www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cumparaturi Pe Ebay?


Guest Hannibal_flo
 Share

Recommended Posts

Guest Hannibal_flo

Intru si eu pe ebay sa vad care e treaba, dau search "electric guitar" toate bune si frumoase, o vad pe asta http://cgi.ebay.com/EPIPHONE-LES-PAUL-STAN...id=p3286.c0.m14

 

licitatia cica se termina in doua zile si livrarea catre Romania.... Gratis! hmm... nu prea imi vine mie sa cred.... A mai cumparat cineva ceva de pe ebay? Merita sa incerc sa achizitionez o chitara de acolo? Totusi m-i se pare suspect...

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Intru si eu pe ebay sa vad care e treaba, dau search "electric guitar" toate bune si frumoase, o vad pe asta http://cgi.ebay.com/EPIPHONE-LES-PAUL-STAN...id=p3286.c0.m14

 

licitatia cica se termina in doua zile si livrarea catre Romania.... Gratis! hmm... nu prea imi vine mie sa cred.... A mai cumparat cineva ceva de pe ebay? Merita sa incerc sa achizitionez o chitara de acolo? Totusi m-i se pare suspect...

 

daca o scoti sub 100$ eu zic ca merita sa te bagi, altfel nu as avea incredere.

Link to comment
Share on other sites

Guest Hannibal_flo

am observat ca in ultimile ore incepe sa se liciteze calumea, credeam ca ramane undeva acolo jos pretul... da oricum cred ca poti cumpara orice mai ieftin decat in general am o ruda care cumpara numai de pe ebay si ia electrocasnice si electrice super ieftin.

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
am observat ca in ultimile ore incepe sa se liciteze calumea, credeam ca ramane undeva acolo jos pretul... da oricum cred ca poti cumpara orice mai ieftin decat in general am o ruda care cumpara numai de pe ebay si ia electrocasnice si electrice super ieftin.

 

pai stai putin ca-i doar 0.02$, stai cu ochii pe ea. iti repet sfatul meu, daca ii sub 100$ sa te bagi la ea, chiar daca iei teapa, si nu uita sa platesti DOAR PRIN PAYPAL.

Edited by Don MaXxX
Link to comment
Share on other sites

Negociaza cu vanzatorul , poate ca nu doar o scoti la $2, poate reusesti sa il convingi sa iti mai trimita si ceva bani ca il scapi de chitara.

In cazul in care nu ai priceput acesta a fost :)

Si scum pe bune, nu iti bate capul cu ebay ,cum poti sa crezi ca cineva ar trimite chitara pe gratis in Romania, uita-te la cate vanzari a mai avut omul, 1 , cand cumperi de pe ebay acesta e lucrul cel mai important sa fie un vanzator care are vechime si multe vanzari atunci stii ca e serios .

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Cand pui un anunt pe ebay ai o optiune numita reserve price, adica pretul minim impus de vanzator. Daca licitatia nu depaseste pretul produsul nu se vinde. D-aia 2$ sau cat naiba e aia e doar o chestie care sa iti fure ochiul. Poti sa castigi si degeaba.

uita-te mai atent, nu exista un reserve price

hopa, a crescut LA 0.18$

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Din ce stiu eu reserve priceul nu e afisat. Poate faci confuzie cu buy now.

 

nu, vorbesti prostii, pretul in sine nu este afisat, dar trebuie sa scrie reserve not met.

Link to comment
Share on other sites

Guest Hannibal_flo

daca va uitati la ce mai are la vanzare observati ca a crescut preturile si la acelea, nu cumperi asa iefin o chitara ca aia... :) era misto, dadeai 0,7 euro si ti-o aducea si gratis in romania. Cat un SMS :))

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

lol am intrat cand mai erau 12 secunde si am licitat 155 gbp cred ca am castigat ce primesc?

 

 

 

Time Ended:Oct-01-08 12:48:14 PDT

 

private listing - bidders' identities protected GBP 155.00

Oct-01-08 12:47:43 PDT

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
lol am intrat cand mai erau 12 secunde si am licitat 155 gbp cred ca am castigat ce primesc?

 

 

 

Time Ended:Oct-01-08 12:48:14 PDT

 

private listing - bidders' identities protected GBP 155.00

Oct-01-08 12:47:43 PDT

 

primesti nimic pentru ca licitatia a fost inchisa de eBay.

Link to comment
Share on other sites

Guest c.ovidiu

Eu am cumpãrat diverse de pe ebay.co.uk ºi au ajuns de fiecare datã. Bine, în general am cumpãrat nimicuri (cel mai scump produs a fost o tastaturã Microsoft Natural Keyboard 4000).

