www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Salut.sunt nou pe aici,si m'am gandit ca voi aveti experienta si ma puteti ajuta.cant de 1 an la chitara,si momentan am un iris ( hahahah) de care m'am saturat pana peste cap.bugetu se incadreaza intre 7 si 10 milioane pana acum,pana in martie cand am de gand sa'mi iau ceva sper sa se mai stranga.ce as putea sa'mi cumpar la banii astia? eu am pus ochii pe squierul ala...m-80 la 8 mil de la proguitar,dar nu stiu ce e de capul lui :) si nu prea ma incanta ca design fenderu,dar banuiesc ca altceva inafara de squier nu pot sa'mi iau la banii astia..ma rog..nu la fel de bun.

 

 

astept sugestii ! mc

 

poti sa-ti iei un squeir fender... gasesti la banii astia:) si sunt chiar bune...

Link to comment
Share on other sites

Salut, ce chitara ati recomanda unui copil de 12 ani care vrea sa se apuce de zdranganit ,acustica sau clasica ? Pe care se invata mai usor?

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

daca vrea sa zdrangane gen andri popa , acustica ( western ).... daca vrea sa zdrangane gen Isaac Albeniz acustica (clasica) .

 

tehnic ambele sunt acustice. oricum stai linistit ca si eu le zic acustica si clasica :)

 

Andri popa :

 

 

Isaac albeniz

Edited by Burb
Link to comment
Share on other sites

Guest Pantsless

Salut!

 

Am si eu nevoie de niste sfaturi. In primul rand sunt incepator, am cel mult doua luni (de "cantat"). Pana acum m-am chinuit cu o chitara Hora acustica care are vreo 35 anisori. Stiu. Am nevoie de una noua (electro-acustica); acum, chiar nu stiu daca exista avantaje majore ale chitarilor electro-acustice fata de cele acustice, inafara de faptul ca pot fi conectate la un amplificator si (din cate am inteles) ca au corzile mai apropiate de fretboard; oricum am considerat ca daca mai are un electro in fata, n-are de ce sa fie rau (probabil ca habar n-am despre ce vorbesc :) ).

 

Bugetul de care dispun este de maxim 850lei. Sunt constient ca fata de vechea chitara, ORICE ar insemna un "upgrade", dar daca tot iau una noua, macar sa ma tina cat mai mult (nu s-o schimb iar in 2 luni). Asa ca, doresc cea mai buna optiune in banii astia.

 

Mi-au sarit in ochi vreo trei modele: Ibanez V72, Ibanez V205 (pare.. identica cu prima) si Takamine EG 320 (sau un 321C desi habar n-am care-i diferenta). Evident, cu cat ies mai ieftin, cu atat mai bine, insa vreau sa fiu si multumit de achizitie.

 

Sunt deschis la orice alta sugestie. Ideea de baza este ca vreau o chitara care sa fie bine construita, sa se auda tare si clar, sa aiba un sunet... cald si profund, zic eu. Sa se auda ca un instrument muzical, nu ca o chestie care zdrangane (sigur, e posibil sa cer cam mult, fiind si limitat de buget).

 

Multumesc anticipat.

Edited by Pantsless
Link to comment
Share on other sites

Guest Pantsless

N-am mai gasit butonul Edit, probabil dispare dupa un anumit timp, deci scuze pentru double post.

Ce-am vrut sa adaug: abia acum am vazut ca la ibanez V205 scrie "solid top" (desi tot "spruce" si nu "mahogany"); din cate am citit pe-aici, cuvantul asta "solid" ar fi important.. (initial scrisesem ca nu vad diferenta intre modelul asta si un v72). Anyway, astept sugestii.

Edited by Pantsless
Link to comment
Share on other sites

N-am mai gasit butonul Edit, probabil dispare dupa un anumit timp, deci scuze pentru double post.

