www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Metal...


Guest titus
 Share

Recommended Posts

Mai da esti absurd! Ce ar ajunge forumul asta daca as baga cate un topic pentru fiecare trupa care scoate album?Numai anul asta au scos album: Motorhead,COF,Pain,InFlames,Soilwork(anu trecut)Within Temptation-DVD cu orchestra nu stiu care,Sonic Syndicate,Scar Symmetry,Metalica(exista topic),parca si Slayer(sper sa nu ma inshel)si mai sunt cel putin 10 trupe pe care le ascult eu...dar 1000de oameni sau cati are forumul...?

Stai tu linistit ca PAIN nu are nevoie de reclama RGC-ului :) daca asta te macina.

 

Deci se poate ajunge la un compromis? Pe acest topic sa se intervina cu noutati si stiri din viatza asta tumultoasa si interzisa a metalului?Topicul asta statea undeva in subsolul sectiunii de ceva vreme.

(Dar cred ca asta numai proprietarul topicului o poate hotara,precum si ce e off-topic sau on-topic vorbind de Metal,nu crezi?)

 

Oricum trece si mie acolo la Rating <1 (2) 3>

Macar arata mai bine si invat copii mici sa numere decat <0 (1) 3> :)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

da stiu...hai sa facem tocanitza ..nu?

Topicul asta era mort pana sa il aduc eu la viatza...acu sariti pe mine.Il urmaresc de o saptamana si era in subsolul sectiunii...

OK,eu am incercat,sa nu ziceti ca nu v-am zis...cel putin de la mine o sa aveti pe putin 10 topicuri pe luna cu albume,lumea trebuie sa stie...si se pare ca trebuie sa ma lupt pentru fiecare problema.

(cum a fost si aia cu dreptul la replica legat de recenzii scule-si acu puteti posta acolo)

 

Legat de Metal, o sa fiu mereu un aparator al lui si am sa sar mereu cu replici celor care nu au habar si arunca cu noroi(nu e cazul aici,vezi "cei mai buni chitaristi din Romania")

 

Am stat si am gandit problema...am sa fac un topic separat legat de noutati in metal(sa nu sufoc forumul cu N topicuri),multumiti?

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

DIn 25 oct nu s-a mai postat la subiect,eu am postat dar s-a considerat off-topic.

Incerc sa redeschid discutia despre Metal.

Metalul nu e numai muzica e si matematica.Pareri contra?

Eu vin si cu un argument:

Ron Jarzombek de la Blotted Science(mai canta in ea la Bass Alex W.-Cannibal corpse)

Si aici o piesa intreaga:

http://www.youtube.com/watch?v=DrlKKYz6nkY...feature=related

 

De la minutul 2:00 se vede cel mai clar matematica in muzica

 

Imi permit sa mai adaug o piesa...e de apreciat:

http://www.youtube.com/watch?v=8KbrigVZ-3s...feature=related

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

lol. Ce-ai omule cu matematica in muzica? Cred ca ai inteles gresit metafora, ca altceva nu este. Chiar nu inteleg ce ai inteles tu prin asta. Abordarea muzicii prin ecuatii diferentiale? :) Mi-ar placea sa-l vad pe Corpsegrinder rezolvand un set de 20 de probleme de matematica inainte de fiecare concert. :)

 

exista math rock, math metal. Sunt pur si simplu denumiri de subgenuri. Cei care le canta nu trebuie sa stie matematica mai multa decat sa stie sa numere. Asa cum cei care canta death metal nu sunt morti, iar cei care canta black metal nu sunt toti negri.

Edited by Gojira
Link to comment
Share on other sites

poate merg doar sa fie "cul", asa cum am vazut pe cativa la concertu priest, din nefericire... de ce mai dai banii pe bilet daca tot stai degeaba?

 

Adica tu vrei sa zici ca daca "tot ai dat banu" macar sa faci scandal? Sau sa te imbeti?

De fapt nu ma intereseaza ce vrei sa zici :)

Link to comment
Share on other sites

lol. Ce-ai omule cu matematica in muzica? Cred ca ai inteles gresit metafora, ca altceva nu este. Chiar nu inteleg ce ai inteles tu prin asta. Abordarea muzicii prin ecuatii diferentiale? :) Mi-ar placea sa-l vad pe Corpsegrinder rezolvand un set de 20 de probleme de matematica inainte de fiecare concert. :)

 

exista math rock, math metal. Sunt pur si simplu denumiri de subgenuri. Cei care le canta nu trebuie sa stie matematica mai multa decat sa stie sa numere. Asa cum cei care canta death metal nu sunt morti, iar cei care canta black metal nu sunt toti negri.

 

Tu unde ai invatat sa numeri,la chimie,geografie sau matematica? :)

E mai mult decat o metafora....se refera la calculare timpilor si a notelor pe diferite intervale...

Ei...sunt eu mai dus cu capul si nu ma pot face intzeles. :D

Link to comment
Share on other sites

intr-adevar, sunt cateva trupe care canta foarte exact, cu riff-uri complicate (canta ceas cum s-ar zice)... exemple bune ar fi death, slayer, messugah,kreator, lamb of god, megadeth.

pe mine trupele de genul asta ma fascineaza. eu cosider ca trupele astea isi transmit foarte bine mesajul prin stilul asta rapid, complicat, folosind game cromatice si tot felul de disonante (de neconceput in alte stiluri muzicale).

Link to comment
Share on other sites

intr-adevar, sunt cateva trupe care canta foarte exact, cu riff-uri complicate (canta ceas cum s-ar zice)... exemple bune ar fi death, slayer, messugah,kreator, lamb of god, megadeth.

pe mine trupele de genul asta ma fascineaza. eu cosider ca trupele astea isi transmit foarte bine mesajul prin stilul asta rapid, complicat, folosind game cromatice si tot felul de disonante (de neconceput in alte stiluri muzicale).

 

Vorbind dintr-un punct de vedere strict progresiv consider ca la ora actuala formatii gen All Shall Perish, The Black Dahlia Murder sau Despised Icon sunt mult mai progresive in termen de riff-uri si mod de abordare a metalului.

 

Dream Theater de exemplu, dupa parerea mea, au aratat polivalenta metalului mai degraba decat virtuozitatea. Posibilitatile care duc la alte posibilitati. Nu ii poti categorisi strict metal, in sensul metalului pur de headbanging, cu mesaj direct.

 

Formatiile noi sunt mult mai ancorate in curentul de a exprima mesajul direct prin metode muzicale complicate.

 

Exemplific:

, All shall perish, are de toate: arpegii, tobe complicate, riff-uri, voce agresiva, bass greu din punct de vedere tehnic. Dar mesajul se incadreaza strict in genul metalului greu: direct, simplu, agresiv precum si headbanging sau mai nou circle pit sau wall of death.

 

Sweedish-ul de exemplu merge din ce in ce mai mult inspre comercial, genul de slagare in cadrul metalului dar isi pierde rapid conotatiile metalifere, chiar identitatea de rock (a se vedea cazul In Flames sau Dark Tranquility).

 

Death metalul si poate si trash-ul raman in ultima instanta bastioanele metalifere pure.

 

Cu toate ca se mai schimba si aici ceva:Cryptopsy

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.