www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

La cateva zile apare cate un user care intreaba ce chitara sa isi ia. Dupa ce se consuma evenimentul, threadul cade in derizoriu si devine intuil.

Prezentati-va aici variantele si numai aici. Cititi/ cautati in prealabil informatii legate de variantele voastre. Sunt sanse f mari sa se mai fi discutat.

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

m-am uitat la chitarile astea, la reviewuri, da' totusi nu stiu ce sa imi iau...(vreau sa aleg din chitarile astea 4 nu din altele asa ca nu veniti cu idei :) ). As vrea sa aflu parerea voastra; care s-o iau. ibanezu ala a obtinut un scor destul de bun avand in vedere ca are vreo 400 de ratinguri. Chitarile sunt urmatoarele:

 

un squier: http://www.musiciansfriend.com/srs7/g=guit...ase_pid/510629/

 

un epifaun: http://www.musiciansfriend.com/srs7/g=guit...ase_pid/518097/

 

un ibanez (spre asta as opta): ibanezu'

 

 

si inca un scuaiar: http://www.musiciansfriend.com/srs7/g=guit...ase_pid/519636/

 

Dati-va cu parerea! Mentionez ca stilu' care vreau sa-l abordez este mainly rock mai vechiut si gothic.

Edited by lumea imi spune iosif
Link to comment
Share on other sites

kinda offtopic: mie nu prea mi se pare ca e o miscare buna asta. Pentru ca daca cineva posteaza aici, sunt mult mai putine sanse ca lumea sa ajunga la intrebarea lui, pentru ca topicul o sa fie demult ingropat si nu o sa mai fie la recent topics ca sa il poti vedea in partea stanga a site-ului :) Mie cel putin imi este cam lene sa scotocesc forumul dupa threaduri actuale. Poate daca ati putea sa faceti ca anumite topicuri sa nu mai fie ingropate atunci cand apare altului nou, si sa fie mereu in partea stanga acolo :) (si stiu ca tre sa se poata:P)

Link to comment
Share on other sites

chitara o sa o aduca un american, so no problem cu taxa de livrare etc + ca baiatu' o sa dea majoritatea banilor ca doar 150$ +/- 20-30$ e o nimica pentru ei (avand in vedere o electrica). vreau doar sa aflu niste pareri despre astea 4.

Edited by lumea imi spune iosif
Link to comment
Share on other sites

Guest beseech

Salut.sunt nou pe aici,si m'am gandit ca voi aveti experienta si ma puteti ajuta.cant de 1 an la chitara,si momentan am un iris ( hahahah) de care m'am saturat pana peste cap.bugetu se incadreaza intre 7 si 10 milioane pana acum,pana in martie cand am de gand sa'mi iau ceva sper sa se mai stranga.ce as putea sa'mi cumpar la banii astia? eu am pus ochii pe squierul ala...m-80 la 8 mil de la proguitar,dar nu stiu ce e de capul lui :) si nu prea ma incanta ca design fenderu,dar banuiesc ca altceva inafara de squier nu pot sa'mi iau la banii astia..ma rog..nu la fel de bun.

 

 

astept sugestii ! mc

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

poate pui mana pe un ibanez sau un jackson la mana a doua ... dar la urma urmei un squier affinity fat strat nu ar fi nasol deloc. io am vazut la un moment dat un starter pack de la peavey care m-a intrigat... o fi ceva de capul lui?

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

chitara o sa o aduca un american, so no problem cu taxa de livrare etc + ca baiatu' o sa dea majoritatea banilor ca doar 150$ +/- 20-30$ e o nimica pentru ei (avand in vedere o electrica). vreau doar sa aflu niste pareri despre astea 4.

Am eu epi d`ala dar cu doze duncan ... sa stii ca e o chitara super comoda , si p aia as lua`o la pretu ala face toti banii , nu t mai avanta la ibanezuri ca astea ieftine sunt cam de kkao .. plus ca nu mi s pare nush ce frumusete asta care ai postat`o tu .. (ibanezu zic ) , parerea mea :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

M80 pare interesant, nu am pus mana niciodata pe unul.E un review la "Recenzii scule", poate te ajuta sa-ti faci o idee.Nu scapa totusi din vedere modelele clasice Stratocaster/Telecaster Affinity/Standard.

