din cele 10-15 gibson les pauluri pe care am cantat acolo in ziua petrecuta la shop (ca practic o zi am hoinarit pe acolo) toate sunau mult peste epiul meu, care nu e tocmai cel mai varza model :) (mai multa lume cu mult mai multa experienta ca mine mi-a confirmat ca e o chitara buna).

In alta ordine de idei chitara care mi-a placut mie cel mai mult din shop a fost un John Mayer Signature strat. Ironia sortii as putea sa zic :)

 

Schimba-i dozele. Sa vezi diferenta! :) Eu mi-am schimbat dozele de pe Gibson (aveam 490R si 498T) cu Burstbuckere Pro si deja parca aveam alta chitara. Dozele de pe Epiphone suna mult mai infundat. Am cantat la cineva pe un Epi standard (am scris de altfel si mai sus) cu doze Gibson Classic 57. Sunetul s-a schimbat complet.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Guest vladislav

un lp cu fast neck , ceva mapple neck cu rosewood pe fretboard si ne pictat ci doar finisat ... ? ceva modele stiti ? ms

Edited by vladislav
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.