www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Varsta Ideala Pt Inceput


Cursedone
 Share

Recommended Posts

topic liber, fiecare sa isi spuna opinia lui cu privire la varsta ideala ca sa incepi sa canti la chitara/bas(eu am inceput tarziu, la 16 ani si 3 luni). dupa mine eu as zice ca la 11-12 ani e perfect, deja poti sa tii chitara calumea si nu trebuie sa se complice copilu cu modele mini. ia una de marime 3/4 si dupa 3-4 ani una 4/4. asta si faptu ca la 11-12 ani tocmai dai in pubertate, si creieru tocmai urmeaza sa faca un salt in dezvoltare, deci ti se fixeaza o anumita atitudine si afinitate fata de cantatul la chitara si muzica in general. plus deja la 18-19 ani s-au adunat niste ani buni de studiu la "mansarda" :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

nepoata`mea are 5 ani

si ma`sa si cu tac`su i-au cumparat pian electric

eu i-am facut rost de profesoara si s-au apucat sa studieze

 

eu cand aveam 6-7 ani maica`mea tot mergea cu mine la o tipa studenta la cons la pian si imi mai arata chestii, ma mai jucam si eu la clape; dar fiind mic a fost greu sa-mi capteze atentia plus ca nici mama nu prea s-a tinut de mine. si acum la 19 ani regret ca nu s-a tinut de mine, dar totusi ma bucur ca m-am apucat de bas singurel la 17 ani

 

dupa mine nu exista o varsta ideala. de mic pot sa-ti descopere altii talentul de-a canta, sau la varsta maturitatii ti-l descoperi singur.

 

si quote pt @apocalipsa: varsta ideala e cand vrea gagica :)

Link to comment
Share on other sites

Teoretic cel care a deschis topicul are dreptate. Intr-adevar in inceputul vietii creierul uman absoarbe mult mai multa informatie si isi creeaza multiple conexiuni legate de activitatea principala in viata. Este dovedit stiintific ca multe legaturi ale creierului se autoelimina in timp tocmai pentru ca nu sunt utilizate. Un exemplu dovedit stiintific ar fi faptul ca daca nu inveti sa vorbesti in primii ani din viata (adica nu te invata cineva) vei avea deficiente de vorbire tot restul vietii indiferent de inteligenta sau agerimea pe care o dovedesti in alte domenii. Auzul absolut este mult mai greu de dobandit mai tarziu decat in primii ani din viata. Exista si contraexemple in schimb cum ar fi wes montgomery care a inceput studiul instrumentului la 18 ani si la 19-20 era unul din cei mai proilfici chitaristi de jazz din America.

Dupa parerea mea personala nu e niciodata prea tarziu sa te apuci de asa ceva numai ca ar trebui sa stii pe ce iti canalizezi eforturile foarte bine si cum sa incerci sa depasesti deficientele pe care le ai fara sa vrei din cauza faptului ca nu te-ai apucat cand erai mic.

Link to comment
Share on other sites

Am început la 15 ani (în 2003)... :)

 

Pãrerea mea e cã nu e prea bine ca un copil sã înceapã foarte devreme sã învețe. Viața are niºte etape care e bine dacã se respectã...

 

Copilul are nevoie de o copilãrie liniºtitã ºi fãrã griji. Pânã pe la 6 ani nu are lipsã de profesori. Ar fi bine ca numai mama sã îl îndrume în aceºti ani. E timpul când se pun bazele caracterului pentru întreaga viațã. Obiceiurile formate în aceºti ani sunt "sãpate în stâncã".

 

Apoi vine ºcoala... E destul pentru el doamna învãțãtoare. Nu sunt adeptul orelor suplimentare (de nici un fel...), nici a temelor pentru vacanțã... Aaa... ªi nici internet nu-i trebuie. Sã învețe bine ce i se predã, dar sã aibã ºi timpul liber (o parte frumoasã a copilãriei). Cu cât petrece mai mult timp în naturã cu atât mai bine. (Nu va fi înclinat spre ateism.) ªi, bineînțeles trebuie sã primeascã ºi de lucru. Dacã acum nu se obiºnuieºte cu munca, e grav.

