www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

New Guitar In A Few Days..ce Sa Aleg :-?


Thrashmetal

Recommended Posts

salut...am inceput sa cant la chitara de vreo luna si ceva si clasica a devenit plictisitoare...desi pot canta master of puppets pe ea(cu greseli dar iti poti da seama k e puppets-practice makes perfect though) nu e destul...cautand pe forumuri sugestii pt o chitara pt incepator am gasit urm 2

Ibanez GRG 170 DX http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1019

Epiphone Les Paul Special II http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=374

 

ambele arata bine(desi in poza red wine de la epiphone arata aiurea o poti lua si pe negru si arata nice) dar asta conteaza mai putin...

ambele din cate am vazut intra in categoria "best in it's price range"

eu ascult hard rock/thrash-heavy metal si cam asta mi-ar placea sa cant...

so...PLS help me decide :)

Link to comment
Share on other sites

salut...am inceput sa cant la chitara de vreo luna si ceva si clasica a devenit plictisitoare...desi pot canta master of puppets pe ea(cu greseli dar iti poti da seama k e puppets-practice makes perfect though) nu e destul...cautand pe forumuri sugestii pt o chitara pt incepator am gasit urm 2

Ibanez GRG 170 DX http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1019

Epiphone Les Paul Special II http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=374

 

ambele arata bine(desi in poza red wine de la epiphone arata aiurea o poti lua si pe negru si arata nice) dar asta conteaza mai putin...

ambele din cate am vazut intra in categoria "best in it's price range"

eu ascult hard rock/thrash-heavy metal si cam asta mi-ar placea sa cant...

so...PLS help me decide :)

 

Ibanez GRG170DX este o chitara FOARTE buna pentru pretul ei...dar daca mai poti strange inca 2 mil in plus iti sugerez un Ibanez RG321MH...dupa parerea mea, asta s-ar potrivi cel mai bine, in gama asta de pret, pentru stilurile pe care le-ai mentionat..

Link to comment
Share on other sites

Gusturile se schimba.Chitarile mai rar.Epiphone este tot de o gama de produse de la Gibson mai "low-cost".Eu iti recomand cu cea mai mare caldura Les Paul Special II .Chitarile Les Paul sunt bune pentru orice gen muzical si are un ton foarte bun , si lemn si rezonanta etc.Rock On! Zolly-RockTorsion

Link to comment
Share on other sites

vezi ca les paul special 2 nu mai au la guitarshop din cate stiu. ai putea sa incerci un alt model ibanez sau ceva

 

 

nu ar fi o problema k e un magazin in oras la care dai comanda si iti aduce chitara din nush ce tzara..pt acelasi pret...doar ca nu ai ocazia sa o incerci tu pe loc..asta inseamna k mergi p mana tipului..nush dak sa risc sau nu :)

 

Ibanez GRG170DX este o chitara FOARTE buna pentru pretul ei...dar daca mai poti strange inca 2 mil in plus iti sugerez un Ibanez RG321MH...dupa parerea mea, asta s-ar potrivi cel mai bine, in gama asta de pret, pentru stilurile pe care le-ai mentionat..

 

cu inca 2 mil as putea sa iau un ESP EX 50 dar stau cam prost cu fondurile...si tr sa mai strang si pt un amp.....si aici ar veni urm intrebare..ce amp sa iau...

Link to comment
Share on other sites

nu ar fi o problema k e un magazin in oras la care dai comanda si iti aduce chitara din nush ce tzara..pt acelasi pret...doar ca nu ai ocazia sa o incerci tu pe loc..asta inseamna k mergi p mana tipului..nush dak sa risc sau nu :)

te referi la thomann? nu cred ca vine mai ieftin sau ceva... ia sa ma documentez

 

IOI iesi cu pana la 1 mil. in avantaj daca dai de pe thomann.. go for it!

Link to comment
Share on other sites

Am eu un special II.....si sunt f multumit de ea

 

Dar daca zici ca asculti metal si asta vrei sa canti ar fi mai indicat ibanez.