Link to comment
Share on other sites

Dragii mei,

 

am vazut diferitele discutii despre treaba cu Ebay-ul si m-am gandit sa detaliez niste chestii din experienta mea de aproape un an pe acest site, unde deja sunt un cumparator RESPECTAT si curand o sa devin si vanzator.

 

Iata aspectele cele mai importante :

 

DACA NU STITI LIMBA ENGLEZA BINE(nu mediocru !!!) NU VA BAGATI SA VA FACETI CONT PE EBAY ! sunt termeni in formularele lor care sunt redactati in limba oficiala caracteristica contractelor ! termeni destul de ciudati ! daca nu stiti ce faceti riscati sa creati neplaceri pentru ambele parti !

 

1) Ca sa puteti cumpara pe Ebay trebuie sa aveti un CARD bancar, care sa poata fi folosit si la cumparaturi on-line ! NU ORICE CARD SE POATE UTILIZA ! Eu am un card de tip MASTERCARD TAIFUN(eliberat de BANC POST), card de tip DEBIT CARD(nu credit card), pe care pot sa-l alimentez cu cati bani vreau si pot cheltui toti banii la o singura cumparatura !

 

Cand va faceti cont pe EBAY, trebuie sa aveti deja acest card ! O sa vi se ceara sa va faceti un cont de PAYPAL, care este cea mai sigura metoda de plata ! Nu va recomand sa lucrati cu MONEY ORDER(ca nu se pot trimite bani in USA cu metoda asta din Romania - eu nu am gasit nici un loc unde sa o fac), nici cu CECURI(Personal Checks) si nici cu Western UNION(sunt taxe prea mari !).

 

Paypal este sfant ! 95% dintre cei de pe Ebay folosesc acest sistem ! ESTE RAPID, se poate verifica instant, ai o lista completa a tranzactiilor, care apar si pe Ebay(ti se spune si se vede ca ai platit obiectul !).

 

Cand iti faci cont Ebay, oficialii de acolo te verifica la sange ! Trebuie sa dai o adresa clara, verificabila(NU SE ACCEPTA casute postale sau POST RESTANT !), ei o verifica(cum? nu stiu? dar pe mine m-au verificat !) , datele cardului(fara codul PIN !!!) si ATENTIE !!! daca vrei sa cumperi obiecte peste valoarea de 200-300 de dolari, ti se va cere sa trimiti si pe fax copii dupa Buletin, dupa card, precum si un extras de cont de pe card. Mie asa mi s-a cerut, in momentul in care a trebuit sa cumpar primul amplificator MESA BOOGIE(pe care am dat 700 de dolari).

 

PANA ACUM AM CUMPARAT peste 50 de obiecte ! am un rating POZITIV 100% - la ei se numeste FEEDBACK !

 

2) FEEDBACK-ul - se castiga in timp ! - eu l-am castigat pe masura ce am cumparat - in ultimul an ! Vanzatorul este obligat sa lase feedback, la fel si vanzatorul. In felul acesta se stie clar ce persoane sunt neserioase si mai ales care SUNT SERIOASE si merita sa lucrezi cu ele !

 

3) DACA NU VRETI SA CUMPARATI sau NU AVETI BANI DESTUI pentru un obiect - NU LICITATI !!!!

O sa primiti avertismente, o sa aveti feedback negativ(cu detalii !) si daca e treaba mai grava, o sa vi se interzica definitiv accesul pe site !

 

4) Sfatul meu ! NU CUMPARATI DECAT DE LA CEI CARE AU VECHIME si feedback pozitiv peste 90% - eu asa am procedat si nu am avut probleme !

 

5) INTREBATI CLAR VANZATORUL - inainte de a licita - daca accepta clienti din afara SUA !!! In unele licitatii este scris clar - ship to USA Only !!! / in altele - ship to - WORLDWIDE ! Totusi, puteti adresa o intrebare vanzatorului, cat mai detaliat(in limita spatiului pentru mesaj) , explicand ca vreti sa cumparati, ca aveti bani si ca sunteti GATA sa platiti transportul pana in Romania. NU AGASATI VANZATORUL cu intrebari daca el v-a raspuns odata clar ca nu vinde sau nu vrea sa discute cu persoane din afara SUA - e posibil sa va reclame ! Unele licitatii au chiar un filtru care blocheaza din start orice persoana care nu are domicililul in SUA(apare un mesaj pe ecran) !

 

6) In general obiectele au poze destul de bune, unele foarte mari si detaliate. dar, daca ceva nu se vede bine la un obiect, contactati vanzatorul si cereti sa va mai faca niste poze, sa va mai dea detalii. Este cumva mai mult decat obligat !

