www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Setup Chitara


dani
 Share

Recommended Posts

Guest CristiZgarieNori

e ciudat, am schimbat multe chitari pana acum, si pana acum 1 an 2 chitari foarte ieftine, no name, dar nu am avut niciodata probleme de genu asta

 

aveti si voi mai multa grija ce cumparati, banii nu cresc in copac :)

Link to comment
Share on other sites

Deci se justifica faptul ca daca mergi la un croitor debutant trebuie sa accepti ca-ti face pantalonii cu un crac mai mare si unul mult mai mic... :)

 

nu my friend pt ca pantalonii ii vezi di prima pe cand chitara tr sa fii prea meserias

ma gandesc si eu cand a vandut amicu leo fender prima chitara nu o fi fost perfecta nu?

o fi fost si t bone walker pe lael si i a zis

man lasa ma sa ma duc pe la gibson

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

daca ai curaj nu trebuie sa apelezi la un lutier, fie el si de treaba, sa pierzi 100 euro:)

te inarmez cu o surubelnita in cruce, un inbus de 5 si o piatra fine de polizor, scoti corzile, ajustezi bine griful (sa fie perfect drept - poti verifica cu o coarda pusa temporar, nu prea stransa...tii pe tasta 2 si pe tasta12+ si coarda trebuie sa atinga la limita celelalte freturi, din mijloc) apoi te apuci de frecat cu o piatra dreaptta,,, fina de oplizor de granulatie cam de la 600 in sus... ie un smirghel (hartie abraziva) de granulatie foarte fina (>1000) si il finisezi sa straluceasca si sa nu caraie corzile in freturi, dai si sarmele si griful cu ulei special comandat de pe vreun site sau daca nu ai .. cu ceara de la o lumanare, stergi bine griful cu o carpa uscata, pui niste varf de creion ###### in pragus sa-l lubrifieze, pui corzile la loc, le tensionezi indreptia iar griful, acordezi si gata - nu mai ai buzz, nu falseaza, corzile se simt bine la banduri.

actiunea o setezi cu surubelnita;) la bridge ai acolo nijte inbusuri micute cred ca de o.5 care urca sau coboara corzile, ideal ar fi sa le ai la aceeasi distanta sa nu-ti prinzi pana in ele, alea din spate sunt pentru tonalitatea corzii--- adica iei :)) un tuner bun si ai grija sa mijti de alea in sus si in jos pana nota de pe coarda libera e aceeasi cu nota de pe tasta 12;)

cat despre schimbarea suruburilor..nu trebuie facultate

da-mi mie o bere si iti fac treaba asta gratis:D

Link to comment
Share on other sites

daca ai curaj nu trebuie sa apelezi la un lutier, fie el si de treaba, sa pierzi 100 euro:)

te inarmez cu o surubelnita in cruce, un inbus de 5 si o piatra fine de polizor, scoti corzile, ajustezi bine griful (sa fie perfect drept - poti verifica cu o coarda pusa temporar, nu prea stransa...tii pe tasta 2 si pe tasta12+ si coarda trebuie sa atinga la limita celelalte freturi, din mijloc) apoi te apuci de frecat cu o piatra dreaptta,,, fina de oplizor de granulatie cam de la 600 in sus... ie un smirghel (hartie abraziva) de granulatie foarte fina (>1000) si il finisezi sa straluceasca si sa nu caraie corzile in freturi, dai si sarmele si griful cu ulei special comandat de pe vreun site sau daca nu ai .. cu ceara de la o lumanare, stergi bine griful cu o carpa uscata, pui niste varf de creion ###### in pragus sa-l lubrifieze, pui corzile la loc, le tensionezi indreptia iar griful, acordezi si gata - nu mai ai buzz, nu falseaza, corzile se simt bine la banduri.

actiunea o setezi cu surubelnita;) la bridge ai acolo nijte inbusuri micute cred ca de o.5 care urca sau coboara corzile, ideal ar fi sa le ai la aceeasi distanta sa nu-ti prinzi pana in ele, alea din spate sunt pentru tonalitatea corzii--- adica iei :)) un tuner bun si ai grija sa mijti de alea in sus si in jos pana nota de pe coarda libera e aceeasi cu nota de pe tasta 12;)

cat despre schimbarea suruburilor..nu trebuie facultate

da-mi mie o bere si iti fac treaba asta gratis:D

 

Ai facut vroedata operatiunea asta?