Link to comment
Share on other sites

Am eu un special II.....si sunt f multumit de ea

 

Dar daca zici ca asculti metal si asta vrei sa canti ar fi mai indicat ibanez.

 

mai eu nush ce sa zic...knd am vazut p youtube Black Label Society si am vazut k zakk wylde are un epiphone am ramas cu gura cascata ca poate suna asa de heavy...si sincer mi-a placut la nebunie sunetu...damn..greu mai e d ales..in fine...probabil k o sa merg sa incerc GRG-ul zilele astea ..si poate gasesc si un Epi sa vad cum s simte...si cum suna..

Link to comment
Share on other sites

sigur zakk wylde are un epiphone ca cele din proguitar.. super chitara, super pret. sau poate pentru el se fac chiar si mai iefitne

in principiu poti canta la fel ca el, doar sa te tine degetele....

:)

ps. cele mai misto chitare sunt alea care costa cat mai putin. de fapt, cele mai misto chitare sunt alea de pe ebay de 0.99usd

Edited by kapak
Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

alege tremolo aici grg are tremolo epi nu are

 

iti place sa faci chestii gen steve vai tampenii cu floyd dive bombs si alte chestii go for ibanez

daca nu epi lp2 e cam naspha am cantat nu mi-a placut ... e alegerea ta eu spun sa incerci fiecare chitara cu care te simti mai comod aia e chitara ta.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Hannibal_flo

ce bine e de voi astia, "am cantat si eu pe clasica o luna si nu imi place si vreau electrica..." PAC- ti-ai cumparat electrica! eu trebuie sa strang bani juma' de an (din calculele mele) sa am bani sa imi iau cea mai porasta chitara de acolo, dar asta ar insemna sa ma las de tigari, sa nu mai mananc nimic la scoala, sa fac sex neprotejat si multe altele! Ce sa mai zic, bafta la invatat si sa o "porti" sanatos.

Link to comment
Share on other sites

what's yer point ? also daca te referi la mine , cant la clasica de juamte de an , si daca eu voi canta in viitor pe electrica , nu vad de ce as invata chestii noi pe clasica , cand pot invata direct pe electrica . Sincer clasica am luat-o ca sa vad daca imi place chitara si daca ma descurc.

Link to comment
Share on other sites

ce bine e de voi astia, "am cantat si eu pe clasica o luna si nu imi place si vreau electrica..." PAC- ti-ai cumparat electrica! eu trebuie sa strang bani juma' de an (din calculele mele) sa am bani sa imi iau cea mai porasta chitara de acolo, dar asta ar insemna sa ma las de tigari, sa nu mai mananc nimic la scoala, sa fac sex neprotejat si multe altele! Ce sa mai zic, bafta la invatat si sa o "porti" sanatos.

 

Yup! eterna si fascinanta romanie in care totul functioneaza pe dos: daca ai realizat ceva(mai ales pe plan material, dar nu numai) trebuie sa te ascunzi cat mai bine intrun coltisor cat mai umbrit si ferit de ochii lumii, iar daca esti un looser se cere sa te bati cu caramida-n piept. Iubesc tara asta :)

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

ce bine e de voi astia, "am cantat si eu pe clasica o luna si nu imi place si vreau electrica..." PAC- ti-ai cumparat electrica! eu trebuie sa strang bani juma' de an (din calculele mele) sa am bani sa imi iau cea mai porasta chitara de acolo, dar asta ar insemna sa ma las de tigari, sa nu mai mananc nimic la scoala, sa fac sex neprotejat si multe altele! Ce sa mai zic, bafta la invatat si sa o "porti" sanatos.

vad ca ai 18 ani, deci poti sa lucrezi o luna jumate doua luni si iti iei chitara chiar buna, la vreo 10-12 milioane si o bagi in guitar rig sau ceva. it's simple actually.