Foarte IMPORTANT ! - vanzatorul va avea mari probleme(!!!) daca da o descriere incorecta a obiectului, daca ceea ce primiti nu este identic cu ceea ce ati cumparat !

 

TREBUIE SA STITI un lucru esential - (eu l-am aflat de la un american care mi-a devenit prieten, dupa ce am cumparat diverse chestii de la el si am descoperit ca are stramosi din Romania !) !!!

EBAY-ul lucreaza si colaboreaza foarte strans cu FBI-ul si cu IRS-ul(Fiscul american !!!) - daca un vanzator face vreo prostie si vinde lucruri de furat, incaseaza banii si nu trimite marfa sau prejudiciaza cumva un cumparator si daca acel cumparator face o plangere(intemeiata !), in functie de gravitatea faptei, fie rezolva EBAY treaba sau intra rapid in actiune cele doua agentii amintite anterior !!!

LA FEL SE INTAMPLA si daca un cumparator comite fraude !!! ASA CA NU UMBLATI CU TAMPENII !!!! ca si asa ni s-a dus vestea ! NU VREAU SA JIGNESC PE NIMENI - doar sa va avertizez ! Ca eu unul nu am nici un chef sa nu mai pot cumpara de pe EBAY din cauza vreunui cretin de hacker !!! Si asa am asteptat destul pana am putut sa-mi fac cont !

7) Ca ultime sfaturi !

a) fiti politicosi tot timpul cu vanzatorii - chiar si cu cei care sunt mai idioti si nu vor sa va vanda ceva(desi poate ca va crapa buza dupa obiectul ala !) - e dreptul lor sa refuze ! Desi banii nu au miros(decat daca-i pastrezi in ciorapi!).

 

:) faceti inainte de a cumpara ceva o verificare a preturilor oficiale si mai ales cu cat s-a mai vandut(sau se vinde) un obiect similar pe Ebay !

 

c) CITITI cat mai atent regulamentele EBAY !

d) SI MAI ALES - NU VA INTINDETI MAI MULT DECAT VA PERMITE PLAPUMA !

 

Sper sa va fie de folos aceste sfaturi ! Bafta !

 

Marcian Petrescu(muzicutist de blues - formatia TRENUL DE NOAPTE) - nume pe ebay - marcianromania -

Link to comment
Share on other sites

Dragii mei,

 

am vazut diferitele discutii despre treaba cu Ebay-ul si m-am gandit sa detaliez niste chestii din experienta mea de aproape un an pe acest site, unde deja sunt un cumparator RESPECTAT si curand o sa devin si vanzator.

 

Iata aspectele cele mai importante :

 

DACA NU STITI LIMBA ENGLEZA BINE(nu mediocru !!!) NU VA BAGATI SA VA FACETI CONT PE EBAY ! sunt termeni in formularele lor care sunt redactati in limba oficiala caracteristica contractelor ! termeni destul de ciudati ! daca nu stiti ce faceti riscati sa creati neplaceri pentru ambele parti !

 

1) Ca sa puteti cumpara pe Ebay trebuie sa aveti un CARD bancar, care sa poata fi folosit si la cumparaturi on-line ! NU ORICE CARD SE POATE UTILIZA ! Eu am un card de tip MASTERCARD TAIFUN(eliberat de BANC POST), card de tip DEBIT CARD(nu credit card), pe care pot sa-l alimentez cu cati bani vreau si pot cheltui toti banii la o singura cumparatura !

 

Cand va faceti cont pe EBAY, trebuie sa aveti deja acest card ! O sa vi se ceara sa va faceti un cont de PAYPAL, care este cea mai sigura metoda de plata ! Nu va recomand sa lucrati cu MONEY ORDER(ca nu se pot trimite bani in USA cu metoda asta din Romania - eu nu am gasit nici un loc unde sa o fac), nici cu CECURI(Personal Checks) si nici cu Western UNION(sunt taxe prea mari !).

 

Paypal este sfant ! 95% dintre cei de pe Ebay folosesc acest sistem ! ESTE RAPID, se poate verifica instant, ai o lista completa a tranzactiilor, care apar si pe Ebay(ti se spune si se vede ca ai platit obiectul !).

 

Cand iti faci cont Ebay, oficialii de acolo te verifica la sange ! Trebuie sa dai o adresa clara, verificabila(NU SE ACCEPTA casute postale sau POST RESTANT !), ei o verifica(cum? nu stiu? dar pe mine m-au verificat !) , datele cardului(fara codul PIN !!!) si ATENTIE !!! daca vrei sa cumperi obiecte peste valoarea de 200-300 de dolari, ti se va cere sa trimiti si pe fax copii dupa Buletin, dupa card, precum si un extras de cont de pe card. Mie asa mi s-a cerut, in momentul in care a trebuit sa cumpar primul amplificator MESA BOOGIE(pe care am dat 700 de dolari).