 

Clasele 5-8... Programul poate fi un pic mai încãrcat. Dar decât sã se renunțe la jocul în naturã, mai bine nu studiazã suplimentar.

Probabil cã va putea sã înceapã ºi studiul la un instrument, dar nu ca activitate principalã. (Pentru o fatã (de exemplu) e mult mai important sã învețe sã gãteascã.)

 

Clasele 9-12... Acum da. :) Cred cã poate sã învețe la un instrument.

 

Facultatea... Pentru mine e cel mai bun timp în care pot sã aprofundez studiul. Depinde de orar. S-ar putea ca ºi alți studenți sã aibã destul timp liber. :) (Dar nu renunț nici la ping-pong, desen, lecturã, origami, fotografiat, etc.)

Edited by Ghita B
Link to comment
Share on other sites

si eu am inceput la 8 ani sa cant la chitara, dar fiind mic si prost n-am intels nimic de la prof, si pana la urma chiar incepusem sa urasc muzica, dar m-am apucat singurel pe la 14 ani sa cant calumea :) 

 

cred ca ideea e sa incepi cand vrei tu, adica sa nu ii pui unui copil chitara in mana cu forta :) 

Link to comment
Share on other sites

... ªi nici internet nu-i trebuie...

 

 

bai ghitza..hai sa fim seriosi acum.uita-te la (de)geneatia care vine..de la 8-9 ani au laptopuri noi pe care le fac praf dupa cateva sapt(in cel mai fericit caz),internet wireless obligatoriu si sa nu mai vb de telefoane mobile cu abonament... uita-te in jur si ai sa vezi ca am dreptate. cati copii mai vezi tu la joaca afara si sa-si petreaca ''timpul in natura''. viata sexuala si-o incep pe la 13-14 ani. cu cat ii ti mai mult in frau, cu atat mai mult cand vor avea ocazia si vor scapa de sub autoritatea ta vor face exact lucrurile care i le-ai zis sa nu le faca. si daca nu am dreptate, uita-te in special la copii pocaitilor.nu am nimica cu nimeni.am cantat,cant cu pocaitii si am facut si albume pt unii cunoscuti(nu asta vroiam sa scot in evidenta) ...exista si exceptii. eu am vb de ce am obs in mare parte..scuzati  unele greseli dar ma mut si-s f obosit, n-am dormit de vreo 2 zile deloc..

 

si varsta ideala nush...eu pe la 19ani am avut prima mea chitara electrica..si nici nu cantasem mult inainte

cu cat mai devreme ,cu atat mai bine.nu degeaba 9 din 10 americani stiu sa cante la cel putin un instrument (ceva de genu era statistica)

Edited by steve morse
Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

Scuza-ma dar... daca nu sta in natura devine ateu copilu'? :)

Nu am nimic cu nimeni, fiecare cu credinta lui, dar... sa fim seriosi :)

 

Oricum, :)

 

Si ca sa fiu si eu ontopic, nu cred ca exista varsta ideala... principalul e sa ai vointa sa te apuci de instrument si cand te apuci sa nu lasi studiul... normal, e si limitarea fizica de a invata dupa o anumita varsta... dar hai sa zicem pana prin 25 de ani (zic si eu aproximativ) n-as crede ca e vreo problema cand te apuci, tot ce conteaza e sa vrei sa inveti si sa studiezi.

Edited by Geliraden
Link to comment
Share on other sites

Eu am inceput cantatul la chitara pe la 6-7 ani, si pana prin clasa a 11-a a stat taica-miu pe mine de studiam cate 2 ore si ceva pe zi. Mancam clasica pe paine, cum ar veni. Apoi am lasat-o mai moale. M-am apucat si de clape, si de saxofon, dar doar asa, for fun. Ideea e ca a ramas tehnica si simtul muzical, ritmic, etc.