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

god ce bine ma simt ca am prins ocazie sa imi iau chitara cool :)

 

dar sa nu le spui parintilor daca te apuci de munca sa iti ramana tie salariul :)) s-ar putea sa nu iti mai dea bani daca vad ca ai si bla bla gl :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Hannibal_flo
Yup! eterna si fascinanta romanie in care totul functioneaza pe dos: daca ai realizat ceva(mai ales pe plan material, dar nu numai) trebuie sa te ascunzi cat mai bine intrun coltisor cat mai umbrit si ferit de ochii lumii, iar daca esti un looser se cere sa te bati cu caramida-n piept. Iubesc tara asta :)

 

Vai, ce sa spun... "eterna si fascinanta romanie in care totul functioneaza pe dos" Aceste cuvinte ne doare. Daca tu ai luat postul meu ca pe o jignire atunci treaba ta. Eu doar am comparat situatia ta sau a celor cu o situatie financiara mai buna (nu neaparat copii de bani gata) cu situatia mea. Greu... :)

 

restul: ms pt sfaturi dar.. scoala? si pe deasupra traiesc la sat si nu am unde sa ma angajez decat in constructii.

 

 

PS: am facut o greseala din cauza ca ai acelasi avatar ca autorul topicului. Dar pune la persoana a II-a unde trebuie si ai rezolvat. :)

Edited by Hannibal_flo
Link to comment
Share on other sites

Guest Hannibal_flo

uite iti vorbeste nenea asta despre ea: http://www.youtube.com/watch?v=u_C-4XuXBzg eu nu stiu sa iti spun daca se aduce bine sau nu, pentru ca nu ma pricep. Mie imi place cum se aude orice chitara electrica:)):))

 

in commenturi parerile sunt impartite "I've owned this guitar for a few years. The pickups are definitely the worst part about it. However if you play around with it some you can probably get the sound you want." "My guitar RARELY gets out of tune, unless I use the whammy bar. The whammy bar really screws it up so I never use it. It's a great guitar otherwise if you like metal." "i would advise paying the $30 more for the grg 270DX since the guitar is made of better wood. if you absolutely can't save 30$ more the 170 is ok, but the 270 is a better guitar for only a few dollars more."

Edited by Hannibal_flo
Link to comment
Share on other sites

Vai, ce sa spun... "eterna si fascinanta romanie in care totul functioneaza pe dos" Aceste cuvinte ne doare. Daca tu ai luat postul meu ca pe o jignire atunci treaba ta. Eu doar am comparat situatia ta sau a celor cu o situatie financiara mai buna (nu neaparat copii de bani gata) cu situatia mea. Greu... :)

 

restul: ms pt sfaturi dar.. scoala? si pe deasupra traiesc la sat si nu am unde sa ma angajez decat in constructii.

 

 

PS: am facut o greseala din cauza ca ai acelasi avatar ca autorul topicului. Dar pune la persoana a II-a unde trebuie si ai rezolvat. :)

 

Si ti-e rusine sa lucrezi in constructii? Daca in astea 15 minute in care te-ai hotarat sa scrii postul asta ai fi carat saci de ciment, ai fi luat 10-20 lei. :P

Ce ma enerveaza alde de-astia care se plang ca n-au ce papa si mai ales care spun ca n-au loc de munca deoarece nu gasesc.

 

 

Yup! eterna si fascinanta romanie in care totul functioneaza pe dos: daca ai realizat ceva(mai ales pe plan material, dar nu numai) trebuie sa te ascunzi cat mai bine intrun coltisor cat mai umbrit si ferit de ochii lumii, iar daca esti un looser se cere sa te bati cu caramida-n piept. Iubesc tara asta :D
:)

 

On-topic - mi se pare mult mai bun raportul pret-calitate la RG321MH, observi asta numai din specificatii: gat wizzard 2, jumbo freets, mult mai comod si rapid decat medium freets de la GRG170, dozele infinity sunt acceptabile, iar piesa de rezistenta, fixed bridge.

