www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Cu Distorsu


dreamcatcher
 Share

Recommended Posts

este vorba de un ibanez prestige 3120 cu tonezone (bridge) si pafpro (neck) [humbuckers].

problema e ca nota "moare". se intampla cu bossgt8, podxt, digitech gsp1101 si altele.

am atasat un sample.

ai dozele prea sus si corzile iti sunt uzate...am dreptate? Si din cauza ca sunt sus si uzate iti vibreaza asa, si sunt atrase de magnetii de la doze, accentuandu-se sunetul acela, si lack of sustain.

Link to comment
Share on other sites

ai dozele prea sus si corzile iti sunt uzate...am dreptate? Si din cauza ca sunt sus si uzate iti vibreaza asa, si sunt atrase de magnetii de la doze, accentuandu-se sunetul acela, si lack of sustain.

.. That's what they call in slang a "howling" note. Poate fi din motivul de mai sus, cel mai probabil.

In alta ordine de idei, am intilnit si eu cazuri de note moarte in anumite pozitii pe git ("dead notes"), pur si simplu frecventa aia nu era favorizata, ba dimpotriva... motive de ordin fizic/matematic/acustic :) , you name it, sunetul nu avea sustain, ce sa faci, nu erau moleculele aranjate favorabil in fibra lemnului, sau a hardware-ului, sau nu erau planetele aranjate corect in ziua cind s-a adunat chitara, LOLZ... sa te iei cu miinile da par.. si vorbesc de scule misto, din categoria o mie de para...

:)

Link to comment
Share on other sites

.. That's what they call in slang a "howling" note. Poate fi din motivul de mai sus, cel mai probabil.

In alta ordine de idei, am intilnit si eu cazuri de note moarte in anumite pozitii pe git ("dead notes"), pur si simplu frecventa aia nu era favorizata, ba dimpotriva... motive de ordin fizic/matematic/acustic :) , you name it, sunetul nu avea sustain, ce sa faci, nu erau moleculele aranjate favorabil in fibra lemnului, sau a hardware-ului, sau nu erau planetele aranjate corect in ziua cind s-a adunat chitara, LOLZ... sa te iei cu miinile da par.. si vorbesc de scule misto, din categoria o mie de para...

:)

se numeste strat-itis chestia asta daca nu ma insel

Oricum am la coarda Mi subtire la tasta 12 asa ceva, dar doar cand se uzeaza coarda...si nu prea e asa ca la micromi aranjate bla bla :) , pentru ca fac bend cu coarda pe unde ar veni celelalte si la fel face :P deci e clar ca nu e fretu sau + daca ma uit sub coarda e much worn decat restu, e si de 9 si na se duce mai repede. Oricum on a funny note, daca guitarhead are dreptate :D du chitara la un exorcist :D poate ii scoate dracii

Link to comment
Share on other sites

se numeste strat-itis chestia asta daca nu ma insel

Oricum am la coarda Mi subtire la tasta 12 asa ceva, dar doar cand se uzeaza coarda...si nu prea e asa ca la micromi aranjate bla bla :) , pentru ca fac bend cu coarda pe unde ar veni celelalte si la fel face :) deci e clar ca nu e fretu sau + daca ma uit sub coarda e much worn decat restu, e si de 9 si na se duce mai repede. Oricum on a funny note, daca guitarhead are dreptate :D du chitara la un exorcist :) poate ii scoate dracii

strat-itis este altceva , este cand se ineaca tonul prea puternic ciupit sus cam de la octava in sus si efectiv dispare

fapt ce se deatoreaza saturari magnetului Alnico .

 

Sampleul pus mai sus suna a coarda murdare + brum+ reflexii in antifaza din corp dar si din arcuri de vibrator daca are ,pozitia dozei sub coarda , inaltimea dozei fata de coarda , constructia chitarei ( materoal rezonanta proprie , regfelxii )

Brumul puternic poate sa produca aceiasi fenomen intrand in intermodulatie cu nota G ( sau armonice in jurul frecventei de 50,100,200 Hz)

 

di fara dist. suna asa de scurt ?