 

Faza interesanta e ca n-am reusit niciodata sa transpun in muzica contemporana (rock, jazz, blues) tehnica pe care o aveam de la chitara clasica. Adica la clasica faceam niste chestii supertari, dar desi am incercat, nu am reusit sa fac decat chestii banale pe o electrica, de exemplu.

 

Acum cant la bas. :)

Link to comment
Share on other sites

Ghita daca nu ai inteles bine asta e un forum despre chitara si nu despre cum trebuie sa ne crestem copii in iubirea pentru religia x sau y.

Asa ca un sfat (ca tot ne dam lectii de viata) ar fi sa lasi copii sa creada in ce vor si in cine vor ei. Pentru mai tarziu o sa creasca mari si trebuie sa faca ceva cu viata lor. Am incercat sa ma angajez cantand cantece religioase si n-a mers. Dar mai incerc.

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Am început la 15 ani (în 2003)... :)

 

Pãrerea mea e cã nu e prea bine ca un copil sã înceapã foarte devreme sã învețe. Viața are niºte etape care e bine dacã se respectã...

 

Copilul are nevoie de o copilãrie liniºtitã ºi fãrã griji. Pânã pe la 6 ani nu are lipsã de profesori. Ar fi bine ca numai mama sã îl îndrume în aceºti ani. E timpul când se pun bazele caracterului pentru întreaga viațã. Obiceiurile formate în aceºti ani sunt "sãpate în stâncã".

 

Apoi vine ºcoala... E destul pentru el doamna învãțãtoare. Nu sunt adeptul orelor suplimentare (de nici un fel...), nici a temelor pentru vacanțã... Aaa... ªi nici internet nu-i trebuie. Sã învețe bine ce i se predã, dar sã aibã ºi timpul liber (o parte frumoasã a copilãriei). Cu cât petrece mai mult timp în naturã cu atât mai bine. (Nu va fi înclinat spre ateism.) ªi, bineînțeles trebuie sã primeascã ºi de lucru. Dacã acum nu se obiºnuieºte cu munca, e grav.

 

Clasele 5-8... Programul poate fi un pic mai încãrcat. Dar decât sã se renunțe la jocul în naturã, mai bine nu studiazã suplimentar.

Probabil cã va putea sã înceapã ºi studiul la un instrument, dar nu ca activitate principalã. (Pentru o fatã (de exemplu) e mult mai important sã învețe sã gãteascã.)

 

Clasele 9-12... Acum da. :) Cred cã poate sã învețe la un instrument.

 

Facultatea... Pentru mine e cel mai bun timp în care pot sã aprofundez studiul. Depinde de orar. S-ar putea ca ºi alți studenți sã aibã destul timp liber. :) (Dar nu renunț nici la ping-pong, desen, lecturã, origami, fotografiat, etc.)

 

tin sa te contrazic. Ce spui tu e o utopie, nu poti priva copilul de net in clasele primare, asta l-ar face sa fie foarte retras, not a good idea. Iar afara n-ai cum sa-l trimiti daca nu sunt copii afara. Ar fi extraordinar ca mai multi parinti sa-si indrume copiii sa studieze un instrument inainte sa ajunga in gimnaziu. Spun asta din 2 motive: si-ar face bazele studiului la un instrument inainte sa ajunga in clasele 7 si 8, ani grei si decisivi pentru el si 2. nu s-ar apuca de chitara(de ex.) pentru motive gen fete, coolness etc.

Daca ar fi dupa tine muzica ar fi ramas la varianta corala din perioada muzicii vechi. Un copil de 17-18 nu poate face ceva serios in muzica(se pot numara pe degete exceptiile, wes montgomery, de exemplu) pentru ca nu are timp sa studieze, trebuie sa mearga la munca, la o facultate, cand mai e timp de muzica? Muzica trebuie facuta in timpul in care te tin parintii si nu ai alte milioane de griji.