 

PANA ACUM AM CUMPARAT peste 50 de obiecte ! am un rating POZITIV 100% - la ei se numeste FEEDBACK !

 

2) FEEDBACK-ul - se castiga in timp ! - eu l-am castigat pe masura ce am cumparat - in ultimul an ! Vanzatorul este obligat sa lase feedback, la fel si vanzatorul. In felul acesta se stie clar ce persoane sunt neserioase si mai ales care SUNT SERIOASE si merita sa lucrezi cu ele !

 

3) DACA NU VRETI SA CUMPARATI sau NU AVETI BANI DESTUI pentru un obiect - NU LICITATI !!!!

O sa primiti avertismente, o sa aveti feedback negativ(cu detalii !) si daca e treaba mai grava, o sa vi se interzica definitiv accesul pe site !

 

4) Sfatul meu ! NU CUMPARATI DECAT DE LA CEI CARE AU VECHIME si feedback pozitiv peste 90% - eu asa am procedat si nu am avut probleme !

 

5) INTREBATI CLAR VANZATORUL - inainte de a licita - daca accepta clienti din afara SUA !!! In unele licitatii este scris clar - ship to USA Only !!! / in altele - ship to - WORLDWIDE ! Totusi, puteti adresa o intrebare vanzatorului, cat mai detaliat(in limita spatiului pentru mesaj) , explicand ca vreti sa cumparati, ca aveti bani si ca sunteti GATA sa platiti transportul pana in Romania. NU AGASATI VANZATORUL cu intrebari daca el v-a raspuns odata clar ca nu vinde sau nu vrea sa discute cu persoane din afara SUA - e posibil sa va reclame ! Unele licitatii au chiar un filtru care blocheaza din start orice persoana care nu are domicililul in SUA(apare un mesaj pe ecran) !

 

6) In general obiectele au poze destul de bune, unele foarte mari si detaliate. dar, daca ceva nu se vede bine la un obiect, contactati vanzatorul si cereti sa va mai faca niste poze, sa va mai dea detalii. Este cumva mai mult decat obligat !

Foarte IMPORTANT ! - vanzatorul va avea mari probleme(!!!) daca da o descriere incorecta a obiectului, daca ceea ce primiti nu este identic cu ceea ce ati cumparat !

 

TREBUIE SA STITI un lucru esential - (eu l-am aflat de la un american care mi-a devenit prieten, dupa ce am cumparat diverse chestii de la el si am descoperit ca are stramosi din Romania !) !!!

EBAY-ul lucreaza si colaboreaza foarte strans cu FBI-ul si cu IRS-ul(Fiscul american !!!) - daca un vanzator face vreo prostie si vinde lucruri de furat, incaseaza banii si nu trimite marfa sau prejudiciaza cumva un cumparator si daca acel cumparator face o plangere(intemeiata !), in functie de gravitatea faptei, fie rezolva EBAY treaba sau intra rapid in actiune cele doua agentii amintite anterior !!!

LA FEL SE INTAMPLA si daca un cumparator comite fraude !!! ASA CA NU UMBLATI CU TAMPENII !!!! ca si asa ni s-a dus vestea ! NU VREAU SA JIGNESC PE NIMENI - doar sa va avertizez ! Ca eu unul nu am nici un chef sa nu mai pot cumpara de pe EBAY din cauza vreunui cretin de hacker !!! Si asa am asteptat destul pana am putut sa-mi fac cont !

7) Ca ultime sfaturi !

a) fiti politicosi tot timpul cu vanzatorii - chiar si cu cei care sunt mai idioti si nu vor sa va vanda ceva(desi poate ca va crapa buza dupa obiectul ala !) - e dreptul lor sa refuze ! Desi banii nu au miros(decat daca-i pastrezi in ciorapi!).

 

:D faceti inainte de a cumpara ceva o verificare a preturilor oficiale si mai ales cu cat s-a mai vandut(sau se vinde) un obiect similar pe Ebay !

 

c) CITITI cat mai atent regulamentele EBAY !

d) SI MAI ALES - NU VA INTINDETI MAI MULT DECAT VA PERMITE PLAPUMA !

 

Sper sa va fie de folos aceste sfaturi ! Bafta !

 

Marcian Petrescu(muzicutist de blues - formatia TRENUL DE NOAPTE) - nume pe ebay - marcianromania -

 

 

 

:) :)

 

Dar apreciez bunele intentii :)

Link to comment
Share on other sites

Salut !