Pe ce chitara?

Ia pune niste poze.

 

Daca nu, mai bine lasa teoria, ca praftica ne omoara.

Link to comment
Share on other sites

Ai facut vroedata operatiunea asta?

Pe ce chitara?

Ia pune niste poze.

 

Daca nu, mai bine lasa teoria, ca praftica ne omoara.

 

true:)

 

ca sa faci o treaba de amator si sa-ti para rau ca ai facut-o,da,go ahead, faci ce vrei al chitara.Dar daca vrei ceva Profi...tre sa platesti :)

 

Nu este recomandat sa-ti iei tastele la polizor...la pila sau la shmilgher cum a zis mai sus cineva:)Faciasta doar in momentul cand ai in spate cateva cunoastinte.

Link to comment
Share on other sites

daca ai curaj nu trebuie sa apelezi la un lutier, fie el si de treaba, sa pierzi 100 euro:)

te inarmez cu o surubelnita in cruce, un inbus de 5 si o piatra fine de polizor, scoti corzile, ajustezi bine griful (sa fie perfect drept - poti verifica cu o coarda pusa temporar, nu prea stransa...tii pe tasta 2 si pe tasta12+ si coarda trebuie sa atinga la limita celelalte freturi, din mijloc) apoi te apuci de frecat cu o piatra dreaptta,,, fina de oplizor de granulatie cam de la 600 in sus... ie un smirghel (hartie abraziva) de granulatie foarte fina (>1000) si il finisezi sa straluceasca si sa nu caraie corzile in freturi, dai si sarmele si griful cu ulei special comandat de pe vreun site sau daca nu ai .. cu ceara de la o lumanare, stergi bine griful cu o carpa uscata, pui niste varf de creion ###### in pragus sa-l lubrifieze, pui corzile la loc, le tensionezi indreptia iar griful, acordezi si gata - nu mai ai buzz, nu falseaza, corzile se simt bine la banduri.

actiunea o setezi cu surubelnita;) la bridge ai acolo nijte inbusuri micute cred ca de o.5 care urca sau coboara corzile, ideal ar fi sa le ai la aceeasi distanta sa nu-ti prinzi pana in ele, alea din spate sunt pentru tonalitatea corzii--- adica iei :)) un tuner bun si ai grija sa mijti de alea in sus si in jos pana nota de pe coarda libera e aceeasi cu nota de pe tasta 12;)

cat despre schimbarea suruburilor..nu trebuie facultate

da-mi mie o bere si iti fac treaba asta gratis:D

 

Ups. A venit Bahoi pe RGC?

Link to comment
Share on other sites

daca nu faceam nu mai ziceam:)

eu am postat sa va ajut pe voi nu trebuie sa ma combateti:)... daca vreti sa dati 100 de euro e ok.. daca aveti de unde. eu nu am si de asta imi fac treburile de genu' singur.

bineinteles ca prima data nu incerci pe gibson treaba asta:P

 

poze.... daca aveam din alea cu inainte si dupa ...nu ai de vazut decat un grif de chitara...

 

cat despre flajeolet flageolet.. eu am citat oricum ii zic pinch harmonic

 

daca nu faceam nu mai ziceam:)

eu am postat sa va ajut pe voi nu trebuie sa ma combateti:)... daca vreti sa dati 100 de euro e ok.. daca aveti de unde. eu nu am si de asta imi fac treburile de genu' singur.

bineinteles ca prima data nu incerci pe gibson treaba asta:P

 

poze.... daca aveam din alea cu inainte si dupa ...nu ai de vazut decat un grif de chitara...