Ce-am vrut sa adaug: abia acum am vazut ca la ibanez V205 scrie "solid top" (desi tot "spruce" si nu "mahogany"); din cate am citit pe-aici, cuvantul asta "solid" ar fi important.. (initial scrisesem ca nu vad diferenta intre modelul asta si un v72). Anyway, astept sugestii.

http://www.sheehans.com/acoustic-guitars/help/

http://www.eaglemusicshop.com/content.asp/Content/18#solid

http://www.guitarsite.com/newsletters/990809/11.shtml

Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Am si eu nevoie de niste sfaturi. In primul rand sunt incepator, am cel mult doua luni (de "cantat"). Pana acum m-am chinuit cu o chitara Hora acustica care are vreo 35 anisori. Stiu. Am nevoie de una noua (electro-acustica); acum, chiar nu stiu daca exista avantaje majore ale chitarilor electro-acustice fata de cele acustice, inafara de faptul ca pot fi conectate la un amplificator si (din cate am inteles) ca au corzile mai apropiate de fretboard; oricum am considerat ca daca mai are un electro in fata, n-are de ce sa fie rau (probabil ca habar n-am despre ce vorbesc :) ).

 

Bugetul de care dispun este de maxim 850lei. Sunt constient ca fata de vechea chitara, ORICE ar insemna un "upgrade", dar daca tot iau una noua, macar sa ma tina cat mai mult (nu s-o schimb iar in 2 luni). Asa ca, doresc cea mai buna optiune in banii astia.

 

Mi-au sarit in ochi vreo trei modele: Ibanez V72, Ibanez V205 (pare.. identica cu prima) si Takamine EG 320 (sau un 321C desi habar n-am care-i diferenta). Evident, cu cat ies mai ieftin, cu atat mai bine, insa vreau sa fiu si multumit de achizitie.

 

Sunt deschis la orice alta sugestie. Ideea de baza este ca vreau o chitara care sa fie bine construita, sa se auda tare si clar, sa aiba un sunet... cald si profund, zic eu. Sa se auda ca un instrument muzical, nu ca o chestie care zdrangane (sigur, e posibil sa cer cam mult, fiind si limitat de buget).

 

Multumesc anticipat.

 

 

am eu la vanzare un ibanez v205sece-nt. chitara este noua, cumparata de la magazinul muzica, are 1 lun a jumate, vine in cutia ei cu manual de instructiuni si sabot pt ajustarea grifului si garantie 2 ani la mcmusic. este electro acustica are si tuner onboard (ceea ce cred eu ca este foarte folositor pt tine) si este construita din solid spruce top (adica are un sunet mult mai amplu decat cele din placaj laminat), este cu cutaway, si de curand i-am pus corzi noi. o vand cu 700 ron discutabil. eu zic k este o oferta buna, mai ales k este noua chitara. o vand pt ca am nevoie de bani sa-mi iau un pack de chitara electrica, altfel n-as fi dat-o. eu am folosit-o la studio cateva zile si e de minune chitara. este impecabila, daca te intereseaza uite nr meu de tel 0768 612 324 sau YM dark_hood66 . astept un reply.

Link to comment
Share on other sites

Pe mine personal electro-acusticele ieftine de la Takamine nu m-au convins. La banii aia cea mai buna afacere sunt fie Ibanez PF60-SECE , fie un Vintage-VEC500N

Ambele modele au solid top si un grif comod, eu personal inclin mai mult spre Vintage pentru ca in general mi s-au parut mai constanti in calitatea fabricatiei.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Guest Sam The Pirate

Vreau sa achizitionez prima mea chitara electrica...Ce imi refcomandati?

Eu vreau sa cant cu ea: rock, jazz-rock, jazz si Blues

Link to comment
Share on other sites

Pe mine personal electro-acusticele ieftine de la Takamine nu m-au convins. La banii aia cea mai buna afacere sunt fie Ibanez PF60-SECE , fie un Vintage-VEC500N

Ambele modele au solid top si un grif comod, eu personal inclin mai mult spre Vintage pentru ca in general mi s-au parut mai constanti in calitatea fabricatiei.