 

Eu stiu ca am simtul umorului, dar nu inteleg in cazul postului meu ce e asa de funny !

 

Eu am scris ce am scris pt. ca din ce am vazut ca s-a discutat, unele persoane nu prea stiau cum se lucreaza cu EBAY-ul !!! si lansau niste afirmatii destul de ciudate !

 

Cred ca observatiile mele sunt destul de pertinente ! vin din experienta adevarata !!!

 

Dara daca sunt funny, ok... :D:P:D:):):) sa ne radem !

 

marcian

Link to comment
Share on other sites

Draga Marcian, te rog nu te supara :) Pentru mine postul tau a fost funny, m-a facut sa zimbesc. Dar apreciez foarte tare ca incerci sa ajuti. Parerea mea e complet contrara, adica eu sint de parerea ca fiecare pasare pe limba ei piere, si oamenii au tot dreptul sa fie prosti pe banii lor. Nu intentionez sa jignesc pe nimeni, dar asa e viata, adica grea :) .

Cit despre paypal, mi se pare o institutie evil, pentru mine e pe acelasi loc cu ebay si microsoft.

Link to comment
Share on other sites

OK ! este parerea ta !

 

nu stiu ce experiente ai avut tu cu EBAY-ul sau cu PAYPAL-ul, dar cred ca TU nu ai procedat corect undeva...??!

 

ca daca erau chestii frecvente, patzeam si eu !

 

Nu stiu de ce PAYPAL-ul sau EBAY-ul ar fi evil :P ???

 

Americanii or fi avand ei multe pacate, dar stiu ca "TIME IS MONEY" si de aia au facut aceste sisteme de vanzari si plati ! ca sa nu mai stea omul ca un bou la cozi, sa completeze tone de hartoage, sa-si faca nervi, etc. ! sa nu poata cumpara ceva ce in Romanica lui de doi lei nu gaseste !

 

Pe de alta parte, nu te supara, dar multe obiecte sunt NESIMTIT DE SCUMPE in sfanta UNIUNE EUROPEANA :) ! pe cand in USA sunt ieftine sau la pretul real de piata !

 

de ce sa platesc eu in Europa 1500 de Euro pe un amplif(+ transport) , cand pot sa-l aduc din state cu 700 de dolari cu tot cu transport ??? sau sa-l iau din Romania cu nu stiu cate rahaturi de taxe, tva-uri , adaosuri, paraadaosuri, etc...??? doar ca sa zic ca l-am luat de nou din magazin...?

 

E bine ca exista aceste sisteme ! daca unii sunt tampiti e treaba lor ! dar sunt si oameni care stiu ce vor si care nu au niciodata probleme ! CUM REUSESC OARE ?????? Poate sunt mai inteligenti decat altii !???!!! :)

 

Si legat tot de treaba cu Paypal & Ebay = EVIL ....

 

Cred ca pana sa-i condamnam pe ei sau sa-i acuzam, mai bine facem ceva cu sistemul de *** de la noi si cu institutiile cu adevarat evil din Romania - guvern, parlament, politicieni, birocrati !

Poate o sa traim suficient sa avem si la noi mai putina birocratie si preturi rezonabile la sculele de muzica - care in acest moment sunt catalogate drept ARTICOLE DE LUX :D:):D !!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Hannibal_flo
OK ! este parerea ta !

 

nu stiu ce experiente ai avut tu cu EBAY-ul sau cu PAYPAL-ul, dar cred ca TU nu ai procedat corect undeva...??!

 

ca daca erau chestii frecvente, patzeam si eu !

 

Nu stiu de ce PAYPAL-ul sau EBAY-ul ar fi evil :P ???

 

Americanii or fi avand ei multe pacate, dar stiu ca "TIME IS MONEY" si de aia au facut aceste sisteme de vanzari si plati ! ca sa nu mai stea omul ca un bou la cozi, sa completeze tone de hartoage, sa-si faca nervi, etc. ! sa nu poata cumpara ceva ce in Romanica lui de doi lei nu gaseste !

 

Pe de alta parte, nu te supara, dar multe obiecte sunt NESIMTIT DE SCUMPE in sfanta UNIUNE EUROPEANA :) ! pe cand in USA sunt ieftine sau la pretul real de piata !

 

de ce sa platesc eu in Europa 1500 de Euro pe un amplif(+ transport) , cand pot sa-l aduc din state cu 700 de dolari cu tot cu transport ??? sau sa-l iau din Romania cu nu stiu cate rahaturi de taxe, tva-uri , adaosuri, paraadaosuri, etc...??? doar ca sa zic ca l-am luat de nou din magazin...?

