www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest Lupoaica
Maxineul nou nout e 300 ron. Tu il iei second la acelasi pret. Pai ce afacere e asta?

Vezi si aici http://and-roll.ro/ poate gasesti ceva. Sau la Pro Guitar.

 

PS: Du-te la Alice Cooper! :)

 

hm, 4mil jumate - chitara si amp .

 

 

VTONE Guitar Pack Set chitara/ combo15W/ husa

 

Setul de chitara V-Tone contine tot ce are nevoie un proaspat entuziast al chitarii pentru a incepe sa cante la o chitara electrica. Setul contine o chitara electrica de inalta calitate cu trei pickup-uri cu o singura spiralare, comutare in cinci cai si punte vibratii, la un gat de artar cu 22 de freturi. Pachetul V-Tone contine deasemenea un combo V-Tone GM108 cu modelare analoga de 15 W cu un difuzor de 8".

 

What do you think?

Link to comment
Share on other sites

Lumea de pe forum nu se impaca bine cu Behringerul. Chitara nu e cinestiece (chiar deloc), dar ampliful GM108 e bun. A ajuns acum la vreo 230 ron. Cauta si reviewuri pe forum sau google ca sa-ti poti forma o idee.

 

Mai asteapta cateva saptamani, mai strangi niste bani, si iti poti lua un Squire. Studiaza piata. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Lupoaica
Lumea de pe forum nu se impaca bine cu Behringerul. Chitara nu e cinestiece (chiar deloc), dar ampliful GM108 e bun. A ajuns acum la vreo 230 ron. Cauta si reviewuri pe forum sau google ca sa-ti poti forma o idee.

 

Mai asteapta cateva saptamani, mai strangi niste bani, si iti poti lua un Squire. Studiaza piata. :)

 

Nu mai am rabdare :) si imi e ca intru in bani dupa aia... Mi-as lua de inceput, si dupa aia la primu sau al doilea salariu, dupa ce mai invat, iau una mult mai buna

Link to comment
Share on other sites

Chitara Behringer este aproape imposibil de vandut indiferent de stare. Are rost sa arunci banii degeaba? Asteapta salariul.

Link to comment
Share on other sites

Guest Lupoaica
strange banii...fa-ti un depozit bancar la termen si nu mai ai problema ca intri in ei

 

nu-ti lua prostiile alea ca nu mai ai ce face cu ele dup'aia

 

 

Ma duc azi sa vad maxine-u si sa ma uit prin Muzica. Imi iau si chitaristul cu mine, sa ma consilieze

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

lupoaico nu-ti lua prima chitara cu floyd ca te lasi de chitara pana sa apuci sa schimbi corzile. Bridge fix sau tremolo clasic.

Link to comment
Share on other sites

Guest Lupoaica
lupoaico nu-ti lua prima chitara cu floyd ca te lasi de chitara pana sa apuci sa schimbi corzile. Bridge fix sau tremolo clasic.

 

schimbatul corzilor nu ar fi problema asa mare - imi pun chitaristul sa le schimbe :)

(ps : nu am idee ce e ala floyd :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

floyd rose = un tip de bridge (chestia de care sunt prinse corzile). Avantajul lui e ca poti sa ridici sau sa cobori nota destul de mult doar prin miscarea unei manete. Dezavantajele sunt ca ca da multe batai de cap si s-ar putea sa-l gasesti complet inutil in functie de stilul tau de a canta si daca mai e si de proasta calitate (si la banii aia sigur e) o sa dezacordeze rau si dupa un timp poate sa se strice, moment in care va trebui sa il schimbi (unu nou si bun e mai scump decat toata chitara respectiva), ceea ce nu merita, asa ca tu vei ramane cu o chitara inutilizabila.

Link to comment
Share on other sites

Guest Lupoaica
floyd rose = un tip de bridge (chestia de care sunt prinse corzile). Avantajul lui e ca poti sa ridici sau sa cobori nota destul de mult doar prin miscarea unei manete. Dezavantajele sunt ca ca da multe batai de cap si s-ar putea sa-l gasesti complet inutil in functie de stilul tau de a canta si daca mai e si de proasta calitate (si la banii aia sigur e) o sa dezacordeze rau si dupa un timp poate sa se strice, moment in care va trebui sa il schimbi (unu nou si bun e mai scump decat toata chitara respectiva), ceea ce nu merita, asa ca tu vei ramane cu o chitara inutilizabila.

cat optimism :)

Link to comment
Share on other sites

mai degraba realism

 

daca totusi te hotarasti sa-ti iei o chitara ieftina..ia squire..nu-mi vine sa cred ca zic asta...(i hate squire :))

 

 

prima mea chitara a fost (si inca e) jackson js1 si eu zic ca isi face banii

 

ah abea acum am vazut ca dispune de o suma mai mica :| greseala mea

 

 

deci cea mai buna varianta ramane tot squire :)

Edited by metal_messiah
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Lupoaico ... cel mai bine e sa mergi tu intr-un magazin de instrumente ... sa le incerci personal si vezi care iti place .... eu cand am fost sa imi iau chitara eram ferm convins de un model si cand am ajuns acolo m-am razgandit instantaneu :) dude si incearca :)

Link to comment
Share on other sites

ii misto ca am vazut-o la mercelica. ma ardea si pe mine palma dar deh :)

 

Pai daca aveam imunitate la warnuri rezolvam imediat. :)

Lasa, are fata un instrument bun pe care poate sa invete. :(

 

:)

Link to comment
Share on other sites

As vrea sa-mi dati si mie un sfat..

vreau sa-mi iau o guitara acustica "buna"(deoarece pe actuala o consider ne-buna) si m-am gandit la doua modele din care voi alege...

Stagg SW205 si Peavey Briarwood DR-1

V-as ruga, daca ati avut ocazia sa comparati aceste guitari, pe care din cele doua mi-o recomandati? Care ar fi avantajele si dezavantajele pe de-o parte si pe cealalta... ? (nu ma intereseaza aspectul, ci doar "performantele", sunetul etc.)

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Singer ... asi merge pe Peavey ... dar cel mai bine e sa incerci tu personal :) ... sa vezi si care suna mai bine pentru tine

Link to comment
Share on other sites

Guest Lupoaica

mare grija la corzi si la grif! mie mi-a taiat avantul o chitara aleasa pentru model - f misto modelul nu zic nu - dar care are corzile prea sus -deci tortura pentru degete.

O am de aproape 5 ani si nici acum nu am invatat sa cant pe ea.

Mare grija la chestia asta!

Si cel mai bine te duci in magazin si le probezi pe amandoua.

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Nu e chiar tortura ... dak sti bine sa canti pe aia ... cand ai pus mana pe o electrica buna ... rupi fasul :))

Link to comment
Share on other sites

Guest Lupoaica
Nu e chiar tortura ... dak sti bine sa canti pe aia ... cand ai pus mana pe o electrica buna ... rupi fasul :) )

 

E tortura daca ai corzile prea sus cum am avut eu.

Dar acum am electrica :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.