 

chitarile de pe mcmusic care au pretul taiat si vandute cu 30% mai ieftine sunt produse cu mici defectiuni datorate transportului (adica crapaturi, fisuri, zgarieturi). chitara ibanez pf60-sece buna costa 950 ron si nu 760 ron. asa era sa cumpar si eu una pf60-sece la 760 ron dar intre timp am aflat care era faza cu "pretul taiat" si ca pretul real este 950 ron si am recurs la ibanez v205sece-nt de care nu regret nicio clipa :)

Edited by dark_hood66
Link to comment
Share on other sites

Guest kirakun

Salutare... as vrea sa imi cumpar si eu o chitara sunt cam incepator am cantat pe o chitara clasica dar fiind foarte veche s-a rupt si vreau sa imi cumpar una electrica pt cover-uri rock/metal mai mult... am un buget limitat de 700 ron si am vazut un thread cu un Jackson JX10. Astept sa-mi spuneti si mie ce pareri aveti... ms ^ ^

Link to comment
Share on other sites

Guest Pantsless

 

Mersi de link-uri, au fost foarte utile

 

Pe mine personal electro-acusticele ieftine de la Takamine nu m-au convins. La banii aia cea mai buna afacere sunt fie Ibanez PF60-SECE , fie un Vintage-VEC500N

Ambele modele au solid top si un grif comod, eu personal inclin mai mult spre Vintage pentru ca in general mi s-au parut mai constanti in calitatea fabricatiei.

Cum spunea si cineva mai sus, PF60 e peste bugetul meu. Pacat.

Spui ca Takaminele din categoria asta de pret nu prea merita? Dac-ar fi sa compari un ibanez V205 cu un Takamine EG-320, sa-nteleg ca ai alege Ibanez-ul? Despre Hohner HW300 imi poti spune ceva? Unii il recomandau cu caldura, dar nu prea am gasit multe pe net despre chitara asta. Defapt, nu prea am vazut multe despre "Hohner", in general. Ce-mi place la ea este ca e toata din mahon, cred ca-i un lucru bun; as fi vrut sa fie si cu cutaway (am eu o problema cu cutaway-ul asta, stiu ca nu e neaparat foarte practic, dar sunt innebunit dupa forma respectiva).

Edited by Pantsless
Link to comment
Share on other sites

Mersi de link-uri, au fost foarte utile

 

 

Cum spunea si cineva mai sus, PF60 e peste bugetul meu. Pacat.

Spui ca Takaminele din categoria asta de pret nu prea merita? Dac-ar fi sa compari un ibanez V205 cu un Takamine EG-320, sa-nteleg ca ai alege Ibanez-ul? Despre Hohner HW300 imi poti spune ceva? Unii il recomandau cu caldura, dar nu prea am gasit multe pe net despre chitara asta. Defapt, nu prea am vazut multe despre "Hohner", in general. Ce-mi place la ea este ca e toata din mahon, cred ca-i un lucru bun; as fi vrut sa fie si cu cutaway (am eu o problema cu cutaway-ul asta, stiu ca nu e neaparat foarte practic, dar sunt innebunit dupa forma respectiva).

 

Am cantat pe Hohnerul respectiv si mi-a placut. Am cantat pe Vintage-ul pe care ti l-am recomandat si mi s-a parut reusit pentru pretul ala. Takamine modelele ieftine mi0au lasat impresia de chitari ieftine si parca neterminate, le lipsea ceva si nici nu sunau cine stie ce, griful era usor cam incomod.

Link to comment
Share on other sites

intrebare:

Squier Affinity e buna pt un incepator caruia ii place rock alternativ/metal/pop rock/punk si indie? (arctic monkeys, radiohead, coldplay, metallica, green day, etc?) se cam incadreaza in bugetul meu

Link to comment
Share on other sites

Poate sa-mi recomande cineva o chitara acustica ieftina (~600RON) cu solid top?

 

 

am eu de vanzare o chitara ibanez v205sece-nt electro acustica cu tuner incorporat. este tot din solid top si mahon. chitara are o luna jumate, cumparata de la mcmusic, vine insotita de cutie, manual si imbus, garantie 2 ani, arata impecabil. o dau cu 650 ron dar as putea s-o las la 600 ron. ea in magazin costa 850 ron si zic k e o okazie. o dau pt ca am nevoie de o chitara electrica la studio altfel n-as fi dat-o pe asta. daca te intereseaza: YM dark_hood66 sau 0768 612 324...sau astept un reply (am si poze reale)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.