 

E bine ca exista aceste sisteme ! daca unii sunt tampiti e treaba lor ! dar sunt si oameni care stiu ce vor si care nu au niciodata probleme ! CUM REUSESC OARE ?????? Poate sunt mai inteligenti decat altii !???!!! :)

 

Si legat tot de treaba cu Paypal & Ebay = EVIL ....

 

Cred ca pana sa-i condamnam pe ei sau sa-i acuzam, mai bine facem ceva cu sistemul de *** de la noi si cu institutiile cu adevarat evil din Romania - guvern, parlament, politicieni, birocrati !

Poate o sa traim suficient sa avem si la noi mai putina birocratie si preturi rezonabile la sculele de muzica - care in acest moment sunt catalogate drept ARTICOLE DE LUX :D:):D !!!!

 

 

 

+1 total deacord cu marcianpetrescu... Nu inteleg ce ar putea di "evil" la PAYPAL si la Ebay... Deocamdata nu folosesc, dar, cand o sa strang bani de o chitara electrica, cred ca o sa imi fac si eu cont si o sa imi incerc norocul ;). Multumim mult pentru sfaturi, si tranzactii placute!

 

 

EDIT: Daca nu am inteles eu bine tu ne recomanzi sa cumparam din america, nu din tari din Europa? Sunt mai ieftine acolo?

Edited by Hannibal_flo
Link to comment
Share on other sites

chestii hi-end sau rare, da.

chestii banale si cheap le iei mai bine din europa...mai ales ca si-a revenit si probabil isi va mai reveni dolarul

in orice caz transportul poate fi a pain in the ass...eu am patit-o de 2 ori...o data cu o chitara, alta data cu un pachet mult mai mic, proc de rack si alte prostii...a fost refuzat de usps pt depasirea dimensiunilor admise...ar fi acele firme de curierat: carpati si atlas shipping...dar eu nu am apelat la ele pana acum.

Link to comment
Share on other sites

Salut !

 

Cum am mai spus si au spus si altii aici, depinde ce vrei sa cumperi !

 

MULTE, FOARTE MULTE chestii sunt mult mai avantajos de cumparat din USA !

 

Iar legat de transportul obiectelor mari, VA RECOMAND cu CALDURA sa apelati la cei de la ATLASS SHIPPING !

 

Am adus pana acum prin ei marfuri de peste 3000 de dolari !

 

Un amplif MESA BOOGIE(18 kg) - colet de cca. 21 Kg, pentru care USPS-ul(Posta Americana) avea restrictie pentru Romania la dimensiuni si pentru care "celebrele" companii de curierat UPS, TNT, FedEX sau DHL au avut EXTREMA NESIMTIRE sa-mi ceara intre 1200 si 1800 de dolari ca sa mi-l aduca in Romania, a fost adus in Bucuresti de catre cei de la ATLASS in cca. 10 zile lucratoare, pentru un pret final de cca. 60 dolari + 30 lei pt. taxe de magazinaj si manipulare(handling taxes - cum se numesc in USA) ! :)

Am mai primit prin ei - microfoane, capsule de microfon(obiecte fragile), un ECHOPLEX si multe altele !

NICI O PROBLEMA ! Au ajuns intacte ! :)

 

asa ca............................

 

Bafta la cumparaturi ! Marcian :)

Link to comment
Share on other sites

Uite Marcian, iti explic punctul meu de vedere.

Sa ne imaginam o situatie. Tu esti un producator de pedale de efect, sau de vaze, si ti-ai facut un site, cu magazin online. Deschizi un contract cu Paypal pentru plata, pentru ca iti e mai comod, si apoi te apuci serios de productie. Investesti in materiale, lucrezi foarte mult, platesti promovare online si in reviste de specialitate, si comenzile incep sa curga. La un moment dat incepi sa primesti comenzi serioase, si incep sa vina plati mai mari de 1000 euro. In momentul ala intra in actiune sistemul de protectie anti-frauda Paypal, care e automat, nu are nici un fel de decizie umana. Sistemul iti blocheaza toate tranzactiile si iti cere sa trimiti pentru verificare copii dupa acte de identitate, copii dupa facturi de utilitati, etc. Tu trimiti peste 2-3 zile linistit copii prin fax, si intri in coada de asteptare a dosarului, care poate dura si pina la 90 zile. Intre timp tie nu-ti mai intra nici un fel de bani in cont, asa ca nu poti continua productia. Oamenii care au facut comenzi dupa o saptamina devin nelinistiti, iar dupa 2-3 saptamini fac charge-back din conturile de card, iar sistemul Paypal percepe asta ca semn clar de frauda, si o iei de la capat cu documentele prin fax si cu sistemul de rezolvare a claim-urilor. Dar intre timp tu ai dat deja faliment, ca nu mai poti plati salarii, materie prima, etc. (asta e faza reala, i s-a intimplat unei cunostinte in state)