 

my inflation adjusted 0.02$

Link to comment
Share on other sites

Ghita daca nu ai inteles bine asta e un forum despre chitara si nu despre cum trebuie sa ne crestem copii in iubirea pentru religia x sau y.

Asa ca un sfat (ca tot ne dam lectii de viata) ar fi sa lasi copii sa creada in ce vor si in cine vor ei. Pentru mai tarziu o sa creasca mari si trebuie sa faca ceva cu viata lor. Am incercat sa ma angajez cantand cantece religioase si n-a mers. Dar mai incerc.

YESS.. exact despre asta era topicu'!

 

@don max de acord, desi tin sa recunosc ca m-am bagat pe chitara pt "coolness" initial :)

Link to comment
Share on other sites

Guest ain't-affraid-to-die

eu am inceput la 12 ani si cam 7 luni...ai mei au fost cam impotriva da nu m-a interesat....varsta ideala e atunci cand vrei sa incepi...eu acum ma chinui sa o invat pe mama da nu prea imi iese asa ca depinde si de rabdarea pe care o ai.

Link to comment
Share on other sites

Varsta ideala (ca pentru orice alt instrument mai putin cele de suflat) este 5-6 ani.

Problema insa este cu ce profesor - pentru ca este foare mare pericolul sa te plictisesti si sa ajungi sa urasti instrumentul, daca nu se foloseste o abordare corecta.

 

Daca ne referim la autodidacti - dupa 14-15 ani. Dar este foarte greu daca nu ai o pregatire muzicala minimala.

Link to comment
Share on other sites

eu m-am apucat de chitara inainte cu vreo 2 luni sa implinesc 16 ani. nu cred ca exista o varsta ideala, fiecare se apuca cam cand vrea el(asta daca nu i-au dat parintii chitara la o varsta frageda). nu toti avem parinti care se ocupa de noi din punct de vedere muzical.

 

offtopic:''Cu cât petrece mai mult timp în naturã cu atât mai bine. (Nu va fi înclinat spre ateism.)'' asta ii foarte tare :D am ras bine cand am vazut ce a scris. mai nush ce copil care inainte sa ajunga la generala se gandeste la ateism sau alte religii... poate ca sunt rautacios, dar voi protestanti sau pocaitii (habar nu am cum se numesc religile astea noi) sunteti extrem de ciudati si nu va inteleg :):)

 

:)

Link to comment
Share on other sites

:) Normal cã pãrerile diferã. Ceea ce am încercat a fost sã privesc nu doar la a învãța un instrument, ci a învãța un instrument fãrã a strica alte lucruri care sunt mai importante. Ei bine, fiecare decide care sunt prioritãțile (atât pentru el, cât dacã se considerã responsabil ºi pentru copilul lui).

 

Dacã se urmãreºte doar ca cineva sã ºtie sã cânte la un instrument e bine (în sensul ãsta) sã înceapã cât mai repede ºi sã exerseze cât mai mult. (Ceea ce au spus ºi alții.) :D

 

 

 

bai ghitza..hai sa fim seriosi acum.uita-te la (de)geneatia care vine..de la 8-9 ani au laptopuri noi pe care le fac praf dupa cateva sapt(in cel mai fericit caz),internet wireless obligatoriu si sa nu mai vb de telefoane mobile cu abonament... uita-te in jur si ai sa vezi ca am dreptate. cati copii mai vezi tu la joaca afara si sa-si petreaca ''timpul in natura''. viata sexuala si-o incep pe la 13-14 ani. cu cat ii ti mai mult in frau, cu atat mai mult cand vor avea ocazia si vor scapa de sub autoritatea ta vor face exact lucrurile care i le-ai zis sa nu le faca. si daca nu am dreptate, uita-te in special la copii pocaitilor.nu am nimica cu nimeni.am cantat,cant cu pocaitii si am facut si albume pt unii cunoscuti(nu asta vroiam sa scot in evidenta) ...exista si exceptii. eu am vb de ce am obs in mare parte..scuzati unele greseli dar ma mut si-s f obosit, n-am dormit de vreo 2 zile deloc..