Link to comment
Share on other sites

e adevarat. corzile sunt uzate. exista si arcurile pt. tremolo. o sa fac un test diseara inlocuind corzile cu unele noi si punand o carpa peste arcuri sa nu rezoneze.

dozele au intre 5-10mm de coarda. lemnul e mahon cu o placa de artar deasupra.

cine a folosit chitara inaintea mea folosea corzi mai groase 0.10 sau 0.11 si arcurile (in nr. de 3) la tremolo in V. adik arcurile 1 si 3 erau mai tensionate.

deasemenea pozitia dozelor era mai jos.

Link to comment
Share on other sites

am schimbat corzile cu unele noi;

am coborat dozele mai jos (aprox. 8mm fata de coarda, poate mai mult);

am "imbracat" arcurile din cavitate cu o batista a.i. nu se mai aud vibrand cand lovesc in corpul chitarii;

 

am atasat 3 sampleuri. mostra 3 e un flageolet pe tasta 5 coarda sol (i.e. nota sol).

nu am folosit noise gate pt. a evidentia mai mult ce se intampla.

cu noise gate nota "moare" aproape la fel de repede ca si inainte.

mostra_1.mp3

mostra_3.mp3

mostra_2.mp3

Link to comment
Share on other sites

problema cu impamantarea nu cred ca e. am mai facut teste prin alte camere si alte prize si chiar cu un ups. nu pare nici o schimbare.

deasemenea nici una din doze nu cred ca e cu probleme pt. ca ambele humbuckere se comporta la fel. si tonezoneul si paf proul.

apare acea instabilitate a sunetului in toate situatiile (vezi sampleurile atasate anterior).

 

pe clean nu sunt probleme. chitara rezoneaza si am sustain.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

am fost cu chitara la un prieten.

chitara>pc>guitar rig 3.

suna foarte bine de fapt..nu e de la chitara, doze, parte electrica, cablu.

problema e la mine in apartament. aveti vre-o idee?

repet ca am incercat cu procesorul in ups (baterie) si nu s-a sesizat nici o diferenta. deci am eliminat si capitolul priza.

Link to comment
Share on other sites

Setarile procului sunt de vina. Folosesti vreun efect de modulatie ? [n-am ascultat sample-ul, dar am patit ceva similar cu un flanger. E normal la anumite efecte, dar nu ma pune sa iti explic, pentru ca nu stiu cum]

 

se intampla in orice situatie. cu sau fara efecte de modulatie.

deranjant de accentuat la distors. foarte putin sesizabil pe clean.

folosesc un digitech de rack gsp1101.

problema asta s-a intamplat cu toate procesoarele pe care le-am avut.

Link to comment
Share on other sites

se intampla in orice situatie. cu sau fara efecte de modulatie.

deranjant de accentuat la distors. foarte putin sesizabil pe clean.

folosesc un digitech de rack gsp1101.

problema asta s-a intamplat cu toate procesoarele pe care le-am avut.

 

scuze daca am sarit peste din greseala

 

ai pus sample de ton/sustain pe "clean" ?

 

adica vreau sa aud chitara , nu intereseaza nici un efect .

 

sa auzim daca nu chitara are problema in care caz trebuie alta chitara..

 

procesoarele da-le la vre-un fraier cu cat mai multi bani .

 

cauti pe net Doctor Boogey Schematics . clona de Mesa Boogie Dual Rectifier ( unul din canale , cred ca RED) dar sunt si scheme cu ambele canale clonate cu J-FET in loc de tuburi ,Suna 99% identic , in topicul "Tonul" cred ca am pus schema si explicatii cu sa- faci distors reglabil .

 

Aici am o piesa trasa sambata si postata pe acidplanet

 

http://www.acidplanet.com/artist.asp?songs=386149&T=3638

 

prima piesa de sus din lista Ostern Vacation , cele trei chitarae sunt inregistrate direct din DoctorBoogey in placa de sunet , din placa de sunet am ecoul si chorus la solo , nu s-a post filtrat nimic , nu este nici un artificiu ca sa se separe soundurile , asa suna de clar preampul cu J-FET.Uitati porcariile de" procesoare" nu-s bune numai in caz de forta majora si cu un rabat mare la calitate.