Postul tau m-a facut sa zimbesc din cauza naivitatii de care dai dovada. Crezi ca te-a verificat Paypal, mai ales ca dupa ce ai completat procedura scrie la contul tau VERIFIED. Dar Paypal ofera serviciul de Address Verified NUMAI IN USA!. Daca faci o plata catre un american, in mailul de la PP catre el e un mesaj mare, bolduit, care spune asa: "BEWARE, THIS BUYER IS NOT ADDRESS VERIFIED" !!!!! Din cauza asta un american de altfel foarte de treaba, dar foarte sperios, m-a raportat la PP, eBay si TGP si m-am trezit cu toate conturile blocate, si cu 4150 USD blocati in no man's land, adica contul PP. Nu vrei sa stii cite a trebuit sa fac ca sa-l deblochez. Cel mai alegant au reactionat totusi adminii de pe TGP, carora le-am explicat situatia si au inteles imediat.

Daca esti vinzator pe ebay si ai mai putin de 100 rating nu iti poti lua banii din nici o tranzactie decit dupa 21 zile. Asta te face sitting duck catre orice cumparator cu intentii rele. Adica dupa 18 zile zice ca a primit pachetul si e gol, si iti face chargeback, isi ia banii inapoi si apoi succes in a-ti recupera banii.

Daca esti cumparator pe eBay e si mai rau. Cumperi o chitara de la un vinzator respectabil, cu feed-back de 300+, iar vinzatorul te roaga sa astepti 4 zile ca nu are timp mai devreme sa trimita coletul. Peste 5 zile vezi aceeasi chitara in alta licitatie, a aceluiasi vinzator. Faci raport la ebay si incerci sa faci charge-back la bani. Dar contul respecabil fusese furat de un rus, care in cele 4 zile de asteptare a ridicat banii de pe card, ca atit dureaza sa vina banii de la PP. Ebay nu poate face absolut nimic. PP nici atit, ca doar n-o sa dea bani de la ei. Ai spus tu mai devreme ca ebay si PP lucreaza mina in mina cu FBI. Rusul ala nici pina acum nu a fost prins de anul trecut de cind s-a intimplat asta unui prieten de aici din Bucuresti. A pierdut 4500 USD.

Hai ca am obosit sa scriu, ca mai sint situatii care merita mentionate. Nu uita ca PP este proprietatea eBay. S-a facut atita zarva cu Western Union, ca nu e sigur, dar asta e singura metoda cu adevarat sigura de plata. Pentru ca trimiti unei persoane careia ii stii numele si adresa, si care e obligata sa aiba un act de identitate atunci cind ridica banii. Dar tot comisionul, care e si foarte mare dealtfel, ajunge la WU, nu la PP. De aici si hulirea :)

De cite ori initiez o licitatie pe eBay sint taxat cu 4, 7 euro. Cind primesc o plata sint taxat cu 3,9%. Apoi isi ia si banca partea ei la schimbul valutar si comision de tranzactie. Cind primesti 2000 euro, deja sint 80 euro pe care ti-i ia numai ca au serverele pornite.

Iar ultimele reguli ebay fac din vinzatori jucaria oricarui psihopat online. Eu am trecut lejer de 10.000 USD in tranzactii pe eBay, dar nu prea mai am curaj sa mai intru pe eBay. Am trecut la Creg's List, ma simt mai in siguranta.

Concluzia e ca trebuie sa fii foarte atent ce faci cu banii tai. Imi place ca esti sufletist si chiar vrei sa faci ceva, sa schimbi ceva, dar lumea e o chestie complicata :) Si nu uita ca gasaesti lucruri mai ieftine in state pentru ca nu platesti TVA si taxe vamale la valoarea reala. Daca ai plati ca restul fraierilor din UE, te-ai gindi de 2 ori daca mai iei din state.

Bafta mare si spor la cintat.

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX

George are dreptate, si eu am pierdut 2 amplificatoare din cauza astora de la Paypal. Dar ce sa-i facem? E un rau necesar.

Link to comment
Share on other sites

paypal te verifica retinandu-ti o suma de 1,5 usd (sau cam asa ceva) din card, suma pe care ti-o vireaza inapoi in contul de paypal dupa ceva vreme. in momentul cand iti ia suma, verifica adresa pe care ai pus-o la ei in cont cu cea folosita la inregistrarea cardului, asta inseamna verificarea adresei si nu se face la banca ci la emitatorul cardului. se face nu numai pentru americani ci pentru orice utilizator de paypal care vrea sa aibe adresa verificata pentru a parea un cumparator serios (nu stiu cum e la vanzatori, nu m-a interesat).