 

cat despre flajeolet flageolet.. eu am citat oricum ii zic pinch harmonic

 

 

ideea e ca nu vreau sa stric afacerea omului :)

 

dar daca chitara iti bazaie de belea, corzile sunt indepartate, falseaza... nu ai nici un ban in buzunar si te simti frustrat... puncte puncte puncte. sper ca am fost inteles.

Link to comment
Share on other sites

Guest withefish

Eu am incercat acum cativa ani metoda cu pilitul,m-a pus talentul sa scot si tastele,pe o chitara Regin sau Hora ce o fi fost(autohtona oricum)si am distrus-o!La terminarea operatiunii era mai proasta ca la inceput :)

Asa ca grija maaaree!

Link to comment
Share on other sites

daca nu faceam nu mai ziceam:)

eu am postat sa va ajut pe voi nu trebuie sa ma combateti:)... daca vreti sa dati 100 de euro e ok.. daca aveti de unde. eu nu am si de asta imi fac treburile de genu' singur.

bineinteles ca prima data nu incerci pe gibson treaba asta:P

 

poze.... daca aveam din alea cu inainte si dupa ...nu ai de vazut decat un grif de chitara...

 

cat despre flajeolet flageolet.. eu am citat oricum ii zic pinch harmonic

 

 

 

 

ideea e ca nu vreau sa stric afacerea omului :)

 

dar daca chitara iti bazaie de belea, corzile sunt indepartate, falseaza... nu ai nici un ban in buzunar si te simti frustrat... puncte puncte puncte. sper ca am fost inteles.

 

 

ca si idee...nici eu nu am avut bani :)m-am imprumutat si am achitat suma in cateva luni:(

 

eu personal am inteles ce vrei sa zici:)

Link to comment
Share on other sites

ca si idee...nici eu nu am avut bani :) m-am imprumutat si am achitat suma in cateva luni:(

 

eu personal am inteles ce vrei sa zici:)

 

Si eu am inteles, dani, dar n-am inteles de ce i-a sarit lumea-n cap! Mi se pare normal sa incerci sa te descurci pe cont propriu, mai ales daca ai o chitara ieftina. Daca esti si multumit de rezultat, atunci cu atat mai bine. :)

Link to comment
Share on other sites

i-a sarit lumea in cap fiindca...practic a incurajat pe ceilalti sa-si umble singuri in chitare deshi nu toti se pricep.e posibil ca cineva sa-si strice(spre ex)tastele de pe o chitara (chitara in valoare de 10-15 milioane...) si apoi sa-si blesteme zilele , nu?Vad ca deja chitarele ce costa pana in 15 mil sunt considerate "ieftine"...hmmmm.

 

nu am absolut nimic cu omul ce a spus ce a spus si nici nu o sa am:)chiar il respect daca s-a priceput si a avut curaj sa-si "meshtereasca" chitarile:)

 

Profit de ocazia asta sa te salut dom'le addrien ca nu ne-am mai "vazut" de mult.noroace

Link to comment
Share on other sites

Pana nu incerci nu inveti...

Eu nu am avut pe ce sa incerc decat pe actuala mea si eterna chitara BCRich...am riscat(nu prea am avut ce,inafara de floyd si distanta corzilor,ca restul era perfect) dar am invatat cum si ce fel..cu ce se mananca.

Mai era cineva care intreba daca e normal ca in spate,unde sunt arcurile sa fie lemnul asa taiat brut si nefinisat...am ras prima data...dar uite asa inveti,daca te uiti :)

 

P.S.Nu am inceput sa cant cu BCRIch...dar...reghin sau ce am avut mai inainte...nu m-am bagat.

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.