www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Trupe Romanesti Care Canta Doom


korko
 Share

Recommended Posts

Guest Chiperion

Multumim, Psyche, ai fost de mare ajutor.

 

Pe cine stiu eu:

- God - in perioada pre-Portugalia, astia au fost primii care-au bagat asa ceva mai serios pe la noi.

- pe cand eram io-n scoala primara, Stih; pe Bogdan Luparu il regasim in ceva similar, care se cheama Piatra si care-o sa cante pe 13.12 in Bucuresti, alaturi de altii misto.

- Abigail, activi bine-mersi si acum :), unde canta si trei (parca) din colegii nostri de forum. A mai cantat inca unul, se stie el.

- Gothic, iar vechi, au o piesa pe compilatia aniversara Bestial si am impresia c-au si avut niste liveuri recent.

- Interitus Dei; sunt si ei pe compilatia aia, l-am vazut pe unu' din ei pe-aici...

- My Shadow, care e si nu mai e, da' pe Klepsy o sa-l auzim intr-un proiect nou cat de curand, daca iese totu' bine.

- Aghast, mai recenti; baimarenii baga si niste black in mixtura, foarte interesant.

- Sincarnate, si mai recenti. Astia au iesit cel mai tare la rampa, in ultima vreme. Putem sa-i multumim vocalului lor pentru evenimentele Hatework; bun, nu numa' lui. :)

 

Daca am ,,iertat" pe cineva, scuzati. O sa mai apara macar un proiect nou pe felia asta, stay tuned.

Link to comment
Share on other sites

Stiu trupele astea.... :)

 

Bine astea sunt trupe cu elemente de doom sa zicem.....ca se cam trag toate din doom-death dar canta gothic metal....

De Piatra , My shadow si Aghast nu am auzit.....Gotta check'em out.....si is f. curios de noul proiect de care zicea cineva :)

Cautand dupa trupele astea pe youtube am gasit asta

Stih - lacrima mea.......super si e cam doom al the way

De unde e trupa asta ?

 

Bun dar o trupa ca si Candlemass sau Saint Vitus de exemplu sau macar ca MDB , stiti sa existe pe la noi.....

DOOM on ! :)

 

PS : http://www.youtube.com/watch?v=CAEQQS_qKTE

Aici e un colaj cu 50 de riffuri de Doom ...desi nu toate trupele canta doom , sunt convins ca stiti multe trupe de aici ( eu stiam cam de jumate ) , is multe din cehia , polonia .....sound really cool

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Stih au fost suceveni, acu' nu mai exista; incearca Piatra, ca Luparu' acolo baga. (Ma rog, baga el si-n Bucovina, da' acolo nu-i vorba de doom)

Link to comment
Share on other sites

ok si trupele astea is cam tot asa ceva , cu elemente de doom ...personal mi se pare ca abigail ( da , am vazut ca e f. activ unul dintre colegii nostrii de forum de la abigail :) )si stih s-ar apropia cel mai mult de doom si i guess ca nu avem trupe de doom stil candlemass.....

Merci pt. raspunsuri

si mai ziceti ce trupe mai dark (gothic rock sau metal , doom si alte chestii de genu asta ) , mai stiti in romania......

ar fi de preferinta nu trupe ce au scos albume la bestial , ca alea cred ca le stim cu totii ( io is din Timisoara si probabil de aia le stiu mai bine :) )

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca stiati dar Makrothumia e de fapt early Negura..... :)

 

De fapt Makrothumia este un side-project al fratilor [whatever their name is] de la Negurã Bunget. Early NB se numea Wiccan Rede.

 

App de NB, in primavara va iesi un album-proiect atmosferic al lui Negru, tobarul din NB, to be called "Din Brad"daca tin bine minte.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 4 months later...

Hello. Unii dintre voi aveti o idee complet gresita despre ce este doom si ce nu. Mia mult de atat, unii aveti informati complet eronate in privinta unui artist sau altuia.

God, Gothic, Interitus Dei, LOST, Icon Of Sin, Hovercraft, Frozen Dusk, Cronos, Godless si asta doar ca sa insir trupele care sunt mai apropiate, de fapt, de gothic metal sau deah metal decat de doom. Chiar asi asa, God n-au fost primii si nu a cantat doom niciodata, cu atat mai putin acum lol, Gothic canta acum o mixtura de melodic deathe metal cu multe alte stiluri si o face excelent, Interitus nu au mai facut nimic nou de mult timp si oricum, tot gothic, Icon of Sin era gothic all the way, Hovercraft la fel, Frozen Dusk era power melodic pe calea Nightwish, Cronos a fost un soi personal de melodic death si gothic, Godless nu mai tin minte exact, dar au durat f putin si nu doom oricum. Sunt in scena underground de aproape 19 ani si cam stiu tot ce a fost si mai este inca, cine a contat si mai conteaza si cine a fost doar un nume pe un afis de cateva ori intr-o vara.

 

Nu a mentionat nimeni DinUmbra, Metavoid, proietele din Barlad si Suceava, Aabsynthum si Descent into Despair (si nu ma refer la autopromo)..

 

@korko, DinUmbra au ceva reminiscente de Candlemass.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Toate sau aproape toate trupele din acest topic sunt death/doom sau doom gotic. Doom gotic poate sa fie interesant, dar e destul de diferit de stilul original.

 

Stone Fixion nu are nici o treaba cu stoner/doom.

 

Iata cateva piese care ar putea sa fie ce a fost numit mai tarziu stoner/doom, in majoritate din anii 70:

 

Progresiv TM "Clepsidra":

 

FFN "Omagiu":

 

Harap Alb:

 

poate si cateva piese de Phoenix (si alte formatii de sigur).

 

ceva mai nou, poate Tep Zepi:

Edited by Rastislav Svarog
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.