 

Starea de lucruri pe care ne-o arați existã, din pãcate. Cred cã un pãrinte trebuie sã vadã asta. A-l îndrepta pe copil spre adevãratele lucruri frumoase poate fi urmãritã fãrã a-i lua copilului gândirea proprie... :P

 

Scuza-ma dar... daca nu sta in natura devine ateu copilu'? :)

Nu am nimic cu nimeni, fiecare cu credinta lui, dar... sa fim seriosi :)

Nu neaparat. :D În opinia mea, e mai uºor sã uiți de Creator când nu-I studiezi creația.

 

Ghita daca nu ai inteles bine asta e un forum despre chitara si nu despre cum trebuie sa ne crestem copii in iubirea pentru religia x sau y.

Asa ca un sfat (ca tot ne dam lectii de viata) ar fi sa lasi copii sa creada in ce vor si in cine vor ei. Pentru mai tarziu o sa creasca mari si trebuie sa faca ceva cu viata lor. Am incercat sa ma angajez cantand cantece religioase si n-a mers. Dar mai incerc.

Când am citit titlul topicul "Vârsta Idealã Pt Început" mã gândeam cã implicã mai multe decât simpla putere a copilului de a învãța sã cânte la un instrument.

 

"Asa ca un sfat (ca tot ne dam lectii de viata) ar fi sa lasi copii sa creada in ce vor si in cine vor ei."

Aºa o sã fac. Aºa au fãcut ºi pãrinții mei... Dacã ar fi fãcut altfel poate aº fi ales altceva.

 

"Am incercat sa ma angajez cantand cantece religioase si n-a mers. Dar mai incerc."

Eu nu am încercat. Îmi e destul cã pot sã cânt. ;)

 

offtopic:''Cu cât petrece mai mult timp în naturã cu atât mai bine. (Nu va fi înclinat spre ateism.)'' asta ii foarte tare am ras bine cand am vazut ce a scris. mai nush ce copil care inainte sa ajunga la generala se gandeste la ateism sau alte religii... poate ca sunt rautacios, dar voi protestanti sau pocaitii (habar nu am cum se numesc religile astea noi) sunteti extrem de ciudati si nu va inteleg

 

Dacã aº fi ateu ºi mi-aº dori ca ºi copii mei sã fie la fel aº spune: "Nu-i lãsați pe copii sã vadã natura, ci înțepeniți-i în fața TV-ului, computer-ului ºi a telefoanelor mobile. Þineți-i de cât mai mici posibil în discuții fãrã sens pe Yahoo! Messenger... Sã nu se joace cu alți copii... eventual ceva jocuri de violențã în rețea. Fimele sunt foarte bune pentru ei... Sigur nu se vor gândi la Dumnezeu." Dar nu sunt ateu... Dar dacã e forum de chitarã poate cã nu are rost sã ne gândim la astea.

 

YESS.. exact despre asta era topicu'!

;) Primele douã cuvinte din primul post m-au îndemnat...

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
:) Normal cã pãrerile diferã. Ceea ce am încercat a fost sã privesc nu doar la a învãța un instrument, ci a învãța un instrument fãrã a strica alte lucruri care sunt mai importante. Ei bine, fiecare decide care sunt prioritãțile (atât pentru el, cât dacã se considerã responsabil ºi pentru copilul lui).

