www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Mari


Guest bogdan85

Recommended Posts

Guest bogdan85

salut!

 

mi-am achizitionat acum ceva timp in urma un metal zone cumparat de la proguitar impreuna cu un eq etc.

pana acum cateva zile le alimentam doar cu baterii.am reusit pan la urma sa fac rost de un traf de 9v/1000mA.totul perfect se alimentau pedalele fara probleme si pe langa asta nu imi baga nici brum traful.

am repetat acasa cateva ore, am facut repetitii cu trupa, a mers perfect.astazi am constatat ca metal zonul nu mai functioneazadeath.gif.se aprinde ledul intra semnal apas pedala clean apas pedala clean.distors mort.potentiometrele nu au efect.nu schimba cu nimic.

poate ati mai auzit cazuri sau poate ati patit.VA rog un sfat!!!

 

mentionez ca pedala a stat mereu in cutie nu a fost izbita etc.

Link to comment
Share on other sites

Guest bogdan85

spre norocul meu am garantie.imi expira peste 2 luni.

 

acum 4 ani am mai avut o asemenea pedala si o alimentam la tot felul de trafuri de 9 v.chinezarii si mergea.singura problema era brumul bagat de traf.

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca la transformatoare de curent continuu conteaza polaritatea la mufa. Unele au pe interior minus altele plus, fiecare pedala are modul ei de functionare de asta se cere sa se utilizeze numai cu adaptoarele lor. In plus transformatoarele bune si scumpe, ca si cele de la BOSS de altfel au niste filtre in ele care scot o parte din zgomot.

Link to comment
Share on other sites

Daca alimenta cu polaritate inversa nu se aprindea LED-ul si sunt destul de sigur ca nu se auzea nici semnalul pe bypass. Pedala are protectie impotriva acestei situatii si din cate observ ar putea functiona cu pana la 36 volti, deci nu cred ca adaptorul e de vina. E posibil sa fie de la flip-flop sau chiar butonul pt. bypass, daca se aude doar semnalul neafectat.

Link to comment
Share on other sites

Tu nu intelegi ca nu alimentarea e problema? Cateodata se mai strica lucrurile, in special cele made in Japan. Cate pedale ai de alimentat? PSU-ul ala e bun daca intr-adevar are transformatoare/infasurari separate si nu doar un daisy chain intern. Sunt sigur ca poti gasi mai multe informatii despre alimentatoare pe forum; tu du-te la garantie intai.

Link to comment
Share on other sites

Guest bogdan85
Tu nu intelegi ca nu alimentarea e problema? Cateodata se mai strica lucrurile, in special cele made in Japan. Cate pedale ai de alimentat? PSU-ul ala e bun daca intr-adevar are transformatoare/infasurari separate si nu doar un daisy chain intern. Sunt sigur ca poti gasi mai multe informatii despre alimentatoare pe forum; tu du-te la garantie intai.

 

 

 

am 4 pedale de alimentat.

Link to comment
Share on other sites

cel mai probabilai probleme la blocul de comanda care iti trece de pe clan pe drive... se rezolva la garantie, in cazul in care nu ai desfacut deja pedala.

Link to comment
Share on other sites

Guest bogdan85

a ajuns pedala la baieti:)

nu alimentarea a fost problema. nici ei nu stiu exact care e faza.oricum imi trimit alta.

spuneau ceva ca e vb de placa.habar nu am

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman
la toate pedalutele boss, pe unde pe ea scrie: "Use only boss adapters!"

 

isi fac reclama eu nu am folosit niciodata adaptor boss

chiar am avut noroc imediat dupa ce mi-am laut wahul am gasit pe strada un musuroi de alimentatoare si tampenii si printre ele se afla si unu de 9V 500mA :))

nu coneaza sa aiba 9 volti si pe putin 200mA sa functioneze cool cin cate stiu :)

 

noroc

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.