Link to comment
Share on other sites

Guest beseech

pana acum m'am tot uitat acolo :) da nu stiu ce sa zic...n'am auzit in viatza mea cum suna o chitara d'aia !! io ma bazez pe voi acum ! so..

 

am citit review'ul ala ! da e vb de alta chitara acolo ! ala e master parca..si costa aproape 20 de mil !...asta de care am auzit eu costa 8 mil...arata la fel..doar ca dozele sunt altfel.si nu are dungile alea pe grif..nici puncte :)

 

asta e m 80 la 8 mil !

post-1065-1137007521_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest beseech

mama .....ce o mai lauda astia! o sa fie greu la inceput...ca n'am nici un fel de puncte pe grif sau ceva :)..da' deh..ma obijnuiesc eu !..asta in cazul in care nu dau de ceva mai bun pana atunci...alte sugestii?

Link to comment
Share on other sites

Urmaresc discutiile de pe forum de ceva vreme si sper ca n-o sa repet o intrebare deja pusa. In caz contrar, va multumesc pentru link :)

 

Acuma am o copie Stratocaster facuta de nemtii de la Marathon. Chitara are 15 ani, dozele (singlecoil) n-au fost schimbate niciodata, una a murit de ceva vreme. Mi-este clar ca mai mult imi fac rau chinuindu-ma cu ea.

 

Bani am pana in 10 mil. ROL. Stiu cam ce variante as avea in acesti bani: Squier, Behringer, Grosmann (ma tenteaza cel mai mult, dar nu stiu care din chitarile lui ar fi buna), poate chiar un Jackson...Vreau o chitara potrivita pentru death-metal/doom (mult traforaj), o sa tin pe ea ritmul, deci nu ma intereseaza nici un fel de floyd. Cu cat mai mult sustain, cu atat mai bine.

 

Stiu ca e nevoie si de un amp bun si o pedala cat de cat macar. Din lipsa de finante o sa ma mai chinui o vreme cu amp. care-l am de 10 W si poate reusesc sa-mi iau un jackhammer.

 

Poate sunt printre voi chitaristi care canta si ceva duritati si-mi pot da o sugestie.

 

Multzam mult.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Din ce ai mentionat tu aici si in limita a 10 milioane de lei vechi, poti incerca un Grosmann(Cristi Grosu are user pe forum, poti cere detalii) sau un Squier Strat sau, de ce nu, Showmaster, desi...cu dozele standard, nu te astepta la cine stie ce "duritati" de la nici una dintre ele.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa stii ca sustainul nu vine doar de la tipul puntii ci si de la calitatea si tipul lemnului. Am o chitara cu floyd care are un sustain mult mai criminal decat una cu tremolo vintage.

 

Sfat-> Mergi si pipaie-le pe toate. In zona asta de pret calitatea variaza de la jeg si foarte jeg pana la chitare absolut decente cu care un semiprofesionist isi poate face treaba foarte bine.

 

Grosman are un model stringthru body care are potential. N-am pus mana pe ea asa ca mai multe nu stiu.

Behringer -> NU. Ala nu e lemn masiv.

Squier-> Poate. Modelul M80 pare interesant mai ales ca are punte fixa si vine cu configuratie H H.

Arunca ochi si pe piata de SH. Poti sa dai peste dealuri foarte bune.

Eventual mai strange 2-3 leuti si cumpara macar o doza de marca pentru brigde (seymour duncan JB de ex ). O sa ii de achitarei tale cu totul si cu totul alta aura.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de promptitudine.

 

La modelul stringthru body de la Grosman m-am gandit si eu, ma bucur sa vad ca nu sunt chiar pe dinafara (tot din ce am citit pe aici).

 

O doza buna la cat m-ar duce? Exista posibilitatea unui custom la Grosman (sa-mi pun ce doza as dori, poate chiar sa schimb putin corpul chitarii?)

Edited by Dyo
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.