 

Dacã se urmãreºte doar ca cineva sã ºtie sã cânte la un instrument e bine (în sensul ãsta) sã înceapã cât mai repede ºi sã exerseze cât mai mult. (Ceea ce au spus ºi alții.) :)

 

 

 

 

 

Starea de lucruri pe care ne-o arați existã, din pãcate. Cred cã un pãrinte trebuie sã vadã asta. A-l îndrepta pe copil spre adevãratele lucruri frumoase poate fi urmãritã fãrã a-i lua copilului gândirea proprie... :)

 

 

Nu neaparat. :D În opinia mea, e mai uºor sã uiți de Creator când nu-I studiezi creația.

 

 

Când am citit titlul topicul "Vârsta Idealã Pt Început" mã gândeam cã implicã mai multe decât simpla putere a copilului de a învãța sã cânte la un instrument.

 

"Asa ca un sfat (ca tot ne dam lectii de viata) ar fi sa lasi copii sa creada in ce vor si in cine vor ei."

Aºa o sã fac. Aºa au fãcut ºi pãrinții mei... Dacã ar fi fãcut altfel poate aº fi ales altceva.

 

"Am incercat sa ma angajez cantand cantece religioase si n-a mers. Dar mai incerc."

Eu nu am încercat. Îmi e destul cã pot sã cânt. :P

 

 

 

Dacã aº fi ateu ºi mi-aº dori ca ºi copii mei sã fie la fel aº spune: "Nu-i lãsați pe copii sã vadã natura, ci înțepeniți-i în fața TV-ului, computer-ului ºi a telefoanelor mobile. Þineți-i de cât mai mici posibil în discuții fãrã sens pe Yahoo! Messenger... Sã nu se joace cu alți copii... eventual ceva jocuri de violențã în rețea. Fimele sunt foarte bune pentru ei... Sigur nu se vor gândi la Dumnezeu." Dar nu sunt ateu... Dar dacã e forum de chitarã poate cã nu are rost sã ne gândim la astea.

 

 

:D Primele douã cuvinte din primul post m-au îndemnat...

deci televizorul, calculatorul si telefoanele mobile nu-s creatiile domnului?

Link to comment
Share on other sites

In primul rand, o observatie generala - lasati discutiile pe teme religioase, nimic bun nu va iesi din ele.

 

Si mai in particular - bai Ghita, las-o domle mai moale cu religia ta. Asta e forum de CHITARA !!!!! Poti pricepe asta ???

Si sa stii ca mojicii de genul "daca as fi ateu as face nu stiu ce tampenii" pot fi inversate.

Asa cum vrei ca optiunile tale sa fie respectate, respecta-le si tu pe ale altora.

 

PS Ghita (sau orice alt amator) - nu te obosi sa-mi raspunzi, pt ca nu voi raspunde provocarilor pe teme de religie.

Link to comment
Share on other sites

In primul rand, o observatie generala - lasati discutiile pe teme religioase, nimic bun nu va iesi din ele.

 

Si mai in particular - bai Ghita, las-o domle mai moale cu religia ta. Asta e forum de CHITARA !!!!! Poti pricepe asta ???

Si sa stii ca mojicii de genul "daca as fi ateu as face nu stiu ce tampenii" pot fi inversate.

Asa cum vrei ca optiunile tale sa fie respectate, respecta-le si tu pe ale altora.

 

PS Ghita (sau orice alt amator) - nu te obosi sa-mi raspunzi, pt ca nu voi raspunde provocarilor pe teme de religie.

 

Ok. :)

"Asa cum vrei ca optiunile tale sa fie respectate, respecta-le si tu pe ale altora."

Mã laºi sã-mi pun asta la semnãturã? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Tu ce zici? :)

Îmi plac pãrinții care înlocuiesc pe cât posibil televizorul cu natura, calculatorul cu gândirea proprie a copilului, telefoanele mobile cu timp petrecut aproape de copii. :)

 

copiii care se uita la TV si se joaca jocuri violente in retea?

Ce vreau sa zic este ca definitia ta de "copii" aproape ca este inexistenta in ziua de azi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.