www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cumparare chitara online


Elethan
 Share

Recommended Posts

Vreau sa-mi cumpar un Schecter de la www.music123.com . Am ales asta pentru ca e cam singura care trimite din state in romania, si chiar in europa.Singura mea problema e referitor la cum ajunge, si aici intervin intrebarile mele.

 

A mai cumparat cineva de la music123? Ei zic ca trimit prin UPS, dar din cate stiu eu sunt tarife foarte foarte FOARTE mari.. insa nu stiu exact cat? Cu vama cum se face? se pune taxa standard pt chitara electrica cu 2 doze de 78 euro?

Link to comment
Share on other sites

As cam avea, dar prefer sa dau niste bani in plus.. din motive subiective.Am niste rude mai intelegatoare in Canada insa, insa cred ca-i la fel de complicat.Mi-era si mie frica de asta.... oricum de UPS poate sa zica cineva ceva?

 

EDIT: Taxa vamala la chitari din SUA este de 20% daca nu ma insel, ceea la o chitara de 400$ cat este asta, este exact 80 euro... which is basically the same thing :)

Adica ce mi-e sa dau 78 sau 80 euro?

Edited by Elethan
Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Tariful e enorm. Mi se pare ca music 123 ofera shipping estimate; incearca sa adaugi chitara in cos si sa cauti peacolo. Sa te astepti la ceva gen 200-300$ pentru o chitara. Ai grija ca taxele vamale se aplica si la transport.

Link to comment
Share on other sites

Eu tocmai am platit la USPS 84$ ptr chitara in hard-shell Air MAil Delivery 1-2 saptamani si mai aveam optiunea 54 $ Boat Mail 4-5 saptamani. Fara asigurare si fara tracking number. Daca le vrei si pe astea sare pe la 130$

 

nush cum ti-a venit tie cu usps.

eu cand mi-am luat chitara, cunostintza mea din state s-a perindat f mult pe la oficiile usps cu chitara, ce-i drept in hardcase si au refuzat-o mereu pe motiv ca depaseste limita dimensiunilor acceptate pentru romania, ca ziceau ca pt fiecare tara se accepta alte dimensiuni, iar pachetul era prea lung pt romania.

asa ca a trimis-o cu o compania din aia gen cargo, cu vaporul, 7-8 saptamani i-a luat, si a costat vro 65 $ transport vama, si asigurare

Link to comment
Share on other sites

nush cum ti-a venit tie cu usps.

eu cand mi-am luat chitara, cunostintza mea din state s-a perindat f mult pe la oficiile usps cu chitara, ce-i drept in hardcase si au refuzat-o mereu pe motiv ca depaseste limita dimensiunilor acceptate pentru romania, ca ziceau ca pt fiecare tara se accepta alte dimensiuni, iar pachetul era prea lung pt romania.

asa ca a trimis-o cu o compania din aia gen cargo, cu vaporul, 7-8 saptamani i-a luat, si a costat vro 65 $ transport vama, si asigurare

 

Ai dreptate cu USPS-ul. A fost intoarsa de 2 ori ca depasea dimensiunile admise de ei. Citez: "the customs for Romania is a BITCH man" . Cam asa s-a exprimat cel care a trimis-o :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 4 weeks later...
Guest necroticist

Tocmai mi-am luat si eu o chitara de pe eBay (US) asa ca hai sa va zic cat m-a costat pe mine. Chitara (un Schecter C-1 EX) a costat $490 (noua) si a fost trimisa prin UPS fara chitanta, dar cu valoare declarata. Transportul a costs $160 si a durat cam doua saptamani, iar la primire a fost nevoie sa platesc vama, care a costat 131 RON. Pretul final (chitara plus toate taxele) a fost deci aproximativ 1650 RON. Daca as fi luat acceasi chitara din Germania, m-ar fi costat cam €720 chitara plus €40 transportul, deci un total de aproximativ 2590 RON. Eu zic ca a meritat.

Link to comment
Share on other sites

saptamana trecuta am facut o comanda de fieratanii la stewmac. initial am vrut sa mi le trimita cu dhl care, pentru marfa de 150usd si cam 1 kg cerea vreo 50 usd. treaba e ca cei de la stewmac au schimbat curierul si au trimis prin air mail (usps) pentru ca au multi clienti din ro si toti vor numai cu air mail si nu cu dhl, fiind mai ieftin (astia mi le aduc cu 20 usd).

intrebare pentru cine a mai primit prin air mail> marfa vine la posta? in vama? cum se face pentru ridicarea ei?

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Guest necroticist
intrebare pentru cine a mai primit prin air mail> marfa vine la posta? in vama? cum se face pentru ridicarea ei?

 

Daca vine prin USPS, atunci pachetul ajunge in mod normal la oficiul postal vamal (e cate un oficiu postal vama cam in fiecare oras). Acolo iti vor desface pachetul, verifica continutul, si eventual iti vor cere sa platesti vama.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.