 

ca si cumparator, paypal te poate despagubi in limite diferite, in functie de tara si vanzator. din cate stiu, insa, dureaza mult pana iti iei banii inapoi in caz de frauda.

 

eu am facut cateva cumparaturi si a fost ok, dar in sume mici, cel mai mult am riscat 700 usd. a meritat pentru ca am luat o camera digitala pe care am scos-o la 2/3 din pretul din Ro/Eu.

 

ps. daca dar vreo gherla, ebay iti pune un scor negativ, dar daca nu ai feedback ca sa aduni actiuni pozitive, e neimportant, iti poti face mai multe conturi. vanzatorii cu vechime, cu multe vanzari si care au un scor mai mic de 99,7% nu sunt de foarte mare incredere. toate astea se pot afla citind pe ebay.

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
paypal te verifica retinandu-ti o suma de 1,5 usd (sau cam asa ceva) din card, suma pe care ti-o vireaza inapoi in contul de paypal dupa ceva vreme. in momentul cand iti ia suma, verifica adresa pe care ai pus-o la ei in cont cu cea folosita la inregistrarea cardului, asta inseamna verificarea adresei si nu se face la banca ci la emitatorul cardului. se face nu numai pentru americani ci pentru orice utilizator de paypal care vrea sa aibe adresa verificata pentru a parea un cumparator serios (nu stiu cum e la vanzatori, nu m-a interesat).

 

ca si cumparator, paypal te poate despagubi in limite diferite, in functie de tara si vanzator. din cate stiu, insa, dureaza mult pana iti iei banii inapoi in caz de frauda.

 

eu am facut cateva cumparaturi si a fost ok, dar in sume mici, cel mai mult am riscat 700 usd. a meritat pentru ca am luat o camera digitala pe care am scos-o la 2/3 din pretul din Ro/Eu.

 

ps. daca dar vreo gherla, ebay iti pune un scor negativ, dar daca nu ai feedback ca sa aduni actiuni pozitive, e neimportant, iti poti face mai multe conturi. vanzatorii cu vechime, cu multe vanzari si care au un scor mai mic de 99,7% nu sunt de foarte mare incredere. toate astea se pot afla citind pe ebay.

 

Gresesti! Paypal nu-ti verifica adresa decat daca esti american. Citeste mai atent!

Link to comment
Share on other sites

paypal te verifica retinandu-ti o suma de 1,5 usd (sau cam asa ceva) din card, suma pe care ti-o vireaza inapoi in contul de paypal dupa ceva vreme. in momentul cand iti ia suma, verifica adresa pe care ai pus-o la ei in cont cu cea folosita la inregistrarea cardului, asta inseamna verificarea adresei si nu se face la banca ci la emitatorul cardului. se face nu numai pentru americani ci pentru orice utilizator de paypal care vrea sa aibe adresa verificata pentru a parea un cumparator serios (nu stiu cum e la vanzatori, nu m-a interesat).

 

ca si cumparator, paypal te poate despagubi in limite diferite, in functie de tara si vanzator. din cate stiu, insa, dureaza mult pana iti iei banii inapoi in caz de frauda.

 

eu am facut cateva cumparaturi si a fost ok, dar in sume mici, cel mai mult am riscat 700 usd. a meritat pentru ca am luat o camera digitala pe care am scos-o la 2/3 din pretul din Ro/Eu.

 

ps. daca dar vreo gherla, ebay iti pune un scor negativ, dar daca nu ai feedback ca sa aduni actiuni pozitive, e neimportant, iti poti face mai multe conturi. vanzatorii cu vechime, cu multe vanzari si care au un scor mai mic de 99,7% nu sunt de foarte mare incredere. toate astea se pot afla citind pe ebay.

 

Cu verificarea adresei asa pare, dar nu e. De ce, poti sa intrebi Paypal. Eu am sunat la ei si nu stie nimeni sa-mi zica.

Despre despagubirea PP sau eBay pune mataluta mina si citeste toate conditiile, si ne spui apoi daca ai reusit sa le indeplinesti.

Zici ca iti poti face mai multe conturi, dar orice adresa bagi in serverul ebay sau PP, si orice numar de card, ramine inregistrata. Adica daca faci un cont pe alt nume dar aceeasi adresa in scurt timp ti se suspenda contul si ti se cer explicatii. Adica povestea aia cu copii de acte pe fax. Daca iti inchizi contul de PP numarul cardului tau ramine in baza lor de date. Daca peste 5 ani vrei sa-ti faci din nou cont nu mai poti folosi acelasi card.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.