Link to comment
Share on other sites

Am citit mesajul tau.dar zic ca nu-i nici un secret asa ca putem sa discutam pe forum .POATE citesc si altii si daca au pro9blema asemanatoare vor sti ce rezplvare ar fi OK.

 

Asa daca ??? ai incercat chitara FARA EFECTE si suna perfect si numai pe dstors suna "altfel".?

 

Daca vrei sa vezi efectul din distors reglezi nivelul de distors de la ZERO la MAXIM si urmaresti ce se intampla cu sunetul.

 

Daca este vorba de "interferente" ce provin din amestecul semnalului dat de corzi si campurile electromagnetice captate de doza poti incerca urmatorul lucru : te plimbi cu chitara in diferite pozitii ale camerei , si invarti chitara in tot felul de pozitii trebyuie sa gasesti o pozitie in care efectul nedorit dispare.daca este asa inseamna ca este vorba despre "intermodulatie" cu campuri perturbatoare.Ajuta un pickup humbucker .

 

daca DSP-ul si cu baterii face acelai lucru se poate sa nu fie de vina.In orice caz incerci fara nici un efect ambiental ( chorus, flanger, phaser , hall,reverb.,echo sau pitch ) numai cu distors.

Link to comment
Share on other sites

Am citit mesajul tau.dar zic ca nu-i nici un secret asa ca putem sa discutam pe forum .POATE citesc si altii si daca au pro9blema asemanatoare vor sti ce rezplvare ar fi OK.

 

Asa daca ??? ai incercat chitara FARA EFECTE si suna perfect si numai pe dstors suna "altfel".?

 

Daca vrei sa vezi efectul din distors reglezi nivelul de distors de la ZERO la MAXIM si urmaresti ce se intampla cu sunetul.

 

Daca este vorba de "interferente" ce provin din amestecul semnalului dat de corzi si campurile electromagnetice captate de doza poti incerca urmatorul lucru : te plimbi cu chitara in diferite pozitii ale camerei , si invarti chitara in tot felul de pozitii trebyuie sa gasesti o pozitie in care efectul nedorit dispare.daca este asa inseamna ca este vorba despre "intermodulatie" cu campuri perturbatoare.Ajuta un pickup humbucker .

 

daca DSP-ul si cu baterii face acelai lucru se poate sa nu fie de vina.In orice caz incerci fara nici un efect ambiental ( chorus, flanger, phaser , hall,reverb.,echo sau pitch ) numai cu distors.

 

am incercat cu pozitia. chiar m-am plimbat in diferite camere.

am 2 humbuckere. nici un single coil. un pafpro si un tonezone dimarzio.

si da, din baterie e acelasi lucru.

Link to comment
Share on other sites

am fost la un vecin in bloc. aceeasi problema. parca un pic mai bine...

poate blocul are impamantarea proasta.

 

 

am incercat cu pozitia. chiar m-am plimbat in diferite camere.

am 2 humbuckere. nici un single coil. un pafpro si un tonezone dimarzio.

si da, din baterie e acelasi lucru.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
sample-uri cu chitara bypass prin digitech gsp1101 si un sample doar cu distors si un pic gate.

(ibanez rg3120 > monster cable > digitech gsp1101 > usb > imac > garageband)

 

bypass.mp3

distors.mp3

post-1236-1242155244_thumb.png

Suna aprox OK , pare -se ca se amortizeaza din oscilatii reflectate in coarda+corp . Si pare-se ca folosind distorsul se amplifica chiar semnalul ce atenueaza ( unde stationare ce se insumeaza cu semnalul direct dat de coarda).

 

Sa incerci sa pui un compresor inainte de distors , reglat fin , sa egalizeze inainte amplitudinea ce oricum va fi comprimata si de distors .

 

Cateodata este chiar bine sa ai tonul "scurt" .

 

Regleaza tonul mai fara bass diin reglaj de ton /EQ, medii adecvate si nu pre multe inalte , si incearca sa folosesti doza neck ca sa ai sustain mai bun( ton mai lung ).

S-ar putea ca toata chitara corpul+coarda etc al chitarei produce aceasta proprietete nefasta de "intermodulatie" ce doar este "amplificata" de distors si in acest caz incerci cu doza neck ,

 

Depinde si de unde sunt puse dozele , in ce punct capteaza sunetul .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.