Edited by Gojira
Link to comment
Share on other sites

Guest guitar4ever

eu am cumparat acum ceva timp GRG170DX (asta dupa ce m-am documentat vreo 2 luni ;) )....Si ff buna chitara, se aude excelent, se simte bine in mana, fret-urile sunt bine puse si foarte comode, butoanele merg fara probleme(am auzit ca unii le schimba :) -nush dc?), apoi.....tine acordajul, iar faza cu tremolo bridge ca se dezacordeaza sau alte probleme mi se pare o chestie total falsa :D bara merge f bine si se aude ca a lui Steve Vai :P .

 

Asadar, este o chitara cu un raport calitate/pret extraordinar...arata bine si imi place :)

 

----------------------------

 

Ca amp, eu am Ibanez TBX30R (cadou de ziua mea :) ) si se aude f bine, are distortion care merge ca uns, are un speaker de 10'' care nu gajaie, nu scoate sunete ciudate de fond....E foarte tare amplificatorul si cu un sunet :D

Link to comment
Share on other sites

ce bine e de voi astia, "am cantat si eu pe clasica o luna si nu imi place si vreau electrica..." PAC- ti-ai cumparat electrica! eu trebuie sa strang bani juma' de an (din calculele mele) sa am bani sa imi iau cea mai porasta chitara de acolo, dar asta ar insemna sa ma las de tigari, sa nu mai mananc nimic la scoala, sa fac sex neprotejat si multe altele! Ce sa mai zic, bafta la invatat si sa o "porti" sanatos.

 

nu cred ca e vreo regula"studiezi clasica "n" ani si iti iei electrica dupa"...incepusem sa invat singur sa cant pe o clasica si i-am zis mamei ca as vrea o electrica pe care sa exersez...nu mi-a luato pt ca nu stia daca ma tin de treaba sau e doar un moft..si o luna m-am descurcat sg cu tabs si ce mai gaseam pe youtube..apoi m-am inscris la cursuri ..dupa o luna de cursuri a fost mama d acord cu achizitionarea chitarii electrice(eu aveam 4 mil stransi de mine d ceva timp pt upgrade la pc) iar dupa 3 saptamani dupa ce am ales chitara mi-a mai dat inca 4...nu am pus luna dinainte de cursuri pt ca nu stiam decat sa citesc un tab nu aveam habar de note sau d orice fel de tehnica...faceam decat exercitii pt mana stanga arpegii si mai incercam cate o bucata mai usoara dintr-o melodie..gen come as you are intro one intro fade to black etc...iar fumatul nu este o nevoie este un moft..in 2-3 luni cu banii care ii dai p tigari si ce mai strangi pe lang aiti iei o chitara decenta...

si multumesc

ps...o tin plugged in pc amp imi iau abia in iulie

Link to comment
Share on other sites

ai luat http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1019 ? cum suna ? are raport calitate/pret bun ? also , ce amplificator im irecomandati ?

 

imi cer scuze ca nu am raspuns pana acum dar nu am mai intrat pe forum in ultima vreme...cand am probato a fost plugged la un amp mic un Marshal kerry king..dar pot spune ca suna f bn..mie unu mi-a placut foarte mult a sunat exact cum as fi vrut...e o chitara comoda...eu am degetele oarecum scurte iar gatul subtire e foarte comod si griful e mai ingust si ajung foarte bn...cel mai bine e sa mergi in magazin si sa o incerci..si pe langa ea sa incerci si alte chitari in price range-ul ei..una ar fi epiphone-ul kre vroiam sa il iau initial http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=374 alta optiune ar fi un jackson http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=30

sau acest squier http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=42 cat despre amplificator...eu unu am pus ochii pe un marshall mg30 dfx.. http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1322 dar mai tr sa astept pan la ziua mea pt el...adica tocmai la vara xD...mi s-a spus ca e un amp bun si am vazut review-ul pe site-ul lor oficial si arata bine..stie sa faca destul de multe pt pretul ala...

 

dar totusi si eu astept sugestii pt amp :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest KingAndrulici
Am de vanzare un Jackson JS-1 cu doza din bridge f buna pt metal(Dimarzio X2N) cu 650 ron. Chitara e ca noua(nu are zgarieturi sau alte pb). Daca esti interesat da-mi un PM

 

super pret

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.